Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Σημαντικες ειδήσεις αυτοκινήτου από όλο τον κόσμο!

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από RoadRunner »

Την είχαμε κάνει την κουβέντα στην τελευταία συνάντηση μελών Θεσσαλονίκης και να... που πετάχτηκε το άρθρο μπροστά μου

Εικόνα

Αγοράζοντας για τη στιγμή που θα το πουλήσεις στον επόμενο. Τι άγχος, Θεέ μου...

Δεν μπορεί, θα το ΄χεις νιώσει και συ. Υποτίθεται αγοράζουμε αυτό που μας αρέσει. Υποτίθεται. Μόνο που την ίδια στιγμή ακροβατούν τα ''θέλω'' με τα ''πρέπει''. Ή ακριβέστερα, με τα ''συμφέρει''.
Το άγχος της μεταπώλησης το έζησα για πρώτη φορά χοντρά στο πετσί μου όταν έδωσα κάποτε ένα σοβαρό, για την εποχή, ποσό. ''Να το πάρετε σε μαύρο'' μου έλεγε και ξανάλεγε ο πωλητής. ''Τα μαύρα πετυχαίνουν πολύ καλύτερες τιμές μεταπώλησης''. Και το πήρα. Το πρώτο σφάλμα λέγεται ''ενδοτικότητα''.
Το δεύτερο σφάλμα λέγεται ''καταναγκασμός''. Εκεί που δίνεις τα ωραία σου χρήματα, λίγα ή πολλά δεν έχει σημασία, αντί να σκέφτεσαι τι αρέσει σε σένα κάθεσαι και ψωνίζεις για τον επόμενο: πώς θα αρέσει σ' αυτόν. Τον άγνωστο. Τον μελλοντικό.
Η κρίση φυσικά ευνοεί ψυχικές παθήσεις σαν τις παραπάνω. Σκέφτεσαι διπλά. Τι θα χάσω; Κι αν το ''παντρευτώ''; Ας το παίξω ''ασφαλής''.
Πέρα από μπράντες και μοντέλα, το τελευταίο κρούσμα καταναγκασμού όσον αφορά τον εξοπλισμό είναι το ''αυτόματο''. Η αγορά βαριέται το χειροκίνητο. Πεθαίνει. Και όταν έρχεται η ώρα της μεταπώλησης τα αυτόματα έχουν τον πρώτο λόγο.

Διατηρώ κάτι σαν θεωρία συνωμοσίας (τρέμε, Λιακόπουλε) πως η αγορά κατευθύνεται κι από αυτούς που μπορούν να την κατευθύνουν. Στο παράδειγμα που έλεγα παραπάνω, οι εταιρείες κερδίζουν περισσότερα πολλές φορές από τα επιπλέον εξοπλισμό παρά από την προμήθεια επί του αυτοκινήτου

Στη συνέχεια, ένα αυτόματο πουλιέται πιο εύκολα γιατί ήδη έχει αρχίσει να ''τρέφεται'' το κοινό με την ιδέα. Την ευκολία, τη μεταπώληση, το κέρδος του μαντρά.
Θες να καταστραφείς; Πάρε ένα δίλιτρο μη γερμανικό. Χαζή νομίζεις είναι, για παράδειγμα, η Fiat που εξαντλεί πλέον τη γκάμα της στα λίγα κυβικά; To ''depreciation disaster'' (μεταπωλητική καταστροφή) είναι, αν μη τι άλλο, ένας εύστοχος αγγλοσαξωνικός όρος.

Η κρίση φυσικά ευνοεί ψυχικές παθήσεις σαν τις παραπάνω. Σκέφτεσαι διπλά. Τι θα χάσω; Κι αν το ''παντρευτώ''; Ας το παίξω ''ασφαλής''.

