Νέα Skoda Fabia 2021

Ό,τι έχει σχέση με ειδήσεις για Skoda, νέα αυτοκίνητα κ.α.

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από Vaggelis »

..........
Άβαταρ μέλους
Μιχαλης
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1268
Εγγραφή: Τρί 23 Ιουν 2020, 18:23
Μοντέλο: Octavia 5 facelift
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Vaggelis έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 10:04
linkin's dad έγραψε: Σάβ 05 Μαρ 2022, 18:37 Πως μπορείς να περιμένεις ένα φτηνότερο αυτοκίνητο να έχει μεγαλύτερη μεταπωλητή αξία από ένα ακριβότερο;
Και ποιος σου ειπε οτι ειναι φτηνα πλεον τα Hyundai ? Εχουν φτασει σε τιμη τα Skoda και μερικες φορες κοστιζουν και παραπανω.........ΣΑΦΩΣ και θα προτιμουσα ενα Skoda απο ενα Hyundai αφου δεν εχουν καμμια σχεση σε ποιοιτητα εσωτερικου........Το I20 ξεκιναει απο 16+ το i30 απο 18+ και το Kona απο σχεδον 20...........Για ποια φτηνα μιλαμε ? Τα fabia , kamiq , scala ειναι φτηνοτερα........Οσο για βλαβες , πλεον ετσι που τα χουν κανει , ολα βγαζουν.......Για την εγγυηση που λες η Skoda πλεον δινει 4 ετη , οποτε δεν ειναι και κατι τραγικο αντι για 5 τα 4.......
Η skoda έχει 4 έτη εάν την πληρώσεις extra.
Δεν δίνει 4 έτη εξ αρχής.
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από linkin's dad »

Βαγγελη,σιγουρα το Fabia και το i20 εχουν παραπλησια τιμη με το ιδιο επιπεδο εξοπλισμου?
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
Μιχαλης
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1268
Εγγραφή: Τρί 23 Ιουν 2020, 18:23
Μοντέλο: Octavia 5 facelift
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Όχι dad δεν έχουν σχέση οι εκδόσεις της skoda με αυτές τις Hyundai.
Φίλος πήρε πρόσφατα και κοιτούσαμε παρέα μια φουλ έκδοση των Hyundai έχει περίπου ίδια τιμή με μια μεσαία της skoda.
Άβαταρ μέλους
ikaros fabia2
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 914
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιούλ 2012, 01:58
Μοντέλο: Fabia 1.2TSi/Superb1.8TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από ikaros fabia2 »

linkin's dad έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 08:40
ikaros fabia2 έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 00:18
linkin's dad έγραψε: Σάβ 05 Μαρ 2022, 08:19 Δηλαδη η ποιοτητα ειναι ανεξαρτητο πραγμα απο τις βλαβες και την αξιοπιστια?Δεν εγκειται και στην ποιοτητα-αξιοπιστια των εξαρτηματων που απαρτιζουν το συνολο του αυτοκινητου?Πως γινεται ενα περισσοτερο ποιοτικο αυτοκινητο να εχει μικροτερη αξιοπιστια απο ενα αλλο λιγοτερο ποιοτικο αυτοκινητο ?!
Είναι ο καθένας πως το βλέπει… Για εμένα ναι… η ποιότητα εσωτερικού, η οδηγική αίσθηση, η ηχομόνωση και η γενικότερη αίσθηση ασφαλείας φρένα - καταστήματα κτλ… έχουν σαφέστατα μεγαλύτερη αξία στην ποιότητα ενός αυτοκινήτου από τις βλάβες… Στην Ελλάδα λόγω της οικονομικής μας κατάστασης κυρίως, πολύς κόσμος θεωρεί ποιοτικό ότι αλλάζει μόνο λάδια ασχέτως αν δεν έχει όλα τα υπόλοιπα που προανέφερα… Προσωπικά διαφωνώ κάθετα σε αυτό!
Δεν ειναι και τοσο τραγικη η εικονα του εσωτερικου των Hyundai.Σαφως καλυτερη αυτη των ΚΙΑ που δειχνει πιο premium.Ως προς τα οδικα χαρακτηριστικα,ειναι πολυ καλο το i20.Ειδικα στην εκδοση Ν,ο ειδικος τυπος το θεωρει ισαξιο,αν οχι καλυτερο του αρχηγου της κατηγοριας,του Fiesta ST.
Τεσπα,για πολλους αγοραστες ειναι μεγαλο δελεαρ η πενταετη εγγυηση απεριοριστων χιλιομετρων.Δειχνει την εμπιστοσυνη του κατασκευαστη στο προιον που κατασκευαζει.Μακαρι να το εκανε και η VW.
Είναι είναι…θα το καταλάβεις αυτό όταν θα τα έχεις δίπλα δίπλα και θα μπεις από το ένα στο άλλο και θα το οδηγήσεις… εμένα έχει ο κουμπάρος μου το Kia stonic…. Τα πήραμε την ίδια περίοδο… Καμία σχέση το ένα από το άλλο…από όπου και να το πιάσεις… είναι αυτό που σου είπα…σε τι δίνει ο κάθε αγοραστής αξία και σημασία. 😎
Άβαταρ μέλους
kor9
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4712
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2017, 12:50
Μοντέλο: octavia vrs 2006
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από kor9 »

