Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Σημαντικες ειδήσεις αυτοκινήτου από όλο τον κόσμο!

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kokkonisant
Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 21:10
Μοντέλο: Superb 3T 1.8tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Ζαγοροχώρια

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από kokkonisant »

Δεν γίνεται τίποτα παιδιά, έχω το Bolero και ανεβάζει μόνο του την ένταση ανάλογα με τα χιλιόμετρα, αυτόματα, αλλά δεν....!!!
Και όσο θυμάμαι παλιά(1995-2009), με ένα 106 Rallye 1.3cc, που προσπερνάγαμε επικαθήμενα στις στροφές στο Μενίδι με τις ταυτότητες στο στόμα και ο ίδιος ο κόφτης τότε δεν «έμπαινε»...!!!
Αντώνης.

Από 22/3/2010: «199 + HP» !!!!
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από tsiogeo »

Vaggelis έγραψε:
kokkonisant έγραψε:Εχθές 15/08 γύρισα από Ζαγοροχώρια(Διακοπές τέλος). Έκανα 3,5 ώρες από το χωριό στην Αθήνα. Απίστευτο!!!! Τόσο ήθελα να κατέβω από Ζαγοροχώρια στο Ρίο!!!!
Ακόμη και για Σαββατοκύριακο μπορεί πλέον κάποιος να πάει στην Ήπειρο. Έφυγα 9:30 το πρωί και 13:00 ήμουν Αθήνα/σπίτι ξεκούραστος, ατσαλάκωτος και ηρεμότατος. Από τα Γιάννενα έκανα 3 ώρες. Βέβαια λίγο βαρετό.... αλλά να κάνεις την παλιά διαδρομή και να έχεις τις ταυτότητες στο στόμα για να φτάσεις λίγο σύντομα δεν ήταν και ότι καλύτερο. Είχε περισσότερο ενδιαφέρον να κάνεις προσπεράσεις στις στροφές στο Μενίδι της Άρτας δεν λέω αλλά... όχι δεν θα ήθελα να ξαναπάρω!!!!
Αυτα πες τα στον Tsio να ακουσει.......... :laugh: :laugh: :laugh:
Προτιμω να φτανω ατσαλακωτος και ασφαλης και στις μισες ωρες απο οτι πριν , παρα να το παιζω ραλιστας και να κινδυνευω να μου ρθει κανενας απο απεναντι απο το πουθενα............
[z_video][/z_video]
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
Vaggelis
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2008, 10:30
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κορωπί

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από Vaggelis »

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από MadSurfer »

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από tsiogeo »

