Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Skoda Fans Club Area

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
The Fallen
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1897
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2009, 19:42
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 Tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από The Fallen »

Πριν απο λίγο κατέβαινα την Κηφισίας με κατεύθυνση προς Φάρο Ψυχικού. Λίγο μετά τα Σίδερα Χαλανδρίου και ενώ ήμουν στην δεξιά λωρίδα, είδα απο τους καθρέφτες ένα όχημα ιατρικής βοήθειας με τις φωτεινές και ηχητικές σημάνσεις σε λειτουργία, να προσπαθεί να περάσει ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα της μεσαίας και της δεξιάς λωρίδας.Μην φανταστείτε τίποτα τεράστιο, ένα Corsa ήταν των Γιατρών SOS. Eνώ πλησίασε τρια - τέσσερα αυτοκίνητα πριν απο εμένα, εγώ έβαλα αλάρμ και τραβήχτηκα όσο χωρούσα δεξιά.Το αυτό έκαναν και οι οδηγοί της διπλανής, μεσαίας λωρίδας. Ενώ λοιπόν ανοίξαμε όλοι δεξιά αριστερά, ο **** με το SUV που ήταν πίσω μου, ενώ είχε χώρο να κάνει και αυτός δεξιά, βγήκε αριστερά και με πέρασε κλείνοντας το όχημα της ιατρικής βοήθειας.Επικράτησε ένα ψιλομπάχαλο στο σημείο, ως γνωστόν αυτή την ώρα στην Κηφισίας γίνεται της επι χρήμασι εκδιδόμενης.Τέλος πάντων το SUV έστριψε δεξιά στον παράδρομο, ευτυχώς γιατί ήμουν στο τσακ να κατέβω και να τον βρίσω.Σαν να μην έφτανε αυτό, μπροστά μου ήτανε δυο Smart, των οποίων οι οδηγοί πιθανόν ήταν κουφοί και τυφλοί και δεν άκουσαν σειρήνα ούτε είδαν φάρους απο πίσω. Και όταν το αντιλήφθηκαν (τελικά), έκαναν σαν να οδηγούσαν τριαξονικό με ρυμούλκα....
Αυτό το σκηνικό με έκανε να προβληματιστώ (για άλλη μια φορά) για την κατάσταση που επικρατεί σε αυτή την χώρα....Παρακάτω, παραθέτω μερικές σκέψεις μου:
1) Είναι γνωστή η υπεροψία που χαρακτηρίζει τους Έλληνες οδηγούς SUV, τζιπ κλπκλπ. Έχω μεγαλύτερο όχημα άρα περνάω εγώ....
2)Η κοινωνική αναισθησία ( κοινώς σταρχιδισμός) που μας διακατέχει έχει φτάσει πια σε απίστευτα επίπεδα....πόσες φορές δεν έχουμε γίνει μαρτυρες να εμποδίζει κάποιος όχημα βοήθειας (πυροσβεστική, ασθενοφόρο, περιπολικό) λόγω παιδείας.
3)Η οδηγική ανικανότητα ορισμένων να μετακινήσουν το όχημα τους στην άκρη ώστε να κινηθεί ανεμπόδιστα, ένα όχημα βοήθειας.
Παραθέτω ένα περιστατικό που είδα στο Μόναχο το 1994. Σε κάποιον πολυσύχναστο δρόμο, μεσημέρι με κίνηση, απο κάπου ακούστηκε σειρήνα. Πριν δούμε το περιπολικό, όλα τα αυτοκίνητα είχαν ανοίξει δεξιά -αριστερά σαν να το είχαν "δουλέψει σε προπόνηση" όπως λέμε. Και το περιπολικό πέρασε ανάμεσα τους μαλιοκούβαρα. Αυτό νομίζω τα λέει όλα....
Και μια συμβουλή:
Μην εμποδίζουμε οχήματα βοήθειας να φτάσουν στο προορισμό τους. Η ζωή κάποιου που κινδυνεύει, μπορεί να διαρκέσει λιγότερο, απο την καθυστέρηση που εμείς προκαλούμε...και ίσως να είμαστε εμείς ή κάποιο αγαπημένο πρόσωπο που μετράει δευτερόλεπτα...
Αυτά ...και συγνώμη για την φρασεολογία μου .... ακόμα δεν έχω ηρεμήσει......
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος The Fallen την Σάβ 10 Οκτ 2009, 00:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Περπατώ στην γη με τα μάτια στραμμένα στον ουρανό,
γνωρίζοντας οτι...εκεί ήμουν και εκεί ανυπομονώ να επιστρέψω..
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
stf
Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 20:46
Μοντέλο: octavia 4 Tdi 01
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από stf »

