Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες vs χιονολάστιχα

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
johny

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από johny »

As32 έγραψε:Γιάννη δεν κάνουμε "πατιλικια" με της κουβέρτες..χαλαρά και όχι πάνω από 45-50 χιλιόμετρα..και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
και δουλεύουν και τα ηλεκτρονικά,ενώ με της αλυσίδες δεν μπορείς να τα έχεις ενεργοποιημένα
σου απαντησε ο Νικος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: χαζε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Gazofonix »

*ROADRUNNER* έγραψε:
Sailing έγραψε: Ποιός πάει στο χιόνια πάνω από 50 χιλ/ώρα.?!?!?!?!
:twisted: :twisted: :twisted:

+1 :twisted: :twisted: :twisted:
Περαν ομως την πλακας δεν ειμαι ουτε με αλυσιδες ουτε με κουβερτες.Αλλα με χειμωνιατικα λαστιχα M+S τουλαχιστον 4-5 μηνες τον χρονο.Απο προσωπικη εμπειρια τωρα λογο οδηγισεις πολλων χλμ σε χιονι και παγετο.Οι αλυσιδες εχουν αρκετους κραδασμους και καταπονει αλλα τα αναρτομενα και μη μερη του αυτοκινητου.Ειναι ομως το ποιο σιγουρο σε παγο.Εχοντας χρησιμοποιοησει και τα 2 ανα διαστηματα πιστευω οτι η κουβερτα ειναι πολυ καλυτερη αλλα θελει προσοχη.Ειτε για να μην βγει ειτε να μην σκιστει μιας και δεν κανει να περπατησει ουτε μετρο πανω σε ασφαλτο ή χωματοδρομο.Επισης η αλυσιδες εκτος απο χτυπημενες ζαντες και γρατζουνισμενα φτερα μπορουν να προκαλεσουν βλαβη σε καλωδια αισθητηρων τα οποια βρισκοντε πισω απο τον τροχο.
Παντος οτι και να εχει καποιος μαζι του καλο ειναι να το εχει σε ευκολα προσβασιμο μερος και να εχει τσεκαρει και το πως τοποθετητε αλλα και αν ειναι σωστη η διασταση συμφωνα το ελαστικο. 8)
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από As32 »

johny έγραψε:
As32 έγραψε:Γιάννη δεν κάνουμε "πατιλικια" με της κουβέρτες..χαλαρά και όχι πάνω από 45-50 χιλιόμετρα..και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
και δουλεύουν και τα ηλεκτρονικά,ενώ με της αλυσίδες δεν μπορείς να τα έχεις ενεργοποιημένα
σου απαντησε ο Νικος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: χαζε :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
εγώ σου φταίω κύριε μου που δεν μπορείτε να βάλετε ούτε μια κουβέρτα... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Tour1,8TABT
Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Κυρ 24 Αύγ 2008, 14:04
Μοντέλο: tour1,8
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Tour1,8TABT »

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
padelis-k

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από padelis-k »

καλησπερα.ειναι αληθεια πως τις κουβερτες δεν τις δεχεται η τροχαια ως αντιολισθητικο μεσο???
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Gazofonix »

Η τροχαια να κοιταζει τα δικα της τουτου.Εμενα με χειμωνιατικα με εβαλαν να βαλω αλυσιδες (προ κουβερτας και Fabia εποχη) ενω κατω ειχε 1 ποντο χιονι.Τις ελαβα σε 2 λεπτα (καταραμμενη εμπειρια :D :D ) αφου εφαγα 10 για να του δωσω να καταλαβει τι και πως αλλα ματαια,εκανα 20 μετρα και ενω ακομα με εβλεπε τις εβγαλα και συνεχεισα τον δρομο μου κανονικα.2 ωρες αργοτερα βοηθουσα τους ιδιους να ξεκουνισουν το περιπολικο μιας και δεν ειχαν τιποτα μαζι τους. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

Μεταξύ κουβέρτας-αλυσίδας δαγκωτό το 2ο! Οι χιονοκουβέρτες, ακόμη και αν τοποθετηθούν/χρησιμοποιηθούν σωστά πάνω από 3 σεζόν αμφίβολο να βγάλουν. Όσον αφορά το θέμα ευκολίας στην τοποθέτηση των αλυσίδων όλα είναι θέμα εμπειρίας. Το δύσκολο είναι η 1η φορά, από εκεί και πέρα είναι πανεύκολο και γρήγορο (ακόμη και από γυναίκες οδηγούς). Απαραίτητη προϋπόθεση ένα ζευγάρι γάντια στο αυτοκίνητο (με το κιλό τα πουλάνε). Και χαμηλές ταχύτητες.
Βέβαια με τα πολλά-πολλά κατέληξα σε χιονολάστιχα (10.000 περίπου χλμ το χρόνο σε ορεινό δίκτυο) και βρήκα την υγειά μου. Δε καταλαβαίνουν Christ! (ώρε φάτσες μέσα σε ΣΟΥΒ που έβλεπα την περασμένη Πέμπτη έξω από το Παλαιόκαστρο! Με γουρλωμένα μάτια κοιτούσαν ένα σκούντα με πατημένα 70+ να τους προσπερνά)
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από As32 »