Αφού τελείωσα κι εγω αυτο το τουρ να πω την γνώμη μου.. ξεκινάω με κατευθυνση Γέφυρα Ρίου-Αντιρίου τον δρόμο ναι τον χαίρομαι Αθηνών-Πατρών τον είχα κάνει και μόνος μου όταν δούλεψα στην Πάτρα. :cool: Ωραία άσφαλτος με λογικά όρια ταχύτητας με αρκετά πάρκινγκ για τουαλέτα και Σεα μεα κτλ. περνάω την γέφυρα και με αγωνία να δω τον δρόμο... :sad: Απογοήτευση.... εντάξει τα πολλά διόδια τα ήξερα μέχρι να φτάσω Άρτα όπως και σε κάθε δρόμο πλέον. είναι άσφαλτος αυτή; όχι δεν είναι... :mad: τσιμεντοάσφαλτος ναι... ένα χάλι... και όριο; max 100 :shock: μη μου πείτε όοοοοχι έχει και 120... ναι 500 μέτρα πρίν τα διόδια και μετά αρχίζει τα 80 κτλ. με 100 πήγαιναν και τα φορτηγά... (όχι! με 98! ) κάρφωσα το cruze στο 100 και έπιανα κουβέντα με τον νταλικέρη μέχρι να τον περάσω :oops: και στο αμάξι; με 100 στο cruze και clima μόνιμα ίσα που άγγιζα τις 2000 στροφές, μόλις ανηφόριζε ο δρόμος άκουγα τουρμπίνα να σπουλάρει , σκάστρες να ξεφυσάνε...και την στιγμιαία κατανάλωση στο 50 :shock: τι; να έβαζα 5η; με cruze στις 3000στροφές; μπαααα.... έβαλαν τσιμέντα στη μέση πέταξαν μια άσφαλτο της κακιάς ώρας και σου λένε ασφαλής.... Μπούρδες. έκανα τον ίδιο χρόνο με τον παλιό (απο άποψη χρόνου), κουράστηκα αφάνταστα τις ατελείωτες ευθείες (άνοιξα και το uno της μικρής κι έπαιζα :dump: ) πολύ μεγαλύτερο κόστος και από διόδια και από βενζίνη...(τουλάχιστον για το δικό μου αμάξι) μέχρι Πάτρα με 120 όριο 100 στα τούνελ με +5% στο cruze έκαψα 7,5 λίτρα... Από την γέφυρα μέχρι Άρτα 11,00 και εντάξει από Αρτα μέχρι χωριό 12 ανέβαινα το βουνό και ξεσπάθωνα.. :cool: δεν άντεχα πραγματικά τιε ευθείες με 100 και το χάλι του δρόμου... κόντεβα να φτάσω και το ανεβάζω στο 130 περίπου...μόνος ήμουν λεω να φτάσουμε κάποια στιγμη...πήρε ανάσα το αμάξι,κατανάλωση σε νορμάλ 8,5 και τσουουουπ κόμβος αμφιλοχίας μέσα σε πάρκινγκ πάρε και κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας... αει σιχτήρ λεω δεν ξαναέρχομαι από δω :fussy: δεν μου άρεσε πραγματικά και όχι για την κλήση και τα διόδια αλλά για την κακοτεχνία του οδοστρώματος τα παράλογα όρια ταχύτητας που αυτα θα προκαλούν τροχαία λόγω κόπωσης οδηγού ή ίδια ταχύτητα με τα φορτηγά. Μόλις πάτησα Εγναντία για Θεσσαλονίκη άλλο πράμα... 130max με 100 στα τουνελ και σε κάποια 120 και άσφαλτος χαλί.....(εκτός το κομάτι των Γρεβενών αλλά κάνανε έργα), στη Λαμίας; 130 με 120max με άσφαλτο Αττικής οδού... εκεί ναι το χάρηκα.. και πιο ασφαλής. :cool: και έκατσα και το έψαξα και κατάλαβα για ακόμη μια φορά ότι δεν θα πάμε ποτέ μπροστα... Κορίνθου Πατρών έργο ξένων..., Εγναντία οδός έργο ξένων..., Αθηνών Λαμίας , Μαλιακού Θεσσαλονίκης έργο ξένων...., Ιονία οδός έργο Ελλήνων.... δυστηχώς.... θα ξαναπηγαίνω από Καρδίτσα-τρίκαλα στο χωριό μου την επόμενη φορά έτσι κια αλλιώς χλμ και έξοδα τα ίδια θα βγαίνουν και θα κάνω καλύτερες στάσεις... :silly1: Λυπάμαι....

ΥΓ: ένας συγχωριανός μου περνούσε υπο βροχή μετά τον κόμβο αμφιλοχίας με το όριο των 80χλμ/ώρα και μπήκε το ποτάμι μέσα στην οδό και τον έσκασε στα τσιμέντα.... ναι ασφάλεια δεν πέρασε αντίθετο... αλλά το αμάξι ολική και φυσικά είναι μηνύσεις...
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από linkin's dad »

Δυστυχως οι κατασκευαστες πολλες φορες κανουν εκπτωσεις στη ποιοτητα.Απο τη πρωτη μερα που δοθηκε στη κυκλοφορια ο ''υπερκομβος'' του Ριου ειχε αρχισει να φευγουν κομματια ασφαλτου.Δε καταλαβα.Ποιος υπευθυνος δεχτηκε να παραλαβει το δημοσιο το καινουργιο δρομα σ'αυτη τη κατασταση?! :mad:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

tsiogeo έγραψε: ...... κόντεβα να φτάσω και το ανεβάζω στο 130 περίπου...μόνος ήμουν λεω να φτάσουμε κάποια στιγμη...πήρε ανάσα το αμάξι, κατανάλωση σε νορμάλ 8,5 και τσουουουπ κόμβος αμφιλοχίας μέσα σε πάρκινγκ πάρε και κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας... αει σιχτήρ λεω δεν ξαναέρχομαι από δω :fussy: ........
Ρε συ Γιώργη, αφού σας έχω πει το κόλπο.....
Κοιτάς μακριά να ελέγχεις για ύποπτα αυτοκίνητα, και ειδικά σε διασταυρώσεις και γέφυρες, μέσα στα πάρκινγκ, σε μεγάλες ευθείες με παράλογα όρια, πριν / μετά από τούνελ. Αν δεις αμάξι, υποψιάζεσαι για στρουμφάκια και κόβεις.
Αν δεις ραντάρ να σε στοχεύει (από μακριά, πριν σε κλειδώσει), τσαρουχώνεις το φρένο, κόβοντας σταθερά και δραματικά ταχύτητα μέχρι να φτάσει στο όριο. Το ραντάρ μπερδεύεται που πιάνει συνέχεια διαφορετικές ταχύτητες σε κάθε κλάσμα δευτερολέπτου και δεν κλειδώνει μέτρηση.
Εσύ εδώ χρειαζόταν να μειώσεις μόνο 30χλμ το πολύ, :sad: ευκολάκι !


