«Γράφουν» και οι κάμερες του ΟΑΣΑ

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

«Γράφουν» και οι κάμερες του ΟΑΣΑ

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Αύξηση σε ποσοστό 1.324% παρουσίασαν τον περασμένο μήνα οι βεβαιωθείσες παραβάσεις σε αποκλειστικές λωρίδες λεωφορείων στην Αττική. Συγκεκριμένα βεβαιώθηκαν από την Τροχαία 1.046 παραβάσεις, έναντι 79 τον Ιανουάριο 2019, με τον μέσο όρο της προηγουμένης πενταετίας να κυμαίνεται στις 377 παραβάσεις.
Παράλληλα, αυξήθηκαν σε ποσοστό 317% και οι φωτογραφικές κλήσεις από τις κάμερες καταγραφής παραβάσεων του ΟΑΣΑ. Ειδικότερα, φέτος τον Ιανουάριο ελήφθησαν 257, έναντι 81 τον αντίστοιχο μήνα το 2019, με τον μέσο όρο της προηγουμένης πενταετίας να κυμαίνεται στις 132 φωτογραφικές κλήσεις.

Η ΓΑΔΑ σημειώνει πως η συνεργασία και η εντατικοποίηση των δράσεων της τροχαίας και του Οργανισμού Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών (ΟΑΣΑ) για τις λεωφορειολωρίδες «αποδίδει απτά αποτελέσματα».
Επιπλέον, ξεκαθαρίζει πως οι αποκλειστικές λωρίδες λεωφορείων έχουν θεσπιστεί για να εξυπηρετούν τους πολίτες στις μετακινήσεις τους με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και για τον λόγο αυτόν οι παραβάσεις αυτές χαρακτηρίζονται ως αντικοινωνική συμπεριφορά.
Τονίζει, τέλος, πως οι έλεγχοι και η σχετική δραστηριότητα των Υπηρεσιών θα συνεχιστούν.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: «Γράφουν» και οι κάμερες του ΟΑΣΑ

Δημοσίευση από TORRERO »

Eγώ το βλέπω κυρίως ως εισπρακτικό μέτρο.
Η οδηγική παιδεία, δεν θα έρθει με κάμερες..
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
smpetros
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 14492
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 20:43
Μοντέλο: Fabia 1.2 TSi 105ps
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: «Γράφουν» και οι κάμερες του ΟΑΣΑ

Δημοσίευση από smpetros »

Ας αποκτήσουμε γενική παιδεία σαν λαός πρώτα και μετά συζητάμε για τα υπόλοιπα. :mad:
Skoda: Είναι όλο προσόντα.

Εικόνα

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: «Γράφουν» και οι κάμερες του ΟΑΣΑ

Δημοσίευση από TORRERO »

smpetros έγραψε: Τετ 19 Φεβ 2020, 22:03 Ας αποκτήσουμε γενική παιδεία σαν λαός πρώτα και μετά συζητάμε για τα υπόλοιπα. :mad:
Αστειεύεσαι πάλι... :wink:
Service by Koret :autodriving:
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: «Γράφουν» και οι κάμερες του ΟΑΣΑ

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Εδω με παπακια-σκουτερ-μηχανες δεν φορανε κρανος και περνανε φορα-παρτιδα κοκκινο μερα-μεσημερι
υπαρχει περιπτωση αυτος να μην περασει και απο λεωφορειολωριδα;

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει Τροχαια στους δρομους ιδιως το βραδυ τι περιμενεις;
Οι της ΔΙΑΣ δεν ασχολουνται βαση διαταγης με τις τροχαιες παραβασεις και δεν κοβουν κλησεις,εαν και εφ'οσον πεσει το λαμογιο σε Ζ ή Τροχαιο με μηχανη τοτε αλλιως ''δεν βαριεσαι''.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
smpetros
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 14492
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 20:43
Μοντέλο: Fabia 1.2 TSi 105ps
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: «Γράφουν» και οι κάμερες του ΟΑΣΑ

Δημοσίευση από smpetros »

Η παρουσία της αστυνομίας στους δρόμους στην Ελλάδα γιατί δεν έχω ιδίαν άποψη για άλλες χώρες, εκτός από αυτά που ακούω και που σε γενικές γραμμές πιστεύω τα ίδια παίζουν πάνω κάτω (με κάποιες εξαιρέσεις πιστεύω που έχουν να κάνουν με το πόσο σοβαρό κράτος είσαι), εκτός του ότι πολλές μέρες είναι εντελώς ανύπαρκτη είναι και δίχως ουσία διότι αυτό που κάνουν είναι να "διυλίζουν τον κώνωπα και να καταπίνουν την κάμηλο" και όχι πως δεν μπορούν ή είναι άχρηστοι αλλά αυτή είναι η νοοτροπία που επικρατεί και στην αστυνομία όπως και στην κοινωνία, (το μάγκα όπου μας παίρνει), γιατί κομμάτι της κοινωνίας μας είναι κι αυτή και δεν μπορεί να αποτελεί εξαίρεση.
Δύο είναι οι λόγοι που θα δεις έντονη παρουσία της αστυνομίας στους δρόμους, ο ένας είναι καθαρά εισπρακτικός και ο άλλος είναι πως έχουν συμβεί κάποια άσχημα γεγονότα που πήραν διαστάσεις και κάνουν ζημιά στο Image της εκάστοτε κυβέρνησης και
πρέπει να κατευνάσουμε τα πνεύματα μέχρι να ξεχαστεί το θέμα και να επιστρέψουμε στη λεγόμενη "κανονικότητα" μιας και είναι επίκαιρη η λέξη.
Όλα τα άλλα κατά τη γνώμη μου είναι αερολογίες, φτηνές δικαιολογίες και κινδυνολογία.

Υ.Γ
Κανείς δεν ενδιαφέρεται για τη ζωή μας και την ασφάλειά μας και πολύ περισσότερο εμείς οι ίδιοι.
Skoda: Είναι όλο προσόντα.

Εικόνα

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: «Γράφουν» και οι κάμερες του ΟΑΣΑ

Δημοσίευση από TORRERO »

smpetros έγραψε: Παρ 21 Φεβ 2020, 15:22 .....................
Υ.Γ
Κανείς δεν ενδιαφέρεται για τη ζωή μας και την ασφάλειά μας και πολύ περισσότερο εμείς οι ίδιοι.
Ακόμα και να ενδιαφέρεσαι-εγώ ενδιαφέρομαι για τη ζωή τη δική μου και των συνεπιβατών μου-,
υπάρχει πάντα ο απέναντι, ο δίπλα,πίσω,μπροστά, που μπορεί να νομίζουν ότι οδηγούν.... :mad:
Service by Koret :autodriving:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”