Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
martselo

Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από martselo »

Πιο θανατηφόρος φέτος ο "πόλεμος των δρόμων"
Ντίνα Μιχαλοπούλου - Στείλτε e-mail στον συντάκτη
Δημοσίευση : 31/08/2008 17:50 - Τελ. ανανέωση : 31/08/2008 17:52
Το πιο πολύνεκρο καλοκαίρι των τελευταίων χρόνων ήταν το φετινό, όσον αφορά τους ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους στους ελληνικούς δρόμους από τροχαία δυστυχήματα, σύμφωνα με τα στοιχεία της Τροχαίας.



Όπως αναφέρεται σε ρεπορτάζ του Έθνους της Κυριακής, τους τρεις καλοκαιρινούς μήνες του 2008 έχασαν τη ζωή τους σε τροχαία 118 περισσότεροι άνθρωποι, απ΄ ό,τι το καλοκαίρι του 2007.
Φέτος έχασαν τη ζωή τους 482 άνθρωποι, ενώ πέρσι οι νεκροί ήταν 364. Η αύξηση ανέρχεται σε 32%. Περισσότεροι κατά 23% ήταν και οι σοβαρά τραυματίες των τροχαίων, αφού πέρσι είχαμε 487 και φέτος 598. Συνολικά καταγράφηκαν 4.043 τροχαία - 427 θανατηφόρα, 468 σοβαρά και 3.148 ελαφρύτερα.

Ιδιαίτερη αύξηση στα τροχαία σημειώθηκε μέσα στον Αύγουστο, αφού ο ήταν αιματηρότερος κατά 63 θανάτους, σε σχέση με τον Αύγουστο του 2007.

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της Τροχαίας, βασικές αιτίες για τη δραματική αύξηση – που συνέβη παρά την εφαρμογή του νέου Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και την αύξηση των προστίμων- είναι η κατανάλωση αλκοόλ, η απόσπαση της προσοχής αλλά και η ποιότητα των ελληνικών δρόμων.

Οι βασικές αιτίες, όπως ιεραρχούνται κατά συχνότητα, από τις αναφορές των κατά τόπους υπηρεσιών της Τροχαίας για τον Ιούλιο, είναι:

1. απόσπαση της προσοχής του οδηγού

2. υπερβολική ταχύτητα

3. είσοδος στο αντίθετο ρεύμα

4. παραβίαση προτεραιότητας
Άβαταρ μέλους
Ren_rs

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από Ren_rs »

Επειδή πάντα θα υπάρχουν ασυνείδητοι οδηγοί το μόνο που έχω να πω είναι ότι Λυπάμαι.
Άβαταρ μέλους
FONTAS OCT 1.8T

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από FONTAS OCT 1.8T »

ΚΡΙΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ!!
Άβαταρ μέλους
martselo

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από martselo »

Τα αυτοκινητα γινονται πιο ασφαλη,ανετα,γρηγορα,εφοδιασμενα με οτι πιο συγχρονο εχει να δειξει η τεχνολογια,παρολα αυτα ο ελληνας οδηγος δεν μπορει να ακολουθησει τις εξελιξεις,και συνεχιζει να σκοτωνεται με τοση ευκολια.ΚΡΙΜΑ. :cry: :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
Gel73

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από Gel73 »

martselo έγραψε:Τα αυτοκινητα γινονται πιο ασφαλη,ανετα,γρηγορα,εφοδιασμενα με οτι πιο συγχρονο εχει να δειξει η τεχνολογια,παρολα αυτα ο ελληνας οδηγος δεν μπορει να ακολουθησει τις εξελιξεις,και συνεχιζει να σκοτωνεται με τοση ευκολια.ΚΡΙΜΑ. :cry: :cry: :cry: :cry:
Δεν φταίει μόνο ο Έλληνας οδηγός αλλά και η κατάσταση του οδικού δικτύου ανά την επικράτεια, είτε νεόδμητο είτε παλαιό. Φυσικά φταίει και ο τρόπος εκπαίδευσης και αδειοδότησης των νέων οδηγών, ο οποίος είναι για γέλια.
Άβαταρ μέλους
DIVER

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από DIVER »

Δυστυχώς δεν βάζει κανένας μας μυαλό. Ούτε εμείς, ούτε το κράτος.
''Εμείς'' συνεχίζουμε να ζούμε μέσα στην άγνοια κινδύνου μας,
η ''πολιτεία'' το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να αυξάνει τα διόδια...
Α ρε κατακαημένη ψωροκώσταινα... :cry:
Άβαταρ μέλους
SCOUTer

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από SCOUTer »

Ηλία ξέρεις πως συνήθως συμφωνώ μαζί σου αλλά αυτή τη φορά πιστεύω πως έχεις άδικο.

