Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιωργος Π
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Τρί 28 Μαρ 2017, 15:22
Μοντέλο: Octavia 1.8tsi Mk2 08
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από Γιωργος Π »

ναι ναι μαλον αυτο εννοει ο Tsio :laugh: :laugh:
octavia II 1.8tsi by APR
Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από Vaggelis »

ABTAKIAS έγραψε:Το αμάξι είναι 12ετιας.
Όπως το είδε ο Θάνος δεν είχε γίνει ποτέ γυάλισμα ή βιολογικός.
Εντάξει ο παππούς το προσεχε αλλά μέχρι εκεί.
Καταρχήν το χρώμα ζωντάνεψε.
Άσε τη γυαλαδα.
Έριξα ένα ποτήρι νερό στο καπό και δεν κράτησε το παραμικρό.
Διόρθωσε όλο το πρόβλημα που είχε δημιουργήσει ο προηγούμενος :mad:
Αλλά με 80 ευρώ τι να περίμενα :stupid:
Όποιος αντέχει τα έξοδα πραγματικά αξίζει :cheers:
Έχεις άλλο αμάξι :happy4:
Βασιλη κουκλα το εκανε...σαν καινουργιο.........Αλλα τα εξοδα πολλα για μενα τουλαχιστον..........
Τα ποσα αυτα απλα δεν υπαρχουν τωρα.........
Το σιγουρο ειναι οτι , οτι πληρωνεις παιρνεις παντως...........
Άβαταρ μέλους
kokkonisant
Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 21:10
Μοντέλο: Superb 3T 1.8tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζαγοροχώρια

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από kokkonisant »

Λοιπόν, θα σας προτείνω μία καλή σειρά από καλούδια που θα κάνουν το αμάξι σας κούκλα. Αυτά τα χρησιμοποιώ κι εγώ για χρήση με το χέρι. Είναι πολύ καλά και έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα. Βέβαια το "Detailing" δεν έχει τέλος...... Κάθονται και μετράνε την χάντρα του νερού που σχηματίζετε πάνω στο detailing τι σχήμα και τι μέγεθος έχει και τι καθρέφτισμα κάνει....!!!!! Στον θείο Google θα δείτε πως γίνεται η χρήση τους και τιμές. Λοιπόν αφού πλύνουμε καλά το αμάξι σε σκιερό και χωρίς αέρα(να μην μας φέρνει σκόνες-χώματα):

1ον: Περνάμε το αμάξι με "Clay Bar(πηλός αυτοκινήτου)". Υπάρχουν διάφοροι τύποι ως προς την επιθετικότητά τους ανάλογα της βρώμιας και των επικαθήσεων στο χρώμα. Όπως και το εάν είναι νερού ή detailer(που το έχετε και για συντήριση).

2ον: Εάν είναι έντονη η "αράχνη" στο χρώμα πρώτα "Meguiar's Swirl Remover" και μετά "Autoglym Super Resin Polish". Εάν δεν είναι τότε μόνο το δεύτερο.

3ον: Σφραγιστικό τεχνικό κερί: "FinishKare 1000P Hi-Temp Sealant". Τρομερή προστασία, διάρκεια πάνω από τρίμηνο/τετράμηνο και δεν απαιτεί πολύ κερί. Εμένα στο γκαράζ πάνω από εξάμηνο. Είχα κουτσουλιά από φαγωμένο "γεροπαππού γλάρο" μεγέθους πεντακοσάευρου για 20 ημέρες στην πίσω κολόνα... Έ δεν άφησε ούτε περιφερικό ίχνος στο βερνίκι. Το χρησιμοποιούν μέχρι στα ανεμοπλάνα και στα ιστιοπλοϊκά. Η φιλοσοφία του είναι: Όσο πιό λίγο τόσο πιό καλά. Δηλαδή με ένα ταμπονάρισμα του σφουγγαριού στο κερί περνάω όλο το καπό του Superb!!! Και επειδή είναι σκληρό κερί το ταμπονάρισμα γίνετε ως εξής: Τοποθετείς το σφουγγαράκι στο κερί, το πιέζεις κατά το ήμισυ του πάχους του και το στρίβεις μία δεξιά και μία αριστερά στην επιφάνεια του κεριού. Μετά περνάς όλο το καπό!!!! Στα εννέα χρόνια έχω γυαλίσει/προστατεύσει το Superb και το i10 πάνω από 20 φορές και δεν έχω φτάσει στην μέση, μάλλον θα το αφήσω κληρονομιά στον γιόκα μου!!! Είναι τόσο δυνατό που περνάω και τις ζάντες, αντέχει ακόμα και τις θερμοκρασίες που αναπτύσσουν!!!!

4ον: Για συντήρηση κάποιο "detailer".

Εκτός των παραπάνω θα χρειαστείτε σφουγγαράκια (2-3 για το κάθε υλικό, εάν πέσει κάτω στην άκρη και πλύσιμο) και πετσέτες με μικροίνες για το σκούπισμα του κάθε υλικού. Σαφώς κάποιος θα προτείνει κάτι καλύτερο ως προς το Detailing. Αυτά είναι όμως μιά καλή και τίμια σειρά που σε ένα Σαββατοκύριακο θα κάνει το αμάξι σας αγνώριστο.
Αυτό που ξέχασα να γράψω είναι πως μετά από κάθε μια φάση ρίχνουμε κι ένα πλυσιματάκι πριν πάμε στην επόμενη.
Αντώνης.

