H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από vaxalis »

υπαρχει ελπιδα να δωθει η ελλαδα απο την χρεωκοπια?εγω πιστευω οτι ειμαστε χρεωκοποιμενοι αλλα δεν θελουν να το πουν για λογους προστασιας του ευρω!!!ειδη αυτην την ωρα συνεδριαζουν για νεα εκτακτα μετρα μηπως και κατεφερουν να αποφυγουμε την χρεωκοπια :shock: 5 λεπτα πανω η βενιζνη :shock: αυξηση του ΦΠΑ εως και 3,5 % :shock: και φυσικα καταργηση του 14 μισθου αρχικα στο δημοσιο τομεα,αλλα πιστευω θα επιρεασει πολυ και το ιδιωτικο. :twisted: το θεμα ειναι με αυτα τα προσθετα μετρα θα γινει κατι η ειναι ματαιο πλεον μετα τα τοσα λαθη που εχουν γινει επανηλημενα και για τοσα χρονια απο ολες τις κυβερνησεις? :twisted:
Άβαταρ μέλους
wolf

Re: H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από wolf »

να κοψουν και τα δικα τους επιδοματα οι 300 της βουλης, παντως πιστευω δεν εχουμε δει τπτ ακομη...........
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από Sailing »

Σήμερα έλαβα ένα e-mail με το παρακάτω επισυναπτόμενο αρχείο .pdf το οποίο βρήκα αρκετά ενδιαφέρον..
Μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και να λειτουργούμε κάπως έτσι ως καταναλωτές?
Λέω εγώ τώρα.....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από As32 »

εάν σταματήσει το τεράστιο φαγοπότι και η ρεμούλα από τους λίγους που δουλεύουν στο δημόσιο και τους βουλευτές , μια χαρά έχουμε χρήματα.
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από DARK AGEL »

Παιδιά τα χειρότερα είναι μπροστά μας. Κάθε μέρα όλο και κάτι καινούργιο ακούμε σε σχέση με το πόσο πρέπει να πιεστούμε εμείς οι "μικροί". Το θέμα είναι τι θα γίνει η αγορά με το "στέγνωμα" που έρχεται. Κανείς από αυτούς τους "μεγάλους" οικονομικά σπουδαγμένους δεν εξηγεί πως θα παραχθεί χρήμα και θα αποδοθούν φόροι εάν όλοι μας δεν έχουμε χρήμα στην τσέπη για να καταναλώσουμε. Για να κλείσω για μένα ουσιαστικά δεν υπάρχει οικονομική κρίση αλλά κατασκευασμένες καταστάσεις για τον καλύτερο έλεγχο κάποιων......... Λεφτά για να σωθούν οι τράπεζες υπήρχαν. Λεφτά για τους μισθούς (παρά τα -800,00 €) των βουλευτών και των εξεταστικών επιτροπών (που δεν φέρουν κανένα απτό αποτέλεσμα) υπάρχουν. Λεφτά για τις 2 ή 3 συντάξεις κάποιων πολιτικών με 8-10 χρόνια "υπηρεσία" υπάρχουν. Άσχημο παιχνίδι παίζει φιλαράκια και ελπίζω να ανοίξουν τα ματάκια μας όσο είναι καιρός. :roll: :roll: :x :x
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από Sailing »

...και οι αποσπασμένοι του Ελληνικού δημοσίου εξακολουθουν και απολαμβάνουν τους υψηλούς ή και διπλούς μισθους!
Οι βουλευτές να δείτε.... επειδή ξέρω πλέον από πρώτο χέρι....και όταν έμαθα....έφρηξα.... δηλαδή ντρέπομαι....
ΟΚ..πολλά τα έξοδα για να φτάσεις στο σημείο να εκλεχθείς αλλά μετά..... τα πέρνεις πίσω διπλά, τριπλά, τετραπλά....
Απορώ ειλικρινά πως ανεχόμαστε σαν λαός 300 άτομα να στερούν από το Ελληνικό δημόσιο πόρους και όσο περνάν τα χρόνια να μειώνονται αναλογικά οι συντάξεις των ηλικιωμένων.... απίστευτα πράγματα που μόνο στο Ελλαδιστάν τα βλέπεις!
Μίζα, μίζα, μίζα παντού!
Κερδίζουν οι λίγοι...στερούνται πολλοί! :evil:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από vaxalis »

