Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Skoda Fans Club Area

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από ThanassisGT »

Gazofonix έγραψε:Και τελικα??????Υπαρχει ελπιδα να γινουμε οδηγοι οι θα ειμαστε μια ζωη κανιβαλοι?
οχι. ειμασταν, ειμαστε και θα ειμαστε ζωα

1 περιστατικο που μου ειπε συναδελφος οτι ειδε. εξυπνος παει απο δεξια να βγει πρωτος στο φαναρι. τα 2 παιδια σε ενα αυτοκινητο που ηταν πρωτοι στο φαναρι φυσικα τον σχολιασανε και ο ελληναρας τους εβρισε γιατι ειναι γαματος. ε κατεβηκαν κατω και τον μαυρισανε. ισως τελικα αυτη να ειναι η σωστη αντιμετωπιση.
κι εγω μαλλον προχθες που γυρναγαμε επρεπε να κοπανησω στην πισω αριστερη πορτα τον κυριουλη με τη μερσεντε που ηρθε να μου μπει με τσαμπουκα απο τη λεα μπροστα μου στη δεξια. αλλα φοβηθηκα τις σωληνες για το φμικ και ακουσα την παλιογρια που ειχα για συνοδηγο
I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Άβαταρ μέλους
The Fallen
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1897
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2009, 19:42
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 Tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από The Fallen »

ThanassisGT έγραψε:
Gazofonix έγραψε:Και τελικα??????Υπαρχει ελπιδα να γινουμε οδηγοι οι θα ειμαστε μια ζωη κανιβαλοι?
οχι. ειμασταν, ειμαστε και θα ειμαστε ζωα

1 περιστατικο που μου ειπε συναδελφος οτι ειδε. εξυπνος παει απο δεξια να βγει πρωτος στο φαναρι. τα 2 παιδια σε ενα αυτοκινητο που ηταν πρωτοι στο φαναρι φυσικα τον σχολιασανε και ο ελληναρας τους εβρισε γιατι ειναι γαματος. ε κατεβηκαν κατω και τον μαυρισανε. ισως τελικα αυτη να ειναι η σωστη αντιμετωπιση.
κι εγω μαλλον προχθες που γυρναγαμε επρεπε να κοπανησω στην πισω αριστερη πορτα τον κυριουλη με τη μερσεντε που ηρθε να μου μπει με τσαμπουκα απο τη λεα μπροστα μου στη δεξια. αλλα φοβηθηκα τις σωληνες για το φμικ και ακουσα την παλιογρια που ειχα για συνοδηγο
Κι εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές....Αλλά λυπάμαι την περιουσία μου........Είναι απο τις στιγμές που παρακαλάς να ήσουν αστυνομικός σε περιπολικό με συμβατικές πινακίδες....
Περπατώ στην γη με τα μάτια στραμμένα στον ουρανό,
γνωρίζοντας οτι...εκεί ήμουν και εκεί ανυπομονώ να επιστρέψω..
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από ThanassisGT »

The Fallen έγραψε:κι εγω μαλλον προχθες που γυρναγαμε επρεπε να κοπανησω στην πισω αριστερη πορτα τον κυριουλη με τη μερσεντε που ηρθε να μου μπει με τσαμπουκα απο τη λεα μπροστα μου στη δεξια.

Κι εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές....Αλλά λυπάμαι την περιουσία μου........Είναι απο τις στιγμές που παρακαλάς να ήσουν αστυνομικός σε περιπολικό με συμβατικές πινακίδες....
κατσε να ερθει η ωρα να αλλαχτει το σαξο και θα δεις τι εχει να γινει. η προκαταβολη του καινουριου απο εκει θα βγει
I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από As32 »

