Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Ό,τι έχει σχέση με ειδήσεις για Skoda, νέα αυτοκίνητα κ.α.

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από RoadRunner »

Το μίνι της Škoda ανανεώθηκε μέσα στο καλοκαίρι και τώρα ήρθε η ώρα να ξεκινήσει την εμπορική του καριέρα.

Εικόνα

Το ανανεωμένο Citigo (MY17) έχει ανασχεδιασμένους προφυλακτήρες και φώτα, με τα εμπρός ημέρας να είναι τύπου LED, καθώς και νέας σχεδίασης τροχούς αλουμινίου. Επιπλέον, η χρωματική παλέτα έχει εμπλουτιστεί και το εσωτερικό απέκτησε νέες ταπετσαρίες και τιμόνι.

Εικόνα

Εικόνα

Στην καμπίνα, βρίσκουμε ακόμα νέα χειριστήρια για τον κλιματισμό και το ηχοσύστημα, ενώ ο πίνακας οργάνων έχει ελαφρώς διαφορετική σχεδίαση. Αυτό που κάνει την μεγαλύτερη διαφορά είναι η έλλειψη του συστήματος πλοήγησης της Garmin, μιας και πλέον το Citigo MY17 διαθέτει βάση για το smartphone σας, αυξάνοντας έτσι τις δυνατότητες σύνδεσης.

Εικόνα

Σε αντίθεση όμως με το Up!, το ανανεωμένο Citigo δεν έχει τον 1.0 TSI των 95 ίππων. Η γκάμα κινητήρων διαθέτει τον 1.0 MPI των 60 ίππων με μηχανικό (101 g/km CO2) ή αυτόματο (100 g/km CO2) κιβώτιο, καθώς και την αντίστοιχη έκδοση που μπορεί να καταναλώσει και CNG (82 g/km CO2) με 68 ίππους.

Εικόνα

Εικόνα

Οι τιμές ξεκινούν από τα € 9.450 για το βασικού εξοπλισμού 1.0 MPI και για το αντίστοιχο CNG από τα € 12.400, ενώ για την αυτόματη έκδοση με τον 60άρι κινητήρα ξεκινούν από τα € 10.250. Τέλος, η προ ανανέωσης έκδοση διατίθεται ακόμα, στην έκδοση με τον 1.0 MPI 60 PS, με ελαφρώς χαμηλότερη τιμή.

Εικόνα

Πηγή: Drive.gr
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από MadSurfer »

:thumbs up:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από windmill82 »

Απο το να φορτωθεις smart ή ακομα χειροτερα κανα atos , χιλιες φορες να παρεις αυτη τη μυξούλα.
:happy1:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από RoadRunner »

Ε ναι σιγουρα,αλλα στο Ελλαδισταν δεν θελουμε τετοια,θελουμε να ειμαστε μεσα στη μοδα κι ας βαζουμε να παιδια στο πορτ μπαγκαζ :laugh:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από tsiogeo »

Ε όχι και μυξούλα.. coldιάζει λίγο αλλά είναι μουράτο.. :silly1:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από Sailing »

Εγώ στην συγκεκριμένη κατηγορία προτίμησα το Toyota Aygo που υπερτερεί σε όλους τους τομείς.....από τιμή και εγγυήσεις μέχρι κόστος βασικών ανταλλακτικών.
Θεωρώ ότι είναι υπερτιμημένη η συγκεκριμένη κατηγορία, αναλόγως της έκδοσης, στο group vag.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από RoadRunner »

Νικο για ανταλλακτικα διαφωνω εχει και η γυναικα μου aygo,αστα να πανε,μια κλειδαρια χρειαστικαμε εκανε οσο ενα δισκοπλατο για φαμπια :stupid:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από tsiogeo »

εγώ είμαι κατά αυτών των μινι με 1500ε παραπάνω πας στην κατηγορία Fabia και έχεις αμάξι.
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από RoadRunner »

Αυτα τα φτιαχνουν τοσο μικρα για ναα γινονται συγκρουομενα,τι δεν καταλαβαινεις :stupid: :laugh: :laugh:
Οντως η διαφορα ειναι ελαχιστη αλλα 1000αρ και τρικυλινδρο καμπια δεν παιρνει τα ποδια του,ενω αυτο,ποιο ελαφρυ,ποιο μικρο και χωραει και πεταει. Μονο για δευτερο ομως γιατι πρεπει να εχει και ενα "αμαξι" να χωρατε ολοι. :smile:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από tsiogeo »

Ακριβώς όπως το είπες: πετάει... αναλόγως με τον αέρα άλλαζα λωρίδες , ακουμπάς το χέρι σου στην πόρτα και ακουμπας λαμαρίνα. σαν αμάξι πόλης δεν σε νοιάζει να έχει επιδόσεις . άσε που όπου χωράνε αυτά χωράρε και τα μεσαία. πας σουπερ μάρκετ; 2 εξάδες νερό και τέλος τα άλλα στα καθίσματα. έχει και τα καλά του : έχεις παιδί; σπάνε τα άλατα στο βάλε βγάλε. μια που έβαλες παιδικό καθισματάκι και τελος έγινε 3θεσιο. σου ρχεται σε λίγο θα τα δεις :laugh:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από Sailing »

RoadRunner έγραψε:Νικο για ανταλλακτικα διαφωνω εχει και η γυναικα μου aygo,αστα να πανε,μια κλειδαρια χρειαστικαμε εκανε οσο ενα δισκοπλατο για φαμπια :stupid:
Ζήτησες καινούργια κλειδαριά για το Fabia σου να δείς πόσο κάνει.....ΑΝ την βρείς!
και πέρα από αυτό μην ψάξουμε το θεμα αξιοπιστία!

