Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
PanosI
Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ 30 Δεκ 2007, 11:50
Μοντέλο: Octavia 5 vRS
Τοποθεσία: Αθήνα

Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από PanosI »

Είχα το αυτοκίνητο (5 vRS) ασφαλισμένο, από την ημέρα της αγοράς του (31-3-2008), στην ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ μεταξύ των άλλων και για ολική και μερική κλοπή για αξία 29000 ευρώ.

Μετά το κλείσιμο της εταιρίας στράφηκα σε άλλη εταιρία για να κάνω συμβόλαιο με τους ιδιους όρους που είχα στο αρχικό συμβόλαιο με μόνη διαφορά ότι ζήτησα η αξία του να μειωθεί στις 25000 ευρώ.
Μετά το προσωρινό ασφαλιστήριο μου ζήτησαν φωτογραφίες του αυτοκινήτου για να διαπιστώσουν την κατάσταση του, πράγμα το οποίο έκανα αυθημερόν. Το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση με 11.500 χιλιόμετρα, πάρα πολύ προσεγμένο και καθόλου κυνηγημένο, εκτός από 4 χατζογραζουνιές ( http://www.skodafans.gr/skodafans/viewt ... =11&t=4085 ) τις οποίες τι επισκεύασα άμεσα σε κατάστημα που φτιαχνει μικροζημιές και είναι και πάλι άψογο.

Σήμερα με πήραν πάλι τηλέφωνο από την εταιρία και μου είπαν ότι σύμφωνα με τους επίσημους πίνακες, η αξία του αυτοκινήτου μου είναι "το πολύ 22.500 ευρώ".
Αιφνιδιάστηκα και τους είπα ότι θα τους απαντήσω την δευτέρα.
Το θέμα όμως είναι ότι δεν ξέρω τι να τους απαντήσω.
Ποιο είναι οι επίσημοι πίνακες και ποιος του εκδίδει;

Εγώ τι πρέπει να κάνω εν προκειμένω; Να στραφώ σε κάποια άλλη ασφαλιστική ή να δεχτώ αυτή την αξία και να προχωρήσω στην οριστική ασφάλιση;

Αν κάποιος γνωρίζει, θα ήμουνα υπόχρεος να μου δώσει τα φώτα του.
Άβαταρ μέλους
wolf

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από wolf »

ολοι οι καταλογοι πανε βαση του autotrith
Άβαταρ μέλους
γιανακοπουλ/κωστας

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από γιανακοπουλ/κωστας »

wolf έγραψε:ολοι οι καταλογοι πανε βαση του autotrith
πολυ σωστα!ομως μπορει να ζητησει ο φιλος μας να του το ασφαλισουν για το ποσο που θελει με την αντιστοιχη επιβαρυνση.εγω θα προτεινα την ευρωπαικη ενωση,ασφαλιστικη εταιρεια.εχω και τα 4 αμαξια.
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από Gazofonix »

Δεν παιζει ρολο η κατασταση αλλα η παλαιωτητα του αμαξιου.Μην ξεχνας οτι τοτε το αμαξι εκανε 29χιλ καινουριο και σημερα 25χιλ.!
Αν στο κοστολογουν για 22.500 τοσα ειναι τα λεφτα του.Αν πας αλλου και σου πουμε οτι το ασαλιζουμε για 30.000 εκτος οτι πληρωνεις παραπανω αν ου μη γενετο...........καταλαβενεις τοτε θα αρχισουν τα παρατραγουδα.Θα πας να παρεις 30.000 και θα σε αρχισουν στα μα και μου........
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από As32 »

παιδιά για μην μπερδευόμαστε και για να μην ζούμε σε αυταπάτες...σε οποιος ασφαλιστική και να πάει μπορεί να το ασφάλιση οποιο ποσο εκείνος θέλει..αλλα εδώ υπάρχει ένα μεγάλο αλλα.....σε περίπτωση κλοπής θα αποζημιωθεί το ποσο που έχει εκείνη τη στιγμή η μεταπολιτική του αξια..ότι και να κάνει και 50.000 να το έχει ασφαλισμένο εκείνος θα περί ότι πουλιέται στην αγορά και κύριος ότι γραφει το autotriti..το δικό μου είναι 8 μηνών και το έχω βάλει 21.000.
οποτε φιλε μου κανε την ασφάλεια σου κανονικά και να σου πω ότι το έχεις βάλει πολύ ψιλά.."κατεβασετο" "κι'αλλο" γιατί τσάμπα θα πληρώνεις τα ασφάλιστρα.
Άβαταρ μέλους
GriTon

Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από GriTon »

φιλε μου θα σου πω μια λεξη....ΧΑΟΣ...

