ΝΕΟ KODIAQ

Ό,τι έχει σχέση με ειδήσεις για Skoda, νέα αυτοκίνητα κ.α.

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από TORRERO »

Κάτσε να μάσουμε λεφτά, να πέσουν κι οι τιμές.... :laugh:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
ikaros fabia2
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 914
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιούλ 2012, 01:58
Μοντέλο: Fabia 1.2TSi/Superb1.8TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από ikaros fabia2 »

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι…σε μερικά χρόνια που θα παλιώσει και άλλο το superb θα πάω για kodiaq ή ίσως και καινούργιο superb μιας και τα kodiaq αν και ωραία…είναι ακριβά προς το παρών.. 😏😏
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από TORRERO »

Εγώ το Κodiaq το γλυκοκοιτάζω λόγω 7 θέσεων...
Όταν είμαστε(συνήθως είμαστε) όλοι μαζί, πέρα απ' το ότι δεν χωράμε καλά, δεν μπορούμε να πάρουμε άλλον,
ενώ έχει τύχει πολλές φορές να θέλουμε...(π.χ. έναν συγγενή, έναν φίλο, κ.λ.π.)
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από MadSurfer »

ikaros fabia2 έγραψε: Κυρ 22 Ιαν 2023, 23:59 Και εγώ στην ίδια φάση είμαι…σε μερικά χρόνια που θα παλιώσει και άλλο το superb θα πάω για kodiaq ή ίσως και καινούργιο superb μιας και τα kodiaq αν και ωραία…είναι ακριβά προς το παρών.. 😏😏
Με τις τωρινές τιμές πάντως το Suberb είναι πιο ακριβό από το Kodiaq
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από MadSurfer »

TORRERO έγραψε: Δευ 23 Ιαν 2023, 16:38 Εγώ το Κodiaq το γλυκοκοιτάζω λόγω 7 θέσεων...
Όταν είμαστε(συνήθως είμαστε) όλοι μαζί, πέρα απ' το ότι δεν χωράμε καλά, δεν μπορούμε να πάρουμε άλλον,
ενώ έχει τύχει πολλές φορές να θέλουμε...(π.χ. έναν συγγενή, έναν φίλο, κ.λ.π.)
Το έχεις φίλος σε 7 θεσιο, όχι το FL αλλά το προηγούμενο μιας και το πήρε πριν κανά 2 χρόνια. Έκανα με αυτό κάτι ψιλά από βολτες το καλοκαίρι στην Κρήτη, ωραίο πράμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ikaros fabia2
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 914
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιούλ 2012, 01:58
Μοντέλο: Fabia 1.2TSi/Superb1.8TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από ikaros fabia2 »

MadSurfer έγραψε: Δευ 23 Ιαν 2023, 16:45
ikaros fabia2 έγραψε: Κυρ 22 Ιαν 2023, 23:59 Και εγώ στην ίδια φάση είμαι…σε μερικά χρόνια που θα παλιώσει και άλλο το superb θα πάω για kodiaq ή ίσως και καινούργιο superb μιας και τα kodiaq αν και ωραία…είναι ακριβά προς το παρών.. 😏😏
Με τις τωρινές τιμές πάντως το Suberb είναι πιο ακριβό από το Kodiaq
Σε ελαφρώς μεταχειρισμένα που κοιτάω από Γερμανία το superb είναι σημαντικά πιο φτηνό…
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από linkin's dad »

Για να μην ανοιξω καινουργιο thread,πειτε μου.Πρεπει οπωσδηποτε να παμε σε μαντρα να του ζητησουμε να μας φερει το αυτοκινητο απο Γερμανια?Αν το παραγγειλουμε εμεις οι ιδιοι και παρακαμψουμε τον μεσαζοντα,τι μας εξασφαλιζει οτι δε θα χασουμε τα χρηματα μας?
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από MadSurfer »

ikaros fabia2 έγραψε: Δευ 23 Ιαν 2023, 20:27
MadSurfer έγραψε: Δευ 23 Ιαν 2023, 16:45
ikaros fabia2 έγραψε: Κυρ 22 Ιαν 2023, 23:59 Και εγώ στην ίδια φάση είμαι…σε μερικά χρόνια που θα παλιώσει και άλλο το superb θα πάω για kodiaq ή ίσως και καινούργιο superb μιας και τα kodiaq αν και ωραία…είναι ακριβά προς το παρών.. 😏😏
Με τις τωρινές τιμές πάντως το Suberb είναι πιο ακριβό από το Kodiaq
Σε ελαφρώς μεταχειρισμένα που κοιτάω από Γερμανία το superb είναι σημαντικά πιο φτηνό…
Α οκ, νόμιζα ότι ήταν για καινούργια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Trainer
Member
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Παρ 03 Νοέμ 2017, 22:55
Μοντέλο: Karoq 1.6 Tdi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από Trainer »

linkin's dad έγραψε: Δευ 23 Ιαν 2023, 20:50 Για να μην ανοιξω καινουργιο thread,πειτε μου.Πρεπει οπωσδηποτε να παμε σε μαντρα να του ζητησουμε να μας φερει το αυτοκινητο απο Γερμανια?Αν το παραγγειλουμε εμεις οι ιδιοι και παρακαμψουμε τον μεσαζοντα,τι μας εξασφαλιζει οτι δε θα χασουμε τα χρηματα μας?
Ο μεσάζων ολοκληρώνει τις διαδικασίες αγορά, μεταφορά, εκτελωνισμό και έκδοση πινακίδων,
εφόσον υπάρχει ο χρόνος και η γνώση γίνεται και από τον ιδιώτη αγοραστή
Πόσοι όμως τα ξέρουν όλα αυτά?
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από linkin's dad »

