SkodaFans.gr Group στο Facebook

Skoda Fans Club Area

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: SkodaFans.gr Group στο Facebook

Δημοσίευση από windmill82 »

Βασει κανόνων του fb κανένα πόστ, φωτο ή σχόλιο ΔΕΝ αποτελεί πνευματικη ιδιοκτησια του ανθρωπου που το πόσταρε, ουτε και της ομάδας που ειναι μέλος.
Σε αυτο δεν υπάρχει καμμια εμπλοκή του skodafans.
Δημήτρη, γράψε αυτα που σκέφτεσαι. Ειναι καλό να συζηταμε οποιουσδήποτε προβληματισμους. Αυτος ειναι αλλωστε και ο σκοπός των φορουμ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: SkodaFans.gr Group στο Facebook

Δημοσίευση από TORRERO »

windmill82 έγραψε: Παρ 03 Ιαν 2020, 17:59 Δημήτρη, γράψε αυτα που σκέφτεσαι. Ειναι καλό να συζηταμε οποιουσδήποτε προβληματισμους. Αυτος ειναι αλλωστε και ο σκοπός των φορουμ.
+1000000! :happy:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: SkodaFans.gr Group στο Facebook

Δημοσίευση από MadSurfer »

Αρσενη βαση ομως GDPR, το οποιο το έχω φαει στην "μαπα" που λέμε εδώ και 3 ίσως και παραπάνω χρόνια, επειδη προτετοιμαζόμασταν για την δουλειά πολύ νωρίτερα από τον Μαίο του 2018 που μπήκε σε εφαρμογή, ειναι δικαίωμα του καθενός να ζητήσει να διαγραφούν τα δεδομένα του από ένα "group" επειδή δεν μιλάμε για κάποιο post που έχει κάνει ο χρήστης χύμα στο FB.

Πόσο μάλιστα από την στιγμή που τώρα ο κάθενας που έχει ποστάρει ή ανεβάσει κάτι εκεί ΔΕΝ μπορει να το διαγράψει επειδή πλεον ΔΕΝ έχει πρόσβαση, αλλά παρόλα αυτά τα δεδομένα του υπάρχουν ακόμα σε ένα server στον οποίο καποιοι έχουν πρόσβαση ενώ ό ίδιος ο χρήστης όχι. Προσοχή...Για να μην παρεξηγηθώ!!! Δεν λεω ότι το ζητάω να γίνει απλά το αναφέρω.

Ειλικρινα δεν θελω να χαλάσω την διάθεση κανενός και προφανώς δεν έχω κάτι εναντίον κανενός... αλλά με απλά λόγια...

Αναφέρθηκε, αν δεν κάνω λάθος, ότι το group στο FB δημιουργήθηκε για να μην "χαθούμε" την περίοδο που το site ήταν εκτός λειτουργείας. Δηλαδή από τον Μαιο του 2018. Το group στο FB όμως έχει δημιουργηθεί τον Ιούνιο του 2016, δηλαδή 2 χρόνια νωρίτερα από την στιγμή που βγήκε το site εκτός λειτουργίας.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα μέλη "αλεξιπτωτιστές" αλλά πάνω σε αυτό αν καποιος δει τα νούμερα στο forum τότε ειλικρινα το FB ειναι παράδεισος... Τι εννοώ... Από ένα γρήγορο έλεγχο τώρα με την πρόσβαση που έχω σαν απλος χρήστης έδώ βλέπω τα παρακάτω:
  • Υπάρχουν 1262 μέλη τα οποία γεμίζουν 26 καρτέλες/σελίδες που η καθεμία χωραει από 50 μέλη.
  • Από αυτά βλέπω ότι υπάρχουν σχεδον 13 καρτέλες/σελίδες με μέλη που έχουν ΜΗΔΕΝ (0) δημοσιεύσεις... Δηλαδή μιλάμε για σχεδόν 650 μέλη!
  • Σε αυτά να προσθέσω ότι υπάρχουν άλλες 4-5 καρτέλες με μελη που έχουν ΜΙΑ (1) δημοσίευση, δηλαδή περίπου άλλα 200-250 κτλ κτλ.
  • Και ακολουθουν και άλλες λίγες καρτέλες με μελη που έχουν 2-3 δημοσιεύσεις
Δηλαδή υπάρχει ένα συντριπτικό ποσοστό "αλεξιπτωτιστών" εδώ που ειλικρινά αμφιβάλω αν υπήρχε τέτοιος μεγάλος αριθμός στο FB, δεδομένου ότι ο συνολικός αριθμός μελών ειναι/ήταν 249 (τόσα έγραφε στο FB).


Προφανώς και τα 2 έχουν θετικά και αρνητικά και φυσικά συμφωνώ με τα 1000 ότι το site ειναι το #1 για βαση δεδομένων, ανταλλαγή απόψεων και όλα αυτα τα ωραία πράγματα που κάνουμε εδώ και τόσα χρόνια κτλ.
Αλλά επίσης δεν υπάρχει καν μετρο σύγκρισης στην ευκολία που προσφέρει το ΦΒ πχ σε πρόσβαση, ειδοποιήσεις, ευκολία ποσταρίσματος καθως και ανέβασμα οποιαδήποτε φωτογραφίας ή βιντεο. Σε αντίθεση δε στο FB εννοείτε χάνεις την μπαλα έυκολα αν θελεις να ψαξεις ή να βρει κάτι..
Όλα αυτά γνώμη μου πάντα για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις!

Έχω κάνει και εγώ μέλος διαχειριστικης ομάδας σε φόρουμ και ξέρω τι πάιζει και από πίσω και ότι ειναι δύσκολο και προφανώς ξέρω τι τρέξιμο και προσωπικό χρόνο, ζωή και χρήμα έχει προσφέρει η διαχειριστική ομάδα εδώ και το σέβομαι.

Σορρυ για το μεγάλο post και προφανώς αφού αυτή ειναι η απόφαση ειναι σεβαστή και την ακολουθούμε! :thumbs up:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: SkodaFans.gr Group στο Facebook

Δημοσίευση από RoadRunner »

Θα μπω στον κόπο να διαγράψω την ομάδα στο φουμπου απλά είναι επίπονη διαδικασία, έναν έναν διαγραφή και στο τέλος τον εαυτό σου για να κλείσει εντελώς το γκρουπ.
Η ομάδα όντως είχε δημιουργηθεί το 16 με σκοπό να μπορέσουμε με κάποιον τρόπο να κάνουμε το φόρουμ να παίξει με λογκιν από φουμπου, το 17 όμως άρχισαν τα πρώτα ράδιο αρβύλα για τον νέο κανονισμό κει λίγους μήνες μετά είμασταν σίγουροι ότι δεν θα καταφέρουμε να υποστηρίξουμε οικονομικά τον σχεδιασμό και το στήσιμο νέας πλατφόρμας σαν σελίδα που θα περιέχει και φόρουμ για να είναι λειτουργικό.
Αποφασίσαμε λοιπόν να το κλείσουμε και να κρατήσουμε την ομάδα για να μην χαθούμε εντελώς μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε. Για καλή μας τύχη το ίδιο πρόβλημα υπήρξε παντού στην Ευρώπη κι έτσι ετοιμάστηκαν νέες πλατφόρμες οι οποίες υποστηρίζουν τις διαδικασίες οι οποίες χρειάζονται για να είμαστε καλυμμένοι.
Όσο αφορά το γκρουπ του φουμπου λίγα βλέπατε η προλαβαίνετε να βλέπετε, το τι πμ σε προσωπικό επίπεδο έπεφτε δεν φαντάζεστε, το τι κόψιμο αιτημάτων από 14 χρόνους παπάκιδες, από εμπόρους από ανθρώπους που ήθελαν να κλείσουν ραντεβού να κάνουν service το αυτοκίνητο τους .... Αφήστε το καλύτερα.
Τώρα αν νομίζετε ότι το γκρουπ είναι καλύτερες τρόπος επικοινωνίας για εσάς με εμάς από πίσω να τρέχουμε με το ρόπαλο να λέμε " όχι εδώ υπάρχει θέμα στο φόρουμ " , " μην ανεβάζετε πωλήσεις αυτοκινήτων " και ήταν πολλές και προλαβαίναμε εγώ ο Αρσένης και ο Γιάννης να διαγράψουμε και να μπαίνουμε και εμείς εκεί για να μαθαίνουμε τα νέα τι να πω...
Πάντως δέκα στα δέκα είχαν οι αναδημοσιεύσεις άρθρων που είχαν γραφτεί σε άλλα σάιτ ενώ υπήρχαν και στο φόρουμ μας, αυτό πως σας φαίνεται? Ωραίο?
Σημαίνει πως συμμετέχουμε αλλού, στο φόρουμ δεν μπαίνουμε καθόλου και σας το τρίβουμε στην μούρη.
Είναι δύσκολο και απογοητευτικό να τα βλέπεις αυτά μετά από τόσο κόπο και ώρες που φάγαμε για να σηκώσουμε το φόρουμ, μετά από τις οδηγίες που δώσαμε για την ομάδα να μην τις δίνει κανείς σημασία.
Εδώ για να γίνεις μέλος αποδέχεσαι τους κανόνες του φόρουμ και της νομοθεσίας και αν πέσει κάτι στην αντίληψη μας , μας είναι πολύ εύκολο να αντιδράσουμε κατάλληλα.
Γκρουπ στο φουμπου έχουν πολλοί, φόρουμ λίγοι, έστω με ελάχιστη κινητικότητα, αυτοί είμαστε όμως, λίγοι και καλοί, η " πιάτσα" εχει ξεκαθαρίσει εδώ και λίγα χρόνια και ο καθένας πήρε το κουβαδάκι του και πήγε στην παραλία που ήθελε...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: SkodaFans.gr Group στο Facebook

