Ξέρετε ότι ....

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Αν η άσκηση ήταν χάπι θα έπρεπε να το παίρνει κάθε καρκινοπαθής

Η άσκηση θα έπρεπε να συνταγογραφείται σε όλους τους καρκινοπαθείς υπογραμμίζουν και συστήνουν μερικοί από τους πιο γνωστούς και καταξιωμένους επιστήμονες της Αυστραλίας.

Η Ογκολογική Ένωση της Αυστραλίας παίρνει για πρώτη φορά στον κόσμο θέση για το ρόλο που διαδραματίζει η άσκηση στη θεραπεία του καρκίνου μαζί με τις υπόλοιπες μεθόδους αντιμετώπισης της νόσου όπως οι χημειοθεραπείας, οι ακτινοβολίες και φυσικά οι χειρουργικές επεμβάσεις.

Η επικεφαλής της εκστρατείας, καθηγήτρια Πρου Κόρμι του Καθολικού Πανεπιστημίου της Αυστραλίας δήλωσε ότι υπάρχουν «αδιάσειστες και αδιαμφισβήτητες» αποδείξεις για τα οφέλη της άσκησης στην αντιμετώπιση του καρκίνου. «Βρισκόμαστε στο στάδιο που η επιστήμη μάς λέει ξεκάθαρα ότι με το να στερούμε την άθληση και τη γυμναστική από τους καρκινοπαθείς το μόνο που καταφέρνουμε είναι να τους κάνουμε κακό», είπε η καθηγήτριας Κόρμι στον Guardian.

Ο καρκίνος φοβάται τη γυμναστική. «Η άσκηση είναι το καλύτερο φάρμακο κατά του καρκίνου σε συνδυασμό με όλες τις άλλες θεραπείες», πρόσθεσε η Αυστραλή. Σημείωσε μάλιστα ότι οι καρκινοπαθείς που αθλούνται παρουσιάζουν λιγότερα και πιο ήπια συμπτώματα από τις παρενέργειες των φαρμάκων. Σύμφωνα με τον Αυστραλό καθηγητή η γυμναστική μειώνει τις πιθανότητες επανεμφάνισης του καρκίνου, ενώ πολλές φορές τον σκοτώνει μια για πάντα.

Η 33χρονη Νικόλ Κούπερ διαγνώστηκε με καρκίνο του εντέρου στο τέταρτο στάδιο πριν από ένα χρόνο. Η ίδια λέει ότι είναι ακόμη ζωντανή χάρη στο πρόγραμμα γυμναστικής που της δόθηκε από τους γιατρούς παράλληλα με τις χημειοθεραπείες. «Ένα χρόνο μετά και ο καρκίνος είναι σε ύφεση, έχει υποχωρήσει. Κι αυτό γιατί έκανα τόσο γυμναστικό όσο και χημειοθεραπεία».