το θεμα ειναι ενταξει να παρουν μετρα... θα ειναι προσωρινα η θα ειναι αιωνια γιατι εαν παει το φπα 22,5 % και δεν παρει ο κοσμος 14 μισθο πως θα κινηθει η αγορα?τοσο ηλιθιοι ειναι καποιοι ηθελα να ξερω? :twisted:
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από As32 »

vaxalis έγραψε:το θεμα ειναι ενταξει να παρουν μετρα... θα ειναι προσωρινα η θα ειναι αιωνια γιατι εαν παει το φπα 22,5 % και δεν παρει ο κοσμος 14 μισθο πως θα κινηθει η αγορα?τοσο ηλιθιοι ειναι καποιοι ηθελα να ξερω? :twisted:
απλά θέλουν να τα φέρουν έτσι στα μετρα τους ώστε να μην έχουν εκείνοι επιπτώσεις στη τσέπη τους και να την πληρώσουν άλλοι αντί γίαυτούς.
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από DARK AGEL »

vaxalis έγραψε:το θεμα ειναι ενταξει να παρουν μετρα... θα ειναι προσωρινα η θα ειναι αιωνια γιατι εαν παει το φπα 22,5 % και δεν παρει ο κοσμος 14 μισθο πως θα κινηθει η αγορα?τοσο ηλιθιοι ειναι καποιοι ηθελα να ξερω? :twisted:
Τα μέτρα ως συνήθως έρχονται για να μείνουν (ή αλλιώς ουδέν μονιμότερον του προσωρινού). Πίστεψε με φιλαράκι δεν είναι καθόλου ηλίθιοι. Τι πιστεύεις ότι είναι πιο εύκολο να διαχειριστείς. Έναν λαό που έχει αυτάρκεια και οικονομική άνεση (όχι για σπατάλες) που του δίνει άνεση να λέει "ΟΧΙ" ή έναν λαό χωρίς θεσμούς (κοινωνικούς και οικονομικούς) και υπερηφάνεια :?: Το ερώτημα είναι πως καταφέραμε να έχουμε τόσους Εφιάλτες που ανοίγουν Κερκόπορτες και τι μέλλει γενέσθαι (εάν μέλλει.......).
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από vaxalis »

Sailing έγραψε:...και οι αποσπασμένοι του Ελληνικού δημοσίου εξακολουθουν και απολαμβάνουν τους υψηλούς ή και διπλούς μισθους!
Οι βουλευτές να δείτε.... επειδή ξέρω πλέον από πρώτο χέρι....και όταν έμαθα....έφρηξα.... δηλαδή ντρέπομαι....
ΟΚ..πολλά τα έξοδα για να φτάσεις στο σημείο να εκλεχθείς αλλά μετά..... τα πέρνεις πίσω διπλά, τριπλά, τετραπλά....
Απορώ ειλικρινά πως ανεχόμαστε σαν λαός 300 άτομα να στερούν από το Ελληνικό δημόσιο πόρους και όσο περνάν τα χρόνια να μειώνονται αναλογικά οι συντάξεις των ηλικιωμένων.... απίστευτα πράγματα που μόνο στο Ελλαδιστάν τα βλέπεις!
Μίζα, μίζα, μίζα παντού!
Κερδίζουν οι λίγοι...στερούνται πολλοί! :evil:
φιλε ξερεις ποια ειναι η πλακα?οτι εμεις τους βγαζουμε ειμαστε και εμεις αξιοι της τυχης μας τελος :evil: πιστευω οτι η κατασταση εχει ξεφυγει εντελως το μονο που μας νοιαζει ειναι ο εαυτουλης μας δεν κοιταει κανενας ελληνας το κοινωνικο συνολο μονο την τσεπη του!!!εδω υπαρχει γιατρος που εχει νοικι στο κολωνακι 3000 ευρω τον μηνα και δηλωνει εισοδημα 15000 ευρω τον χρονο!!!!εαν ειναι δυνατων!!!αυτος φταιει?η εμεις που καμοια φορα δεν εχουμε ζητησει αποδειξη!!!δεν φταινε παντα οι αλλοι ειμαστε αποχαυβνωμενοι εντελως!!!!η κατρακιλα δεν εχει τελειωμο!!!! :twisted: συμφωνω και εγω δεν εχουμε δει ακομα τιποτε!!!! :evil: καθε περσυ και καλυτερα καθε φετος και χειροτερα!!!!
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από vaxalis »

DARK AGEL έγραψε: (εάν μέλλει.......).
αυτο ξαναπεστω!!!φιλε εγω πιστευω εχουμε χρεωκοπησει αλλα δεν συμφερει την ευρωπαικη ενωση να το πει διωτι το ευρω θα παει πατο εντελως!!!!
Άβαταρ μέλους
poulas

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από poulas »

ωραια ολα αυτα που λετε ρε παιδια αλλα εγω που ειμαι ανεργος 1 χρονο και κατι,που εχω και μωρο παιδι μπορει να με βοηθησει καποιος να βρω μια σοβαρη δουλεια για να φυγω και εγω απ την κριση...ας ειναι οτιδηποτε γιατι αυτο που εκανα τοσα χρονια δεν το βρισκω ουτε για δειγμα...
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από vaxalis »

poulas έγραψε:ωραια ολα αυτα που λετε ρε παιδια αλλα εγω που ειμαι ανεργος 1 χρονο και κατι,που εχω και μωρο παιδι μπορει να με βοηθησει καποιος να βρω μια σοβαρη δουλεια για να φυγω και εγω απ την κριση...ας ειναι οτιδηποτε γιατι αυτο που εκανα τοσα χρονια δεν το βρισκω ουτε για δειγμα...
κριμα ρε φιλε!!!με τι ασχολησε αδερφε?μηπως εχω κατι υποψην μου?
Άβαταρ μέλους
kdouris
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2950
Εγγραφή: Δευ 12 Νοέμ 2007, 15:39
Μοντέλο: FABIA NIZAMISEDITION
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ & ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

Re: H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από kdouris »

Ναι στην κατάργηση του 14ου μισθού, ΑΛΛΑ: άμεση εναρμόνηση των μισθών του ιδιωτικού τομέα με αυτούς της Γερμανίας, Γαλλίας κλπ. Να δεις πως ανεβαίνουν τα έσοδα από φόρους. Ο μισθωτός δεν μπορεί να κρύψει τίποτα... (λέμε τώρα :twisted: )
Όσον αφορά τους βουλευτές, αυτοί θέλησαν να ασχοληθούν με τα κοινά, δεν τους έβαλε με το ζόρι κανείς...
Όσο για τα λεφτά, ξέρουν που θα τα βρουν, αλλά φοβούνται να κάνουν τις σωστές κινήσεις λόγω πολιτικού κόστους... :evil:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kdouris την Δευ 01 Μαρ 2010, 13:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Όταν μεγαλώσω, θα πάρω GT-R!!!
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

H γνωμη σας για την οικονομικη κριση...

Δημοσίευση από DARK AGEL »

.......Φυσικά θα πρέπει να δούμε γιατί "χρεωκοπήσαμε". Εγώ πιστεύω ότι εάν γινόταν ένα πραγματικό πόθεν αρπάξαν και υπήρχε νόμος που να προέβλεπε την επιστροφή των κακώς αποκτηθέντων δεν θα μιλούσαμε τώρα. Έλα όμως που αυτοί που μας λένε ότι πρέπει να κάνουμε θυσίες είναι αυτοί (όχι όλοι) που τα παίρνουν (siemens, δομημένα, λίμνες και μονές, χρηματιστήριο και έχει ο Θεός), που επίσης νομοθετούν και τέλος παίρνουν και συντάξεις. :scratch: :scratch: :scratch: Με λίγα λόγια φιλαράκι δεν πιστεύω ότι είμαστε χρεοκοπημένος λαός οικονομικά. Είμαστε χρεοκοπημένοι ως προς τα άτομα που επιλέγουμε να μας προστατέψουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”