F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Οτιδήποτε έχει σχέση με αγώνες ταχύτητας αυτοκινήτου και οχι μόνο...

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Τι κι αν ειναι πισω στους βαθμους,τι κι αν εφαγε ποινη λογω αλλαγης κινητηρα,τι κι αν θα φαει και αλλη λογω παραβασης κανονισμου της πισω πτερυγας (DRS),τι κι αν κινδυνευει να χασει το πρωταθλημα;

Εικόνα

Ο δικος σου ειναι ''κουλ γκάι" (αντε και με γυαλι στα χρωματα του ουρανιου τοξου).
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Δηλωση του Τοτου προς τον μαυροκοτσιδοσκουλαρικοτατουαζακια:



Ο οποιος εφηρμοσε το ''ηλθον,διακορευσον και απηλθον".
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

3 αγώνες πριν το τέλος..
Για να δούμε..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Μια εγκαταλειψη ή μια καταταξη εκτος βαθμολογιας και ολα τελειωσαν.

Βεβαια μην ξεχναμε πως ο κοτσιδακιας ειναι μαθημενος σε αυτα (περασε τον γκλογκ και πηρε το πρωταθλημα στην τελευταια στροφη ενω ο μασα πανηγυριζε) αρα εχει μαθει υπο πιεση,ο βερσταπεν οχι.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Πεθανε ο φρανκ γουιλιαμς (Williams)

https://www.gazzetta.gr/in-motion/20656 ... k-oyiliams

Ποτε μου δεν τον συμπαθησα,οχι μονο ειχε δωσει εντολη να ανοιχτει το μαυρο κουτι τοτε μα τον Σεννα αλλα και να σβηστει το επιμαχο σημειο που φαινοταν πως ο κολονα του τιμονιου υποχωρει.
Μετα στο δικαστηριο με υφακι ειχε πει ''ε, και το αεροπλανο που ερχομουν ειχε ρωγμες".
Ο καρμιρης αρνηθηκε να δωσει μερικες μετοχες ατον Αντριαν Νιουϊ το 1997 και εκτοτε πηρε την κατω βολτα.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από Vaggelis »

ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ έγραψε: Κυρ 28 Νοέμ 2021, 19:18 Πεθανε ο φρανκ γουιλιαμς (Williams)

https://www.gazzetta.gr/in-motion/20656 ... k-oyiliams

Ποτε μου δεν τον συμπαθησα,οχι μονο ειχε δωσει εντολη να ανοιχτει το μαυρο κουτι τοτε μα τον Σεννα αλλα και να σβηστει το επιμαχο σημειο που φαινοταν πως ο κολονα του τιμονιου υποχωρει.
Μετα στο δικαστηριο με υφακι ειχε πει ''ε, και το αεροπλανο που ερχομουν ειχε ρωγμες".
Ο καρμιρης αρνηθηκε να δωσει μερικες μετοχες ατον Αντριαν Νιουϊ το 1997 και εκτοτε πηρε την κατω βολτα.
Οτι και να λεμε ομως ηταν ενα ξεχωριστο κεφαλαιο στην F1.........Με μονοθεσιο πολυ κατωτερο απο τους κολοσσους και με μπατζετ σχεδον ανυπαρκτο στην αρχη τους πηρε πρωταθλημα κατασκευαστων και οδηγων.....Μετα που βρεθηκαν χορηγοι κυριαρχησε για καμποσα χρονια η williams renault και η ενεργητικη της αναρτηση ηταν επαναστατικη και κατι που δεν θα ξεχασουμε..........Οπως και τους οδηγους που περασαν απο εκει , μανσελ , προστ , σενα , ροσμπεργκ και καμποσοι ακομα..........
Ηταν ενας απο αυτους που θα θυμομαστε στην F1...............
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Η ''ηλεκτρικη" οπως ονομαζαν τοτε την Γουιλιαμς.
Ενδιαφερον αρθρο για τις ενεργητικες αναρτησεις της:

https://www.4troxoi.gr/4tlibrary/articl ... mber=13019



1992, Σεννα με Μανσελ στα ορια της καταρρευσης απο την υπερπροσπαθεια.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Κ Λ Ε Φ Τ Ε Σ !

Σαν σκηνικα παλαιοτερα με την ομαδα με τα χρωματα των βιετκονγκ και τον σουμαχερ που σκανδαλωδως και ακρως προκλητικα εκλειναν τα ματια στις ολοφανερες παρατυπιες του και φυσικα η ατιμωρησια συνεχιστηκε με τον ψευδοκοντοστουπη μασα.
Ο δικος μας αν και με 2 φορες χτυπημενο μονοθεσιο εκανε ρεκορ ταχυτερου γυρου, που εχει ξαναγινει αυτο;
Το λακαμισμενο σκοπιμως το εκανε την 2η φορα για να χτυπησει ο κοτσιδακιας και αλλα επι τοπου ποινη δεν εδωσαν.