Πηγη :athensvoice.gr
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Ο .... ΚΑΝΑΠΕΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ!!
Νέα μεγάλη έρευνα έδειξε πως η έλλειψη άσκησης μπορεί να κάνει περισσότερο κακό στην υγεία σας ακόμη και από το κάπνισμα!
Είναι διαπιστωμένο πως η σωματική άσκηση ωφελεί σημαντικά την ανθρώπινη υγεία, ωστόσο πλέον μια νέα μελέτη απέδειξε πως η αποφυγή της άσκησης μπορεί να είναι ιδιαίτερα επιβαρυντική για την υγεία, δίνοντας ακόμη ένα λόγο σε όσους βάζουν τα αθλητικά τους και βγαίνουν για τρέξιμο.
Μάλιστα, η επιστημονική έρευνα προχωρά ένα βήμα παραπάνω, υπογραμμίζοντας ότι η μη άσκηση μπορεί να είναι πιο επιβλαβής και από τις επιπτώσεις του καπνίσματος!
Συγκεκριμένα, πρόσφατα δημοσιεύτηκε στην επιθεώρηση JAMA Network Open, η έρευνα των επιστημόνων της Κλινικής του Κλίβελαντ που μελέτησαν πάνω από 122.000 ασθενείς από το 1991 έως το 2014, τους οποίους υπέβαλαν σε διάφορες δοκιμασίες αερόβιας άσκησης (διάδρομος) και στη συνέχεια μελετούσαν τον ρυθμό θνησιμότητάς τους.
Οι ερευνητές διαπίστωσαν μια σαφή σύνδεση μεταξύ μιας μακρύτερου, πιο υγιεινού βίου και των υψηλών επιπέδων άσκησης. Για τον λόγο αυτό, οι επιστήμονες ζητούν στα συμπεράσματα της έρευνάς τους από τους επαγγελματίες της υγείας να ενθαρρύνουν τους ασθενείς να επιτύχουν και να συνεχίσουν να έχουν μια συχνή προπόνηση ή κάποιας μορφής γυμναστική.
«Η καρδιοαναπνευστική άσκηση συνδέεται αντιστρόφως με τη μακροχρόνια θνησιμότητα χωρίς να υπάρχει σαφές όριο οφέλους» σημειώνει η έρευνα, προσθέτοντας πως «η εξαιρετικά υψηλή αερόβια άσκηση συνδέθηκε με τη μεγαλύτερη επιβίωση και με το όφελος σε ηλικιωμένους και ασθενείς με υπέρταση».
Και δεν χρειάζεται να πούμε σε όσους διαβάζετε αυτές τις γραμμές ποια είναι η καλύτερη αερόβια άσκηση ε;
Όλα αυτά πιθανόν να μοιάζουν γνωστά και δεδομένα, παρατηρεί ο δρ Γουέιλ Τζαμπέρ, κορυφαίος προπονητής και ένας από τους συγγραφείς της μελέτης, προσθέτοντας ότι είναι ευρέως κατανοητό ότι ένας ενεργός τρόπος ζωής, με γυμναστική ή άλλες δραστηριότητες, μπορεί να οδηγήσει σε μια υγιή ζωή.
Μιλώντας στο περιοδικό Time, ο Τζαμπέρ χαρακτηρίζει εκπληκτικό το συμπέρασμα ότι ένας καθιστικός τρόπος ζωής είναι το ισοδύναμο της ύπαρξης μιας μεγάλης ασθένειας ή μιας ιδιαίτερα επιβλαβούς συνήθειας όπως το κάπνισμα, ενώ σημείωσε πως η απλούστερη θεραπεία για την καταπολέμηση αυτού του συμβάντος είναι η άσκηση. «Το να είναι κάποιος ακατάλληλος για να επιτύχει σε μια άσκηση στον διάδρομο ή ένα τεστ κοπώσεως είναι χειρότερη πρόγνωση για τον θάνατο από το να είναι υπερτασικός, διαβητικός ή εν ενεργεία καπνιστής» συμπληρώνει ο Τζαμπέρ.
Παράλληλα, οι ερευνητές της Κλινικής του Κλίβελαντ εξέτασαν και τα δεδομένα όσων θεωρούνται υπερβολικά ασκούμενοι, όπως πχ οι υπερμαραθωνοδρόμοι, καταλήγοντας στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχει κίνδυνος υπερδραστηριότητας.
«Δεν αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο κίνδυνο θανάτου οι "ούλτρα" αθλητές. Αντίθετα, η έρευνα έδειξε πως όσο περισσότερο ασκείται κάποιος τόσο χαμηλότερο είναι το ποσοστό θνησιμότητάς του» κατέληξε ο Γουέιλ Τζαμπέρ.
Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας επισημαίνει την έλλειψη άσκησης.
Η έρευνα της Κλινικής του Κλίβελαντ έρχεται δύο μήνες σχεδόν μετά τη μελέτη του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας που έγινε σε δείγμα 1,9 εκατ. ανθρώπων σε 168 χώρες. Όπως υπογραμμίζει, πάνω από 1,4 δισ. ενήλικοι σε όλο τον κόσμο απειλούνται από θανατηφόρες ασθένειες από την επιλογή τους να μην ασκούνται.
«Η ανεπαρκής σωματική άσκηση αποτελεί κύρια αιτία εμφάνισης επικίνδυνων μη μεταδοτικών ασθενειών, πλήττοντας παράλληλα την ψυχική υγεία και την ποιότητα ζωής» αναφέρει η μελέτη, που δημοσιεύθηκε στην ιατρική επιθεώρηση «Lancet».
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