Το θέμα είναι ότι το εν λόγο μοντέλο δεν πούλησε στην Ελλάδα όσο τα αδερφάκια του από το Group Vag αλλά και φυσικά σε σχέση με άλλα ίδιας κατηγορίας από άλλες εταιρίες.,....δεν είναι τυχαίο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ikaros fabia2
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 914
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιούλ 2012, 01:58
Μοντέλο: Fabia 1.2TSi/Superb1.8TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από ikaros fabia2 »

Συμφωνώ με Νίκο. Τα group vag δεν είναι για χρήση πόλης, δεν είναι τόσο ανθεκτικά. Ποτιμώ τα γιαπωνέζικα- κορεατικα κτλ...Είναι πιο αξιόπιστα! Επίσης ας λάβουμε υπόψιν, οτι λίγοι άνθρωποι στις μέρες μας συντηρούν τα αυτοκίνητα όπως πρέπει. Γνωρίζω πολλά άτομα στο κοινωνικό μου περίγυρω που ούτε λάδια δεν αλλάζουν και συνεργείο πάνε μόνο όταν ανάβουν λαμπάκια. Υπό τέτοιες συνθήκες νομίζω πως ένα ευρωπαικό πόλης δε θα αντέξει 40000 και 50000 χλμ χωρίς ούτε λάδια, αντιθέτως, toyota, swiftakia, mitsubishi, mazda κ.α. δεν έχουν ιδιαίτερα προβλήματα, σε σημείο που μου προκαλεί εντύπωση.
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από RoadRunner »

Sailing έγραψε:
RoadRunner έγραψε:Νικο για ανταλλακτικα διαφωνω εχει και η γυναικα μου aygo,αστα να πανε,μια κλειδαρια χρειαστικαμε εκανε οσο ενα δισκοπλατο για φαμπια :stupid:
Ζήτησες καινούργια κλειδαριά για το Fabia σου να δείς πόσο κάνει.....ΑΝ την βρείς!
και πέρα από αυτό μην ψάξουμε το θεμα αξιοπιστία!

Το θέμα είναι ότι το εν λόγο μοντέλο δεν πούλησε στην Ελλάδα όσο τα αδερφάκια του από το Group Vag αλλά και φυσικά σε σχέση με άλλα ίδιας κατηγορίας από άλλες εταιρίες.,....δεν είναι τυχαίο.
Ξεχνας τι δουλεια κανω μου φαινεται,αν δεν ξερω εγω τι παιζει στην πιατσα και ποσο ποιος ξερει? Για ανταλλακικα συνεργεια και επισκευες τουλαχιστον μη μου την λετε γελαω μεχρι θανατου :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από tsiogeo »

ikaros fabia2 έγραψε:Συμφωνώ με Νίκο. Τα group vag δεν είναι για χρήση πόλης, δεν είναι τόσο ανθεκτικά. Ποτιμώ τα γιαπωνέζικα- κορεατικα κτλ...Είναι πιο αξιόπιστα! Επίσης ας λάβουμε υπόψιν, οτι λίγοι άνθρωποι στις μέρες μας συντηρούν τα αυτοκίνητα όπως πρέπει. Γνωρίζω πολλά άτομα στο κοινωνικό μου περίγυρω που ούτε λάδια δεν αλλάζουν και συνεργείο πάνε μόνο όταν ανάβουν λαμπάκια. Υπό τέτοιες συνθήκες νομίζω πως ένα ευρωπαικό πόλης δε θα αντέξει 40000 και 50000 χλμ χωρίς ούτε λάδια, αντιθέτως, toyota, swiftakia, mitsubishi, mazda κ.α. δεν έχουν ιδιαίτερα προβλήματα, σε σημείο που μου προκαλεί εντύπωση.
Εγω θα εβαζα αλλο ενα μηδενικο στα χλμ που εβαλες . Τιποτα δεν ειναι οπως παλια. Αναψε λαμπακι βαλε λαδι . Ισχυει για ολα πλεον. Περι ανθεκτικοτητας πλεον τα ιδια ειναι τωρα ολα. Ξερω και κατι οικοδομους που εχουν octavia και fabia για την δουλεια τους κι εχουν χριστουγεννα καθε μερα στο ταμπλο τους αλλα ακομα πανε. Παλια ειχαν carina. Σημαινει κατι; Πλεον δεν σημαινει τιποτα .... απλως τα σουπερ μινι τα βλεπω μονο για πωλησεις .εμενα δεν μου προσφερουν τιποτα παραπανω απο την μινι(η μεσαια) κατηγορια. :wink:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Το ανανεωμένο Škoda Citigo MY17

Δημοσίευση από windmill82 »

Ειναι ενα αξιολογο οχημα ειδικού σκοπου (πόλη)
Πιστευω οτι θα παταει δρόμο καλύτερα απο toyota και hyundai .
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα Skoda”