Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Σημαντικες ειδήσεις αυτοκινήτου από όλο τον κόσμο!

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από RoadRunner »

Αν πας στο φαναρι Πανοραματος εδω στη Θεσσαλονικη θα καταλαβεις την ανεκτιμητη αξια αυτου του αναλογισμου,θα τσουξει πολυ η υπερβολικη ταχυτητα, η προσπεραση απο αριστερα πανω σε κοκκινο φαναρι και αλλα 1002.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από TORRERO »

Το "πέρασμα με κόκκινο", είναι άκριβό για τους πλούσιους δηλαδή, ενώ οι φτωχοί μπορούν να ..σκοτώνουν άφοβα; :shock:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από RoadRunner »

Οχι,δεν με πιανεις, με τα χρονια καποια πραγματα ξεφτιλιστήκανε, δεν ειναι ο πλουσιο η ο φτοχος, ειναι αυτος που λεει στα μπομπολια μου, ενα 500αρακι προστιμο ειναι το μεροκαματο μου κι ας με πιασουν,εχω γνωστο η εχω φραγκα, να τον δω με κανενα 5000 τι θα κανει και πως θα συνετιστει.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από TORRERO »

Πιστεύω ότι ο μόνος στόχος είναι η αυξηση εσόδων και τίποτ' άλλο. Πάλι τα βύσματα θα δουλεύουν.., εδώ είν' Ελλάδα.. :silly1:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
smpetros
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 14492
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 20:43
Μοντέλο: Fabia 1.2 TSi 105ps
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από smpetros »

TORRERO έγραψε:Πιστεύω ότι ο μόνος στόχος είναι η αυξηση εσόδων και τίποτ' άλλο. Πάλι τα βύσματα θα δουλεύουν.., εδώ είν' Ελλάδα.. :silly1:
Ακριβώς αυτό. :mad:
Skoda: Είναι όλο προσόντα.

Εικόνα

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από TORRERO »

smpetros έγραψε:
TORRERO έγραψε:Πιστεύω ότι ο μόνος στόχος είναι η αυξηση εσόδων και τίποτ' άλλο. Πάλι τα βύσματα θα δουλεύουν.., εδώ είν' Ελλάδα.. :silly1:
Ακριβώς αυτό. :mad:
Αλλά δεν θα τους περάσει, γιατί "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"... :happy1:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

TORRERO έγραψε: Αλλά δεν θα τους περάσει, γιατί "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"... :happy1:
Αντώνη μου γλυκέ, :smile: τα ανείσπρακτα πρόστιμα από κλήσεις της Τροχαίας (αν δεν κάνω λάθος) στέλνονται πλέον στην Εφορία και εκεί παίρνουν και τις ανάλογες (ληστρικές κατά τα πρότυπα του Κράτους) προσαυξήσεις.
Και μετά από χρόνια μη πληρωμής, ίσως δεις και κατασχετήριο περιουσιακών στοιχείων......
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από RoadRunner »

Για να γίνει ποιο κατανοητό εδώ είναι όλο το ρεζουμέ.
RoadRunner έγραψε: Πρόστιμα ανάλογα με το εισόδημα
Ο υπουργός Μεταφορών είπε ότι «Πρέπει να χτυπήσουμε τη λογική έχω λεφτά, πληρώνω και παρανομώ».

Εξήγησε ότι «Θα μειωθούν πολύ όλα τα πρόστιμα και θα υπάρχουν προσαυξήσεις ανάλογα με το εισόδημα του κάθε συμπολίτη μας. Με άλλα λόγια θα μπουν εισοδηματικά κριτήρια στην επιβολή των προστίμων.

Πως θα γίνεται αυτό;
Από την στιγμή που θα κόβεται η κλήση από τον τροχονόμο θα αποστέλλεται στο υπουργείο Οικονομικών. Από εκεί θα το ταυτοποιεί το υπουργείο οικονομικών από το Τaxis και θα αποστέλλεται στον παραβάτη μέσω εφορίας. Έτσι, ο παραβάτης ανάλογα με το εισόδημα που έχει θα λαμβάνει και το ανάλογο πρόστιμο. Όσο μεγαλύτερο το εισόδημα τόσο μεγαλύτερες και οι προσαυξήσεις.

Ο κ. Σπίρτζης είπε ακόμα ότι «Δεν μπορεί για κάθε μια από τις χιλιάδες παραβάσεις να έχουμε διαφορετικό πρόστιμο».


Πηγή: newsit.gr
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

Μάαααϊστα........ θα δούμε λοιπόν τους γνωστούς πένητες μεγαλογιατρούς, μεγαλοδικηγόρους, κατασκευαστές, βιομηχάνους, εφοπλιστές να πληρώνουν ΧΩΡΙΣ προσαυξήσεις, μια και όλοι σχεδόν δηλώνουν από μηδενικά εισοδήματα έως και ζημίες. Και απ' την άλλη, οι....... "πάμπλουτοι" μισθωτοί και συνταξιούχοι θα πληρώνουν ΠΑΛΙ το μάρμαρο.


Γιατί τα γράφω αυτά? Διότι, οι δηλώσεις εισοδημάτων (των μη μισθωτών / συνταξιούχων) sto Ellada είναι γνωστό τοις πάσει ότι ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα. Και όπου έχουν εφαρμοστεί εισοδηματικά κριτήρια, πάλι οι ίδιοι και οι ίδιοι την πληρώνουν.
Παράδειγμα της γειτονιάς μου: Ζευγάρι πάμπλουτων δικηγόρου & μηχανικού εμφάνισαν πέρσι δήλωση Ε1 με εισόδημα 0,46 ευρώ (ναι, καλά διαβάσατε) και έφερναν το παιδί τους στον Δημοτικό παιδικό σταθμό με κοινωνικά κριτήρια...... το έφερναν πότε με το ένα αυτοκίνητο της οικογένειας (ένα Jeep Grand Cherokee) και πότε με το άλλο (ένα Audi Q7).