ετσι χαρακτηριζω τις μικτες, γιατι οσο και να το εχεις ασφαλισει, οταν θα γινει η 'στραβη' θα ερθουν να σου πουνε, τοσα αξιζει αν θελεις παρτα η τρεχα σε δικηγορους...

αστο, ασφαλισε το οσο πουλιεται μεταχειρο απλα για να μην πληρωνεις τσαμπα λεφτα και νομιζεις οτι εισαι ασφαλισμενος... :twisted:
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από Gazofonix »

Ναι και παιδια ζητητε καθε χρονο αναπροσαρμογη του κοστους συμβολαιου συμφωνα με την εμπορικη αξια του οχηματος!
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από As32 »

Gazofonix έγραψε:Ναι και παιδια ζητητε καθε χρονο αναπροσαρμογη του κοστους συμβολαιου συμφωνα με την εμπορικη αξια του οχηματος!
αυτό είναι νομος..εγώ ζητάω κάθε εξάμηνο.
Άβαταρ μέλους
wolf

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από wolf »

As32 έγραψε:
Gazofonix έγραψε:Ναι και παιδια ζητητε καθε χρονο αναπροσαρμογη του κοστους συμβολαιου συμφωνα με την εμπορικη αξια του οχηματος!
αυτό είναι νομος..εγώ ζητάω κάθε εξάμηνο.
πολλη σωστος να κανετε ασφαλεια εξαμηνου και να ζητατε παντα αναπροσαρμογη και να ξερετε σε περιπτωση κλοπης και να το εχετε ασφαλιση παραπανω τα λεφτα δεν θα τα παρετε και οσο αναφορα το εαν πληρωνει μια εταιρια η οχι απο προσωπικη εμπειρια και επειδη ετυχε και εχω ασχοληθη ειναι καθαρα θεμα ΠΡΩΤΟΝ ασφαλιστη το ποσο γρηγορα θα τρεξει τα χαρτια σας και ΔΕΥΤΕΡΟΝ εταιριας 8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

wolf έγραψε:ολοι οι καταλογοι πανε βαση του autotrith
Ακριβώς.Και καλό θα είναι να ελέγχουμε τους σχετικούς καταλόγους διότι μπορεί η αξία του αυτοκινήτου ως μεταχειρισμένο να είναι για παράδειγμα στα 20.000 ευρώ και αυτοί να σου κόβουν κοστούμι για 22.000 που είχε την προηγούμενη χρονιά.

Αν όμως στο βουτήξουν θα αποζημιωθείς για 20.000 :!:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
John_Tsek
Member
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Δευ 14 Σεπ 2015, 10:53
Μοντέλο: Octavia 5 fl 1.4TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Κυμη Ευβοιας

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από John_Tsek »

Επαναφερω το θεμα λιγάκι γιατι θελω να κανω μια κουβεντουλα με καποιον ο οποιος γνωριζει παραπανω στο συγκεκριμενο πραγμα!!!

Το αυτοκινητο το πηρα μεταχειρο τον οκτωβρη,γυρω στα 7.500€ . Κανοντας την ασφαλεια του μου ηρθε ένα "τιμολογιο" τα περι 150€
χωρις να περιλαμβανει μερικη ή ολικη κλοπη! τεπειδη στις 28/03 ληγει ζητησα να βαλουμε και κλοπη και μου ειπε ο ασφαλιστης μου ότι θελει μια φωτο με
μια εφημεριδα κ.ο.κ όταν θα τον παρω να του πω ασφαλισε το μου θα του πω να το βαλει για 7000€ παράδειγμα?
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Θα του πεις να στο βάλει σύμφωνα με την τρέχουσα τιμή ως μεταχειρισμενου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από RoadRunner »

Το μετεφερα εδω γιατι στα γενικα θα μηνει θαμενο το θεμα παλι :mozilla_cool:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από tsiogeo »

ABTAKIAS έγραψε:Θα του πεις να στο βάλει σύμφωνα με την τρέχουσα τιμή ως μεταχειρισμενου.
+1000 και αν θέλει φωτό να στείλει άνθρωπο να το φωτογραφίσει
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: Υπολογισμός αξίας αυτοκινήτου για ασφάλεια κλοπής

Δημοσίευση από Vaggelis »

Οι τιμη που το ασφαλιζουν ειναι οτι να`ναι......
Σου λενε οτι πανε με τον τιμοκαταλογο των μεταχειρισμενων του Autotriti.
Το δικο μου λοιπον το ασφαλιζουν με οτι ποσο τους ερθει, μιας και δεν εχει τιμη για 1.8 tsi καθολου (εχει μονο το 4αρι σαν μεταχειρισμενο σε 1800 με τα 150 αλογα).
Και μολις τους το λεω στις ασφαλιστικες κανουνε το κουνελι...........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”