Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες !

Skoda Fans Club Area

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες !

Δημοσίευση από savvas »

Αρκετοί φίλοι από εδώ μέσα εκτός από τα αγαπημένα μας SKODάκια, έχουμε αγάπη και προς τους 2 τροχούς θα σας απευθύνω ένα πόστ από το Motocikleta.Gr που είναι ενδιαφέρον - χρήσιμο και παράκληση προς τους οδηγούς μόνο αυτοκινήτων. Εδώ επίσης μπορούμε να γράψουμεπόσοι από εμάς είμαστε και κάτοχοι 2κύκλων και ποιές είναι οι 2κυκλες αγαπημένες μας. Το πόστ είναι αυτό και γράφηκε από μοτοσυκλετίστρια :

<<Πολλές φορές την ημέρα συναντάς στο δρόμο σου μοτοσικλέτες, και κάποιες από αυτές τις φορές έχετε κινδυνέψει να εμπλακείτε σε ατύχημα.

Αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις που ο μοτοσικλετιστής ή ο αυτοκινητιστής φταίει (και δεν είναι λίγες αυτές οι φορές, δυστυχώς, που παραβιάζονται φανάρια, σήματα κλπ.), στη συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων (ή των παρ’ ολίγον ατυχημάτων) με πρωταγωνιστές αυτοκίνητο και μοτοσικλέτα, κύριο αίτιο είναι η (δικαιολογημένη) άγνοια από την πλευρά του αυτοκινητιστή για το πως κινείται και συμπεριφέρεται μία μοτοσικλέτα στο δρόμο.

Αν έχεις λοιπόν υπ’ όψιν σου λίγα πράγματα, και την επόμενη φορά που θα συναντήσεις μοτοσικλέτα (δηλαδή σχεδόν αμέσως) ανακάλεσε τούτα τα λόγια στη μνήμη σου:
1) Η μοτοσικλέτα επιταχύνει πολύ γρηγορότερα από ένα αυτοκίνητο. Αυτό σημαίνει ότι το “προφταίνω” που θα σκεφτείς στη διασταύρωση, έχει πολλές πιθανότητες να καταλήξει σε ατύχημα.

2) Η μοτοσικλέτα φρενάρει σε πολύ κοντινότερες αποστάσεις από αυτές που έχεις συνηθίσει με το αυτοκίνητο. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σοβαρός λόγος να προσέχεις την απόσταση που αφήνεις από την προπορευόμενη μοτοσικλέτα.

3) Όταν ανοίγεις την πόρτα, αφιέρωσε ένα δευτερόλεπτο να κοιτάξεις αν έρχεται κανένας από τον δρόμο και πες και στους συνεπιβάτες σου να κάνουν το ίδιο. Και αν έρχεται κανένας, ΠΟΤΕ μη σκεφτείς “προφταίνω”.

4) Όταν θέλεις να αλλάξεις λωρίδα, δείξε μου την πρόθεσή σου με το φλάς και κοίτα τον καθρέπτη σου. Και σ’ αυτήν την περίπτωση επίσης, το “προφταίνω” είναι καταστροφικό.
Το ΣΤΟΠ και το κόκκινο σημαίνουν σταμάτημα του οχήματος. Η παραβίασή τους ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!

5) Οι μοτοσικλέτες περνάνε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα και συχνά προκαλούν την αγανάκτησή σου. Σκέψου όμως: Αν η μοτοσικλέτα συμπεριφέρεται σαν άλλο ένα αυτοκίνητο, πόσο μεγαλύτερη θα ήταν η ουρά στην οποία καλείσαι να περιμένεις!

Γι αυτό, διευκόλυνε τον μοτοσικλετιστή αφήνοντάς του εκείνον τον ελάχιστο χώρο που χρειάζεται για να περάσει.

Αυτά τα λίγα (μα και πολλά περισσότερα ακόμη) θα μπορούσαν να σώζουν ζωές.

Γιατί το ατύχημα με αυτοκίνητο και μοτοσικλέτα σημαίνει υλικές ζημίες για το αυτοκίνητο (συνήθως ελαφρές), ενώ για τον μοτοσικλετιστή σημαίνουν σωματικές βλάβες, αναπηρίες, ακόμα και το ΘΑΝΑΤΟ!

Τα ίδια (και με ακόμα πιο επίμονες επισημάνσεις) ισχύουν για τους απρόσεκτους ή προκλητικούς μοτοσικλετιστές.
Μην τους ανταγωνίζεσαι σε ανωριμότητα. Εσύ, φέρσου υπεύθυνα.
Αν αυτός είναι ανεύθυνος, ας μην σε κάνει ντε και καλά “υπαίτιο ατυχήματος”
Και μη σου περάσει ούτε για μια στιγμή η σκέψη ότι σου κάνω κήρυγμα.


Τη βοήθειά σου ζητάμε ρε φιλε για να γυρίσουμε όλοι στα σπίτια μας και στους αγαπημένους μας με ασφάλεια.

Καλημέρες ktm_isa >>
Άβαταρ μέλους
nikmandal

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από nikmandal »

Συμφωνώ και επαυξάνω για όλα τα παραπάνω , τουλάχιστον εμείς που έχουμε μοτοσικλέτες οδηγούμε τελείως διαφορετικά τα τουτου . Όμως τα τελευταία δυο χρόνια έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο άνθρωποι που δεν έχουν καβαλήσει δίκυκλο περά ποδήλατου μέχρι τα 40 να αγοράζουν αυτά τα τεράστια σκούτερ ( μπανιέρες ) να βουτάμε τα δισκόφρενα με τα τέσσερα δάκτυλα :shock: και γενικά να εμπλέκονται στα ποιο κουφά ατυχήματα λόγο άγνοιας των δυο τροχών . Συν τους φοβερούς πακιστονοαβγανοινδους με κάθε λογής παπάκι που οι ουρανοί είναι δικοί τους :evil:
Μεγάλη προσοχή από όλους μας .
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από savvas »

Για τα δίκυκλα λοιπόν ξεκινώ εγώ. Τώρα στα γεράματα, scooter μόνο. Έχω λοιπόν:
Εδώ Αθήνα:
1.HONDA SH 300 R SPORT CBS/ABS-2010
2.YAMAHA CYGNUS X i 125cc-2008
Και επειδή παντού χρειάζεται ένα scooter και στο εξοχικό :
HONDA LEAD 90cc 2T - 1997.

Όσοι από εμάς είναι σκουτεράδες και όχι μόνο είναι ευπρόσδεκτοι στην παρέα μας του δικού μας http://www.scooterman.gr :D
Άβαταρ μέλους
Spyros_RS

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από Spyros_RS »

μπραβο......παρα πολυ καλο... :!: :!: κ εγω ολοι μερα με δικυκλο κινουμε και δυστυχως οι κινδυνοι ειναι πολοι...
καλα και ασφαλες χιλιομετρα σε ολους....(δικυκλους κ τετρατροχους)
:D :D
Άβαταρ μέλους
kefalas1

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από kefalas1 »

5) Οι μοτοσικλέτες περνάνε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα και συχνά προκαλούν την αγανάκτησή σου. Σκέψου όμως: Αν η μοτοσικλέτα συμπεριφέρεται σαν άλλο ένα αυτοκίνητο, πόσο μεγαλύτερη θα ήταν η ουρά στην οποία καλείσαι να περιμένεις!

καταπληκτικο επιχειρημα! μονο στη ελλαδα πρεπει να το εχουν ευφευρει! μεγαλυτερη αγανακτηση μου προκαλει οταν σταματημενος σε ουρα σε φαναρι κανω ελιγμο να αφησω σκουτερακι που θελει να περασει απο αριστερα (καθρεφτη καθρεφτη) και ταυτοχρονανα σκουτερακι απο δεξια κορναρει (εχοντας και τα μεγαλα φωτα ανοιχτα) γιατι τον εμποδιζω να περασει μεταξυ πεζοδρομιου, πεζου στο οδοστρομα, γιαγιας με μαγγουρα και παιδιου με ποδηλατο. Παιδακια ολοι στην σειρα σας! αν θελετε να σφηνωνεστε μην κρατατε δακρυα για μετα!
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από savvas »

nikmandal έγραψε:Συμφωνώ και επαυξάνω για όλα τα παραπάνω , τουλάχιστον εμείς που έχουμε μοτοσικλέτες οδηγούμε τελείως διαφορετικά τα τουτου . Όμως τα τελευταία δυο χρόνια έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο άνθρωποι που δεν έχουν καβαλήσει δίκυκλο περά ποδήλατου μέχρι τα 40 να αγοράζουν αυτά τα τεράστια σκούτερ ( μπανιέρες ) να βουτάμε τα δισκόφρενα με τα τέσσερα δάκτυλα :shock: και γενικά να εμπλέκονται στα ποιο κουφά ατυχήματα λόγο άγνοιας των δυο τροχών . Συν τους φοβερούς πακιστονοαβγανοινδους με κάθε λογής παπάκι που οι ουρανοί είναι δικοί τους :evil:
Μεγάλη προσοχή από όλους μας .
Έτσι ακριβώς είναι. Με την μεγάλη αύξηση της τιμής της βενζίνης, αυξήθηκαν οι <<αλεξιπτωτιστές>> αλλά οι δεύτεροι που δεν ξέρεις κάν αν έχουν δίπλωμα ή ασφάλεια, είναι όλα τα λεφτά!

33 χρόνια στους 2 τροχούς δεν τόχω ξαναδεί αυτό που συμβαίνει τα τελευταία 2 χρόνια. Παλιότερα είχαμε άγραφους νόμους που πάντα ακολουθούσαμε όλοι με θρησκευτική ευλάβεια. Τώρα? Απίστευτο!

Μεγάλη προσοχή φίλε μου.
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από savvas »

kefalas1 έγραψε:5) Οι μοτοσικλέτες περνάνε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα και συχνά προκαλούν την αγανάκτησή σου. Σκέψου όμως: Αν η μοτοσικλέτα συμπεριφέρεται σαν άλλο ένα αυτοκίνητο, πόσο μεγαλύτερη θα ήταν η ουρά στην οποία καλείσαι να περιμένεις!

καταπληκτικο επιχειρημα! μονο στη ελλαδα πρεπει να το εχουν ευφευρει! μεγαλυτερη αγανακτηση μου προκαλει οταν σταματημενος σε ουρα σε φαναρι κανω ελιγμο να αφησω σκουτερακι που θελει να περασει απο αριστερα (καθρεφτη καθρεφτη) και ταυτοχρονανα σκουτερακι απο δεξια κορναρει (εχοντας και τα μεγαλα φωτα ανοιχτα) γιατι τον εμποδιζω να περασει μεταξυ πεζοδρομιου, πεζου στο οδοστρομα, γιαγιας με μαγγουρα και παιδιου με ποδηλατο. Παιδακια ολοι στην σειρα σας! αν θελετε να σφηνωνεστε μην κρατατε δακρυα για μετα!
Πράγματι όπως έγραψα και παραπάνω, οι αλεξιπτωτιστές τα τελευταία 2 χρόνια+ έχουν πληθύνει . Όσο δε είναι επικίνδυνοι για τα αυτοκίνητα, για τα υπόλοιπα 2κυκλα είναι 1.000 φορές περισσότερο γιατί στο αυτοκίνητο κορναρει αλλά σε ίδια περίπτωση όπως περιγράφεις, αλλάζει ρεύμα και πετάει μπροστινό τροχό μπροστά σου που αν δεν σταματήσεις έγκαιρα, την έβαψες και εσύ και αυτός.

Οι άγραφοι νόμοι λένε μεταξύ άλλων ότι ακολουθεί ό ένας τον άλλον και ποτέ δεν κάνουμε σφήνες ή δεν περνάμε από την δεξιά πλευρά. Θα το καταλάβουν όταν ανοίξει πόρτα ταξί για να αποβιβαστεί άνθρωπος και θα χάσουν τα αυγά και τα πασχάλια!

Η μόνη λύση φίλε μου όταν οδηγούμε το αμάξι είναι να στεκόμαστε πίσω από το προπορευόμενο ευθυγραμμισμένοι όσο μπορούμε και άσε τα 2κυκλα να περνάνε από όπου μπορούνε. Ούτε κόψιμο τιμονιού ούτε τίποτα για τους λόγους που πολύ σωστά αναφέρεις.

Προσωπικά όπως ξέρεις είμαι και οδηγός αυτοκινήτου οπότε τα ίδια αντιμετωπίζω και εγώ και γνωρίζω καλά και τις 2 όψεις του νομίσματος.Αντιπαράθεση για το αυτοκίνητο, αποτελεί το παράδειγμα του saxopuntorallakia που αλλάζειάναρχα λωρίδες στην Πανεπιστημίου λές και θα πάει πουθενά και κοντεύει να σκοτώσει την μισή υφήλιο αυτοκινήτων μηχανακιών και ενίοτε πεζών!
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από Sailing »

Εγώ κατεληξα στις 2 ρόδες τους τελευταίους 6 μήνες......
Μπορώ να πώ ότι είδα την κίνηση στους δρόμους και από την άλλη πλευρά!
Ίσως με βοηθάει όταν κινούμαι με την μηχανή (οκ...σκουτερ :idea: ) γνωρίζοντας το πώς μπορεί να αντιδράσει ένας οδηγός στον οποίο κινούμαι δίπλα. Εντάξει ποτέ δεν ξέρεις αλλά τουλάχιστον έχω μια εικόνα παραπάνω. Τις φορές που κινούμαι πλέον με το αυτοκίνητο, έστω και λίγες, προσέχω 2 φορές περισσότερο από πριν για παράδειγμα όταν αλλάζω λωρίδα εκτός απο το να ελέγχω τους καθρέπτες γυρίζω και το κεφάλι... ίσως συνήθειο πλέον απο την μηχανή!

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός το ότι το έχω προσέξει από όταν ξεκίνησα να κινούμαι με τις 2 ρόδες αλλά έχω την εντύπωση ότι πλέον οι οδηγοί αυτοκινήτων έχουν αρχίσει και προσέχουν πολύ περισσότερο τις μηχανές. Ίσως να φταίει ο συνεχώς αυξανόμενος αριθμός δικύκλων ίσως και το ότι έχουμε αρχίσει να ευαισθητοποιούμαστε ένα τσικ παραπάνω και να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη την κίνηση στους Ελληνικούς δρόμους!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από savvas »

Σωστός Νικόλα !
Άβαταρ μέλους
Tony-RS
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 4890
Εγγραφή: Κυρ 20 Ιαν 2008, 19:37
Μοντέλο: OCTAVIA 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από Tony-RS »

Eνας οδηγος αυτοκινητου που εχει κανει αρκετα χιλιομετρα πανω σε μοτοσυκλετα εχει φοβερη αντιληψη στο πως θα αντιμετωπισει μια μοτοσυκλετα στον δρομο.
Οπως ανεφερε και ο φιλος παραπανω υπαρχουν δικυκλυστες αλεξιπτωτα επειδη ακριβινε η βενζινη και βγηκανε στους δρομους και δεν ξερουν τι τους γινετε.
Λοιπον στο ρεζουμε.
Η δουλεια μου παντα ηταν επαγγελματιας οδηγος (20χρονια τωρα),και κατοχος 23ων μοτοσυκλετων με απειρα χιλιομετρα σε δρομο και πιστα
και καποια στιγμη αγωνιζομενος εχω να πω οτι
ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΔΕΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩΩΩΩΩΩ
Καλα χιλιομετρα σε ολους τους μοτοσυκλετιστες του φορουμ.
το 24ο ειναι ενα hornet 600 του 10.
και οποιος γουσταρει βολτιτσα με τις μοτο ειμαι μεσα :D
ΜΕ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΧΟ
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από savvas »

Tony RS σε περιμένουμε στο www.scooterman.gr είναι και άλλοι και για βόλτες και για καφεδάκια κ.λ.π. κ.λ.π. :D
Άβαταρ μέλους
Tony-RS
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 4890
Εγγραφή: Κυρ 20 Ιαν 2008, 19:37
Μοντέλο: OCTAVIA 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από Tony-RS »

Σαββα για το καφεδακι μεσα
Αλλα την βολτα πως την εννοεις?
Εγω λεω για γρηγορη βολτα :D
ΜΕ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΧΟ
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από savvas »

Όχι φίλε μου τώρα γρήγορη βόλτα όπως την εννοείς. Δεν είμαστε τόσο γυμνασμένοι πιά αλλά θα σου πώ ότι θα πάθεις πλάκα και με ορισμένα σκούτερ και του τι κάνουν.

Άν είναι για γρήγορη βόλτα, θα πρέπει να δανειστώ το FAZER του αδερφού ή το GSXR γιού φίλου αλλά είπαμε περάσανε τα χρόνια. Οι βόλτες τώρα είναι χαλαρές σε πνέυμα easy rider . Κάποιοςόμως που θέλει, αποσπάται από την ομάδα και πάει μόνος του να το απολαύσει. Το κάνουν και ανυπόμονοι σκουτεράδες.
Οπότε όσοι πιστοι,προσέλθετε :D
Άβαταρ μέλους
Tony-RS
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 4890
Εγγραφή: Κυρ 20 Ιαν 2008, 19:37
Μοντέλο: OCTAVIA 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από Tony-RS »

δεν το δανειζεσε να παμε μια επιδαυρο χαλαρα? :D
ΜΕ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΧΟ
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Με αγάπη : απο τους μοτοσικλετιστές για τους κουτάκιδες

Δημοσίευση από savvas »

Επίδαυρο έχω και το εξοχικό είναι ότι καλύτερο αλλά έρχομαι και με το σκούτερ μην ανησυχείς :D
Πιάνω τα ήντα φίλε μου, ο γέρος πάει ή από πέσιμο ή από χέσιμο οπότε λέω να μείνω στο 50% :lol: :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Skoda Fans Club”