"Η μέση διάρκεια μιας αγκαλιάς μεταξύ δύο ανθρώπων είναι 3 δευτερόλεπτα.
Οι ερευνητές όμως ανακάλυψαν κάτι καταπληκτικό.
⭐Όταν μια αγκαλιά διαρκεί περίπου 20 δευτερόλεπτα
προκαλεί θεραπευτική επίδραση
στο σώμα και το μυαλό.⭐

Ο λόγος είναι ότι μια ειλικρινής αγκαλιά παράγει μια ορμόνη που ονομάζεται "οξυτοκίνη",
επίσης γνωστή ως η ορμόνη της αγάπης.
Αυτή η ουσία έχει πολλά οφέλη για την σωματική και ψυχική μας υγεία μας βοηθά παρεμπιπτόντως,
να χαλαρώσουμε,
να νιώσουμε ασφαλείς
και να διώξουμε τους φόβους και το άγχος μας.

Αυτό το υπέροχο ηρεμιστικό προσφέρεται δωρεάν κάθε φορά
που παίρνεις ένα άτομο στην αγκαλιά σου,
που κουνάς ένα παιδί,
που χαϊδεύεις ένα σκυλί ή μια γάτα,
που χορεύεις με τον συνεργάτη σου,
όταν είσαι κοντά σε κάποιον ή
όταν απλά κρατάει ένα φίλος τους ώμους σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από TORRERO »

:happy9: :happy9: :happy9: :happy9:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
Γιωργος Π
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Τρί 28 Μαρ 2017, 15:22
Μοντέλο: Octavia 1.8tsi Mk2 08
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Γιωργος Π »

https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/sto ... pio-ugieis
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
octavia II 1.8tsi by APR
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από TORRERO »

Το ίδιο, ή διαφορετικό κάθε μέρα γιατρέ μου; :blob:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
Γιωργος Π
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Τρί 28 Μαρ 2017, 15:22
Μοντέλο: Octavia 1.8tsi Mk2 08
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Γιωργος Π »

TORRERO έγραψε: Σάβ 02 Νοέμ 2019, 22:24 Το ίδιο, ή διαφορετικό κάθε μέρα γιατρέ μου; :blob:
Διαφορετικο ενοειται :laugh:
octavia II 1.8tsi by APR
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από TORRERO »

Γράψε τη συνταγή, να πάω για τα ...φάρμακα! :laugh:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

ΧΡΗΣΗ ΠΕΣΜΕΝΩΝ ΦΥΛΛΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ: ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΑΜΙΑΝ
Η πόλη της Αμιάν (ή Αμιένης) στη Γαλλία μαζεύει τα νεκρά φύλλα και τα χρησιμοποιεί για τη θέρμανση 4.000 σπιτιών.

Με τον ερχομό του φθινοπώρου, το μάζεμα νεκρών φύλλων καθίσταται ευλογία για τους κατοίκους της Αμιάν. Τα τελευταία 6 χρόνια, η πόλη επαναχρησιμοποιεί τα φυσικά αυτά απόβλητα μετατρέποντάς τα σε ενέργεια για ετήσια παροχή σε σχεδόν 4.000 σπίτια.

Τα δέντρα της πόλης αποτελούν ένα σημαντικό πλεονέκτημα, τόσο αισθητικό όσο και πρακτικό, αφού προσφέρουν σκιά και δροσιά το καλοκαίρι. Όταν αρχίζει η παγωνιά, και χάνουν τα φύλλα τους, η συλλογή των τελευταίων καθίσταται ζήτημα προτεραιότητας. Η Αμιάν έχει βρει τη λύση για τη μέγιστη αξιοποίησή τους.