Αν θέλαμε να είναι λίγο πιο δίκαιο το σύστημα (όσο γίνεται τέλος πάντων), θα έπρεπε να λογίζεται και το Ε9.
Και γι' αυτούς που είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και έχουν εταιρείες στο όνομά τους, και οι δηλώσεις των εταιρειών και τα περιουσιακά στοιχεία τους, μια και ως γνωστόν εγγράφουν περιουσίες στις εταιρείες για φορολογικούς λόγους, ενώ στην πραγματικότητα τα κατέχουν εκείνοι (αυτοκίνητα, βίλες κλπ).
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από tsiogeo »

δεν βαριέσαι έτσι θα ναι μια ζωή , κι εγω να μουνα στη θέση τους τα ίδια θα έκανα.. αυτοί είμαστε.. :wink: αλλά δεν φταίνε αυτοί ή εμείς ... οι χοντρες μπάζες γίνονται ψηλά.. που δεν χορταίνουν με τίποτα...
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από TORRERO »

Βαρύ Πόδι έγραψε:
TORRERO έγραψε: Αλλά δεν θα τους περάσει, γιατί "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος"... :happy1:
Αντώνη μου γλυκέ, :smile: τα ανείσπρακτα πρόστιμα από κλήσεις της Τροχαίας (αν δεν κάνω λάθος) στέλνονται πλέον στην Εφορία και εκεί παίρνουν και τις ανάλογες (ληστρικές κατά τα πρότυπα του Κράτους) προσαυξήσεις.
Και μετά από χρόνια μη πληρωμής, ίσως δεις και κατασχετήριο περιουσιακών στοιχείων......
Θα σου πω μια παροιμία, σχετική εδώ, φίλε Κώστα:
Η δικαιοσύνη (και η εφορία-το κράτος-λέω 'γω) είναι σαν τα φίδια: Τσιμπάει τους ξυπόλυτους....

Είδες να κατάσχουν τίποτα απ' τους μεγαλοκαρχαρίες; Όλο τους φουκαράδες αρμέγουν(που κι αυτοί βέβαια ψώνισαν Μερσεντέ με πιστωτική...)!

Εν κατακλείδι, εγώ δεν συμφωνώ με το μέτρο. Λογική(;) είν' αυτή, να σκοτώνει "φτηνά" ο φτωχός, ενώ ο πλούσιος ούτε να παρκάρει παράνομα να μην μπορεί; :stupid:
Κάθε παράβαση κοστίζει και πρέπει να τιμωρείται ίσα απ' όλους.
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
NpetrasRs
Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 28 Ιουν 2017, 19:41
Μοντέλο: Octavia RS 20vt
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Αθήνα - Κυψέλη

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από NpetrasRs »

Κάποια έχουν μια λογική αλλα και έιναι σωστά .

Π.χ αφαιρεση διπλώματος 1 μήνα . μετ απ.χ 5 μήνες και μετά ξαναδίνεις έχει νόημα

ή
έχεις diablo ( aka πλουσιος ) και τρέχεις με 260 πληρώνεις κανα 1000 πρόστιμο

έχεις fabiaki ( aka φτωχαδακι) και πηγαίνεις 200 . Πληρώνεις κανα 150 ευρω. Δίκαιο μου φάινεται !!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από windmill82 »

Ετσι ακριβώς ειναι . Κι εγω δίκαιο το θεωρώ.
Επίσης ειναι γεγονός οτι υπάρχουν πολλοί (οχι ομως όλοι!) οι οποίοι φοροδιαφεύγουν κλπ , αλλα αυτο ειναι ενα αλλο κομμάτι που θα πρέπεη να απασχολήσει αλλο κρατικό κλιμάκιο. Το κομμάτι του πάζλ των προστίμων με βρίσκει συμφωνο.
Και ο Ράνερ έχει δίκιο. Πόσο θα νοιάξει τον λεφτά να παρκάρει το μερσεντικό στην ποδηλατογραμμή οταν προκειται για πχ 40ε κλήση? Ενω αν η ιδια προσαυξηθει πχ στα 200ε μια χαρα θα τον τσούξει.
Για τις πιο σοβαρες κλήσεις θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχει ποινολόγιο και σε επαννηλειμενες παραβάσεις θα πρέπει ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ το διπλωμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ikaros fabia2
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 914
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιούλ 2012, 01:58
Μοντέλο: Fabia 1.2TSi/Superb1.8TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από ikaros fabia2 »

εεε και..θα οδηγάνε χωρίς δίπλωμα..! Θα τους πανε δικαστήριο όσους πιάνουν και μετα από καμια 10 ετία που θα γίνει το δικαστήριο θα φάνε κανά πρόστιμο στη χειρότερη. Καμία λύση στο πρόβλημα λοιπόν!
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγές στις τιμές των προστίμων του ΚΟΚ.

Δημοσίευση από RoadRunner »

Τα νεα της Αγγλιας τα διαβαζετε καθολου? Ειδαν τα στατιστικα των ατυχηματων που ειχανε και τρομαξαν,ειχαν 5% αυξηση ατυχηματων απο μαστουρωμενους και σουρωμενους οδηγους και τι θα κανου? Ισοβια φιλοι μου, οποιος οδηγει σουρωμενος η μαστουρωμενος και προλαλεσει ατυχημα παει ισοβια. Τελος τα 10 χρονακια μεσα και 800 μερες υποχρεωτικης εργασιας αφιλοκερδους σε κρατικο φορεα.
Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημη εφημερίδα του Skodafans Club”