Ενημερωτικά Βαγγέλη το i20 ξεκινάει από τα 14.090 το i30 από τα 17.190 και το kona από τα 18.590 τιμές από το επίσημο site... Νομίζω πως hyundai kia είναι οι μόνες που δίνουν 5ετη εγγύηση ( 7 η kia ) μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... Άρα πόσο λάθος είναι ο κατασκευαστής που σου δίνει 5 και 7 χρόνια εγγύηση ? Εγώ πάντως θα επερνα hyundai... Και βασικά η διαφωνία μου δεν είναι στις τιμές... Αλλά στο ότι εδώ στην Ελλάδα με το που ακούει κάποιος hyundai βγάζει σπυριά ... Θέλετε να σας αναλύσω λίγο τι εστί BMW ????? Ουυυυ θα γράφω σελίδες ολοκληρες...
Αλλά βέβαια επειδή είναι BMW θα το παίρνατε...
Και επειδή βγήκαμε πολύ εκτός θέματος αν είναι να μεταφερθεί να τα αναλύσουμε εκεί...
Εικόνα
~RK GARAGE~
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από linkin's dad »

Να συνεχισω με ακομα ενα off topic.Mου αρεσει πολυ που οι Κορεατες εχουν στη γκαμα τους 1600αρι τουρμπατο μοτερ 200 ιππων.Φροντιζουν λιγακι και τον ανησυχο οδηγο.Μονο η Ford εχει κατι αντιστοιχο με τον 1500αρη του Fiesta ST.H VAG εχει ενα τεραστιο κενο.Απο 1500αρη παει κατευθειαν στο διλιτρο.
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
underground. 13
Member
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ 2020, 23:14
Μοντέλο: Octavia 2020
Κωδικός Μέλους: Όχι
Επικοινωνία:

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από underground. 13 »

linkin's dad έγραψε: Δευ 07 Μαρ 2022, 09:10 Να συνεχισω με ακομα ενα off topic.Mου αρεσει πολυ που οι Κορεατες εχουν στη γκαμα τους 1600αρι τουρμπατο μοτερ 200 ιππων.Φροντιζουν λιγακι και τον ανησυχο οδηγο.Μονο η Ford εχει κατι αντιστοιχο με τον 1500αρη του Fiesta ST.H VAG εχει ενα τεραστιο κενο.Απο 1500αρη παει κατευθειαν στο διλιτρο.
Θα συμφωνησω, με μια μικρή παράμετρο ομως. Με τους κινητήρες αυτούς εκτοξεύει τα κόστη κ από κει που έχει 20.000 πάει στις 27000. Πάντως σαν αγοραστή σου προσφέρει την επιλογή κ αυτό μόνο καλό είναι, γιατί όπως το βλέπω εγώ καλύτερα να δώσεις τα έξτρα χρήματα για πιο δυνατό κινητήρα πάρα για να πας στη πιο premium έκδοση που στην ουσία σου προσφέρει ανούσια επί το πλείστον γκατζετακια και καμιά ζάντα.. Σε αυτό τους παραδέχομαι σε σχέση με την skoda
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από linkin's dad »

