mining

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
John_Tsek
Member
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Δευ 14 Σεπ 2015, 10:53
Μοντέλο: Octavia 5 fl 1.4TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Κυμη Ευβοιας

mining

Δημοσίευση από John_Tsek »

Υπαρχει καποιος ο οποιος εχει ασχοληθεί, ασχολειτε με το συγκεκριμενο πραγμα? οτιδηποτε και εάν είναι αυτό!!
bitcoin, etherium, monero, zcash, .

Σκέφτομαι να το ξεκινησω απλα θελω να μαθω 2-3 πραγματάκια, γιατι εχω καποιος ενδιασμους...!

οποτε οποια βοηθεια δωθει θα την εκτιμουσα !!! :love1:
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: mining

Δημοσίευση από windmill82 »

Ειναι πολυ λεπτο το ζήτημα, το παρακολουθω εδω κ ενα 6μηνο, κι ετοιμαζομαι να μπω στο "παιχνίδι" αλλα απο οτι εχω καταλαβει, οδικός δεικτης δεν υπάρχει. Οτι κι αν κανεις εχεις το ρισκο της απώλειας, του χακαρίσματος, κλπ...οπότε μην περιμένεις βοήθεια ή σπρώξιμο απο κανένα. Παρε βαθιά ανάσα και βούτα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
John_Tsek
Member
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Δευ 14 Σεπ 2015, 10:53
Μοντέλο: Octavia 5 fl 1.4TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Κυμη Ευβοιας

Re: mining

Δημοσίευση από John_Tsek »

hackαρισμα από οσο εχω διαβασει δεν παιζει!! γιατι οσοι μπαινουμε τοσο πιο δυσκολο γινεται!!!σιγουρο στανταρ αποτέλεσμα δεν υπαρχει,ειναι ρισκο,το ξερω ...

Εσυ με τι σκέφτεσαι να ξεκινήσεις?
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: mining

Δημοσίευση από windmill82 »

John_Tsek έγραψε:hackαρισμα από οσο εχω διαβασει δεν παιζει!! γιατι οσοι μπαινουμε τοσο πιο δυσκολο γινεται!!!σιγουρο στανταρ αποτέλεσμα δεν υπαρχει,ειναι ρισκο,το ξερω ...

Εσυ με τι σκέφτεσαι να ξεκινήσεις?
Εγω παλι πιστευω οτι ειναι πανευκολο να σου "σπασουν" το blockchain και να κλαις τα λεφτα σου.
To Bitcoin ειναι ηδη στο ταβάνι κ θα παρω μονο για να αλλαζω με αλλα κρυπτονομισματα. Μοnero και ripple λεω για αρχη...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
John_Tsek
Member
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Δευ 14 Σεπ 2015, 10:53
Μοντέλο: Octavia 5 fl 1.4TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Κυμη Ευβοιας

Re: mining

Δημοσίευση από John_Tsek »

Δεν θα αγορασεις,θα σκαψεις σε pool κι εσυ για να βρεις!!σωστα?
Εγω βλεπω οτι παιζει πολυ το Ethereum,οποτε για εκει με βλεπω!!
Άβαταρ μέλους
aliengoa
Member
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Σάβ 24 Σεπ 2016, 22:26
Μοντέλο: Fabia ΙΙ 1.2 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ροδος
Επικοινωνία:

Re: mining

Δημοσίευση από aliengoa »

Με ποιόν πάροχο θα τα κάνατε αυτά; Οπωσδήποτε να τα κάνετε μέσω Linux και VPN και μετά να μου πείτε να σας δοκιμάσω με το ettercap κλπ αν όντως δεν μπορούν να σας χακάρουν...
Αν δεν σκάει, δεν πάει...
Άβαταρ μέλους
John_Tsek
Member
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Δευ 14 Σεπ 2015, 10:53
Μοντέλο: Octavia 5 fl 1.4TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Κυμη Ευβοιας

Re: mining

Δημοσίευση από John_Tsek »

Οταν εννοεις παροχο?εννοεις παροχο internet? δλδ μου λες να το κανω με τετοιον τροπο που θα μπορεις να με χακαρεις και να μου παρεις την περιουσια μου ετσι??αυτο λες ε?? :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:
Άβαταρ μέλους
smpetros
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 14492
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 20:43
Μοντέλο: Fabia 1.2 TSi 105ps
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: mining

Δημοσίευση από smpetros »

Περί "mining" συνέχεια:

Εικόνα

Δεν είμαι ειδήμων στο θέμα, απλός το τελευταίο διάστημα συμμετέχω στο project (π) pi Network.
Οι βασικοί λόγοι είναι:
Πρώτον, δεν μου στοιχίζει τίποτα, αφού βρίσκεται στο πρώτο στάδιο και μπορείς να “εξορύξεις” “mine”,
(δηλαδή να αποκτήσεις) π, (ένα νέο κρυπτονόμισμα) εντελώς δωρεάν μέχρι να ολοκληρωθεί αυτή η φάση.
Δεύτερον, δεν χρειάζεται να ασχολείστε μαζί του, κοιμάστε και η τύχη σας δουλεύει.
Και τρίτον μου το πρότεινε ο Καρούσος Δημήτρης Οικονομολόγος, που τον θεωρώ αξιόπιστο.
Στην τελική, να μην πετύχουν τους στόχους που έχουν θέσει οι δημιουργοί και να μη γίνω εκατομμυριούχος.

Αν είναι να ξεκινήσετε όμως πρέπει να το κάνετε σύντομα πριν τελειώσει η πρώτη φάση, γιατί μετά
σταματούν οι "εξορύξεις" και όποιος θέλει να αποκτήσει (π) θα πρέπει να τα αγοράσει, αυτά με την
προϋπόθεση ότι το εγχείρημα θα πετύχει.

Ο Θαυμαστός κόσμος του π και πώς να το αποκτήσετε , Pi Network:
https://dimitriskarousos.com/%ce%bf-%ce ... bf-%ce%b1/

Τεχνολογία Blockchain,Το π Pi Network, Bitcoin Κρυπτονομίσματα απλά και κατανοητά:
https://dimitriskarousos.com/%cf%84%ce% ... n-bitcoin/

Εγκατάσταση pi network βήμα βήμα:
https://dimitriskarousos.com/%ce%b5%ce% ... %bc%ce%b1/


Αφού φτάσατε ως εδώ, κάντε και ένα ψυχικό. (δις)
Αν θέλετε να μπείτε στην ομάδα μου κλικ από το κινητό σας στον παρακάτω σύνδεσμο: https://minepi.com/smpetros
και πατώντας κάτω δεξιά στην οθόνη το κουμπί Download (Google Play ή App Store) ανάλογα τη συσκευή σας.
Μόλις εγκατασταθεί η εφαρμογή ανοίξτε την και ακολουθήστε τα βήματα που αναφέρονται πιο πάνω.
Στο τέλος η εφαρμογή Pi Network θα σας ζητήσει invitation code εσείς απλά γράψτε smpetros.

Αν δεν θέλετε να μπείτε στην ομάδα μου ακολουθείστε κατά γράμμα ότι λέει στο "Εγκατάσταση pi network βήμα βήμα:",
δεν αλλάζει κάτι, μόνο η ομάδα.

Αυτά για την ώρα.
Ραντεβού στη Hawaii. :happy:
Skoda: Είναι όλο προσόντα.

Εικόνα

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"
Άβαταρ μέλους
smpetros
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 14492
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 20:43
Μοντέλο: Fabia 1.2 TSi 105ps
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: mining

Δημοσίευση από smpetros »

Εγκατάσταση pi network βήμα βήμα:

Εικόνα

1. Αναζητούμε την εφαρμογή Pi NetWork από το Play Store της Google ή από το App Store της Apple και την εγκαθιστούμε
στο κινητό μας ή εναλλακτικά μπορούμε να κάνουμε κλικ από το κινητό μας στο σύνδεσμο https://minepi.com/smpetros
Πατάμε κάτω δεξιά στην οθόνη το κουμπί Download. Μετά την εγκατάσταση θα δούμε την παρακάτω οθόνη.
Προτιμότερο είναι να πατήσουμε την επιλογή Continue with phone number.
Διαλέγουμε Ελλάδα ώστε ο κωδικός να γίνει +30 και γράφουμε το κινητό τηλέφωνο μας.

Εικόνα

2. Στην παρακάτω οθόνη βάζουμε έναν δικό μας κωδικό (σημειώστε τον κάπου), ο οποίος θα περιέχει τουλάχιστον
8 χαρακτήρες εκ των οποίων, ένας με κεφαλαία γράμματα, ένας με μικρά και ένας αριθμός.
Στην δεύτερη γραμμή που λέει Verify your password ξαναγράφουμε για επιβεβαίωση τον κωδικό που μόλις φτιάξαμε.

Εικόνα

3. Στην παρακάτω οθόνη γράφουμε το Όνομα και το Επίθετο μας με Λατινικούς Χαρακτήρες όπως δηλαδή αναγράφεται
στο Διαβατήριο μας ή σε μια τραπεζική κάρτα ATM, προκειμένου να υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των λογαριασμών,
όταν σε επομένη φάση θα θέλουμε να εξαργυρώσουμε τα π και στην τρίτη γραμμή διαλέγουμε ένα ψευδώνυμο.

Εικόνα

4. Στην παρακάτω οθόνη σας ρωτάει ποιος σας προσκάλεσε οπότε γράφετε το δικό μου user name δηλαδή smpetros
Η εφαρμογή είναι έτοιμη, απλά θυμόμαστε να πατάμε το κουμπί με τον κεραυνό κάθε 24 ώρες για να ξανά αρχίζει να δουλεύει.

Εικόνα

Οι οδηγίες αυτές προέρχονται από τον Δημήτρη Καρούσο όπως έχω αναφέρει και στο
πρώτο post και θα της βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο με πολλές άλλες πληροφορίες.

https://dimitriskarousos.com/

:cheers:
Skoda: Είναι όλο προσόντα.

Εικόνα

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: mining

Δημοσίευση από windmill82 »

Πέτρο καλησπερα, χαιρομαι που σε ξαναβλέπω στο forum!
Την ιστορια με τα κρυπτονομίσματα την ξερουν καλά οσοι ασχολήθηκαν, και ολοι ξέρουμε σε τί φιάσκο κατέληξε.
Επισης να θυμίσω οτι κρυπτονομίσματα σα το pi υπάρχουν πανω απο 600 αυτη τη στιγμή αλλα ευκολα και αλλα δυσκολα εξορύξιμα.
Τέλος να θεσω κάτι πάρα πολυ απλο σαν παράμετρο, οτι οπως και ναχει η αξία του νομίσματος που θα εξορυχθεί αυτη τη στιγμη θα είναι μικρότερη απο το ενεργειακό κόστος εξόρυξης. Αυτο ισχυει 100% στη χωρα μας για ΟΛΑ τα κρυπτονομίσματα -ακομα και για το αγαπημένο μου , που ονομάζεται boobcoin.
:cheers:
Tο πανηγυρι με τα κρύπτο εγινε το 2017. Τότε οποιος ηραν εγκρατής επαιξε και κερδισε πολλα.
Τωρα αυτο το πραγμα ΑΝ ξαναγινει, θα γινει μετα απο πολυυυυ καιρο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smpetros
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 14492
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 20:43
Μοντέλο: Fabia 1.2 TSi 105ps
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: mining

Δημοσίευση από smpetros »

Καταρχήν χαίρομαι που είστε όλοι καλά και που φροντίσατε να κρατήσετε το forum ζωντανό,
είναι σπουδαίο το κατόρθωμα και δεν μπορώ να φανταστώ τι δουλειά έχει πέσει.?
:thumbs up:
Σεβαστή η άποψή σου και συμφωνώ εν μέρει σε όσα ανέφερες. Δεν είμαι ειδήμων περί των οικονομικών
γιαυτό και είπα να δώσω βάση στα λόγια κάποιου σχετικού με το αντικείμενο.
Ούτε τζογαδόρος είμαι ούτε ευελπιστώ να τα οικονομήσω πολύ περισσότερο δε από τη μια στιγμή στην άλλη.
Είναι γνωστά αυτά που ανέφερες και μπορεί στο τέλος να αποδειχθεί κι αυτό μια φούσκα κανένας
δεν σου εγγυάται πως το εγχείρημα θα πετύχει.

Όμως κακά τα ψέμματα, το χρήμα όπως το ξέραμε, μάλλον θα πρέπει να το ξεχάσουμε. Είδη είμαστε στο πρώτο σκαλοπάτι
θέλαμε δε θέλαμε το έχουμε αντικαταστήσει με το πλαστικό και κατά πάσα πιθανότητα το επόμενο θα είναι ηλεκτρονικό.
Τώρα αν θα λέγεται (π), ή (ψ) δεν το ξέρω ούτε και αν θα το προλάβουμε εμείς ή τα παιδιά μας.

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως στην παρούσα φάση, (το ενεργειακό κόστος εξόρυξης) που ανέφερες είναι μηδενικό.
Κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό σου και κάθε 24 ώρες την ανοίγεις πατάς ένα εικονίδιο να ξεκινήσει το χρονόμετρο
να μετράει αντίστροφα, το κλείνεις και κάνεις το ίδιο την επόμενη και πάει λέγοντας. μιλάμε για δευτερόλεπτα.
Δεν πληρώνεις τίποτα, δεν τρέχει στο παρασκήνιο, δεν καταναλώνει πόρους δε χρειάζεται Internet παρά μόνο αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να ξεκινήσεις το χρονόμετρο, δεν έχει καμία σχέση με τα παλιά κρυπτονομίσματα.
Δεν προτρέπω κανέναν να ασχοληθεί, μεταφέρω πληροφορίες μιας και υπήρχε το θέμα και τίποτε' άλλο. :wink:

Προσωπικά το βλέπω σαν παιχνίδι ή συμμετοχή σε μια εργασία τριών επιστημόνων που θα χαρώ αν πετύχουν από κάθε άποψη.
Φυσικά θα δούμε πως θα πάει, έχει ψωμί ακόμα, είμαστε στην πρώτη φάση και αυτός είναι ένας ακόμα λόγος να το ξεκινήσεις
τώρα πριν ολοκληρωθεί.
Πάντως δε βιάζομαι να γίνω εκατομμυριούχος αύριο το πρωί, ας καθυστερήσει λίγο παραπάνω. :dump:


Και όπως είπες και εσύ πολύ εύστοχα:
(....θα γινει μετα απο πολυυυυ καιρο...) :happy:

:cheers:
Skoda: Είναι όλο προσόντα.

Εικόνα

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"
Άβαταρ μέλους
smpetros
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 14492
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 20:43
Μοντέλο: Fabia 1.2 TSi 105ps
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: mining

Δημοσίευση από smpetros »

Μιας και ασχολήθηκα λίγο με το θέμα και επειδή αρέσει δεν αρέσει ΄
τα Κρυπτονομίσματα ήλθαν για να μείνουν, έπεσα πάνω στο παρακάτω:




Όπα λέω, κάτι δεν πάει καλά.
Για να το ψάξω λίγο ακόμα, γιατί η Ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα ενδιαφέρεται
τόσο πολύ για το πορτοφόλι μου και κατάλαβα το λόγο (δε θέλει και πολύ μυαλό),
διαβάζοντας το παρακάτω άρθρο:

https://www.insider.gr/eidiseis/oikonom ... -psifiakon

...H Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και οι κεντρικές τράπεζες του Καναδά, της Βρετανίας,
της Ιαπωνίας, της Σουηδίας και της Ελβετίας, συνεργάζονται προκειμένου να αξιολογήσουν
τα επιχειρήματα τους, με στόχο τη χρήση ψηφιακών νομισμάτων από τις ίδιες...

Εντάξει λέω, τώρα το κατάλαβα.

Επίσης κατάλαβα και το παρακάτω βιντεάκι του ειδήμονα Γιώργου:



Και είμαι πεπεισμένος πλέον πως το εγχείρημα του pi Network πάει καλά γιαυτό
κι ο πόλεμος εναντίον του και τα καμπανάκια του euro2day:

https://www.euro2day.gr/investments/cry ... nakia.html

Υπάρχει και η χθεσινοβραδινή απάντηση φυσικά για τις ανακρίβειες
του αρθρογράφου της euro2day στο παρακάτω:

https://dimitriskarousos.com/%CF%84%CE% ... 6JhrGN3VWg

Φυσικά τα συμπεράσματα είναι δικά σας αλλά όταν το θέμα είναι οικονομικό,
τότε ο πόλεμος γίνεται πολύ σκληρός.
Skoda: Είναι όλο προσόντα.

Εικόνα

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”