Ολα για να μην παρει το 8ο πρωταθλημα, ξεφτυλισμενοι αγωνοδικες του κ@λου.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Το σημερινό δεν υπαρχει!!!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από RoadRunner »

Εκείνη την μαύρη στον κοτσιδακια έπρεπε να του την βγάλουν όχι προειδοποίηση αν το ξανακάνει κι αν δεν ξέρει να περνάει σταματημένο αμάξι και πέφτει από πίσω του δεν του φταίει ο Βερσταπεν.
Τιμόνι τρελό ο Χάμιλτον αλλά πολύ αντιπαθής μου είναι.
Αν δεν έμενε από λάστιχα ο Βερσταπεν με τα κυάλια θα έβλεπε πρώτη θέση ο Χαμ, θα καθόταν από πίσω θα έτρωγε ζεστό αέρα και δεν θα πήγαινε βήμα.
Πάντως ο αγώνας θεαματικός το ευχαριστήθηκα πολύ.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Θα πέσει πολύ κλαμα στην Ολλανδία....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

«Είμαστε τυχεροί που οι οπαδοί ξέρουν τι πάει να πει καθαρή οδήγηση. Αυτό που έγινε σήμερα ήταν απίστευτο. Προσπάθησα να αγωνιστώ και πλέον είναι περισσότερο ποινές απ’ότι οδήγηση. Αυτό δεν είναι αγώνες, αυτό δεν είναι Formula 1, αλλά τουλάχιστον οι οπαδοί το απόλαυσαν....»

Ναι μωρε σε αδικησαν,καταραμενη κοινωνια και τα συναφη.
Οταν πρεπει να παραχωρησεις θεση απλα κανεις τερμα στο πλαϊ αμεσως μολις κανεις την πατατια,οχι στην μεση ενος μεγαλου κομματιου κοβω-επιταγχυνω-ξανακοβω και μενω στην μεση με ζιγκ-ζαγκ ωστε ο αλλος αναγκαστικα να πεσει επανω μου και μετα να κλαιω σαν υστερικη ''αχ καλε το ειδατε με χτυπησε απο πισω".

Ξιπασμενο (οπως καποτε ο βετελ),ευνοημενο εχεις και μουτρα να μιλας για ''καθαρη οδηγηση",θα το πληρωσεις σκληρα στον επομενο αγωνα !
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
Μιχαλης
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1268
Εγγραφή: Τρί 23 Ιουν 2020, 18:23
Μοντέλο: Octavia 5 facelift
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Θα έπρεπε να φάει τεράστια ποινή γιατί δεν ήταν ένα δεν ήταν δύο δεν ήταν τρία άλλα τέσσερα τα μεγάλα λάθη του φερσταπεν όμως όπως και όλη την χρονιά τον πάνε καροτσάκι για να αλλάξει ο πρωταθλητής,βέβαια άμα είσαι αμπαλος σαν αυτόν δεν μπορούν να γίνουν και πολλά.
Αλλά φέτος δεν παίζεται η FIA εδώ να τον σκοτώσει παραλίγο πήγε ο Μαξ αλλά ούτε εκεί τίποτα όλα αγωνιστικά συμβάντα.
Εγώ μιας και στην ισοβαθμία το παίρνει ο Μαξ πιστεύω ότι εάν πάει να περάσει ο Χάμιλτον στο τελευταίο ματς θα προτιμήσει να τον χτυπήσει και να βγουν και οι δύο παρά να χάσει τον τίτλο μιας και εκεί αγωνιστικό θα πει η αρμόδια αρχή!!
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Χθες ολος ο αγώνας ήταν το συμβαν που έκοψε απότομα πάνω στην προσπέραση και τον χτύπησε πισω ο Χάμιλτον.
Για εμενα επιδίωξε να κανει τέτοια ζημια στον Λιούις που να τον αναγκάσει σε εγκατάλειψη.
Η συνέχεια;
Θα του εδειναν ποινή so what....θα τερματιζε πρώτος και θα κσθαριζε το πρωτάθλημα.
Στον τελευταίο αγώνα μιας και η ισοβαθμία είναι υπερ του Μαξ πρέπει ή να ξεκινήσει από την pol ο Λιούις και να γινει λαγος με τον Μαξ να ξεκινάει 3ος και πισω ή αν πηγαίνουν πακέτο να κάνουν τέτοια στρατηγική που ο Λιούις να παρει τον αγώνα με undercut στις αλλαγές ελαστικων.
Εκτός βέβαια αν κάποιος απ τους δυο βγει εκτός πίστας ή εγκαταλείψει από μηχανική βλαβη.
Πάντως στον χθεσινό αγώνα ο ξανθός φέρθηκε πολύ φουστικα.....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: F1 - ΓΕΝΙΚΑ Σχόλια

Δημοσίευση από Vaggelis »