Η ευθύνη για οποιοδήποτε οδικό ατύχημα, είναι αποκλειστικά του οδηγού.

Όταν έχεις εκπαιδευτεί σωστά και μπορείς να εκτιμήσεις με ακρίβεια τη κατάσταση που μπορεί να βρίσκεσαι, το κάνεις.

Με λίγα λόγια φροντίζεις να οδηγείς πάντα, σύμφωνα με τις συνθήκες που αντιμετωπίζεις !!!

Και ταυτόχρονα ελπίζεις να σκέφτεται ανάλογα και αυτός που έρχεται από απέναντι, κάτι που κακώς πολλοί, το θεωρούν δεδομένο :| :|

Με ακόμα πιο λίγα λόγια, ο ασφαλέστερος τρόπος οδήγησης είναι δυστυχώς, αυτός ο οποίος θεωρεί ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους οδηγούς ,σαν υποψήφιους αυτόχειρες.

Καλύτερα "κότα", παρά σκουλικολίπασμα :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από Dion RS »

Εντάξει ρε Θωμά,αλλά τι να κάνω όταν εγώ πάω κότα
και ο άλλος ο βλαμένος προσπερνάει πανω στην στροφή χωρίς
να βλέπει και έρχεται κατά πάνω μου;Σε ρωτάω γιατί μου έχει τύχει.
Και για καλή μου τύχη είχα λίγο περιθώρειο και μπήκα στο χώμα.
Αν αντί για το χωράφι είχα γκρεμό;;;
Εγώ λοιπόν δεν αρκεί να πηγαίνω σαν κότα.Και επειδή δεν
μπορούν όλοι να πηγαίνουν σαν κότες(και καλά κάνουν στο εθνικό
οδικό δίκτυο ο θεος να το κάνει)ας κάνει
κάτι το κράτος.

Λόγο συζύγου που σπούδαζε Ιταλία,έχω πάει 2 φορές και έχω γυρίσει
ένα μεγάλο κομμάτι της Ιταλίας οδικώς.Το μεγαλύτερο μέρος του οδικού
τους δικτύου είναι παλιό.Παρόλα αυτά,όπου υπήρχε βουνό υπήρχαν και
σύρραγγες&γέφυρες και το μεγαλύτερο κομμάτι τους ήταν ευθεία&όχι το χάλι το
δικό μας που πας κάπου και μετά ξερνας απ'τις στροφές.

Η λύση για μένα δεν είναι να πηγαίνω εγώ σαν κότα,αλλά να φτιάξουν
αυτοί δρόμους.Φέτος το καλοκαίρι πήγα Κέρκυρα και πλήρωσα τα μαλλιά
της κεφαλής μου σε διόδια.ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ;;;;
Άβαταρ μέλους
SCOUTer

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από SCOUTer »

Dion RS έγραψε:Εντάξει ρε Θωμά,αλλά τι να κάνω όταν εγώ πάω κότα
και ο άλλος ο βλαμένος προσπερνάει πανω στην στροφή χωρίς
να βλέπει και έρχεται κατά πάνω μου;Σε ρωτάω γιατί μου έχει τύχει.
SCOUTer έγραψε:Με λίγα λόγια φροντίζεις να οδηγείς πάντα, σύμφωνα με τις συνθήκες που αντιμετωπίζεις !!!

Και ταυτόχρονα ελπίζεις να σκέφτεται ανάλογα και αυτός που έρχεται από απέναντι, κάτι που κακώς πολλοί, το θεωρούν δεδομένο
εγώ προσωπικά καθημερινά οδηγώ σε ένα δύσκολο στροφιλίκι, (το οποίο ενίοτε, άμα δεν έχει κίνηση είναι και απολαυστικό :lol: :lol: ) και έχω τα μάτια μου ναααααααα !!