Μην ξεχνάς περνώντας το μπλόκο να χαμογελάσεις με νόημα...... :happy:
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από tsiogeo »

Βαρύ Πόδι έγραψε:
tsiogeo έγραψε: ...... κόντεβα να φτάσω και το ανεβάζω στο 130 περίπου...μόνος ήμουν λεω να φτάσουμε κάποια στιγμη...πήρε ανάσα το αμάξι, κατανάλωση σε νορμάλ 8,5 και τσουουουπ κόμβος αμφιλοχίας μέσα σε πάρκινγκ πάρε και κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας... αει σιχτήρ λεω δεν ξαναέρχομαι από δω :fussy: ........
Ρε συ Γιώργη, αφού σας έχω πει το κόλπο.....
Κοιτάς μακριά να ελέγχεις για ύποπτα αυτοκίνητα, και ειδικά σε διασταυρώσεις και γέφυρες, μέσα στα πάρκινγκ, σε μεγάλες ευθείες με παράλογα όρια, πριν / μετά από τούνελ. Αν δεις αμάξι, υποψιάζεσαι για στρουμφάκια και κόβεις.
Αν δεις ραντάρ να σε στοχεύει (από μακριά, πριν σε κλειδώσει), τσαρουχώνεις το φρένο, κόβοντας σταθερά και δραματικά ταχύτητα μέχρι να φτάσει στο όριο. Το ραντάρ μπερδεύεται που πιάνει συνέχεια διαφορετικές ταχύτητες σε κάθε κλάσμα δευτερολέπτου και δεν κλειδώνει μέτρηση.
Εσύ εδώ χρειαζόταν να μειώσεις μόνο 30χλμ το πολύ, :sad: ευκολάκι !



Μην ξεχνάς περνώντας το μπλόκο να χαμογελάσεις με νόημα...... :happy:
δεν με νοιάζει η κλήση , ούτε να κοιτάω στο ταξίδι μου όποιον κατουρά δεξιά... και στη Λαμία είχε αλλά το όριο 120 και στα 125 περίπου εγω και ήταν έξω έξω και τον έβλεπα που με σημάδευε αλλά εκεί δρομάρα... χαλί ρε παιδί μου... :cool:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

Ναι, αλλά άμα παρακολουθείς γύρω σου ό,τι πετάει κι ό,τι κολυμπάει, θα είσαι και σε εγρήγορση :salute: και δε θα βαριέσαι θανάσιμα όπως είδα....... :laugh: :laugh: :laugh:

Η άλλη όψη του νομίσματος που λένε. :mozilla_money: :dupe1:
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από tsiogeo »

τίποτα ρε συ προτιμώ ταυτότητα στο στόμα ή στάση στον Αντουάν για ξεκούραση και μετα βουρ το βουνό... :laugh:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

tsiogeo έγραψε: τίποτα ρε συ προτιμώ ταυτότητα στο στόμα ή στάση στον Αντουάν για ξεκούραση και μετα βουρ το βουνό... :laugh:
Προσυπογράφω. :thumbs up:
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από TORRERO »

tsiogeo έγραψε:τίποτα ρε συ προτιμώ ταυτότητα στο στόμα ή στάση στον Αντουάν για ξεκούραση και μετα βουρ το βουνό... :laugh:
Εγώ σε περίμενα, να κεράσω καφέ ή φαϊ, αλλά εσύ ήθελες αούτομπαν... :happy1:
Αυτό, με το να κοιτάζουμε μην έχει μλόκο, είναι σοβαρό θέμα...
Δεν κοιτάζουμε το δρόμο, και κοιτάζουμε για μπλόκα.. :mad:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
giannis amaliada
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 5689
Εγγραφή: Πέμ 27 Σεπ 2007, 12:29
Μοντέλο: Octavia RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αμαλιάδα

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από giannis amaliada »

Βαρύ Πόδι έγραψε:
Αν δεις ραντάρ να σε στοχεύει (από μακριά, πριν σε κλειδώσει), τσαρουχώνεις το φρένο, κόβοντας σταθερά και δραματικά ταχύτητα μέχρι να φτάσει στο όριο. Το ραντάρ μπερδεύεται που πιάνει συνέχεια διαφορετικές ταχύτητες σε κάθε κλάσμα δευτερολέπτου και δεν κλειδώνει μέτρηση.
:
Off topic η ερώτηση αλλά πρέπει να την κάνω

Το πως δουλεύει το ραντάρ της τροχαίας το ξέρεις πως δουλεύει γιατί το έχεις δουλέψει εσύ ή απλά από κάποιον γνωστό σου ?