Από 22/3/2010: «199 + HP» !!!!
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από RoadRunner »

Το FinishKare 1000P Hi-Temp Sealant γυαλίζει σημεία που έχουν καεί από τον ήλιο η απλά δίνει γυαλάδα στο ήδη καλό βερνίκι?
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kokkonisant
Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 21:10
Μοντέλο: Superb 3T 1.8tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζαγοροχώρια

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από kokkonisant »

RoadRunner έγραψε:Το FinishKare 1000P Hi-Temp Sealant γυαλίζει σημεία που έχουν καεί από τον ήλιο η απλά δίνει γυαλάδα στο ήδη καλό βερνίκι?
Καλησπέρα, το "FinishKare 1000P" είναι πιό πολύ σφραγιστικό, παρά κερί με προσανατολισμό στην γυαλάδα και στο "βάθος του χρώματος". Για τέτοια αποτελέσματα υπάρχουν πολύ πιό ακριβά κεριά. Το "FinishKare 1000P" έχει τρομερά αποτελέσματα και σε προστασία και σε αντοχή και σε διάρκεια χρόνου και "ναι" προσθέτει και γυαλάδα(τεχνικό κερί είναι). Οι προηγούμενες διαδικασίες(πηλός κτλ) είναι που "ξυπνάνε" το βερνίκι αθροιστικά και έρχεται και το FinishKare 1000P που είναι τεχνικό κερί/σφραγιστικό και λειτουργεί και αυτό αθροιστικά. Βέβαια ανάλογα με την ζημιά του κάθε αμαξιού. Μπορεί να χρειαστεί αλοιφαδόρος(μάστορας detailig και όχι φαναρτζής) για να "κοπεί" μέρος του βερνικιού, ανάλογα το πόσο έχει καεί το βερνίκι ή πόσο βαθιά είναι η "αράχνη". Εγώ αλοιφαδόρο μόνος μου δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ, φοβάμαι μην κάνω ζημιά και :cry: Ότι μπορώ με το χέρι κάνω. Στου πεθερού μου ένα μαύρο passat του 2007 που του έκανα το 2010, μου ζητάει και του την κάνω μια φορά τον χρόνο. Όχι δεν έμπλεξα, είναι πολύ καλός!!! :wink: Όπως το ίδιο και μια Mercedes CLK 200 μπλέ σκούρο του 2007 του κολλητού μου, αυτήν την κάνουμε μαζί από το 2011. Εγώ τα παραπάνω υλικά τα χρησιμοποιώ από όταν ήταν καινούργια τα αμάξια, από το 2009. Το "Meguiar's Swirl Remover" στην μηχανή που είναι του 2005 και είναι πιό εκτεθειμένη στην καθημερινότητα.
Όπως και να έχει αποτέλεσμα θα βγάλεις πάντως, εκτός και αν το αμάξι είναι χάλια. Δες στο ιντερνέτ βιντεάκια και θα καταλάβεις.
Αντώνης.

Από 22/3/2010: «199 + HP» !!!!
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από RoadRunner »

:thumbs up:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιωργος Π
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Τρί 28 Μαρ 2017, 15:22
Μοντέλο: Octavia 1.8tsi Mk2 08
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από Γιωργος Π »

Χαρας το κουραγιο σας και την υπομονη σας.Εγω προχθες το επλυνα και το περασα με κερι Εικόνα και εφαγα 2,5 ωρες.Το συγκεκριμενο κραταει για 6 μηνες. Για να περασεις ολα αυτα που λετε θελεις το λιγοτερο 6-7 ωρες, η κανω λαθος?
octavia II 1.8tsi by APR
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από tsiogeo »

και λίγες λες... :laugh: απλώς να συμπληρώσω ότι με τον πηλό (glay bar) αφαιρείς βρωμια , σκόνη και διάφορες επικαθίσεις από το βερνίκι του αμαξώματος γι αυτό φαίνεται ότι το ξυπνάει το χρώμα. είναι καθαρισμός σε βάθος..
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
kokkonisant
Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 21:10
Μοντέλο: Superb 3T 1.8tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζαγοροχώρια

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από kokkonisant »

Ακριβώς, εάν είσαι μόνος σου και έχεις το Octavia ή Superb θες ένα Σαββατοκύριακο με 4 τετράωρα χωρίς φραπέ!!!!!
:stupid: :stupid: :stupid: :stupid: :stupid:
Αντώνης.

Από 22/3/2010: «199 + HP» !!!!
Άβαταρ μέλους
kokkonisant
Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 21:10
Μοντέλο: Superb 3T 1.8tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζαγοροχώρια

Re: Γυάλισμα αυτοκινήτου - Ceramic Coating με νανοτεχνολογία

Δημοσίευση από kokkonisant »

kokkonisant έγραψε:Ακριβώς, εάν είσαι μόνος σου και έχεις το Octavia ή Superb θες ένα Σαββατοκύριακο με 4 τετράωρα χωρίς φραπέ!!!!!
Αλλά εάν τα κάνεις αυτά, τότε αγγίζεις το αμάξι και νομίζεις πως είναι από "Βιλούδου"
:stupid: :stupid: :stupid: :stupid: :stupid:
Αντώνης.

Από 22/3/2010: «199 + HP» !!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”