vgeorgoudis έγραψε:Μεταξύ κουβέρτας-αλυσίδας δαγκωτό το 2ο! Οι χιονοκουβέρτες, ακόμη και αν τοποθετηθούν/χρησιμοποιηθούν σωστά πάνω από 3 σεζόν αμφίβολο να βγάλουν. Όσον αφορά το θέμα ευκολίας στην τοποθέτηση των αλυσίδων όλα είναι θέμα εμπειρίας. Το δύσκολο είναι η 1η φορά, από εκεί και πέρα είναι πανεύκολο και γρήγορο (ακόμη και από γυναίκες οδηγούς). Απαραίτητη προϋπόθεση ένα ζευγάρι γάντια στο αυτοκίνητο (με το κιλό τα πουλάνε). Και χαμηλές ταχύτητες.
Βέβαια με τα πολλά-πολλά κατέληξα σε χιονολάστιχα (10.000 περίπου χλμ το χρόνο σε ορεινό δίκτυο) και βρήκα την υγειά μου. Δε καταλαβαίνουν Christ! (ώρε φάτσες μέσα σε ΣΟΥΒ που έβλεπα την περασμένη Πέμπτη έξω από το Παλαιόκαστρο! Με γουρλωμένα μάτια κοιτούσαν ένα σκούντα με πατημένα 70+ να τους προσπερνά)
άμα είσαι χαμηλωμένος με της αλυσίδες τη κανεις :?: :?: :?: :?: :?: :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

Χιονολάστιχα. Αν το ψάξεις λίγο θα σου αρέσουν τόσο πολύ που θα τα φοράς άνετα μέχρι την άνοιξη (κάνουν ένα γράπωμα στην άσφαλτο άλλο πράμα!) Κι εγώ στους 3 πόντους είμαι (φαίνεται και στη φωτογραφία)
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από As32 »

vgeorgoudis έγραψε:Χιονολάστιχα. Αν το ψάξεις λίγο θα σου αρέσουν τόσο πολύ που θα τα φοράς άνετα μέχρι την άνοιξη (κάνουν ένα γράπωμα στην άσφαλτο άλλο πράμα!) Κι εγώ στους 3 πόντους είμαι (φαίνεται και στη φωτογραφία)
εδώ προσπαθούμε να έχουμε καλλίτερο κράτημα με τα λάστιχα που έχουμε άμα βάλουμε και Χιονολάστιχα για μια φορα το χρόνο που πάμε στα χιόνα τη κάτσαμε τη βάρκα....κουβερτούλες και τελειώνει η υποθέσει,απλά τα περνάς στα αναλώσιμα του αυτοκινητου.
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

Φίλε μου καλά το σκέφτεσαι, έτσι έλεγα κι εγώ. Αλλά μία να σου κάτσει (γλύστριμα, σκίσιμο οι κουβέρτες, απότομη μανούβρα) και τότε κλαις ζημιά και ταλαιπωρία. Το κόστος είναι μεγάλο, αλλά αξίζει. Από τη στιγμή που δίνουμε ένα σωρό εούρος για προγράμματα και όοοτι άλλο, ένα κόστος 400 (μ.ο.) ευρώ για χειμερινά, άντε και κάνα 60άρι το χρόνο για αλλαγή/ευθυγράμμιση στον λαστιχά είναι λίγα.
Τέσπα, για μια φορά χιονοκουβέρτες, μικρές ταχύτητες και μεγάλη προσοχή καλά είναι.
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
seridim

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από seridim »

vgeorgoudis έγραψε:Χιονολάστιχα. Αν το ψάξεις λίγο θα σου αρέσουν τόσο πολύ που θα τα φοράς άνετα μέχρι την άνοιξη (κάνουν ένα γράπωμα στην άσφαλτο άλλο πράμα!) Κι εγώ στους 3 πόντους είμαι (φαίνεται και στη φωτογραφία)
Βασίλη, την άνοιξη εκτός από γράπωμα κάνουν και ένα ωραίο τσίριγμα :mrgreen: :idea: μόλις ζεσταθούν, που όποιος δεν ξέρει και τα ακούσει νομίζει ότι πηγαίνεις ''μαμιώντας'' χεχεχεχε!!!Μου έχει συμβεί πολλές φορές να πετάγονται από το δρόμο γιατί πιστεύουν ότι φρέναρες πανικόβλητος.
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΛΟΥΔΑΣ

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από ΛΟΥΛΟΥΔΑΣ »

Καλησπέρα παιδιά,τελικά τι είναι καλύτερο(για μια χρήση 3-5 φορές το χρόνο και αν)αλυσίδες ή χιονοκουβέρτες? Octavia 5 1.6 fsi 205/55/16
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Εχω ακουσει οτι οι χιονοκουβερτες μετα την χρηση (οταν περασει η ημερα που τις βαλαμε) θελουν καλο πλυσιμο,στεγωμα & σωστη αποθηκευση.

Λενε μολις πατησεις στεγνο πρεπει να τις βγαλεις γιατι δεν αντεχουν την τριβη.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Gazofonix »

Δημητρη ολα οσα ακουσες ισχυουν στο επακρο.Ετσι ακριβως ειναι.Στο λεω μιας και τις εχω καβαντσα αν δεν με βγαλουν τα χειμωνιατικα.\

ΛΟΥΛΟΥΔΑΣ αν ειναι για 3 φορες το χρονο παρε κουβερτες.Και τις ζαντες σου δεν θα γρατσουνισεις και ποιο ευκολα θα ξεμπερδεψεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”