Ποδήλατο

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tour1,8TABT
Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Κυρ 24 Αύγ 2008, 14:04
Μοντέλο: tour1,8
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Tour1,8TABT »

παρασκευή εκανα 65,69 χλμ !!! πάω να ποιάσω τα 500
Άβαταρ μέλους
Gel73

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Gel73 »

Εγώ, καθότι τα μικρά με ακολουθούν όταν βγαίνω για ποδήλατο, δεν μπορώ να κάνω τέτοιες αποστάσεις.

Ο μέσος όρος εντός πόλεως είναι από 5,5-6χλμ έως 9-12χλμ ανά ημέρα.
Άβαταρ μέλους
Gel73

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Gel73 »

Συμπλήρωσα τα 1000χλμ, να κάνω... αλλαγή λαδιών η αργότερα; :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από RoadRunner »

Φιλτρο στα ποσα αλλαζεις? :shock: :idea: :idea: :idea:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tour1,8TABT
Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Κυρ 24 Αύγ 2008, 14:04
Μοντέλο: tour1,8
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Tour1,8TABT »

xexe 6 Μήνες ακριβώς απο την αγορά του πρώτου ποδηλάτου 1800+ στο ideal kai 300 + στο specialized κυρίως χωμάτινα !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από ThanassisGT »

σημερα το πρωι παρελαβα αυτο
[img]http://img585.imageshack.us/img585/2977/snc00162.th.jpg[/img]

μεσα ειχε αυτο
[img]http://img502.imageshack.us/img502/5368 ... 63l.th.jpg[/img]

και με την απαραιτητη βοηθεια
[img]http://img837.imageshack.us/img837/8813 ... 64v.th.jpg[/img]

εγινε αυτο
[img]http://img152.imageshack.us/img152/7743 ... 66m.th.jpg[/img]

φυσικα ο εικονιζομενος ειναι υπερευχαριστημενος καθως αυτο σημαινει περισσοτερες βολτες στο βουνο

το κοστος του 59λιρες, περιπου 70€ +8€ εξοδα αποστολης.
κατασκευαστικα φαινεται καλο. αλουμινενια φρενα και οχι πολυ βαρυ. θα προτιμουσα να ειχε μηχανισμο για τις ταχυτητες shimano παντως. για τα λεφτα του πιστευω οτι θα βγει πολυ καλο.
I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Άβαταρ μέλους
Gel73

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Gel73 »

Μεγειά Θανάση και καλές εξορμήσεις.
Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από ThanassisGT »

για όποιον θέλει και μπορεί. εγώ θα είμαι πάντως

http://www.podilates.gr/?q=node/14560
I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Άβαταρ μέλους
snedd

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από snedd »

Κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Antzela »



:D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Dion RS »

Antzela έγραψε:

:D
Να συμπληρωσω οτι μπορεις να κανεις και το ταξιτζη.
Εγω εχω βαλει παιδικο καθισματακι πισω και παω βολτες τον μικρο... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
xristos1990

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από xristos1990 »

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα ποδήλατο, ξέρετε κανένα site με καλές τιμές για να αρχίσω να ψάχνω?
Άβαταρ μέλους
gsa1967
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 5247
Εγγραφή: Δευ 11 Ιούλ 2011, 12:03
Μοντέλο: octavia 5rs
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από gsa1967 »

xristos1990 έγραψε:Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα ποδήλατο, ξέρετε κανένα site με καλές τιμές για να αρχίσω να ψάχνω?
εχω φιλο που φερνει ποδηλατα αν σε ενδιαφερει, πολυ καλες τιμες.
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

