Skoda λογοτυπο στην εκκινηση των Windows

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Skoda λογοτυπο στην εκκινηση των Windows

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Επειδη δεν μπορω με τιποτα (μα με τιποτα) την αρχικη εμφανιση σαν αυτη των Windows 7 εψαχνα μετα μανιας να βρω τροπο να την αλλαξω και με την βοηθεια του Α.Κυριτση απο το διαδικτυο βρηκα το Start Menu 8 της iObit.

https://www.iobit.com/en/iobitstartmenu8.php

και ετσι η εμφανιση τωρα ειναι σαν αυτη των παλιων-καλων Windows-XP που ηταν εξαιρετικα φιλικη.

Εικόνα

Για οσους χρησιμοποιουν το Start Menu 8 για την εκκινηση των Windows τους εκτος απο το οτι μπορουν αν βαλουν μια φωτογραφιτσα σαν προφιλ αλλα υπαρχει πλεον η επιλογη περισσοτερων εικονιδιων απο αυτα που δινονται αρχικα τα οποια δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο για το αριστερα-κατω εικονιδιο εκκινησης.

Το βασικοτερο ολων ειναι να βρουμε μια εικονιτσα με καταληξη .png και ΟΧΙ .jpg ή αλλης μορφης γιατι δεν θα δουλεψει με τιποτα !
Βρισκουμε λοιπον πχ το λογοτυπο της Skoda,το αποθηκευουμε στον υπολογιστη μας με την μορφη .png
Στα Windows 10 που εχω δεν χρειαζεται να αλλαξεις τις διαστασεις της, σε παλαιοτερα επρεπε παση θυσια να κανεις την εικονα 54x40 αλλα πλεον δεν χρειαζεται αρκει μια κανονικη εικονα πχ 200χ180 για παραδειγμα.

Φτιαχνουμε λοιπον 2 αντιγραφα της αρχικης εικονας και πλεον εχουμε 3 εικονες με το λογοτυπο Skoda.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πρεπει να κανουμε μετονομασια αυτων των εικονων και με την σειρα τις κανουμε:

_click.png
_hover.png
_normal.png

Μπροστα βαζουμε οτι τιτλο θελουμε πχ 1 , Skoda, logo και οτι μας βολευει πλην ομως παση θυσια πρπει μετα να ειναι _ και οχι -
και οι 3 καταληξεις που σας εβαλα.

Παραδειγμα:

Λογοτυπο_click.png
Λογοτυπο_hover.png
Λογοτυπο_normal.png

Η διαδικασια μετα για να εμφανιστει το λογοτυπο κατω αριστερα στην μπαρα ειναι η εξης:

Αριστερο κλικ στην εκκινηση
Αυτο το PC
Windows (C:)
Αρχεια Εφαρμογων(x86)
IObit
Classic Start
StartButtonSkin

εκει θα δειτε τα υπαρχοντα εικονιδια και εκει θα μεταφερετε τις 3 εικονιτσες που καναμε στην αρχη
Κανουμε αντιγραφη-επικολληση
Για παραδειγμα κοιταξτε μερικες που εχω φτιαξει εγω στον υπολογιστη μου σε αυτον τον φακελο:

Εικόνα

μετα παμε στην εκκινηση παλι
αριστερο κλικ επανω γωνια που ειναι το εικονιδιο-γραναζι με τις Ρυθμισεις
Εικονιδιο κουμπιου εκκινησης
επιλεγουμε την εικονα με το λογοτυπο
Εφαρμογη μετα ΟΚ

και το τελικο αποτελεσμα θα ειναι κατι σαν αυτο:

Εικόνα

Καθε φορα που ανοιγουμε το PC θα βλεπουμε την μεγαλη εικονα που ηδη εχουμε επιλεξει και οταν βγαινει η μπαρα αριστερα στην γωνια θα φαινεται το λογοτυπο της Skoda και σε αυτο θα κανουμε κλικ για να ξεκινησουμε.

:love:
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Skoda λογοτυπο στην εκκινηση των Windows

Δημοσίευση από TORRERO »

:thumbs up:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
kor9
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4712
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2017, 12:50
Μοντέλο: octavia vrs 2006
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Skoda λογοτυπο στην εκκινηση των Windows

Δημοσίευση από kor9 »

Καλή μαγκιά !!
Εικόνα
~RK GARAGE~
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Skoda λογοτυπο στην εκκινηση των Windows

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

''σωραιος''...
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”