εγώ έχω σκεφτεί παρα πολλές φορες να πάω στον ΟΔΥ και να πάρω ένα αξιαγάπητο και καθόλου ευκαταφρόνητο στο δρόμο REO..και να βγαίνω βόλτα...εκεί να τους δω....και μετά θα τους φορτώνω ότι απομένει στη καρότσα..
Άβαταρ μέλους
The Fallen
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1897
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2009, 19:42
Μοντέλο: Octavia 5 1.8 Tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από The Fallen »

ThanassisGT έγραψε:
The Fallen έγραψε:κι εγω μαλλον προχθες που γυρναγαμε επρεπε να κοπανησω στην πισω αριστερη πορτα τον κυριουλη με τη μερσεντε που ηρθε να μου μπει με τσαμπουκα απο τη λεα μπροστα μου στη δεξια.

Κι εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές....Αλλά λυπάμαι την περιουσία μου........Είναι απο τις στιγμές που παρακαλάς να ήσουν αστυνομικός σε περιπολικό με συμβατικές πινακίδες....
κατσε να ερθει η ωρα να αλλαχτει το σαξο και θα δεις τι εχει να γινει. η προκαταβολη του καινουριου απο εκει θα βγει
+ 100000000000000000!!!!!!!!!!!!!!
Περπατώ στην γη με τα μάτια στραμμένα στον ουρανό,
γνωρίζοντας οτι...εκεί ήμουν και εκεί ανυπομονώ να επιστρέψω..
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από DARK AGEL »

Μια παλιά ιστοριούλα που αποδεικνύει γιατί πάντα φταίνε οι άλλοι και όχι εμείς. Κινούμε σε μικρό δρόμο με ταχύτητα περίπου 30 χλμ/ώρα και φτάνω σε διασταύρωση με stop για κεντρικό δρόμο. Πάω λάου λάου με 25-20 χλμ κοιτώντας από αριστερά μην και τυχόν έρχεται κάποιος. Βλέπω έναν μάγκα λοιπόν μέσα στην πόλη να πηγαίνει περίπου με καμιά 60αρα και φρενάρω. Ξάφνου ΜΠΑΜ από πίσω ένας νεαρός συναντά το παλιοβουβού μου (fiat πάντα 750). Βγαίνει ο νεαρός με νεύρα και αρχίζει να λέει γιατί φρέναρα απότομα κτλ, κτλ. Εγώ ήρεμος του εξηγώ ότι με 20 χλμ/ώρα και απότομα να φρέναρα με την απόσταση που είχε αυτός στον καθρέφτη μου όχι μόνο προλάβαινε (εάν είχε κανονική ταχύτητα για μικρό δρόμο μέσα σε πόλη) να σταματήσει αλλά και να κάνει κάμπινγκ. Μετά από αρκετή ώρα και υπομονή, διαπίστωσα ότι ήταν φοιτητής που το προηγούμενο βράδυ δούλευε σε μπαράκι μέχρι αργά και πήγαινε να δώσει εξετάσεις στα Τ.Ε.Ι. Στο τέλος τον πήγα με το δικό μου αμάξι για να μην χάσει την εξεταστική, μιας και το δικό μου δεν είχε πολλές ζημιές (το πίσω δεξί φανάρι και ένα μικρό βαθούλωμα στην λαμαρίνα).
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από As32 »

Gazofonix έγραψε: Και τελικα??????Υπαρχει ελπιδα να γινουμε οδηγοι οι θα ειμαστε μια ζωη κανιβαλοι?
μια ζωή κανίβαλοι θα μείνουμε...μην έχεις τέτοιες ελπίδες.
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από Gazofonix »

As32 έγραψε:εγώ έχω σκεφτεί παρα πολλές φορες να πάω στον ΟΔΥ και να πάρω ένα αξιαγάπητο και καθόλου ευκαταφρόνητο στο δρόμο REO..και να βγαίνω βόλτα...εκεί να τους δω....και μετά θα τους φορτώνω ότι απομένει στη καρότσα..