Την προηγούμενη Πέμπτη ήμουν Θεσσαλονίκη στην Πυλαία και κατά τις 4 το απόγευμα ξεκίνησα για Σέρρες. Μπαίνοντας στο αυτοκίνητο ακούω στο ραδιόφωνο οτι στον περιφεριακό το ρεύμα πρός δυτικά έχει μποτιλιάρισμα λόγω μιάς καραμπόλας που έγινε στο ύψος του Νοσ.Παπαγεωργίου. Μη έχοντας εναλακτική λύση ξεκίνησα. Συναντώ λοιπόν ένα μποτιλιάρισμα απο το τούνελ της Τούμπας έως το Παπαγεωργίου οπου έφτασα μετά μία ολόκληρη ώρα !!!! . Εκεί βρισκόταν όντως τριά αυτοκίνητα ακινητοποιημένα λόγω καραμπόλας και δύο έρμοι τροχαίοι βρισκόταν εκεί. Ο ένας είχε πιάσει κουβέντα με ένα αυτοκίνητο προς Ευκαρπία και ο άλλος "ρύθμιζε την κυκλοφορία" (τις τρείς λωρίδες σε μία!!!!) ένα όχημα οδικής βοήθειας που βρισκόταν εκεί έδειχνε πως περίμενε κάτι????? και γενικά η όλη κατάσταση απο τροχαίους και οδική βοήθεια, μια τουλάχιστον ώρα μετά το ατύχημα σε δρόμο με μεγάλη κυκλοφορία, ήταν στ' αρ@@@@ τους.
Γιατί τόση καθυστέρηση δέν κατάλαβα περιμέναν ίσως κανένα της ασφάλειας των αυτοκινήτων?
τον δρόμο όμως όφειλαν να τον ανοίξουν.
και ρωτώ
1. Για πιό λόγο να χάνονται τόσες εργατώρες απο τον κόσμο που έτυχε εκείνη την ώρα να περνάει απο εκεί?
2.Πώς θα έφτανε έγκαιρα ασθενοφόρο απο τα ανατολικά της πόλης στα νοσοκομεία Παπαγεωργίου , Παπανικολάου κλπ.?
3.Εάν του τροχαίους δεν τους καίγεται καρφί για να απελευθερώσουν τον δρόμο τότε ποιός πρέπει να ενδιαφερθεί?

Γενικά είμαστε μιά χώρα που γενικά δεν έχουμε παιδεία ούτε σε επίπεδο πολιτών αλλά ούτε σε επίπεδο οργάνων του κράτους.
Πιστεύω οτι οι νέες γενιές που έρχονται είναι πιο ευαισθητοποιημένες σε τέτοια θέματα αλλά σκοντάφτουν στην χοντροκεφαλιά των παλαιότερων.
Θα γίνουμε κάποτε ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ αλλά πότε?
Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από ThanassisGT »

stf έγραψε:Θα γίνουμε κάποτε ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ αλλά πότε?
δε θα γινουμε ποτε. οποιος παει εξωτερικο θα το καταλαβει. δεν ειμαστε χρονια πισω, ειμαστε αιωνες.
εδω φωναζουν γιατι στις εθνικες αργει να παει το ασθενοφορο αλλα οι ιδιοι μετα οδηγανε στη ΛΕΑ οταν κολλησουν οι κανονικες λωριδες. ποσο ΖΩΟΝ πρεπει να ειναι καποιος για να μη μπορει να το καταλαβει αυτο;
δεν ειμαστε σαν οδηγοι ικανοι για τα πιο απλα, τα δυσκολα θελετε να κανουμε;
αυτο παει για ολους τους τομεις, οχι μονο στο δρομο
I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Άβαταρ μέλους
GriTon

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από GriTon »

η παιδεια, η ατιμωρησια και ο τσαμπουκας μας , μας εχει κανει καφρους...

