Αλλαγή καθίσματος με τυπου Bucket

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Αλλαγή καθίσματος με τυπου Bucket

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Σκεφτομαι να αλλαξω τα εργοστασικα μου καθισματα

Εικόνα

με αλλα τυπου μπακετ, οχι ''μπανιερα'' ή ''κουβα'' οπως τα λενε και φυσικα δεν υπαρχει λογος για κατι ''εξωτικο'' στην αγορα.
Καποτε ειχα δει απο κοντα κατι των 120 ευρω το ενα αλλα ηταν υφασματινα και μου φανηκαν φθηνης κατασκευης και σκεφτηκα ενα κλικ καλυτερα,κατι σαν αυτα:

Εικόνα

Εχει κανεις κανεις σας αναλογη αλλαγη καθισματων;
Ειχε προβλημα με τους νεους σιδηροδρομους; το υψος αλλαξε; ειχε προβλημα στην μεση μετα απο πολυωρη οοδηγηση;

Παλαιοτερα υπηρχαν καταχωρησεις τεχνιτων που σου εκαναν ανακατασκευη το υπαρχων καθισμα να μοιαζει με μπακετ (ενισχυση στα πλαινα,νεο αφρολεξ κλπ) αλλα δεν εχει τυχει να βρω καποιον οδηγο που να το εχει κανει στο δικο του.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αλλαγή καθίσματος με τυπου Bucket

Δημοσίευση από TORRERO »

Άλλη αίσθηση (και ασφάλεια..) το μπάκετ.
Αν χωράς και αντέχει ο πισινός(sic) για ταξίδια, μην το σκέφτεσαι.
Αν όμως είναι σκληρό το αυτοκίνητο, και ακόμα χειρότερα και το κάθισμα, δεεεν είναι για πολλή ώρα... :cheers:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Αλλαγή καθίσματος με τυπου Bucket

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

TORRERO έγραψε: Παρ 18 Αύγ 2023, 15:04 Αν χωράς και αντέχει ο πισινός(sic) για ταξίδια, μην το σκέφτεσαι.
Αν όμως είναι σκληρό το αυτοκίνητο, και ακόμα χειρότερα και το κάθισμα, δεεεν είναι για πολλή ώρα...
Τα ταξιδια ειναι συντομα με την εννοια οχι εκατονταδες χιλιομετρα και ''το εχω συστημα" παντα να σταματαω στα ενδιαμεσα (το κανω απο τον καιρο που ταξιδευα με μηχανη αυτο).

Αναρτηση εχω ελατηρια χαμηλωματος και αμορτισερ Koni κοκκινα, δεν το λες και παρα πολυ σφιχτο αλλα ουτε φυσικα και εχω μαμισια ανεση.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
kor9
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4778
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2017, 12:50
Μοντέλο: octavia vrs 2006
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Αλλαγή καθίσματος με τυπου Bucket

Δημοσίευση από kor9 »

Δεν έχει τύχει να βάλω ποτέ .. θεωρώ αν είναι ποιοτικά τα υλικά του ότι θα είσαι εντάξει .
Εικόνα
~RK GARAGE~
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Αλλαγή καθίσματος με τυπου Bucket

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Καθισμα διαθεσιμο αυτην την στιγμη δεν μπορω να βρω αλλα βρηκα καπου συτην την καρεκλα

Εικόνα

που ειναι σαν καθισμα μπακετ του εμποριου,καθησα και απλα απογοητευθηκα πληρως !

Ναι δεν λεω εχει στηριξη στα πλαινα των μηρων και στα πλευρα αλλα: γλυστραει καπως το σωμα προς τα εμπρος, αναμεσα στο πισω μερος του γονατου και το καθισμα εχει κενο 3-4 δαχτυλα (4 εχει το εργοστασιακο στο Felicia) αρα θα κουθραζει στο ταξιδι, προσκεφαλο δεν υπαρχει και εχει μεγαλο κενο του πισω μερος του κεφαλιου με το καθισμα πραγμα επικινδυνο σε συκρουση (στο εργοστασιακο δεν εχει και τοσο).

:tappingfoot:
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”