Θες να το ''παντρευτείς''; Πάρε ας πούμε μια δίλιτρη Citroën. Ή ένα μεγάλου κυβισμού Mazda. Ένα CX-7, που αντικειμενικά ήταν μια χαρά αυτοκίνητο.
Όμως, υπάρχει και μια αισιόδοξη πλευρά. Αυτή που λέει πως η αγορά έχει και τον πάτο της, τον πυθμένα της. Κι εκεί ακριβώς μπορείς να πάρεις σχεδόν ο,τιδήποτε. Όπως σου αρέσει. Ναι, μεταχειρισμένο. Όπως το ψώνισε ο προηγούμενος. Που μπορεί κι αυτός να σκεφτόταν εσένα. Περιπτώσεις όπως ένα μεταχειρισμένο Type R, ένα Clio RS, είναι, συχνά, χρυσές ευκαιρίες. Πιο ''κάτω'' δεν πάνε.
Όταν ένα αυτοκίνητο έχει χάσει χοντρικά το 70% της αξίας του έχει φτάσει στο υπόγειο. Τι να χάσεις από 'κει και πέρα; Η απόσβεση έχει γίνει δύο και τρεις φορές, οπότε ο τελευταίος είναι και πιο κερδισμένος.
Αλλά μπορείς να το δεις κι αλλιώς. Μήπως τελικά η ζωή είναι πολύ μικρή για να ασχολούμαστε με τα ρέστα της; Ο επόμενος; Ποιος είναι ο επόμενος; Συγγνώμη, κύριε. Ποιος είστε;

Πηγή: http://www.4drivers.gr Γιάννης Κωνσταντόπουλος
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από tsiogeo »

συμφωνώ εν μέρη μιας και η φιλοσοφία του μαρκετινγ είναι αυτή . θα διαφωνήσω μόνο στο θέμα απόσβεσης . δεν υπάρχει προϊόν σαν το αυτοκίνητο που να κάνει απόσβεση. από την στιγμή που θα το πάρεις αρχίζεις και δίνεις. είτε λέγεται καυσιμο, tuning, συντήρηση κτλ. 0% κατανάλωση να έχεις απόσβεση δεν υπάρχει. εκτος αν κάνουμε παραλαγή στον όρο. κι αυτό το άρθρο με βάση το marketing παίζει. όσα αυτοκίνητα κι αν αγόρασα, καινούργια ή μεταχειρό ποτέ δεν σκέφτηκα αν θα αρέσει στον επόμενο, αν θα μου κάνει απόσβεση(που δεν γίνεται όσο και να θέλουμε. Δεν γίνεται) , πόσο θα πουληθεί μετα κτλ. εξυπηρετούσε τις δικές μου ανάγκες και τα θέλω. αν στην τελική κέρδισαν διότι πήρα τελικά αυτό που ήθελαν; Ναι πάντα... πάντα αυτοί έχουν κέρδος και πάντα όσο σφιχτός και να είσαι θα πάρεις αυτό που θέλουν . απλως υπάρχει περίπτωση να κερδίσουν λιγότερα. το να ακούσεις γνώμες γύρω από μια αγορά είναι καλό. μην <<πέσεις>> στη λούμπα όμως των δικών τους αναγκών ή θέλω. πρώτα βάζεις κανόνες. ποιούς; τις ανάγκες σου και τα θέλω σου. τα γράφεις και τα έχεις σαν βίβλο. απο κει και πέρα ακους , δοκιμάζεις αναρωτιέσαι. και πριν κάνεις κάτι τα ξαναδιαβάζεις και "τικάρεις" αν όντως είσαι στα δικά σου κείμενα ή της λούμπας. :smile:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από TORRERO »

Ωραίο κείμενο, μπράβο Runner! :thumbs up:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

Κατά τη γνώμη μου και όπως έχω αντιληφθεί τα πράγματα, οι πωλητές - καθοδηγούμενοι συνήθως απ' τη γραμμή της εταιρείας - διαμορφώνουν με το ζόρι τελικά τα θέλω των πελατών, φτιάχνοντας μια "ζήτηση" επίπλαστη, ψεύτικη. Και φέρουν τελικά τέραστια ευθύνη για το άγχος της μεταβίβασης που πραγματεύεται το άρθρο.

Παντού σε μαγαζιά όταν δε βρίσκω αυτό που θέλω, μου πετάνε την ίδια καραμέλα "ο κόσμος αυτά ζητάει". Εεεεερε νεύρα ο βαρύποδας όταν ακούει κάτι τέτοιες παπάτζες. :mad1:

Ποιός κόσμος κυρά μου και ποιά ζήτηση? Ο πελάτης θα αναγκαστεί δυστυχώς να ψωνίσει κάτι απ' αυτά που θα βρει στην πιάτσα. Αν ψάχνει κάτι που κανείς δεν το φέρνει γιατί έτσι γουστάρει, πώς να καταγραφεί ζήτηση για δαύτο? Δεν κόβει λιγάκι η γκλάβα σας, ή το παίζετε ότι δεν καταλαβαίνετε?
Αν θέλατε να έχουμε στοιχεία ζήτησης των προϊόντων, θα έπρεπε κάθε φορά που μπαίνει ένας πελάτης στο μαγαζί σας και ζητάει κάτι που ΔΕΝ έχετε, να το καταγράφατε λεπτομερώς και να έρθουμε στο τέλος του χρόνου να κάνουμε "ταμείο" που λένε. Καταγράφετε τίποτα? ΟΧΙ. Μας λέτε "αυτά έχουμε κι άμα σας αρέσει".