Πώς γίνεται αυτό; Τα φύλλα, αφότου μαζευτούν μεταφέρονται στο εργοστάσιο βιοαερίου και μετατρέπονται σε ενέργεια. Ένα πραγματικό χρυσωρυχείο που παρέχει στους κατοίκους πράσινη ενέργεια, που δεν μολύνει. Ο σκοπός της αναερόβιας ζύμωσης είναι να μεγιστοποιηθεί η αξία των αποβλήτων και να αποφευχθεί η παραγωγή αερίων του θερμοκηπίου. Το παραγόμενο φυσικό αέριο κατόπιν μετατρέπεται σε ηλεκτρική ενέργεια.

Όσο ωραίο κι αν ακούγεται, δυστυχώς προς το παρόν, η παραγωγή ηλεκτρισμού από τα πεσμένα φύλλα είναι μικρή στη Γαλλία. Αντιπροσωπεύει λιγότερο από το 0,0004% της συνολικής παραγωγής ηλεκτρισμού. Σε κάθε περίπτωση, τα συγχαρητήριά μας στην Αμιένη για την πρωτοπόρα και οικολογική πρωτοβουλία της.



Πηγή: creapills.com (15/11/2019), menoumethess.gr
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από TORRERO »

0,0004% ε; :stupid:
Πειάσ' τ' αβγό και κούρευτο....
Τα φύλλα γίνονται λίπασμα για τα φυτά, και οργανική ουσία-χούμος, που είναι η τροφή τους.
Αφού τα αφαιρούν, ίσως ρίχνουν χημικά λιπάσματα..
Μου φαίνεται ότι το άρθρο λέει τη μισή αλήθεια... :cool1:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Christos Garefis
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2019

Τι πιστευω για την χορηγια της SKODA προς το Ελληνικο τριαθλο και τον αθλητισμο.

Αρχες Μαρτιου του 2019 στις εγκαταστασεις της Kosmocar τα στελεχη της SKODA ανακοινωσαν επισημα προς την Τζενη και εμενα την προθεση στηριξης τους στις προσπαθειες μας.Καποια στιγμη η Τζενη ρωτησε ''τι να κανουμε για να ανταποδωσουμε'' και η απαντηση του διευθυνοντα συμβουλου ηταν ''τιποτα διαφορετικο απο οτι κανετε,απλα θελουμε να νιωθετε οτι ειμαστε κοντα σας''.Χωρις να σχολιασουμε κατι αλλο χαιρετηθηκαμε και συνεχισαμε να αγωνιζομαστε με τα χρωματα της ομαδας SKODA.
Αρκετα αργοτερα εμαθα οτι για την δικη μου τουλαχιστον χορηγια εκεινο που μετρησε περισσοτερο δεν ητανε τα αποτελεσματα μου αλλα ενα κειμενο που ειχα αναρτησει τον Ιουλιο του 2015.Ετυχε να το διαβασουν στα τελη του 2018 οι ανθρωποι της Kosmocar.
Tο αναδημοσιευω και ταυτιζομαι μαζυ τους επειδη πιστευω οτι εχουμε κοινους στοχους