:thumbs up:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από MadSurfer »

kor9 έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 23:12 Ενημερωτικά Βαγγέλη το i20 ξεκινάει από τα 14.090 το i30 από τα 17.190 και το kona από τα 18.590 τιμές από το επίσημο site... Νομίζω πως hyundai kia είναι οι μόνες που δίνουν 5ετη εγγύηση ( 7 η kia ) μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... Άρα πόσο λάθος είναι ο κατασκευαστής που σου δίνει 5 και 7 χρόνια εγγύηση ? Εγώ πάντως θα επερνα hyundai... Και βασικά η διαφωνία μου δεν είναι στις τιμές... Αλλά στο ότι εδώ στην Ελλάδα με το που ακούει κάποιος hyundai βγάζει σπυριά ... Θέλετε να σας αναλύσω λίγο τι εστί BMW ????? Ουυυυ θα γράφω σελίδες ολοκληρες...
Αλλά βέβαια επειδή είναι BMW θα το παίρνατε...
Και επειδή βγήκαμε πολύ εκτός θέματος αν είναι να μεταφερθεί να τα αναλύσουμε εκεί...
+1 :thumbs up:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από Vaggelis »

Μιχαλης έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 11:09
Vaggelis έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 10:04
linkin's dad έγραψε: Σάβ 05 Μαρ 2022, 18:37 Πως μπορείς να περιμένεις ένα φτηνότερο αυτοκίνητο να έχει μεγαλύτερη μεταπωλητή αξία από ένα ακριβότερο;
Και ποιος σου ειπε οτι ειναι φτηνα πλεον τα Hyundai ? Εχουν φτασει σε τιμη τα Skoda και μερικες φορες κοστιζουν και παραπανω.........ΣΑΦΩΣ και θα προτιμουσα ενα Skoda απο ενα Hyundai αφου δεν εχουν καμμια σχεση σε ποιοιτητα εσωτερικου........Το I20 ξεκιναει απο 16+ το i30 απο 18+ και το Kona απο σχεδον 20...........Για ποια φτηνα μιλαμε ? Τα fabia , kamiq , scala ειναι φτηνοτερα........Οσο για βλαβες , πλεον ετσι που τα χουν κανει , ολα βγαζουν.......Για την εγγυηση που λες η Skoda πλεον δινει 4 ετη , οποτε δεν ειναι και κατι τραγικο αντι για 5 τα 4.......
Η skoda έχει 4 έτη εάν την πληρώσεις extra.
Δεν δίνει 4 έτη εξ αρχής.
Πλεον την δινει εξαρχης........Οταν το πηρα εγω το 2008 και την πληρωσα επιπλεον 300 ευρω τοτε ηταν ετσι (και σιγα τα λεφτα που εδωσα για αλλα 2 χρονια).........
Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από Vaggelis »

kor9 έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 23:12 Ενημερωτικά Βαγγέλη το i20 ξεκινάει από τα 14.090 το i30 από τα 17.190 και το kona από τα 18.590 τιμές από το επίσημο site... Νομίζω πως hyundai kia είναι οι μόνες που δίνουν 5ετη εγγύηση ( 7 η kia ) μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... Άρα πόσο λάθος είναι ο κατασκευαστής που σου δίνει 5 και 7 χρόνια εγγύηση ? Εγώ πάντως θα επερνα hyundai... Και βασικά η διαφωνία μου δεν είναι στις τιμές... Αλλά στο ότι εδώ στην Ελλάδα με το που ακούει κάποιος hyundai βγάζει σπυριά ... Θέλετε να σας αναλύσω λίγο τι εστί BMW ????? Ουυυυ θα γράφω σελίδες ολοκληρες...
Αλλά βέβαια επειδή είναι BMW θα το παίρνατε...
Και επειδή βγήκαμε πολύ εκτός θέματος αν είναι να μεταφερθεί να τα αναλύσουμε εκεί...
Κωστα δεν ειναι μονο η τιμη που ειναι σχεδον ιδια , ειναι και η απτη ποιοτητα που με χαλαει στα Κορεατικα , οπως λεει και ο Γιαννης........
Ειναι η μερα με την νυχτα , βασικα ποσως με ενδιαφερει αν δινουν 5 η 7 χρονια εγγυηση απο την στιγμη που το εσωτερικο τους δεν με ικανοποιει....Αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε Skoda και Hyundai με κλειστα ματια θα πηγαινα στην Skoda........Δεν εχουν καμμια σχεση ποιοτικα........Ενα αμαξι δεν ειναι μονο ο κινητηρας.......Εγω εχω το δικο μου 13 χρονια , εχει περασει πιθανοτατα οτι δεν εχει περασει κανενα αμαξι απο εδω μεσα , καθως 3 χρονια δουλευε σαν κουριερ και κουβαλουσε σπιτια ολοκληρα και παρολα αυτα δεν εχει κανει κιχ και εχει 310.000χλμ τωρα......Ειμαι οχι απλα ικανοποιημενος αλλα απιστευτα χαρουμενος με αυτο το αμαξι......Η ποιοτητα του δε , βαζει ακομα και σημερα κατω πολλα απο τα κορεατικα που μιλαμε.......Δεν συγκρινονται απλα , η ποιοτητα των διακοπτων , των πορτων , του ταμπλο , των καθισματων και ποσα ακομα......Δεν ειμαι απο αυτους που ακουνε Hyundai η KIA και βγαζουν σπυρια οπως λες γιατι ετσι δεν θα επαιρνα ουτε Skoda.......Απλα επειδη εχω διαπιστωσει με τα ιδια μου τα ματια και εχω μπει , οδηγησει και νιωσει την ποιοτητα τους , δεν θα τα επαιρνα ποτε.......
Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από Vaggelis »

linkin's dad έγραψε: Κυρ 06 Μαρ 2022, 11:34 Βαγγελη,σιγουρα το Fabia και το i20 εχουν παραπλησια τιμη με το ιδιο επιπεδο εξοπλισμου?
Το Fabia ειναι φτηνοτερο του i20 στο ιδιο επιπεδο εξοπλισμου.........
Το Kamiq επισης πιο φτηνο απο i30 και KONA............
Θες κι αλλα ?
Άβαταρ μέλους
kor9
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4712
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2017, 12:50
Μοντέλο: octavia vrs 2006
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από kor9 »

Καταρχήν δεν προσπαθώ να αλλάξω την γνώμη κανενός απλά συζήτηση κάνουμε και ο καθένας έχει την γνώμη του.. για να μη παρεξηγηθω τα λέω .. εγώ γενικά θα έπαιρνα hyundai ... ειδικά τα i20N - i30N - kona N...!!
Όσο για την εγγύηση εγώ την θεωρώ από τα πιο βασικά πράγματα σε ένα αμάξι ..
Όσον αφορά τις τιμές που λες και συγκρίνεις μάλλον κάπου τα έχεις μπερδέψει ... Το i20 ξεκινάει από τα 14.090 ενώ το fabia από τα 14.990 ... Επίσης το i30 ξεκινάει από τα 17.190 και το kona από τα 18.590 ενώ το kamiq από τα 20.200.. δεν συγκρίνω μάρκες και αυτοκίνητα αλλά μην λέμε ότι τα hyundai είναι πιο ακριβά από τα skoda...
Εικόνα
~RK GARAGE~
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Νέα Skoda Fabia 2021

Δημοσίευση από linkin's dad »

Ok
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα Skoda”