Θυμάμαι πριν χρόνια που έψαχνα για αυτοκίνητο του daddy. Μπήκα σε μια έκθεση και είχε 8 αυτοκίνητα. ΌΛΑ μαύρα. Ούτε για δείγμα άλλο χρώμα.
Η ατάκα του πωλητή?
"Πάρτε μαύρο, είναι ετοιμοπαράδοτο".
"Δε θέλω καρδιά μου μαύρο, θέλω χρώμα".
"Μα θα πρέπει να το παραγγείλουμε και θα περιμένετε 4 μήνες".
"Δεν πειράζει, θα περιμένω".
"Μα γιατί δεν παίρνετε μαύρο?"
"Μα με το ζόρι μαύρο? Δε μ' αρέσει το μαύρο, έχει και πολλά μειονεκτήματα θεωρώ".
"Όλοι μαύρο παίρνουνε. Γιατί να μπλέκουμε τώρα με παραγγελίες και αναμονές?"
"Πώς να μην πάρουν μαύρο? Έχετε εδώ μέσα και τίποτα άλλο εκτός από μαύρα?"
Έφυγα...............αν βιαζόμουνα για κάποιο λόγο όπως πολλοί, θα υπέκυπτα στον εκβιασμό και θα έπαιρνα μαύρο.

Αν αυτό λοιπόν δε λέγεται εκβιασμός κατευθυνόμενης πώλησης, πώς λέγεται?
Και δυστυχώς έχει επικρατήσει παντού στην αγορά. Είτε ψάχνεις παπούτσια, είτε αυτοκίνητο, παντού η ίδια μλκισμένη καραμελίτσα.......... :mad:


Εγώ πάντως ψωνίζω καθαρά με κριτήριο τί μου αρέσει και με βολεύει, και στα λουλουδιασμένα μου αγροκτήματα "τί αγοράζει ο κόσμος" και "η μεταπώληση". Γι' αυτό έχω μηχανή σε κίτρινο χρώμα που τα σπάει, και ζήτημα νά 'ναι άλλες 5-6 ίδιες σε όλη την Αθήνα. :dump:
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από TORRERO »

:thumbs up: Ωραίος ο Πολλά-βαρυπόδαρος! :laugh:
Συμφωνώ απόλυτα! :wink:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από linkin's dad »

Εγω αγορασα silver diamond οταν ολλοι αγοραζαν blue race. :laugh: :wink:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από windmill82 »

Εγω διαφωνω.
Οι θεμελιωδεις αρχες του μαρκετινγκ , οσο επιθετικες κι αν ειναι , δεν προτρέπουν την κατευθυνόμενη πώληση σε καμμια περιπτωση, διοτι ειναι δεδομενο οτι θα καταληξει μεσοπροθεσμα στην καταρρρευση των πωλήσεων.
Με αλλα λόγια αν καποιος εχει υποψιν τα βασικα των πωλήσεων δεν πέφτει σε τέτοιο λάθος.
Αλλο πράγμα να γεννήσεις την αναγκη στον καταναλωτή (θα πρεπει να υπαρχει καποιο λογικο πλαισιο για να το κανεις αυτο) , αλλο να κατευθυνεις εκβιαστικά κιολας μια πωληση.
Οπως επισης θεωρω οτι στο οικονομικό καθεστως που ζουμε , υπαρχει τεραστια πληθωρα σε προιοντα , καθως και ο καθενας εχει την ελευθερια να εμπορευτει και να εμπορευσει οτι επιθυμει, κι αυτο φυσικα εχει το καλό του ανταγωνισμού που τις περισσοτερες φορες δρα υπερ του καταναλωτη.
Φυσικα αυτο θα μπορουσε να γεννησει και καρτέλ , ωστοσο τα θεωρω μεμονωμενες παρενεργειες.
Τελος , η αγορά διαμορφωνεται απο τς απατησεις - ιδιαιτεροτητες των καταναλωτών , και δν μπορει επ ουδενί να καθοδηγηθει - χαλιναγωγηθει απο τις ορέξεις των -λιγων- πωλητών.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από tsiogeo »