Παιδια να πω κι εγω την γνωμη μου γιατι αλλον αγωνα βλεπαμε μαλλον.........Το οτι ειναι επιθετικος ο Μαξ δεν σο συζηταμε , αλλα να λεμε οτι εκανε ζιγκ ζαγκ στην μεση της πιστας για να μην περασει ο Χαμ παει πολυ.........Στο ριπλει που εδειξε απο πανω φανηκε καθαρα οτι ο Χαμ ειχε απλετο χωρο να τον περασει απο αριστερα κι ομως δεν το εκανε και επεσε πανω του.........Ισως να τα χασε και να μην ηξερε τι θα κανει ο Μαξ.....Ο μαξ πιστευω ηθελε να κανει αυτο πο εκανε αργοτερα , δηλαδη να του δωσει την θεση και να την ξαναπαρει καπακι πισω , απλα δεν του κατσε και η αλλη η ντιβα επεσε πανω του......Ο κανονισμος που λεει οτι δεν πρεπει να αφηνει καποιος πανω απο 10 μηκη αυτοκινητου απο το SC γιατι δεν εφαρμοστηκε οχι μια αλλα ΔΥΟ φορες......Ο μποτας αφησε μιση πιστα αποσταση και εκαναν και οι δυο ανενοχλητοι πιτ στοπ χωρις να χασουν χρονο και το εκαναν αβαβα κανονικοτατα και ουτε καν ασχοληθηκαν με αυτο παρολο που τους το επεσημαναν 2-3 φορες.....Μην λεμε οτι ναναι για φετος γιατι και ο Χαμ κοπανησε την Αλφα στα ελευθερα και ουτε εκει εφαγε ποινη......Στο Σιλβερστοουν τι εγινε θυμαστε ? Αν δεν ειχε εγκαταλειψει εκει ο Μαξ τωρα α ηταν πρωταθλητης ανετα......Εχει χασει 50 βαθμους εξαιτιας του Χαμιλτον και ο αλλος κλαιγεται ? ελατε τωρα να σοβαρευτουμε........Να ξεκαθαρισω κατι επισης , ΔΕΝ ειμαι υποστηρικτης του Μαξ ΟΥΤΕ του Χαμ, εγω Φερραρι υποστηριζω απλα δεν θελω να το παρει το κωλοπαιδο ο Χαμ και η μερκ που εχει την ευνοια της ΜΑΦΙΑ στα παντα τα τελευταια χρονια.........Μην μιλησουμε για την κωλοφαρδια που τον δερνει επισης , του παταει ο αλλος την αεροτομη μπροστα την σερνει κατω και δεν παθαινει απολυτως τιποτα και συνεχιζει....Κοπαναει πισω απο τον Μαξ φευγουνε κομματια και επισης δεν παθαινει τιποτα και συνεχιζει..........Ενταξει κοντεψα να σπασω την τηλεοραση.....Ο οποιοσδηποτε αλλος που βλεπουμε απλα να ακουμπανε μεταξυ τους και σκανε λαστιχα , φευγουνε αεροτομες , σπανε αναρτησεις και πολλα αλλα ομορφα......Αλλα στον Χαμιλτον ΠΟΤΕ............Ολοι οι οδηγοι του γκριντ ειναι οδηγαρες..Πιστευω 1000% οτι ακομα και στον Αλονσο να δινανε φετος την μερκ θα τους εκανε πλακα , οπως και ο Κιμι και ο Φετελ και ο Λεκρερκ και ο Ρασελ (αυτος το απεδειξε κιολας) και μην μου πειτε οτι και ο Μποτας εχει το ιδιο αμαξι αλλα δεν φερνει τα ιδια αποτελεσματα........Οποιος νομιζει οτι εχουν το ιδιο αμαξι τις ιδιες ρυθμισεις τα ιδια εξαρτηματα και τους ιδιους μηχανικους τοτε βλεπει αλλο αθλημα και καλυτερα να ασχοληθει με κατι αλλο.........Οπως υπηρχε η αβαντα στον Σουμαχερ , στον Φετελ και σε μερικους αλλους ακομα , ετσι υπαρχει και στον Χαμιλτον τα τελευταια χρονια.......Ειναι κριμα γιατι αυτο που βλεπουμε δεν ειναι Φ1 εδω και πολλα χρονια........Σεννα , Προστ , Μανσελ ουτε καν συγκρινονται με τους σημερινους , τοτε την διαφορα την εκανε ο οδηγος , σημερα την κανει το εκαστοτε αυτοκινητο........Ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε............Κλεινοντας για τους δυο που μιλαμε πιστευω οτι το τραβανε και οι δυο το σχοινι και δεν κανει πισω κανενας.. Το τι θα δουμε στον τελευταιο αγωνα κανενας δεν ξερει και μακαρι να ειναι καθαρος χωρις καραγκιοζιλικια , τσαμπουκαδες και κλαψες απο κανεναν......
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγώνες”