F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Οτιδήποτε έχει σχέση με αγώνες ταχύτητας αυτοκινήτου και οχι μόνο...

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από linkin's dad »

Βασίλη,θυμάμαι καλά τον Ayrton Senna να μην αφήνει τον Nigel Mansell να περάσει και να πάρει τη νίκη.Τον εμπόδιζε εντεχνα για πολλούς γυρους.Monaco είναι αυτο.Γκλαμουρια εις το άπειρο.
Κανονικά θα έπρεπε να καταργηθεί ο αγώνας αυτός,αλλά για λόγους εμπορικούς δεν υπάρχει περίπτωση.
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από windmill82 »

linkin's dad έγραψε: Κυρ 29 Μάιος 2022, 19:59 Βασίλη,θυμάμαι καλά τον Ayrton Senna να μην αφήνει τον Nigel Mansell να περάσει και να πάρει τη νίκη.Τον εμπόδιζε εντεχνα για πολλούς γυρους.Monaco είναι αυτο.Γκλαμουρια εις το άπειρο.
Κανονικά θα έπρεπε να καταργηθεί ο αγώνας αυτός,αλλά για λόγους εμπορικούς δεν υπάρχει περίπτωση.
Iσως ο πιο επικός αγώνας του Senna μετα ισως την Interlagos υπο βροχη... θυμαμαι τον Mansellκαποιας ηλικίας τοτε, μετα βιας να καταφερνει να βγει απο το κοκπιτ, υποβασταζόμενος απο την κουραση...

Μετα λοιπον απο τοσα πολλα χρονια αποχης απο τη f1, αποφασισα να ασχοληθω και παλι, και ο λογος ειναι ο υιός του θεού, ο carlos sainz jr δηλαδη, κι ας μη χωνευω καθολου τις ferrari....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από linkin's dad »

Εποχές που οι παλάμη του οδηγού μάτωνε από τις πολλές αλλαγές ταχυτήτων.
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από TORRERO »

Εκείνοι ήταν αγώνες, όχι τώρα , που νικάς αν κάνεις καλύτερο χρόνο στο pit-stop...
Αν και ήμουν φανατικός του σπορ(κάποτε), με αποκορύφωμα την μετάβασή μου σε χώρα του εξωτερικού,
για παρακολούθηση αγώνα δια ζώσης - μεγάλο κατόρθωμα για χωριατόπαιδο τότε....- έπαψα πια να παρακολουθώ... :sad:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από linkin's dad »

Μια από τα ίδια.
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Του αλλου τι του φταιει και ειναι συνεχεια πισω απο τον ρασελ;
Κατα τα αλλα νοιαζεται για τα προβληματα ''αλλων'', ας λυσει πρωτα τα δικα του στην ομαδα-πιστα γιατι εχει γινει ρεζιλι !
Τον ρασελ δηλαδη δεν τον επηρρεαζει ο ''δελφινισμος'';
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Σε μια πίστα στην οποίαν το σασί παίζει καθοριστικό ρόλο, η W13 με το ακραίο “zeropods” σχέδιο έμοιαζε έξω από τα νερά της ήδη από την Παρασκευή.
Η ταλάντωση επανήλθε δριμύτερη και μάλιστα σε σημεία της πίστας στα οποία η παραγόμενη τιμή κάθετης δύναμης δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλή. “Το σαγόνι και τα δόντια μου έτριζαν συνεχώς. Ελπίζω ότι θα βελτιωθεί στους επόμενους αγώνες. Δεν έχω όρεξη να τρέμω πια” δήλωσε ο Lewis Hamilton. Φυσικά, εάν αυτό ήταν το τίμημα που έπρεπε να πληρώσουν οι οδηγοί των W13 για να διεκδικήσουν την νίκη πιστεύουμε ότι δεν θα το έβρισκαν ιδιαίτερα ενοχλητικό. Όμως, οι ενδείξεις των χρονομέτρων κατά τη διάρκεια του τριημέρου ήταν απλώς απογοητευτικές.

https://www.newsauto.gr/formula1-3/merc ... veltiosis/

Εικόνα

Τα ''πολλα χρωματα'' στο λογοτυπο της ομαδος σας μαραναν, αφου λυσατε τα τοσα προβληματα σας το ριξατε και σε αυτα, ε ρε καταντια !
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Ο δικος σου υποφερει απο την μεση-αγκωνες και δεν μπορει να οδηγησει σωστα






Όμως ο οδηγός της Mercedes-AMG δεν έμεινε μόνο εκεί. Με δηλώσεις του στο racefans.net θέλησε να επεκταθεί περισσότερο στο θέμα των αναβαθμίσεων: «Πολλές φορές παραλίγο να φύγω στον τοίχο. Ανησυχώ κάθε φορά που μπαίνω στο μονοθέσιο. Πρόκειται για θέμα ασφαλείας.
Ο Τζόρτζ (Ράσελ) δεν είχε τις ίδιες αναπηδήσεις με εμένα. Είχα ένα πειραματικό στοιχείο στο μονοθέσιό μου και μία διαφορετική πίσω ανάρτηση. Μόνο χθες στις κατατακτήριες έχανα τρία δέκατα του δευτερολέπτου στο γύρο από τον teammate μου».

https://www.gazzetta.gr/gmotion/2125157 ... eleiosei-o

Ο ''μη εχω αναπηδησεις" παλι τερματισε μπροστα του,ανεβηκε στο βαθρο και αλλο στην βαθμολογια.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Mercedes: Εκβιάζει την FIA για αλλαγές

Η Mercedes δεν μπορεί να βρει λύση στο πρόβλημα του porpoising που αντιμετωπίζει η W13, ότι κι αν έχει δοκιμάσει. Έτσι, η πρωταθλήτρια των τελευταίων ετών καταφεύγει στο τελευταίο όπλο που της έχει απομείνει. Την πολιτική πίεση.