θα συμφωνουσα οτι ειμαστε αχρηστοι σαν λαος... και ας εχουμε διδαξει στο κοσμο τι μπορουσαμε να κανουμε στα αρχαια χρονια....

παντως ντρεπομαι...
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από DARK AGEL »

Το πρόβλημα πέρα από το θέμα ότι δεν έχουμε την παιδεία, είναι ότι και κανένας δεν προσπαθεί να την αποκτήσουμε. Μια απλή σκέψη. Τόσες αλλαγές έχουν γίνει στην έρμη παιδεία μας και σίγουρα θα γίνουν πολλές ακόμη. Δεν σκέφτηκε κανείς από όλους αυτούς τους "υπεύθυνους" να βάλει στο σχολικό πρόγραμμα μάθημα οδικής συμπεριφοράς (από το δημοτικό ακόμη). :!: :?: Το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε καλά είναι να μετράμε νεκρούς και τραυματίες σε κάθε έξοδο και μη. Φρικιαστική σκέψη. Μήπως δεν κάνουν τίποτα για απόκτηση παιδείας στο θέμα οδήγηση γιατί βολεύει κάποιους. :!: :!: :?: :?: Πόσο κοστίζει μια ζωή. :?: Πόσο κοστίζει ένας ανάπηρος συνανθρωπός μας. :?: Μακριά τέτοιες σκέψεις, όχι βέβαια ότι είναι καλύτερο να σκέφτεσαι ότι δεν ενδιαφέρονται ή είναι ανίκανοι. :scratch: :scratch: :scratch: :shaking:
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από As32 »

παιδεία είχαμε κάποτε..στα αρχαία χρόνια ,τώρα έχουμε μονο μαγκιά για το τίποτα...είμαστε τραγικοί σε όλα..
Άβαταρ μέλους
stf
Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 20:46
Μοντέλο: octavia 4 Tdi 01
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από stf »

Εγώ θέλω να επισημάνω και το εξής.
Μιλάμε για παιδεία σε επίπεδο οδηγών στην Ελλάδα όταν απο ιδρύσεως ελληνικού κράτους οι οδηγοί παίρνουν άδειες οδήγησης (διπλώματα) μόνο με ερωταπαντήσεις πάνω στον ΚΟΚ και όχι με μελέτη όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα να αγνοούνται σημαντικά σημεία του ΚΟΚ τα οποία επειδή δεν είναι στις ερωτήσεις αγνοούνται.
Ποιός έλληνας οδηγός έχει διαβάσει έστω και μία φορά τον ΚΟΚ?
Φαντάζομαι ελάχιστοι.
Γενικά οι σχολές οδηγών οι οποίες υποτίθεται εκπαιδευουν τους υποψήφιους οδηγούς ουσιαστικά τους μαθαίνουν πώς να αποκτήσουν δίπλωμα και όχι πως να οδηγούν σωστά.
Οι σχολές οδηγών δεν έχουν το σύνολο της ευθύνης γιαυτή την κατάσταση. Αυτές συμμετέχουν σε μια διαδικασία εκπαίδευσης των νέων οδηγών η οποία ελέγχεται απο το αρμόδιο υπουργείο, στο οποίο όμως αυτοί με τις υποδείξεις θα μπορούσαν να τροποποιήσουν την διαδικασία.
Μήπως όμως μια τέτοια κατάσταση είναι ενάντια στα συμφέροντά τους οπότε βολέυονται με την παρούσα κατάσταση?
Θέλει ριζικές αλλαγές αλλά ποιός έχει τα αρ@@@δια να το κάνει.
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από DARK AGEL »

As32 έγραψε:παιδεία είχαμε κάποτε..στα αρχαία χρόνια ,τώρα έχουμε μονο μαγκιά για το τίποτα...είμαστε τραγικοί σε όλα..
Δεν θα συμφωνήσω ότι είμαστε τραγικοί σε όλα. Εκτός και εάν εννοείς τραγικοί με την αρχαία σημασία. Πάντως στην οδήγηση είμαστε κάτι παραπάνω από τραγικοί. Σημερινή ιστορία. Δρόμος ευθεία με διπλή γραμμή και βροχή. Είμαι κανονικά στην πλευρά μου και μπροστά μου ένα ακόμη αυτοκίνητο. Από την άλλη λωρίδα έρχονται έξι αυτοκίνητα και ένας ανεκδιήγητος ενώ μπορούσε να κάνει προσπέραση (παράνομα) πολύ πριν την έκανε όταν ήμασταν σχεδόν δίπλα του. :!: :!: :evil: ΤΡΑΓΙΚΟΙ λίγο είναι.(Σημείωση: Ο δρόμος δεν ήταν καμιά εθνική οδός με δυο ή τρεις λωρίδες. Με τα χίλια ζόρια τραβώντας δεξιά μας χώρεσε με τον βλάκα και δεν γρατσούνισα την Τσέχα μου σε κάτι "λελουδικά" που κοσμούν τους Ελληνικούς επαρχιώτικους δρόμους).
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από As32 »

