Μεμβράνες aswf.

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από windmill82 »

Κι εδω απαγορευεται αλλα ειμαστε τετοιο μπαχαλο που ακομα και οι αστυνομικοι δεν βρισκουν ακρη. Θεωρητικα ο νομος λεει οτι στις μπροστα πορτες επιτρεπεται μεμβρανη οπτικης διαπερατοτητας απο 66% και πανω , δηλαδη ελαχιστα εως καθολου σκουρες. Αν ενα οχημα φορεσει μαυρες καταμαυρες κανει μπαμ απο μακρυα οποτε την κληση την ρισκαρεις . Σε ανοιχτες μεμβρανες ομως , οπως η δικη μου , παροτι ειναι οπτικης διαπερατοτητας 50% (εκτος νομου δηλαδη) , το οργανο θα πρεπει να πιστοποιησει οτι πραγματι ειναι απο 66% και ανω με ειδικο φωτομετρο ωστε να σου βεβαιωσει κληση. Επειδη σχετικος εξοπλισμος δεν υπαρχει , συνηθως δεν τρωνε κληση τα οχηματα με τις ανοιχτες μεμβρανες , οχι ομως οτι υποκεινται σε καποιο νομο , αλλα επειδη ειναι δυσκολο να επιβεβαιωθει οτι ειναι εκτος νομου. πιασ τ αβγο και κουρευτο δηλαδη. Τα παραπανω ειναι συμπερασματα που εβγαλα εγω ρωτωντας και διαβαζοντας , μην τα θεωρειτε δεδομενα , εγω παντως εις γνωσιν μου τις εβαλα και εις γνωσιν μου θα τσιμπησω την κληση εαν και εφοσον μου τυχει. :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasosvf
Member
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιουν 2013, 12:47
Μοντέλο: fabia
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από tasosvf »

windmill82 έγραψε:Κι εδω απαγορευεται αλλα ειμαστε τετοιο μπαχαλο που ακομα και οι αστυνομικοι δεν βρισκουν ακρη. Θεωρητικα ο νομος λεει οτι στις μπροστα πορτες επιτρεπεται μεμβρανη οπτικης διαπερατοτητας απο 66% και πανω , δηλαδη ελαχιστα εως καθολου σκουρες. Αν ενα οχημα φορεσει μαυρες καταμαυρες κανει μπαμ απο μακρυα οποτε την κληση την ρισκαρεις . Σε ανοιχτες μεμβρανες ομως , οπως η δικη μου , παροτι ειναι οπτικης διαπερατοτητας 50% (εκτος νομου δηλαδη) , το οργανο θα πρεπει να πιστοποιησει οτι πραγματι ειναι απο 66% και ανω με ειδικο φωτομετρο ωστε να σου βεβαιωσει κληση. Επειδη σχετικος εξοπλισμος δεν υπαρχει , συνηθως δεν τρωνε κληση τα οχηματα με τις ανοιχτες μεμβρανες , οχι ομως οτι υποκεινται σε καποιο νομο , αλλα επειδη ειναι δυσκολο να επιβεβαιωθει οτι ειναι εκτος νομου. πιασ τ αβγο και κουρευτο δηλαδη. Τα παραπανω ειναι συμπερασματα που εβγαλα εγω ρωτωντας και διαβαζοντας , μην τα θεωρειτε δεδομενα , εγω παντως εις γνωσιν μου τις εβαλα και εις γνωσιν μου θα τσιμπησω την κληση εαν και εφοσον μου τυχει. :mrgreen:

και ποσο ειναι η κληση;
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από windmill82 »

ενω σε διαφορα site και forum πολλοι αναφερουν το ποσοστο οπτικης διαπερατοτητας που αναφερω παραπανω , εψαξα και εμαθα οτι στον πινακα παραβασεων της τροχαιας υπαρχει η παραβαση ¨μη ορατος οδηγος και επιβατες¨ το οποιο συνιστα παραβαση του αρθρου 81 του Κ.Ο.Κ και εχει προστιμο 80Ε.
Το αρθρο αυτο στην παραγραφο 7 αναφερει τα παρακατω.
7. Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων οχημάτων και των ρυμουλκούμενων, τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών, περιλαμβανομένου και του ανεμοθώρακα ως και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπον ώστε αφ' ενός μεν σε περίπτωση θραύσης τους ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο ελάχιστο, αφ' ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνοντες αυτού. (source ©: http://www.glavopoulos.gr)
Δεν αναφερεται σε συγκεκριμενη διαπερατοτητα , ουτε σε καποια επιτοπου μετρηση , οποτε ειναι στο χερι του τροχαιου που θα σε σταματησει για ελεγχο να κρινει εαν μια μεμβρανη ειναι σκουρα ή οχι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από linkin's dad »

Για καλο και για κακο παντος,οταν σας σταματα η τροχαια ανοιξετε το παραθυρο ενω πλησιαζει ο αστυνομικος για να σας βλεπει καλυτερα. :D :D :D
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από windmill82 »

Κανω ενα update στο θέμα λεγοντας οτι τωρα ειμαι στο 2ο ετος που τις φοράω και δεν εχω καποιο προβλημα. Δεν γρατζουνιστηκαν, δεν εβγαλαν πουθενα φουσκιτσες, ουτε αποχρωματιστηκαν. Ολα καλα λοιπόν , επισης καναδυο φορες που με σταματησαν τα "παιδια" για τυπικο ελεγχο , δεν μου ειπαν τιποτα, οπως και περσυ περασα κτεο απαρατηρητος, ουτε καν τη βεβαιωση του τοποθετητή μου ζητησαν . Βεβαια το ξαναλέω, εχω βάλει τις 50% , οποτε ουτως η αλλως ειναι αρκετά διακριτικες. :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από windmill82 »

3ος χρονος και ολα πανε καλα. Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα. Τωρα το καλοκαιρι οσοι σκάτε μες τα σκουροχρωμα αμαξια σκεφτειτε το. Και οχι μόνο τις aswf, γενικά για τα φιμέ το λέω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από TORRERO »

Thank's! :D
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
billias
Member
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2011, 21:01
Μοντέλο: Fabia mkI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από billias »

:thumbup:
keep your fingers crossed
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giannis93
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4550
Εγγραφή: Παρ 24 Σεπ 2010, 14:01
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από Giannis93 »

ααααχ βρε Αρσένη άρχισε να μας μπριζώνεις :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Μεμβράνες aswf.

Δημοσίευση από windmill82 »

100ε ειναι, μη το σκεφτεσαι καν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”