Η ανησυχία μου είναι το πως εξασφαλιζομαι οτι θα παραλαβω το αυτοκίνητο που παραγγειλα.Μπορεί να μπλέξει κανεις με κάνα Al Capone και στο τέλος να κάνουν φτερά τα χρήματα.
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
ikaros fabia2
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 914
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιούλ 2012, 01:58
Μοντέλο: Fabia 1.2TSi/Superb1.8TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από ikaros fabia2 »

MadSurfer έγραψε: Τρί 24 Ιαν 2023, 09:23
ikaros fabia2 έγραψε: Δευ 23 Ιαν 2023, 20:27
MadSurfer έγραψε: Δευ 23 Ιαν 2023, 16:45
ikaros fabia2 έγραψε: Κυρ 22 Ιαν 2023, 23:59 Και εγώ στην ίδια φάση είμαι…σε μερικά χρόνια που θα παλιώσει και άλλο το superb θα πάω για kodiaq ή ίσως και καινούργιο superb μιας και τα kodiaq αν και ωραία…είναι ακριβά προς το παρών.. 😏😏
Με τις τωρινές τιμές πάντως το Suberb είναι πιο ακριβό από το Kodiaq
Σε ελαφρώς μεταχειρισμένα που κοιτάω από Γερμανία το superb είναι σημαντικά πιο φτηνό…
Α οκ, νόμιζα ότι ήταν για καινούργια!
ΕΕ καινούργιο δε συμφέρει εκτός και αν είναι made in Germany. Γιατί θα πληρώσεις όλα τα έξοδα για να εκτελωνιστεί στη Γερμανία να βγάλει πινακίδες κτλ και ύστερα θα τα ξανά πληρώσεις ελληνικό τελωνείο και πινακίδες. Αν είναι made in Germany γλυτώσεις το γερμανικό τελωνείο…όποτε επιβαρύνεσαι μόνο της γερμανικές πινακίδες..
Άβαταρ μέλους
ikaros fabia2
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 914
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιούλ 2012, 01:58
Μοντέλο: Fabia 1.2TSi/Superb1.8TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από ikaros fabia2 »

linkin's dad έγραψε: Τρί 24 Ιαν 2023, 11:11 Η ανησυχία μου είναι το πως εξασφαλιζομαι οτι θα παραλαβω το αυτοκίνητο που παραγγειλα.Μπορεί να μπλέξει κανεις με κάνα Al Capone και στο τέλος να κάνουν φτερά τα χρήματα.
Πρέπει οπωσδήποτε η αγορά να γίνει είτε από έμπορο είτε από αντιπροσωπεία. Δεν μπορείς να αγοράσεις από ιδιώτη απευθείας ως κάτοικος άλλης χώρας της ΕΕ. Κάνοντας αγορά από κάποια αντιπροσωπεία θεωρώ ότι δεν έχεις κάτι να φοβάσαι…τώρα όσον αφορά τους εμπόρους το ψάχνεις λίγο αν είναι αξιόπιστος αυτός που θα αγοράσεις (που και να μην είναι θα δικαιωθείς στην Γερμανία δεν είναι Ελλάδα, απλά θα ταλαιπωρηθείς)
Όσον αφορά τη διαδικασία τώρα, υπάρχει νομοθεσία στην ιστοσελίδα της ΕΕ για αγορά αυτοκινήτων από άλλες χώρες εντός ΕΕ, τη διαβάζεις και την ακολουθείς κατά γράμμα. Απλά χρειάζεται όρεξη και χρόνο. Γι αυτό οι περισσότεροι βρίσκουν κάποιον για να κάνει τη διαδικασία. Επίσης, οι έμποροι της Γερμανίας πουλάνε σε όλη την ΕΕ όποτε γνωρίζουν και σε κατευθύνουν και εκείνοι…
Όσον αφορά τα τελωνεία εδώ στην Ελλάδα αν διαβάσεις τη νομοθεσία μπορείς να ολοκληρώσεις τη διαδικασία μόνος σου απλά θα αφιερώσεις χρόνο. Προσωπικά, το έχω κάνει πολλές φορές για ακριβά επαγγελματικά οχήματα και μηχανήματα που αγοράζουμε από τρίτες χώρες αλλά και από ΕΕ για την εταιρεία καθώς είναι τσίπηδες και δε θέλουν να πληρώσουν εκτελωνιστή. Διαβάζω τη νομοθεσία, παρακαλώ κανένα εκτελωνιστή ή υπάλληλο τελωνείου να με βοηθήσει να συμπληρώσω τα έγγραφα και η δουλειά γίνεται…αργά μεν…ίσως να με βασανίζουν και επίτηδες μερικοί για να πληρώσουμε αλλά δε λυγίζουμε…😂😂😂
Αλλά τσάμπα σε σχέση με τους εκτελωνιστές που πληρώνονται χοντρά… 😉
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από linkin's dad »

ikaros fabia2 έγραψε: Τετ 25 Ιαν 2023, 02:08
linkin's dad έγραψε: Τρί 24 Ιαν 2023, 11:11 Η ανησυχία μου είναι το πως εξασφαλιζομαι οτι θα παραλαβω το αυτοκίνητο που παραγγειλα.Μπορεί να μπλέξει κανεις με κάνα Al Capone και στο τέλος να κάνουν φτερά τα χρήματα.
Πρέπει οπωσδήποτε η αγορά να γίνει είτε από έμπορο είτε από αντιπροσωπεία. Δεν μπορείς να αγοράσεις από ιδιώτη απευθείας ως κάτοικος άλλης χώρας της ΕΕ. Κάνοντας αγορά από κάποια αντιπροσωπεία θεωρώ ότι δεν έχεις κάτι να φοβάσαι…τώρα όσον αφορά τους εμπόρους το ψάχνεις λίγο αν είναι αξιόπιστος αυτός που θα αγοράσεις (που και να μην είναι θα δικαιωθείς στην Γερμανία δεν είναι Ελλάδα, απλά θα ταλαιπωρηθείς)
Όσον αφορά τη διαδικασία τώρα, υπάρχει νομοθεσία στην ιστοσελίδα της ΕΕ για αγορά αυτοκινήτων από άλλες χώρες εντός ΕΕ, τη διαβάζεις και την ακολουθείς κατά γράμμα. Απλά χρειάζεται όρεξη και χρόνο. Γι αυτό οι περισσότεροι βρίσκουν κάποιον για να κάνει τη διαδικασία. Επίσης, οι έμποροι της Γερμανίας πουλάνε σε όλη την ΕΕ όποτε γνωρίζουν και σε κατευθύνουν και εκείνοι…
Όσον αφορά τα τελωνεία εδώ στην Ελλάδα αν διαβάσεις τη νομοθεσία μπορείς να ολοκληρώσεις τη διαδικασία μόνος σου απλά θα αφιερώσεις χρόνο. Προσωπικά, το έχω κάνει πολλές φορές για ακριβά επαγγελματικά οχήματα και μηχανήματα που αγοράζουμε από τρίτες χώρες αλλά και από ΕΕ για την εταιρεία καθώς είναι τσίπηδες και δε θέλουν να πληρώσουν εκτελωνιστή. Διαβάζω τη νομοθεσία, παρακαλώ κανένα εκτελωνιστή ή υπάλληλο τελωνείου να με βοηθήσει να συμπληρώσω τα έγγραφα και η δουλειά γίνεται…αργά μεν…ίσως να με βασανίζουν και επίτηδες μερικοί για να πληρώσουμε αλλά δε λυγίζουμε…😂😂😂
Αλλά τσάμπα σε σχέση με τους εκτελωνιστές που πληρώνονται χοντρά… 😉
Σε ευχαριστω παρα πολυ Ικαρε.Ησουν διαφωτιστικος. :thumbs up:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από TORRERO »

Μπράβο Ίκαρε, δικαίως σε λένε έτσι! :thumbs up:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
Nicholas
Member
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Κυρ 08 Μαρ 2020, 00:07
Μοντέλο: Kodiaq 1.5 TSI 150hp 4x2
Κωδικός Μέλους: Όχι

Re: ΝΕΟ KODIAQ

Δημοσίευση από Nicholas »

Λίγο παλιό άρθρο αλλά ενδεικτικό για το που θα κινηθούν οι τιμές του νέου -και πολύ όμορφου- Kodiaq στη χώρα μας.

https://www.caranddriver.gr/eidiseis/ar ... a-7827960/


1.5 TSI MHEV 150 PS 41.990 €
2.0 TDI 150 PS 45.500 €
2.0 TDI 4X4 193 PS 49.700 €

Σύμφωνα με αυτές τις τιμές, φαίνεται το entry point για τα Kodiaq φαίνεται να είναι πλέον τα 40.000 ευρώ (αντε να ειναι στα 39.000 η ambition και στα 42.000 η style).
Εγώ να πω μόνο πως το 2020 πως πήρα την ambition plus 1.5 150 PS στα 24.990. Μιλάμε δηλαδή για 16.000 ευρώ αύξηση μέσα σε μια 4ετια!!
Πραγματικά δεν μπορώ να αντιληφθώ που θέλει να το πάει η VAG με αυτή την τιμολογιακή πολιτική που επιβάλει στη Skoda.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα Skoda”