xristos1990 έγραψε:Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα ποδήλατο, ξέρετε κανένα site με καλές τιμές για να αρχίσω να ψάχνω?
Απέφυγε πολυκαταστήματα (crf, praktiker κλπ) προτίμησε εξειδικευμένο κατάστημα, να επιλέξετε το σωστό ποδήλατο για τη χρήση που θα το θες (μη πάρεις πχ με λάστιχα χωμάτινα αν το θες για την πόλη), να το ρυθμίσετε σωστά σύμφωνα με εσένα (ύψος) να έχεις ισόβια υποστήριξη και ότι αξεσουάρ θες εκεί θα τα βρίσκεις. Ο "ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ" πχ κάνει και πολλές άτοκες δόσεις. Μη τσιγγουνευτείς 20-50 ευρώ σε διαφορά τιμής, ούτε να σκάσεις μια περιουσία για αρχή. Πιστεύω ότι με 200-300 ευρώ θα αποκτήσεις αξιόλογα πετάλια. Αν δεν είσαι δεινός ποδηλάτης μη δώσεις περισσότερα, γιατί σίγουρα θα πρέπει να πάρεις και κράνος, τζιτζιλι μιτζιλι, κανένα σάκο, κάνα ζευγάρι γάντια, έχει πολλά μπιχλιμπίδια. Αργότερα το βλέπεις.
Ξεκίνησα αρχάριος (κι ακόμη λέω ότι είμαι) είχα να κάνω ποδήλατο κοντά 30 χρόνια, δειλά δειλά μετά βίας έγραφα καμιά 10αριά χλμ, φέτος/πέρισυ δλδ άλλαξα λάστιχα (16 ευρώ έβαλα περισσότερο ασφάλτινα), άλλαξα χερουλάκια (πιο μαλακά 2 ευρώ), ένα ζευγάρι χρατς για τα μπατζάκια (απαραίτητα 3 ευρώ), πήρα κράνος (80 ευρώ εδώ τα σκασα), ένα πολύ καλό φουλάρι micromodal buff (15 ευρώ που δε καταλαβαίνει τπτ από κρύο, ιδρώτα και μπορείς να το φορέσεις με 10 διαφορετικούς τρόπους).
Παρακαλάω να ανέβει λίγο η θερμοκρασία, την Κυριακή έκανα 30 χλμ κι έννοιωσα άλλος άνθρωπος.
Θα τρελαθείς.
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Dion RS »

vgeorgoudis έγραψε:
xristos1990 έγραψε:Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα ποδήλατο, ξέρετε κανένα site με καλές τιμές για να αρχίσω να ψάχνω?
Απέφυγε πολυκαταστήματα (crf, praktiker κλπ) προτίμησε εξειδικευμένο κατάστημα, να επιλέξετε το σωστό ποδήλατο για τη χρήση που θα το θες (μη πάρεις πχ με λάστιχα χωμάτινα αν το θες για την πόλη), να το ρυθμίσετε σωστά σύμφωνα με εσένα (ύψος) να έχεις ισόβια υποστήριξη και ότι αξεσουάρ θες εκεί θα τα βρίσκεις. Ο "ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ" πχ κάνει και πολλές άτοκες δόσεις. Μη τσιγγουνευτείς 20-50 ευρώ σε διαφορά τιμής, ούτε να σκάσεις μια περιουσία για αρχή. Πιστεύω ότι με 200-300 ευρώ θα αποκτήσεις αξιόλογα πετάλια. Αν δεν είσαι δεινός ποδηλάτης μη δώσεις περισσότερα, γιατί σίγουρα θα πρέπει να πάρεις και κράνος, τζιτζιλι μιτζιλι, κανένα σάκο, κάνα ζευγάρι γάντια, έχει πολλά μπιχλιμπίδια. Αργότερα το βλέπεις.
Ξεκίνησα αρχάριος (κι ακόμη λέω ότι είμαι) είχα να κάνω ποδήλατο κοντά 30 χρόνια, δειλά δειλά μετά βίας έγραφα καμιά 10αριά χλμ, φέτος/πέρισυ δλδ άλλαξα λάστιχα (16 ευρώ έβαλα περισσότερο ασφάλτινα), άλλαξα χερουλάκια (πιο μαλακά 2 ευρώ), ένα ζευγάρι χρατς για τα μπατζάκια (απαραίτητα 3 ευρώ), πήρα κράνος (80 ευρώ εδώ τα σκασα), ένα πολύ καλό φουλάρι micromodal buff (15 ευρώ που δε καταλαβαίνει τπτ από κρύο, ιδρώτα και μπορείς να το φορέσεις με 10 διαφορετικούς τρόπους).
Παρακαλάω να ανέβει λίγο η θερμοκρασία, την Κυριακή έκανα 30 χλμ κι έννοιωσα άλλος άνθρωπος.
Θα τρελαθείς.
Παντως το praktiker,μην θεωρηθει διαφημιση,φερνει καποια καλα no name ποδηλατα.Βεβαια συμφωνω οτι ειδικα για αρχη δεν χρειαζεται να δωσεις ενα σκασμο λεφτα για ποδηλατο.Και εγω πηρα ενα ποδηλατο πολης,με σχαρα πισω για να βαζω το παιδικο καθισματακι του μικρου και καθαρισα με 200€.Βεβαια με τα ιδια λεφτα βρηκα αργοτερα στο praktiker και αλουμινενιο,ενω εμενα δεν ειναι.Παντως,πολυ βασικο για εμενα ειναι να εχει μεγαλη ζαντα.Εμενα ειναι με 28αρα,και μια φορα που πηρα της συζυγου με 26αρα,ειχε τεραστια διαφορα.Σιγα σιγα του αλλαξα διαφορα πραγματακια και το εκανα οπως ηθελα.Ενα πολυ βασικο εκτος απο την ζαντα ειναι και το σασμαν.Τα καλυτερα νομιζω οτι ειναι τα shimano.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”