ΤΕΛΗ ΙΟΥΛΙΟΥ 2015 ΕΓΡΑΨΑ

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τριάθλου τον Σεπτέμβριο στο Σικάγο των ΗΠΑ θα ήθελα να συνεχισω αυτό που άρχισα τον χειμώνα του 2012.Ήμουν 57 ετών, ζύγιζα 92 κιλά και καθημερινά είχα προβλήματα πόνου στη μέση, γόνατα και ισχία.
Με ένα πλούσιο βιογραφικό και καλή πορεία στον αθλητισμό αλλά μακριά από τον καλό μου εαυτό συνάντησα εκείνο τον Ιανουάριο σε ένα χιονοδρομικό lift 2 elite αθλητές του lang lauf που είχαν το πανευρωπαικο τους πρωταθλημα εκει .Βρέθηκα μπροστά στην επιτομή της αερόβιας ικανότητας. Γύρισα στη συζυγο μου την κοίταξα και της είπα θα ξαναπροσπαθήσω. Θα γίνω πάλι έτσι όπως μου αρμόζει.
Μετά από 3,5 χρόνια νίκησα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τριάθλου που έγινε μέσα Ιουλίου φέτος στη λίμνη της Γενέυης. Ζύγιζα 78 κιλά, ήμουν 60 ετών και ένιωθα 40.
Όλος ο κόσμος αγκάλιασε την προσπάθεια αυτό το διάστημα Άκουσα τα καλύτερα λόγια, τους περισσότερους επαίνους και τις ωραιότερες ευχές.
Μου είπαν πως έδωσα ελπίδα και δύναμη σε όλους όσους πίστεψαν ότι έχουν « τελειώσει» όπως πίστευα και εγώ πριν εκείνο το ραντεβού της νομοτέλειας στο βουνό.
Αν με τους αγώνες μου μπορώ να υποσχεθω υγεία και να βοηθησω αυτό είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί.
Αν με τα επιτυχημένα αποτελέσματα μου στο εξωτερικό μπορώ να κατοχυρώσω τον θαυμασμό των ξένων για την χώρα μας, αυτό θα ήταν το όνειρο μου.
Αν μπορώ να αφήσω παρακαταθήκη τα προπονητικά συστήματα που χρησιμοποιώ, στην νεολαία αυτό θα ήταν και είναι η αποστολή και το καθήκον μου.
Αν καταφέρω να τονώσω το ενδιαφέρον των ανθρώπων της χώρας μας προς την εφίδρωση, κίνηση και ελαφριά άσκηση , είναι ότι παραγωγικότερο μπορώ να πετύχω γιατί μέσα από την οξυγόνωση μπορεί να αλλάξει όλο το τοπίο στη χώρα μας..
Αν μπορώ να φαίνομαι στα παιδιά μου νεότερος στο μυαλό και την ψυχή αυτό θα ήταν η ευχή μου.
Αν μπορούσα να πείσω όλους ότι τα κίνητρα των στόχων δεν εξυπηρετούσαν κανένα «εγώ μου» παρά μόνον υπήρξαν για να ανακαλύψω νέους δρόμους ανάπτυξης των ψυχοσωματικών μας δυνάμεων, θα ήταν η δικαίωση μου σε μια κρίσιμη καμπη, που ταυτίζεται με την δυσκολότερη εποχή της πατρίδας μας.
Τέλος αν μπορώ κάτι να πω με απόλυτη σιγουριά πλέον είναι ότι ο συνδυασμός σώματος και εγκεφάλου στην ωριμότητα της ηλικίας μπορεί να προσφέρει στους αθλητές τα προσωπικά ρεκόρ που δικαιούνται και να αποφεύγουν να τελειώσουν με απωθημένα την αθλητική τους πορεία.
Η απόσυρση νωρίς είναι το μεγαλύτερο λάθος. Αν κάποιος αθλητής δεν προσπαθήσει τουλάχιστον για 12-15 χρόνια πρέπει να ξέρει ότι ποτέ δεν γνώρισε τον εαυτό του και τις πραγματικές του ικανότητες.
Είναι μια απλή ενημέρωση προς τους φίλους μου για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα όπου ανακάλυψα νέα όρια, και ορίζοντες

ΝΟΕΜΒΡΙΟ 2019 ΞΑΝΑΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ

Οι στοχοι μου δεν ητανε τα αποτελεσματα και οι επισημοι χορηγοι.
Δεν θεωρω τον εαυτο μου αθλητη στα 65 μου χρονια σε σημειο να εχω επισημους χορηγους.
Φιλους που με στηριζουν ναι,
Επισημους χορηγους οχι.
Προσπαθω για κατι διαφορετικο αλλα πιο σημαντικο πιστευω.
Απο ολες τις εταιρειες (20 περιπου) στην τεραστια εκθεση των αυτοκινητων στο αεροδρομιο του Ελληνικου μονο η SKODA εκανε κινηση προς το Eλληνικο τριαθλο.
Πρεπει να το πουμε,πρεπει να το αναγνωρισουμε,πρεπει να την ευχαριστησουμε.Εγω τουλαχιστον νιωθω βαθια υποχρεωμενος.
Αν καταφερω κατι ακομα αγωνιστικα το 2020 ενα μεγαλο μερος θα οφειλεται σε αυτους τους ανθρωπους και στην εταιρεια που πιστεψε σε εμας αλλα πολυ περισσοτερο στο αγαπημενο μας τριαθλο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από TORRERO »

