Σωστή χρήση κουκούλας-Κίνδυνοι!!!

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
sinjohnny

Κουκούλα

Δημοσίευση από sinjohnny »

ρε παιδια καλησπερα...αγορασα προσφατα το gt το 4...το χω συνεχεια κουκουλωμενο ομως γτ κινουμαι με αλλο...τι παιζει μ τν κουκουλα με βροχες κτλ εννοω...ειναι θερμολολλημενη ..πηγε ενα 90αρι.ευχαριτω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
NICK5RS

Re: κουκουλα

Δημοσίευση από NICK5RS »

Υπάρχουν για την βροχή , για τον ήλιο αλλά και τα δυο μαζί . για την δική σου δεν ξέρω γιατί δεν την έχω δει !
Προσοχή όμως ! να είναι πάντα καθαρό όταν το σκεπάζεις γιατί άμα έχει έστω και λίγη σκόνη η κάθε μικρή κίνηση της κουκούλας από αέρα θα κάνει γρατζουνιές σε συνδυασμό με την σκόνη .
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: κουκουλα

Δημοσίευση από Dion RS »

Πάντως εγώ που ρώτησα τον φαναρτζή μου,μου είπε πως
δεν είναι καλό για το αμάξι να μένει πολλές μέρες κουκουλωμένο,
(ειδικά το χείμωνα)λόγο υγρασίας.
Άβαταρ μέλους
sinjohnny

Re: κουκουλα

Δημοσίευση από sinjohnny »

καλα ετσι λενε αλλα κ που το χα ξεσκεπαστο ολο κ κατι εβρισκα μια γρατζουνια μια φτυσιες κτλ.....
ρε παιδια ασχετο πρωτα λαδια στα ποσα χλμ λετε?
Άβαταρ μέλους
manolis38

Re: κουκουλα

Δημοσίευση από manolis38 »

Γιατι ρε παιδια το συνεχιζετε εδω και δεν πατε στα σχετικα με τα οκταβια θεματα να ανοιξετε και καινουριο τοπικ που δεν υπαρχει;
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: κουκουλα

Δημοσίευση από Sailing »

Μεταφέρθηκε ήδη Παναγιώτη μου! 8)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manpro
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Κυρ 02 Μαρ 2008, 18:32
Μοντέλο: Octavia II RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Σάμος

Re: Κουκούλα

Δημοσίευση από manpro »

Μετά το γυάλισμα που έκανα στο αμάξι,αγοράστηκε κουκούλα μιας και το καλοκαίρι το χρησιμοποιώ ελάχιστα.Το μετάνιωσα που δεν την πήρα απο την πρώτη μέρα.
Άβαταρ μέλους
DIVER

Re: Κουκούλα

Δημοσίευση από DIVER »

manpro έγραψε:Μετά το γυάλισμα που έκανα στο αμάξι,αγοράστηκε κουκούλα μιας και το καλοκαίρι το χρησιμοποιώ ελάχιστα.Το μετάνιωσα που δεν την πήρα απο την πρώτη μέρα.
+1
Το πρώτο πράγμα που αγόρασα για το τουτού μου ήταν κουκούλα.
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Re: Κουκούλα

Δημοσίευση από Gazofonix »

Εμενα παντος η κουκουλα μου εκανε ζημια στο χρωμα.Ενω στα 2 προηγουμενα αυτοκινητα επειδη ηταν ανοιχτοχρωμα δεν φανηκε τιποτα στο Fabia (επειδη ειναι μαυρο) αφησε πολλες γρατσουνιτσες σε ολο το αυτονικητο.Φυσικα πριν την βαλω το αμαξι ηταν φρεσκοπλυμενο οποτε ειχε την ελαχιστη δυνατη σκονη πανω του.
Φυσικα αυτο συμβενει μιας και τα χρωματα-βερνικια ειναι υδατοδιαλλυτα οποτε και πολλυ μαλακα/ευπαθη.

Ετσι επελεξα να βαλω την κουκουλα στο παταρι και να παρω μονο μια ηλιοπροστασια για το παρμπριζ και να το καθαριζω ακομα συχνοτερα μιας και δειχνει αθλιο μετα απο 1 εβδομαδα στην πυλωτη.
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: Κουκούλα

Δημοσίευση από Dion RS »

Dion RS έγραψε:Πάντως εγώ που ρώτησα τον φαναρτζή μου,μου είπε πως
δεν είναι καλό για το αμάξι να μένει πολλές μέρες κουκουλωμένο,
(ειδικά το χείμωνα)λόγο υγρασίας.
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Re: Κουκούλα

Δημοσίευση από Gazofonix »

Dion RS έγραψε:
Dion RS έγραψε:Πάντως εγώ που ρώτησα τον φαναρτζή μου,μου είπε πως
δεν είναι καλό για το αμάξι να μένει πολλές μέρες κουκουλωμένο,
(ειδικά το χείμωνα)λόγο υγρασίας.
Ζωντανο παραδειγμα εβδομαδας.Σκαραβαιος του '70 ανακατασκευασμενος και φρεσκοβαμμενος εμεινα με κουκουλα 3 χρονια σε αυλη.Αν τον δειτε θα βαλετε τα κλαμματα.Εχει τιναξει ΟΛΟ το χρωμα και εχει σαπισει εξωτερικα!!!
Άβαταρ μέλους
giannisioannidis

Re: Σωστή χρήση κουκούλας-Κίνδυνοι!!!