αν τύχει και δω φορτηγό να έρχεται από απέναντι ..... κάνω στην άκρη ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ γιατί 6 στις 10 φορές, κάποιος μ@λ@κας θα προσπεράσει χωρίς ορατότητα !!

και έτσι απλά, ακολουθώντας τον κανόνα "οι υπόλοιποι είναι φονιάδες" γλίτωσα στα 6 χρόνια, δύο (2) φορές, που μπορεί να μη φαίνονται αλλά εμένα μου αρκούν και με το παραπάνω !!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από Dion RS »

SCOUTer έγραψε: γλίτωσα στα 6 χρόνια, δύο (2) φορές, που μπορεί να μη φαίνονται αλλά εμένα μου αρκούν και με το παραπάνω !!!!!!!!!!
Μία είναι αρκετή.Δεύτερη ίσως να μην υπάρξεθ.
Άρα φαίνονται και παραφαίνονται Θωμά.
Άβαταρ μέλους
CALASIRIAN

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από CALASIRIAN »

συμφωνώ με τον Θωμά ο οδηγός φταίει πάντα και πολύ πιο μετά φταίει ο δρόμος.
πάντα προσαρμόζεσαι και πράτεις ανάλογα με τον οδόστρωμα του δρόμου
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18334
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Κύριοι θα μπορούμε να μιλάμε διαφορετικά μόνο όταν ο καθένας μας σεβαστεί τον συνάνθρωπό του :|
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από Dion RS »

ABTAKIAS έγραψε:Κύριοι θα μπορούμε να μιλάμε διαφορετικά μόνο όταν ο καθένας μας σεβαστεί τον συνάνθρωπό του :|
Και όχι να φοράει VF για να τσαγιάζει τον συνάνθρωπο του. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
gt 193

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από gt 193 »

ABTAKIAS έγραψε:Κύριοι θα μπορούμε να μιλάμε διαφορετικά μόνο όταν ο καθένας μας σεβαστεί τον συνάνθρωπό του :|
+1 Οταν ολοι καταλαβουν πως μπαινοντας σε ενα αμαξι δεν ειμαστε μονοι μας στον δρομο, οταν σεβομαστε (πολυ σωστα το εθεσες) του αλλους οδηγους, τοτε οι πιθανοτητες να συμβει το κακο μειωνονται. Αν τα παραπανω συνδιαστουν με αντιληψη καλυτερη και γνωση των οδηγικων δυνατοτητων μας, με καλυτερο οδικο δικτυο, θα μπορουμε να μιλαμε για δραματικη μειωση των τροχαιων!
Άβαταρ μέλους
jax7480

Re: Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ

Δημοσίευση από jax7480 »

Ειλικρινα δεν μου κανει εντυπωση το συγκεκριμενο αρθρο. Οταν συμφωνα με ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, 1 στους 3 ελληνες οδηγους αποκταει το διπλωμα του με ΛΑΔΩΜΑ.
Οταν εισαι σιγουρος οτι το εχεις το "αθλημα" δεν λαδωνεις για να παρεις το διπλωμα.... οποτε τα βλεπουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τα χαλια.
Δεν βγαζω τον εαυτο μου στην απεξω. Εχει τυχει να κανω κι εγω μαλακια στον δρομο μια ή 2 φορες και απο τοτε....σαν καθησα και το σκεφτηκα, καταλαβα ποσο ΗΛΙΘΙΟΣ ημουν.
Εχει τυχει ομως, να βγανει η αλλη παρκαρισμενη μπροστα μου, να πλακωνομαι στα φρενα, να κορναρω και να με βριζει και απο πανω....

Η αποψη μου ειναι, οτι για να σταματησει αυτο, πρεπει το 80% των ελληνων οδηγων να ξαναδωσει εξετασεις σε βαθος χρονου(οπως π.χ. το ΚΤΕΟ) δωρεαν εννοειτε απο το κρατος ή εστω με ενα μικρο αντιτιμο αλλα εννοειτε χωρις την επιλογη λαδωματος.
Το υπολοιπο 20% οπως και τωρα, ετσι και τοτε πρεπει απλα να παραδωσει το διπλωμα του.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”