Κατευθυνομενη ή επιθετικη πωληση ειναι κατα του μαρκετινγκ και οπως ειπες Αρσενη θα εχουν συντομο τελος. Το μαρκετινγκ κοιταει το μελλον στις αγορες γενοντας αναγκες στον καταναλωτη. Φυσικα οχι σε ολους εχω ξαναγραψει. 1% να κερδισουν ειναι τεραστια τα ποσα . Δεν μιλαω για αναγκες πωλητων αλλα κολοσσων... μην το βλεπουμε προσωπικα αλλα γενικα. Μιλαω για νουμερα πολυ μικρα σε εμας αλλα πολυ μεγαλα γι αυτους.μπορω να σου πουλησω οτι θες οσο θες και θα εχω και κερδος. Φυσικα θα δειτε σε λιγο την ανοδο στην κατηγορια αναμεσα στα crossover και στα suv. Για τα επομενα 2 χρονια αυτα θα κυριαρχουν . Το πειραμα πετυχε με το moka της opel και εχουν ξεκινησει και οι αλλες εταιριες. Εχω φαει πολλες ωρες σε μαθηματα marketing αλλα και σε βιβλια και μου αρεσει το βιομηχανικο marketing. Ερωτηση; πιο σου αρεσει ποιο πολυ ; το μαυρο χρωμα ή το πρασινο;

Οποιο και απο τα 2 να μου πεις εχω κερδισει... ηδη απεκλησες τα υπολοιπα χρωματα.... :silly1:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από tsiogeo »

linkin's dad έγραψε:Εγω αγορασα silver diamond οταν ολλοι αγοραζαν blue race. :laugh: :wink:
Λογικο το blue race ηταν στη επομενη γενια οπως και στην προηγουμενη( πολλοι αγοραζαν subaru λογω του χρωματος ποθ ειχαν τα αγωνιστηκα και οχι απο τις νικες.ή την τεχνολογια του)... καθε γενια εχει ενα 20% σε συγκεκριμενο χρωμα...
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από RoadRunner »

Εγω απ'ολο αυτό κρατάω το ρεζουμέ, χωρις να εκνευριζομαι και να γραφω σεντονια κτλ. Πας παιρνεις αμαξι,σαν αυτο που ονειρευοσουν,σαν αυτο που σηκωνει η τσεπη σου και κοιτας να το ευχαριστηθεις,το μετα? Αφηστε το μετα, μετα δεν εχει, θα φιγει στο εν δεκατο της τιμής τους και στο μισό της αξιας του.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από tsiogeo »

Στο ονειρευόσουν έχω κάποιους ενδιασμούς :stupid: , στα υπόλοιπα συμφωνώ και έτσι είναι , ...το μετα είναι πόσο χαρούμενος θα είσαι με την επιλογή σου :dump:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από RoadRunner »

Εσυ αμα κάνεις όνειρα για μεταξωτά σώβρακα πρεπει να εχεις και τον κατάλληλο πισινό,αμα δεν τον εχεις αν ονειρευόσουν 5αρι μεσα έπεσες :laugh:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από TORRERO »

Τα όνειρα είναι τσάμπα: Εγώ σχεδόν μια φορά την εβδομάδα, βολτάρω με Ferrari... :cool1:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από linkin's dad »

TORRERO έγραψε:Τα όνειρα είναι τσάμπα: Εγώ σχεδόν μια φορά την εβδομάδα, βολτάρω με Ferrari... :cool1:
Τα'κους Βασιλη ABTAKIA?Με Ferrari ονειρευεται οτι βολταρει,οχι με Μερσεντε! :dupe1: :dupe:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Όταν αγοράζεις για τον επόμενο..

Δημοσίευση από windmill82 »

linkin's dad έγραψε:
TORRERO έγραψε:Τα όνειρα είναι τσάμπα: Εγώ σχεδόν μια φορά την εβδομάδα, βολτάρω με Ferrari... :cool1:
Τα'κους Βασιλη ABTAKIA?Με Ferrari ονειρευεται οτι βολταρει,οχι με Μερσεντε! :dupe1: :dupe:
Αν είναι να Τουρκέψεις, να γίνεις πασάς. Οχι μόνο για το φέσι.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημη εφημερίδα του Skodafans Club”