Δημοσίευση από giannisioannidis »

Καλησπερα παιδια μετα απο πολυ καιρο!λοιπον ειχα ενα σοβαρο προβλημα!ειμαι στο κοσοβο το αυτοκινητο το ειχα παρκαρισμενο σε ενα μερος που το εδαφος ηταν χωμα!πηγα να το παρω μετα απο 50 μερεσ κοντα,το μερος αυτο εκει εχει πολυ υγρασια γενικα το αμαξι το ειχα κουκουλομενο με δερματινη κουκουλα (80 ευρω την ειχα παρει)το ξεσκεπαζω ανοιγω πορτες και τι να δω!απο την πλευρα του οδηγου και απο πισω του το πατωμα γεματο νερο,απο σηνοδηγο και πισω του τιποτα, καθισματα στεγνα ουρανος στεγνος φορμ μπαγαζ στεγνο!μου φηγε η μαγκια εβγαλα το νερο το πηγα το καθαρησα ειχα ανοιχτα τα παραθυρα 3 μερες να ξεμιρισει και να φυγει η υγρασια στεγνωσε τωρα αλλα επειδη ξανα ηρθα κοσοβο το αφησα παλι το αμαξι αλλα οχι τωρα σε χωμα αλλα σε ασφαλτο χωρις κουκουλα τωρα!επειδη δεν ειχα πολυ χρονο δεν εψαξα τι εφταιγε.Μηπως το εχει παθει κανεις που δεν πιστευω η μηπως παει καπου το μυαλο σας?το ειχα αφισει σεπτεμβριο μεχρι οκτομβρειο παλι στο ιδιο σημειο κουκουλομενο αλα δεν ειχε παθει τιποτα τωρα επειδη εκανε πολλες υγρασιες ειχε αλλο καιρο εντελως αλλα πως πηρε τοσο νερο μεσα?δωστε τα φωτα σας κατεβενω ελαδα σε 2 μερες τι να παω να δω?
Άβαταρ μέλους
labros GT

Re: Σωστή χρήση κουκούλας-Κίνδυνοι!!!

Δημοσίευση από labros GT »

Παληκάρια κουκούλα για 4αρι με φτερούγα ξέρει κανείς που θα βρώ?έχω κουκούλα΄αλλά όταν την πήρα δεν υπολόγισα την φτερούγα κ είνια κοντή πίσω! εκτός του ότι τεζάρει πάνω στο αμάξι!
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: Σωστή χρήση κουκούλας-Κίνδυνοι!!!

Δημοσίευση από Dion RS »

labros GT έγραψε:Παληκάρια κουκούλα για 4αρι με φτερούγα ξέρει κανείς που θα βρώ?έχω κουκούλα΄αλλά όταν την πήρα δεν υπολόγισα την φτερούγα κ είνια κοντή πίσω! εκτός του ότι τεζάρει πάνω στο αμάξι!
Ειναι ενας στην μεσογειων στο υψος του "Σωτηρια" σε ενα στενακι που φτιαχνει πολυ καλες κουκουλες
αναλογα με το αμαξι που εχεις;Εγω εκει την ειχα φτιαξει.Θα ψαξω να βρω διευθυνση και τηλεφωνο.
Άβαταρ μέλους
labros GT

Re: Σωστή χρήση κουκούλας-Κίνδυνοι!!!

Δημοσίευση από labros GT »

Dion RS έγραψε:
labros GT έγραψε:Παληκάρια κουκούλα για 4αρι με φτερούγα ξέρει κανείς που θα βρώ?έχω κουκούλα΄αλλά όταν την πήρα δεν υπολόγισα την φτερούγα κ είνια κοντή πίσω! εκτός του ότι τεζάρει πάνω στο αμάξι!
Ειναι ενας στην μεσογειων στο υψος του "Σωτηρια" σε ενα στενακι που φτιαχνει πολυ καλες κουκουλες
αναλογα με το αμαξι που εχεις;Εγω εκει την ειχα φτιαξει.Θα ψαξω να βρω διευθυνση και τηλεφωνο.
Σε ευχαριστώ πολύ φιλαράκι μου!ίσως περάσω κ γώ από κεί με το παπί κ ψάξω μήπως κ τον βρώ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”