Πιασε δουλεια σε οδικη!Κυκλοφορεις νομιμα με φορτηγο ΜΕΣΑ στην πολη,ολοι σε προσεχουν και αν πουλησουν τρελιτσα μετα το μπαμ η ερωτηση ειναι ¨Οδικη εχετε?" :lol: :lol: :lol:

Δεν ειναι η λυση ομως να κοπαναμε ο ενας τον αλλον.Οταν ολες αυτες οι "εξυπναδες" -κλεψιμο σειρας,παραβιαση ΛΕΑ,παρκαρισμα σε θεσεις για Α.Μ.Α.- γινονται μπροστα σε τροχαια και δεν τους κοβει τον ....... τοτε τι να συζηταμε? :evil:
Άβαταρ μέλους
Gazofonix

Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από Gazofonix »

As32 έγραψε:
Gazofonix έγραψε: Και τελικα??????Υπαρχει ελπιδα να γινουμε οδηγοι οι θα ειμαστε μια ζωη κανιβαλοι?
μια ζωή κανίβαλοι θα μείνουμε...μην έχεις τέτοιες ελπίδες.
Δεν το δεχομαι.Λιγη πολυ λιγη προσπαθεια να κανουμε τα αποτελεσματα θα ειναι εκπληκτικα.Και πανω απο ολα.Ας μαθουμε τα παιδια μας να ειναι ευγενικα στον δρομο.
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από RoadRunner »

Εγω παντος ενα θα πω,καθε πρωι που πηγαινω στην δουλεια θαλω να παω με 90 οσο ειναι το οριο στον περιφεριακο και με 130 οσο ειναι το οριο οταν βγαινω στην εθνικη οδο.
Ε δεν μπορω να το κανω αυτο γιατι στην αριστερη στην μεσαια και στην δεξια εχει φορτιγα κι αν δεν εχει φορτιγα ολοι ειναι στην μεσαια η στην αριστερη και πανε με 60,αναγκαστικα πιανω δεξια και προσπερναω. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Περιτο να σας πω τι γινεται οταν σχολαω :evil: :evil: :evil: :evil:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από ThanassisGT »

*ROADRUNNER* έγραψε:ολοι ειναι στην μεσαια η στην αριστερη και πανε με 60,αναγκαστικα πιανω δεξια και προσπερναω.
δεν υπαρχει κατι μεμπτο σ' αυτο, επιτρεπεται. εκτος κι αν μπαινεις στη λεα.
I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από RoadRunner »

Το ότι βγαίνει ο καθένας στο δρόμο και πηγαίνει οπου και οπως θέλει,εκεί είναι η ουσία σ'αυτο που ήθελα να πω.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από ThanassisGT »

*ROADRUNNER* έγραψε:Το ότι βγαίνει ο καθένας στο δρόμο και πηγαίνει οπου και οπως θέλει,εκεί είναι η ουσία σ'αυτο που ήθελα να πω.
οπως μου ειπε κι ενας τις προαλλες οταν του εκανα παρατηρηση, αφου αποφασισε οτι η αριστερη στην αδεια ποσειδωνος ειναι λιγη για να πηγαινεις με 60 και πλακωθηκε στα φρενα μπροστα μου, "στη λωριδα μου ειμαι". με λιγια λογια την εχει πληρωμενη κι ειναι δικια του. οποτε;
I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από RoadRunner »

Φταίμε και εμείς,μας φταίνε και οι άλλοι...άστα να πάνε είμαστε...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Gel73

Re: Πόσο άχρηστοι είμαστε σαν οδηγοί....ή σαν λαός ...;

Δημοσίευση από Gel73 »

Αν λειτουργούμε με την βασική προϋπόθεση ότι φταίμε πρώτα εμείς,
και όλα τα ανωτέρω πρώτα τα έχουμε κάνει και εμείς,
τότε ίσως βελτιωθούν,
έστω και σταδιακά τα πράγματα στους δρόμους,
και γενικότερα στην συμπεριφορά μας.
Μεγάλη αρετή η υπομονή!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Skoda Fans Club”