DARK AGEL έγραψε:
As32 έγραψε:παιδεία είχαμε κάποτε..στα αρχαία χρόνια ,τώρα έχουμε μονο μαγκιά για το τίποτα...είμαστε τραγικοί σε όλα..
Δεν θα συμφωνήσω ότι είμαστε τραγικοί σε όλα. Εκτός και εάν εννοείς τραγικοί με την αρχαία σημασία. Πάντως στην οδήγηση είμαστε κάτι παραπάνω από τραγικοί. Σημερινή ιστορία. Δρόμος ευθεία με διπλή γραμμή και βροχή. Είμαι κανονικά στην πλευρά μου και μπροστά μου ένα ακόμη αυτοκίνητο. Από την άλλη λωρίδα έρχονται έξι αυτοκίνητα και ένας ανεκδιήγητος ενώ μπορούσε να κάνει προσπέραση (παράνομα) πολύ πριν την έκανε όταν ήμασταν σχεδόν δίπλα του. :!: :!: :evil: ΤΡΑΓΙΚΟΙ λίγο είναι.
όταν λέω τραγικοί δεν εννοώ με την αρχαία έννοια...εάν κοιτάξεις γύρο σου σε τι δεν είμαστε τραγικοί,στην παιδιά μας,στο σύστημα υγείας μας,στους δρόμους μας,στης δημόσιες υπηρεσίας μας..στην πολιτική μας,σε τι??σε όλα..στα μονο που είμαστε καλοί είναι στη διασκέδαση,στα μπουζούκια και στα κωλάδικα.
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από DARK AGEL »

As32 έγραψε:
DARK AGEL έγραψε:
As32 έγραψε:παιδεία είχαμε κάποτε..στα αρχαία χρόνια ,τώρα έχουμε μονο μαγκιά για το τίποτα...είμαστε τραγικοί σε όλα..
Δεν θα συμφωνήσω ότι είμαστε τραγικοί σε όλα. Εκτός και εάν εννοείς τραγικοί με την αρχαία σημασία. Πάντως στην οδήγηση είμαστε κάτι παραπάνω από τραγικοί. Σημερινή ιστορία. Δρόμος ευθεία με διπλή γραμμή και βροχή. Είμαι κανονικά στην πλευρά μου και μπροστά μου ένα ακόμη αυτοκίνητο. Από την άλλη λωρίδα έρχονται έξι αυτοκίνητα και ένας ανεκδιήγητος ενώ μπορούσε να κάνει προσπέραση (παράνομα) πολύ πριν την έκανε όταν ήμασταν σχεδόν δίπλα του. :!: :!: :evil: ΤΡΑΓΙΚΟΙ λίγο είναι.
όταν λέω τραγικοί δεν εννοώ με την αρχαία έννοια...εάν κοιτάξεις γύρο σου σε τι δεν είμαστε τραγικοί,στην παιδιά μας,στο σύστημα υγείας μας,στους δρόμους μας,στης δημόσιες υπηρεσίας μας..στην πολιτική μας,σε τι??σε όλα..στα μονο που είμαστε καλοί είναι στη διασκέδαση,στα μπουζούκια και στα κωλάδικα.
Σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί σου. Απλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα και κάποιοι λίγοι έστω που προσπαθούν πες από φιλότιμο πες από ντροπή πες από παιδεία, πάντως προσπαθούν. Το θέμα είναι ότι το σύστημα (τμήμα του ήμαστε και εμείς και οι επιλογές μας) έχει απορυθμιστεί σε μεγάλο βαθμό όπως τα λες και εσύ παραπάνω. Εμείς όμως τι κάνουμε πέρα από το να επισημαίνουμε. :?: :scratch:
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από As32 »