:thumbs up:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από RoadRunner »

Ξέρετε ότι δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα θέμα στο ξέρετε ότι? Όχι για να ξέρετε ότι σάς λέω να ξέρετε :stupid:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιωργος Π
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Τρί 28 Μαρ 2017, 15:22
Μοντέλο: Octavia 1.8tsi Mk2 08
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Γιωργος Π »

RoadRunner έγραψε: Δευ 25 Νοέμ 2019, 22:39 Ξέρετε ότι δεν έχω διαβάσει ποτέ κανένα θέμα στο ξέρετε ότι? Όχι για να ξέρετε ότι σάς λέω να ξέρετε :stupid:
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
octavia II 1.8tsi by APR
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

1935 Ο ΠΑΠΑΣ ΤΩΝ ΛΕΠΡΩΝ ΤΗΣ ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑΣ
Ένα από τα ιστορικά στοιχεία που πληροφορούμαστε είναι ότι οι χανσενικοί που κατοικούσαν στη Σπιναλόγκα ήταν οργισμένοι με τον Θεό, για το λόγο ότι η ασθένειά τους ήταν μια μεγάλη και αφόρητη δοκιμασία. Ένας Γεραπετρίτης παπάς τόλμησε να τους επισκεφθεί κάποτε και να λειτουργήσει στον Άγιο Παντελεήμονα, που υπήρχε και ρήμαζε στο νησί, συντροφιά με τους νέους του κατοίκους. Λένε πως στην πρώτη Λειτουργία δεν πάτησε ψυχή.

Οι λεπροί άκουγαν πεισμωμένοι από τα κελιά τους την ψαλμωδία, κι άλλοτε την σκέπαζαν με τα βογκητά τους κι άλλοτε με τις κατάρες τους. Ο ιερέας όμως ξαναπήγε. Στην δεύτερη τούτη επίσκεψη ένας από τους ασθενείς πρόβαλε θαρρετά στο κατώφλι του ναού.
.
- Παπά, θα κάτσω στην Λειτουργία σου μ' έναν όρο όμως. Στο τέλος θα με κοινωνήσεις. Κι αν ο Θεός σου είναι τόσο παντοδύναμος, εσύ μετά θα κάμεις την κατάλυση και δεν θα φοβηθείς τη λέπρα μου.

Ο ιερέας έγνευσε συγκαταβατικά. Στα κοντινά κελιά ακούστηκε η κουβέντα κι άρχισαν να μαζεύονται διάφοροι στο πλάι του ναού, εκεί που ήταν ένα μικρό χάλασμα, με λιγοστή θέα στο ιερό. Παραμόνευσαν οι χανσενικοί στο τέλος της Λειτουργίας κι είδαν τον παπά δακρυσμένο και γονατιστό στην Ιερή Πρόθεση να κάνει την κατάλυση.
.
Πέρασε μήνας. Οι χανσενικοί τον περίμεναν. Πίστευαν πως θα ’ρθει τούτη τη φορά ως ασθενής κι όχι ως ιερέας. Όμως ο παπάς επέστρεψε υγιής και ροδαλός κι άρχισε με ηθικό αναπτερωμένο να χτυπά την καμπάνα του παλιού ναΐσκου.

Έκτοτε και για δέκα τουλάχιστον χρόνια η Σπιναλόγκα είχε τον ιερέα της. Οι χανσενικοί αναστύλωσαν μόνοι τους της εκκλησία και συνάμα αναστύλωσαν και την πίστη τους. Κοινωνούσαν τακτικά και πάντα κρυφοκοίταζαν τον παπά τους την ώρα της κατάλυσης, για να βεβαιωθούν πως το "θαύμα της Σπιναλόγκα" συνέβαινε ξανά και ξανά.

To 1957, με την ανακάλυψη των αντιβιοτικών και την ίαση των λεπρών, το λεπροκομείο έκλεισε και το νησί ερημώθηκε. Μόνο ο ιερέας έμεινε στο νησί ως το 1962, για να μνημονεύει τους λεπρούς μέχρι 5 χρόνια μετά το θάνατό τους.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”