Εγώ το έχω δουλέψει καθημερινά για 5 μήνες και αυτό που λες δεν ισχύει. Ανήκει στην ίδια κατηγορία με τα κρεμασμένα cd στους καθρέπτες και παλιότερα με κάτι λωρίδες από καουτσούκ που σέρνονταν κρεμασμένες στους πίσω προφυλακτηρες.

Σας βεβαιώνω λοιπόν κύριοι ότι σε κλειδώνει από απόσταση τουλάχιστον σε μέτρηση που είχα κάνει εγώ 700 μέτρων και όσο και να φρενάρεις απλά κλειδώνει σε άλλη ταχύτητα.

Επίσης αν και δεν είναι υποχρεωμένος ο αστυνομικός να δείξει την μέτρηση γιατί έτσι και αλλιώς δεν γίνεται κάποια καταγραφή με το αυτοκίνητο (μια φωτογραφία ας πούμε που βέβαια ακόμα και εκεί ο νόμος παραχωρεί το δικαίωμα στον παράβατη να κάνει ενσταση) μετά την πρώτη μέτρηση και αν η δεύτερη είναι μικρότερη απλά δεν κάνεις άλλη και κρατάς την πιο μεγάλη και του τη δείχνεις αν θες.

Δεν θα πω περισσότερα γιατί θα ξεφύγει το θέμα.

Θα περιμένω Κώστα την απάντηση σου για το που έμαθες πως δουλεύουν τα ραντάρ ώστε να μπορούν όσοι μπαίνουν και διαβάζουν να κρίνουν και να αποφασίζουν τι πρέπει να κανουν σε παρόμοιες περιπτώσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

Απάντηση έγραψα αναλυτικότατη, αλλά δεν την ποστάρω τελικά, γιατί αν είσαι τροχαίος ως φαίνεται, δε με συμφέρει...... Ξκιούσμι :smile:


Εκ του αποτελέσματος πάντως στις δικές μου περιπτώσεις, τα πράγματα με το πώς δουλεύει και κλειδώνει μετρήσεις, μάλλον δεν είναι όπως τα λες......
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
giannis amaliada
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 5689
Εγγραφή: Πέμ 27 Σεπ 2007, 12:29
Μοντέλο: Octavia RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αμαλιάδα

Re: Τελειώνει η Ιονία Οδός.

Δημοσίευση από giannis amaliada »

Οκ Κώστα. Απλά όσοι διαβάζουν να ξέρουν που στηρίζοντε και οι δύο διαφορετικές απόψεις ώστε να κρίνουν ποια είναι η σωστή.

Τροχαίος δεν είμαι αλλά και να ήμουν δεν θα έψαχνα σε φόρουμ αυτοκινήτων για να μάθω πως γίνεται η δουλειά μου.

Κλείνοντας το off-topic το ότι κάποιες φορές που ορισμένες παραβάσεις δεν βεβαιώνονται από τα στρουμφακια όπως αρέσει σε ορισμένους να αποκαλούν τους τροχονόμους οφείλεται σε άλλους παράγοντες και όχι στο ότι είναι κάποιος πιο πονηρός και ταυτόχρονα τόσο αφελής ώστε να πιστεύει ότι μπορεί τόσο εύκολα να ξεγελάσει μια ηλεκτρονική συσκευή που την χειρίζεται κάποιος αρκετό καιρό.

Να περνάτε από το μπλόκο είτε της τροχαίας είτε της ΟΠΚΕ (εκεί υπηρετώ εγώ και πριν ήμουν στην Άμεση Δραση Αττικής και σαν δόκιμος στην Τροχαία Εθνικών Οδών ) είτε οποιασδήποτε άλλης υπηρεσίας και να χαμογελατε όχι πονηρά αλλά με ευχαρίστηση που υπάρχουν κάποιοι που όταν θα χρειαστεί θα έρθουν να σας βοηθήσουν.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημη εφημερίδα του Skodafans Club”