συνονόματε..εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να κάνουμε κάτι,αλλα δραστικό..με ημίμετρα δεν γίνετε τίποτα,ούτε με το "στραυρο" στο χέρι...τώρα μην ανοίξουμε τέτοια κουβέντα γιατί θα βγούμε off topic
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από DARK AGEL »

As32 έγραψε:συνονόματε..εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να κάνουμε κάτι,αλλα δραστικό..με ημίμετρα δεν γίνετε τίποτα,ούτε με το "στραυρο" στο χέρι...τώρα μην ανοίξουμε τέτοια κουβέντα γιατί θα βγούμε off topic
+100000000.........και βάλε. :mrgreen: :thumbright:
Άβαταρ μέλους
stf
Member
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τρί 15 Απρ 2008, 20:46
Μοντέλο: octavia 4 Tdi 01
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από stf »

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ έχει μυστήρια συμπεριφορά.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1
Ο 'Ελληνας μόνο απο βούρδουλα καταλαβαίνει.
Θυμάστε τι είχε γίνει με τις ζώνες ασφαλείας?
Πρίν απο χρόνια όταν δεν ήταν υποχρεωτικές (δεν υπήρχε πρόστιμο στον ΚΟΚ), να τα διαφημιστικά, να οι εκπομπές για την χρήση τους. Και όλοι λέγαμε πω πω !!! τι προστασία που προσφέρουν ΑΛΛΑ κανένας μας δεν τις φορούσε (συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος).
Μόλις μπήκε το πρόστιμο όλοι ξαφνικά θυμήθηκαν να τις φορέσουν και όσοι δεν το θυμήθηκαν τους το θύμησε κάποιος τροχαίος με τσουχτερό πρόστιμο.

Συμπέρασμα 1
Ο έλληνας καταλαβαίνει μόνο όταν τον τσούξεις στην τσέπη του.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2
Το περιβάλλον είναι καταλύτης της συμπεριφοράς του.
Δεν θα ξεχάσω τους γερμανολαζούς που πάνω στην Γερμανία ήταν βασιλικότεροι του βασιλέως στον τρόπο που οδηγούσαν τυπικοί και by the book που λένε. Μα μόλις περνούσαν τα σύνορα της Ελλάδας τους έπιανε αμόκ. τρέχανε σαν τρελοί θέλοντας να αποδείξουν δεν ξέρω τί, και καρφωνώταν κάθε καλοκαίρι με τις ντουζίνες στις ελληνικές καρμανιόλες (ελληνικοί δρόμοι) είτε πιωμένοι είτε λόγω κακής εκτίμισης του δρόμου είτε λόγω μαγκιάς κλπ. κλπ.....

Συμπέρασμα 2
Ο έλληνας επηρεάζεται πολύ απο το περιβάλλον του. Αν στο περιβάλλον του οι οδηγοί συμπεριφέρονται σαν κάφροι προς τα εκεί θα τείνει και η συμπεριφορά του.

Ευχαριστώ που ανεχθήκατε την ψυχανάλυση που έκανα.
Συγνώμη άν έθιξα μερικούς με αυτά που έγραψα αλλά πιστέυω οτι αυτή είναι η πραγματικότητα.


Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ (σωστός πολίτης, οδηγός, κλπ)
ΘΕΛΕΙ ΒΟΥΡΔΟΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!


PS: A ρε τουρκοκρατία τι μας έκανες!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
driver

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από driver »

Δυο περιστατικά πρόσφατα, απ' τα εκατοντάδες που συμβαίνουν καθημερινά μιας και βρίσκομαι στο δρόμο 8 ώρες καθημερινά.

1ον Βρισκόμενος στην παραλιακή, με κατεύθυνση προς Γλυφάδα, στη δεξιά λωρίδα με χαμηλές ταχύτητες,
20 - 30 χλμ/ώρα, και ενώ δίπλα μου υπήρχε φορτηγό ένα παπί χρέπι από πίσω άρχισε να κορνάρει για να
περάσει ενδιάμεσα. Εμείς να πάμε πού για αφήσουμε τον <<κ. Πρόεδρο>> να περάσει? Συνέχισε να κορνάρει
επίμονα κι όταν στη διπλανή λωρίδα το φορτηγό έμεινε πίσω περνώντας από το πλάι έριξε τα μπινελίκια του
και προσπάθησε να ρίξει κλωτσιά στον προφυλακτήρα μου, ήμουν με το ΙΧ, ευτυχώς ανεπιτυχώς.
Αν δεν είχε κίνηση δεν μπορώ να σας πω τί θα έκανα αν τον έφτανα!!!

2ον Γυρίζοντας από τη δουλειά μέσω Κηφισού παρατηρώ ότι δεν έχει κίνηση. Με σταθερή ταχύτητα
90 - 100 χλμ/ώρα κινούμαστε στην αριστερή ώσπου ξαφνικά πλακωνόμαστε στα φρένα, παραλίγο να γίνει
το μοιραίο με πολλαπλή καραμπόλα, αφού οι προπορευόμενοι έκοβαν απότομα για να δουν ατύχημα που
είχε συμβεί στο αντίθετο ρεύμα, προς Λαμία, με αποτέλεσμα να δημιουργείται μποτιλιάρισμα και
παρολίγον καραμπόλα!!!
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από Gazofonix »

Να αναφερθώ σε περιστατικα καθημερηνοτητας? Όλα τα πολυκαταστήματα διαθέτουν χώρους στάθμευσης για ανάπηρους και έγκυες γυναίκες συνήθως στην είσοδο. ΓΙΑΤΙ εκείνες οι θέσεις είναι ΠΑΝΤΑ κατελημενες ???? Έχουμε τόσους ανάπηρους ?Μάλλον όχι .Έχουμε όμως πάρα πολλούς ανάπηρους στο μυαλό Αυτούς που από 10000 θέσεις θέλουν να παρκάρουν 1 μέτρο από την είσοδο. Και είναι οι ίδιοι κρανιοκενοι και κατα νου ελλειποβαρεις που παρκάρουν πάνω σε πεζοδρόμια διαβάσεις, ράμπες ΄΄για 2 λεπτακια ΄΄ περνάνε με βαθύ πορτοκαλί και λίγο κόκκινο επειδή ΄΄έλα μωρέ προλαβαίνω ΄΄κορνάρουν με το παραμικρό μιλάνε στο κινητό οδηγώντας νωχελικά στην καρακοσμαρα τους νομίζουν ότι τα φλας είναι διακοσμητικά οδηγούν μέσα στην λωρίδα έκτακτου ανάγκης (ΛΕΑ) και κάνουν δεύτερη σειρά στο φανάρι προκειμένου να στρίψουν πριν από σένα που περιμένεις κανονικά στην ουρά. Κοροΐδο .Φυσικά όταν βγαίνουν στην εθνική προσπερνούν από όπου βρίσκουν ελάχιστο χώρο κάνοντας απίστευτους ελιγμούς πρέπει να κολλήσουν πίσω σου στο 1 μέτρο με 140χλμ ενώ εσύ κίνησε με παρόμοια ταχύτητα και δεν μπορείς να μπεις πιο δεξιά άμεσα. Αλλά όχι. Αφού βγήκε ο άρχοντας στον δρόμο όλοι οι άλλοι σπίτια σας.Και γρήγορα. Δρόμους λίγο πολύ έχουμε καλύτερους από την Ουγκάντα αλλά και από την Ελλάδα του ΄90. Παιδεία, οδηγικη συνείδηση και προπαντός ευγένεια όταν πιάνουμε τιμόνι ΔΕΝ έχουμε ούτε θα αποκτήσουμε επειδή δεν μας νοιάζει. Ακόμα και η νέα γενιά οδηγών ακολουθεί τα λαμπρά παραδείγματα των παλαιοτέρων.Δεν είμαι ο καλύτερος οδηγός σε αυτή την χώρα.Ειμαι 30 χρονών έχω κάνει περίπου 1 εκατομμύριο χλμ με αυτοκίνητα μηχανές και φορτηγά.Αν κατσω να γραψω το τι εχουν δει τα ματακια μου (και λογο προηγουμενη δουλειας) θα μας πεταξουν απο τον Server.
Και τελικα??????Υπαρχει ελπιδα να γινουμε οδηγοι οι θα ειμαστε μια ζωη κανιβαλοι?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Skoda Fans Club”