Οι αναβαθμίσεις που έχει φέρει η γερμανική ομάδα από την αρχή της σεζόν προσπαθώντας να βρει απάντηση στον δύσκολο γρίφο του porpoising είναι πολλές. Καμία από αυτές, όμως, δεν έχει βελτιώσει ουσιαστικά την απόδοση του ασημί μονοθέσιου.
Κατά συνέπεια, ο Toto Wolff και η παρέα του αποφάσισαν να επιστρατεύσουν τα μεγάλα μέσα. Ανελέητο lobbying και άσκηση πίεσης στην FIA μέσω των ΜΜΕ μήπως και η ομοσπονδία συγκινηθεί και αλλάξει τους κανονισμούς προς όφελος της Mercedes.

Όπως θα περίμενε κανείς η Mercedes προτάσσει το ευαίσθητο θέμα της ασφάλειας για να περάσει τη γραμμή της. Για να το πετύχει αυτό έχει επιστρατεύσει, μάλιστα, τους δικούς της οδηγούς. Η αρχή έγινε το Σάββατο με τον George Russell.

Η προσπάθεια της Mercedes να κερδίσει σε απόδοση δια της πλαγίας οδού δεν περιορίστηκε στις δηλώσεις του Russell όμως. Σε αυτήν συμμετείχε και ο μελλοντικός παραγωγός ταινιών, Lewis Hamilton. Ο Βρετανός παραπονιόταν για πόνους στην πλάτη του από την ταλάντωση ήδη κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Πληρες αρθρο: https://www.newsauto.gr/formula1-3/f1-g ... a-allages/

''οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια".
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

«Ο Χάμιλτον είναι στο ίδιο επίπεδο με τους Σένα και Προστ και ίσως και με τον Τζάκι Στιούαρτ. Θέλω όμως να τον δω να αποχωρεί τώρα. Είναι κρίμα που δεν έφυγε ενώ ήταν στην κορυφή της Formula 1, αλλά δεν πιστεύω πως αυτό θα συμβεί τώρα. Είναι πιο σοφό να σταματάς από το να βιώνεις τον πόνο του να μην μπορείς να κάνεις πράγματα που έκανες πριν», ανέφερε ο Στιούαρτ.

https://www.gazzetta.gr/gmotion/2128250 ... a-apohorei

:Sleepy:

Τωρα μην λεμε και κεραμιδες, μας φτανει η ζαλαδα και ο καυσωνας.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από TORRERO »

Καλά τα λες...
Ας βγάλει τα ηλεκτρονικά και το σειριακό με τα paddles, ας βάλει και λάστιχα που βάζαν τότε, κι αν χρόνους εδώ είμαστε... :cool1:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από windmill82 »

Vamos Carlito 💜
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από linkin's dad »

Forza Scuderia! :love1:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

''12 αποστολοι καθενας με τον πονο του'' λεει ο λαος μας.
Αφου δεν ελυσε ολα του τα προβληματα στην πιστα,αφου ειναι 6ος στην βαθμολογια πισω απο τον ομοσταυλο του ton rasel ο δικος σου εξακολουθει να κλαιγεται και αν εχει καυμο επειδη δεν μπορεσε λεει να προωθησει την διαφορτικοτητα και να αλλαξει λεει την νκουλτουρα στην F1.

https://www.gazzetta.gr/gmotion/2133647 ... mono-logia

Στην φωτο του αρθρου βλεπω και κρεματζουλια στον λαιμο, προβλεπω στο τελος να μας γινει σαν τον ''Clubder Lang" (Laurence Tureaud)
https://www.eightieskids.com/wp-content ... 875003.jpg

Κατα τα αλλα Η ΟΜΑΣ αρχισε τις κατηγοριες για τις αλλες για παρανομα πατωματα.

Την πεποίθησή της πως ορισμένες ομάδες είναι εκτός κανονισμών εξέφρασε η Mercedes-AMG, μέσω του επικεφαλής της, Τότο Βολφ.
https://www.gazzetta.gr/gmotion/2134844 ... a-patomata

Ε ρε καταντια...
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Ο δικος σου αντι να παει για κανενα θαλασσιο μπανιο κατα δηλωση του το εριξε στις αναζητησεις για να βρει στην Αφρικη τις ριζες του.



Μαλλον δεν καθαρισε θα καλα το μυαλο του γιατι την βλακεια την εκανε στην εκκινηση.

Εικόνα

Πανω που πλησιαζαμε εκεινη την αλλη την...''ομαδα'' μας τα εκανε μανταρα, τελικα μονο ο Ρασελ εμεινε να πολεμησει.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγώνες”