ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Skoda Fans Club Area

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
maloukaki

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από maloukaki »

Ξεκίνησα το 1995 με ένα Yugo μεταχειρισμένο σε μέτρια κατάσταση το οποίο αποδείχτηκε μεγάλο σχολείο!!! Ούτε άγχος να μην το τρακάρω, να μην μου το κλέψουν... μια χαρά.
Στη συνέχεια το 1997 απέκτησα ένα Fiat Punto 1100, 55hp, 5d. Πιο άνετο αμάξι δεν έχω οδηγήσει!!! Και κιβώτιο ταχυτήτων εξαιρετικό!! Για δέκα χρόνια δεν παρουσίασε σοβαρά προβλήματα πέραν του ότι ήταν "λίγο" για ταξίδια. 20 ίππους να είχε παραπάνω δεν θα το άλλαζα με τίποτα...
2007 αγόρασα τη fabia 1.4, 75hp. Με την λογική ότι η πλειοψηφία των αμαξιών της εποχής ήταν πάνω από το μέσο όρο και εγώ ήθελα αμάξι για νορμάλ οδήγηση, έψαχνα για αμάξι με 60 άτοκες δόσεις. Βρήκα τη fabia me 72 (άλλαζε το μοντέλο τότε) και την πήρα.
Σε άνεση καμία σχέση με το fiat. Όταν κάθισα για πρώτη φορά στη θέση του οδηγού νόμιζα ότι καθόμουν σε παιδικό κάθισμα!! Υπερβολή μεν αλλά όχι μακριά από την πραγματικότητα. Αλλά στα ταξίδια είναι πολύ καλό....
Άβαταρ μέλους
gsa1967
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: Δευ 11 Ιούλ 2011, 12:03
Μοντέλο: octavia 5rs
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από gsa1967 »

αρχικα εμαθα στο σκαραβαιο του πατερα μου. ειχα ενα τογιοτα liftback 1200 το οποιο εγινε μετα 1500.
δοθηκε και πηρα renault 5 gt turbo (με πιεσεις ζιγκλερ στο καρμπυρατερ κονι αναρτηση εκκεντροφορο τηε ρενωσπορ) μετα δοθηκε και πηρα πεζω 205 1.9gti (με εκκεντροφορο της kent και πειραγμενο ψεκασμο με bilstein group n αναρτηση) ταυτοχρονα ο αδελφος μου πηρε ενα punto gt βγενιας.
μετα το πεζω πηρα ενα ibiza 1300 με την προοπτικη να γινει διλιτρο,αλλα δοθηκε και πηρα το ibiza 1800 16v το οποιο εγινε 160 ιππους απο 129 μαμα.
μετα πηρα λεον 1600 16v(μπηκε εξατμιση βαρελακι της BMC) κατοπιν τολεδο 20vt το οποιο εγινε α σταδιο με ιντερκουλερ.
τωρα το 5rs
Άβαταρ μέλους
Γιωργος21

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από Γιωργος21 »

:arrow: πρωτη φορα που επιασα τιμονι ηταν ford taunous στην αγκαλια του πατερα μου σε ηλικια 6 χρονων! :P
:arrow: συμπλεκτη πατησα μονος μου σε ηλικια 10 ετων και ηταν σε ενα daihatsou διπλοφαναρο(δε θυμαμαι τι μοντελο ηταν),
:arrow: μετα η οικογενεια πηρε fiat mirafiori 131 που αργοτερα ηρθε στα χερια μου! (μεγαλη σχολη οδηγησης αυτο το αμαξι!) :evil: εκει εμαθα οτι αφορα οδηγικη συμπεριφορα σε καταστασεις υπερστροφης! μεχρι το 98 εμεινε στα χερια μου!
:arrow: μετα πηρα ενα jetta πετρελαιο του 81 (140χλμ τελικη) ειχε τρομερο κρατημα κ φανταστικα φρενα για την εποχη του!πολλα χλμ με το πετρελαιο!!!
:arrow: μετα το 2000 πηρα bora 1,6 κ το εχω ακομα! (δε πουληθηκε)ειναι υπεροχο αυτοκινητο με την πιο ουδετερη συμπεριφορα στο περπατημα του!ισως το καλιτερο που εχω οδηγησει σε αυτη την κατηγορια!
:arrow: στα skoda περασα το 08 με την αγορα του fabia 1,4 100ps για την γυναικα! κ το 09 πηρα για μενα το superb 1,8 193ps 2004/11 με την πιο πλουσια εκδοση που υπαρχει!(χλιδα)
ενδιαμεσα σε αυτα οδηγησα παρα πολλα αυτοκινητα φιλων κ γνωστων! 8)
Άβαταρ μέλους
STELIOS SCOUT

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από STELIOS SCOUT »

Το 85 οδιγούσα ενα tauns ford 1,6 με κινιτήρα sierra.
Tο 88 ενα fiat 132 top manager 2,0lit φανταστικό αθτοκίνιτο εκεί εμαθα καλα πολύ καλα τι θα πει drift πράγμα που με ακολουθεί μέχρη και σήμερα που είμαι 40 και δε βάζω μιαλό με τίποτα.
Χρόνια πολλά καλλή χρονιά.
Tο92 ενα hoda civic 1,3.
Tο 96 ενα toyota starlet 1,3.
Tο 97 ενα rover 1,4 6 μήνες τρελάθηκα στις ζιμιες ,κώντεψα σιγα σιγα να αλλάξω ολο το αυτοκίνιτο.
Tο 98 ενα honda civic 1,6 125hp απύθανο αυτοκίνιτο έρωτας, τομόνο κακό ηταν οτι δεν έστρυβε ήθελε να είσαι πολύ μαέστρος στα χέρια και στα πόδια.
Το 03 ενα honda crv 2,0 λόγο οικογένειας.
Το 06τ τον αλλο μεγάλο έρωτα AUDI ALLROAD 2,7 B TURBO για μένα το κορυφαίο αυτοκίνιτο.Έκανα τα πάντα με αυτο και το λάθος μου ήταν το ότι για μια ασύμαντη βλάβη το πήγα στον κουμπάρο μου(μηχανικό της γειτονιας)έκανε λάθος διάγνοση και απο τότε δεν μπώρεσα να τοσυνεφέρω μου έκανε πολες ζυμιές αφού πρώτα κατεύασε μηχανή.(Συμβουλή΄μακριά από ασχετους) μετά αναγκάστικα και το πούλισα-σκώτοσα αφού χάλασα ενασκασμό λ7 σε εξουσιοδοτιμένα.
Τ 11 πήρα ενα octavia scout 1,8tsi.Εχω πάθει πλάκα είναι υπέροχο εχει παρα πολλά κινά με το audi που δεν το περίμενα,με το μισό κώστος.Θεωρώ οτι είναι το τιμιώτερο αυτοκίνιτο,κανει τα πάντα,μπράβο στη skoda.
Άβαταρ μέλους
Voncave

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από Voncave »

Το 2000 πηρα ενα Hyundai Atos.Αξιοπιστο,οικονομικο αλλα κουραστικο σε μεγαλες αποστασεις.
Το 2002 ενα Renault Clio 1400.Πολυ καλο σε ολα.Δυνατος κινητηρας πολυ καλα φρενα και εστριβε φοβερα με τα 16αρια και τις bilstein που του ειχα φορεσει!
Το 2009 ενα Mazda MX-5.Μεγαλο σχολειο.Πολυ παιχνιδι μεσα στην πολη!Απιστευτο σασμαν.
Και τελικα κατεληξα τον Οκτωβριο του 2011 με ενα Octavia GT193! :D
Άβαταρ μέλους
Tsakinnen

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από Tsakinnen »

Το 1997-2007 Alfa Romeo 1.4 146 twin spark
To 2000-2005 Seat Cordoba 1.4
To 2005-2007 ενα Ibiza FR και ενα Ibiza 1.2 που το εχω ακομα...
Το 2007 ενα Roomster και ενα RX8 Challenge που τα εχω ακομα...
το 2012 εν αναμονη του Octavia...
Άβαταρ μέλους
Paris sfrs
Member
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ 30 Μάιος 2012, 02:26
Μοντέλο: Fabia II RS
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Καλαμαρια

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από Paris sfrs »

Punto GT '94 μαμα εκτος απο ελατηρια αμορτισερ και ζαντες. Δεν πληρωσα πολλα για αυτα που εβγαλε γιατι μεχρι να τα δειξει περασαν 16 χρονια!!!
Αλλα τα τρυφερα μου ηταν μονιμως σε κατασταση ελεφαντιασης!!! :evil:
Άβαταρ μέλους
salo

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από salo »

ξεκηνισα με ενα mazda 323 η αλλιως ντιουκς το ελεγα :lol: :lol: :lol: μετα πηρα ενα citroen xara και τωρα το octavia5 :mozilla_cool:
Άβαταρ μέλους
ikaros fabia2
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 914
Εγγραφή: Κυρ 01 Ιούλ 2012, 01:58
Μοντέλο: Fabia 1.2TSi/Superb1.8TSi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από ikaros fabia2 »

-1ος-4ος 2007 το αυτοκίνητο της οικογένειας nissan sunny 1.4slx n13(22 χρόνια το κρατήσαμε,δεν έμεινε ποτέ,πηγαινε στο συνεργείο μόνο για λάδια και σερβις)
-5ος 2007-2ος 2008 το πρώτο μου αυτοκίνητο peugeot 106 gti(full extra,βελτιωμένο σε πρώτο στάδιο) δυστυχώς τον ερχόμενο χρόνο σε βγαίνοντας από μια στροφή στην επαρχία με τα όσα βλέπω ένα κοπάδι πρόβατα,αποφεύγω τα πρόβατα και βρίσκομαι να φέρνω τούμπες στο γκρεμό.ολική καταστροφή και ανακύκλωση!
-2ος 2008-8ος 2011 hyundai scoupe gt turbo (έρωτας!!)είπα δεν ξαναοδηγάω ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο(γαργαλιμένο τόσο που δεν πήγαινε αλλο)τελικά πολήθηκε γτ εφτασε να καιει 1λτ/1000χλμ
-1ος 2009 πήρα το superb2 1.8tsi elegance για ταξιδάκια και πιο κυριλλε καταστασεις
-8ος 2011 πήρα φυσικά για μικρο πόλης το fabia2 1.2tsi dsg7. μετά την πρώτη γνωριμία με τη skoda δεν μου είχα περιθώριο να αλλαξοπιστήσω.
(δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα και δεν καίνε σταγόνα λάδι!)
Άβαταρ μέλους
manosrom

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από manosrom »

Καλησπέρα κ απο εμένα.Εγω ξεκίνησα με παπακια δεν θα τα αναφέρω είναι πολλά το 2005 πήρα ένα gsxr 1000 k4 το 2007 πήρα ένα gsxr1000 k6 και το 2008 ωριμασα και πήρα τον μεγάλο μου έρωτα Audi A3 1600fsi τρομερό αμάξι!!!και τώρα εδώ και 1 μήνα σχεδόν octavia5rs ωραίο γκάζι ωραία καρότσα τέλειο οικογενειακό μιας και σε 7 μήνες θα γίνω και μπαμπάς :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ65

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ65 »

Ξεκίνησα με ένα μόσκοβιτς μετά γιούγκο,φόρμαν,κόρσα,ίμπιζα,άστρα,φόκους σεντάν και τελευταία επειδή βαρέθηκα να τους πληρώνω το σκοντάκι.Πάντα φυσικά με την μεγάλη μου αγάπη τα δίτροχα αρχικά καρέλι μετά άστρα και τελευταίο ενα χόντα sh 150.
Άβαταρ μέλους
serraios

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από serraios »

2000 honda civic 1.6 v-tec me ta 160hp
2011 octavia 1.8 gt me ta 193hp
Άβαταρ μέλους
FOTIS06

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από FOTIS06 »

1991 - 2006 alfa romeo 33 boxer 1.3 σκυλί (400.000km)
2006 - 2012 skoda fabia 1.4 75hp
Άβαταρ μέλους
Hlias

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από Hlias »

καλησπερα κ απο μενα..Ξεκινησα την εμφανιση μου :D στο δρομο με παπακι κ μετα τα χρονια ανεβηκαμε κατηγοριες κτλ.Το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν ενα (2004) RENAULT CLIO 1.4 μοντελο '01 αμα ειχε στομα να μηλισει αυτο το αυτοκινητο :D :D μετα (2007) OPEL ASTRA GTC 1.8 φοβερο αυτοκινητο και μετα (2012) ηρθε το ROOMSTER 1.6 το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι το πιο πρακτικο αυτοκινητο!!!!!
Άβαταρ μέλους
madman19083

Re: ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ SKODA

Δημοσίευση από madman19083 »

Καλησπέρα στη παρέα!
Με λένε Μάνο είμαι 30 χρονών και η ιστορία μου με τα αυτοκίνητα ξεκινάει με
1)toyota corolla 1,3 sedan του 1983 (τη χρονια που γεννήθηκα!) ήταν το αμάξι του πατέρα μου και πάνω σε αυτό έμαθα να οδηγώ... πισωκούνα και στεναχωρήθηκα όταν πουλήθηκε μετά απο 22 χρόνια...
2)φοιτητής στη Ηράκλειο Κρήτης (δούλευα ταυτόχρονα) και μόλις έπιασα κάποια λεφτά στην άκρη τα έδωσα για τις μεγάλεσ μου αγάπες...τις μηχανές!! :) έτος 2001 yamaha wr 200 δίχρονο.. ο πατέρας μου τρελάθηκε βέβαια και για να με καλοπίασει βάζει τα μισά λεφτά (2000 ευρώ) και το
3) 2002 αγοράζω Hundai Accent 1,3 μεταχείρο 4 ετίας.... καλό αμάξι για τα λεφτά του αλλά κανίβαλος εγώ οπότε το στουκαρω μετά από 2 χρόνια και βγαίνει ολική! εγω δεν έπαθα τπτ... :mozilla_innocent:
4) απολύομαι απο φαντάρος και πίανω δουλεία άμεσα! 2006 οπότε η εταιρεία μου δίνει εταιρικό (leasing) opel astra 1,4 καινούργιο 100 άλογα...
5) είμαι καλός φαίνεται 8) και στο χρόνο μου το αλλάζει με το νέο opel astra 1,6 115hp! χαρά εγώ τότε!!
6) πριν 4 μήνες δεδομένων συνθηκών τελίωσε το leasing και πέρασα σε opel corsa 1,3 diesel 95hp... σοκ! αλλαγή τραγική αλλά τι να κάνω? σκέφτομαι είναι τσάμπα!
7) οπότε έφτασα να πρέπει να βάλω ξανά το χέρι στη τσέπη για να αποκτήσω ένα αμάξι της προκοπής...ελπίζω το yeti να με βγάλει ασπροπρόσωπο!! :) Skoda Yeti 1,6 TDI Greenline έκδοση Ambition με έξτρα 9 Κωδικόυς...σύνολο 21.800 ευρώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Skoda Fans Club”