Δημοσίευση από MadSurfer »

Μου αρέσει που έγραψα ότι απλά το αναφέρω και λέω την γνώμη μου, την προσωπική μου άποψη και ότι δεν ζητάω να γίνει κάτι.

Ας το διευρινήσω λοιπόν για ακόμα μια φορά επειδή δεν θελω να υπαρχουν παρεξηγήσεις.

ΔΕΝ ζητάω να γινει ΚΑΜΙΑ διαγραφή ούτε τον ποστ, ουτε των φωτό, ούτε ΤΙΠΟΤΑ από το group που είχαμε στο FB.

Απλά έγραψα την γνώμη μου, τι γνωρίζω από GDPR κυριώς για να βοήθήσω όσους έχουν την ευθύνση της σελίδας στο FB, καθως και τι σκέφτομαι σαν MadSurfer.. αν και αυτό ειναι λάθος τι να πω... καλά ειπα απο την αρχή να μην γράψω τίποτα... Αλλά θεωρώ ότι κάνουμε συζήτηση εδώ και λέμε ο καθένας την άποψη του, αυτός άλλωστε είναι ο γενικότερος ορισμός ενός φορουμ.


Και επίσης ξανατονίζω ότι ειπα και στο προηγούμενο ποστ μου.

Ξέρω τι τρέξιμο και προσωπικό χρόνο, ζωή και χρήμα έχει προσφέρει η διαχειριστική ομάδα εδώ και το σέβομαι.

Αφού αυτή ειναι η απόφαση ειναι σεβαστή και την ακολουθούμε!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: SkodaFans.gr Group στο Facebook

Δημοσίευση από RoadRunner »

Καλά έκανες και έγραψες και να γράφει ο καθένας διότι δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να αναπτύξω και άλλο το θέμα με περισσότερες λεπτομέρειες όπως έκανα και τώρα.
Με ξέρεις σε ξέρω και οι περισσότεροι από εδώ μέσα γνωριζόμαστε περισσότερο και από τις γυναίκες μας και τα παιδιά μας, δεν υπάρχει θέμα ούτε να σε παρεξηγήσω αλλά ούτε θέλω και εσύ, νομίζω τον τόνο μου τον πιάνεις και δεν είναι ούτε αντίδραση αλλά ούτε υπονοούμενα.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: SkodaFans.gr Group στο Facebook

Δημοσίευση από MadSurfer »

Περφεκτ, εννοείται δεν υπάρχει βρε παρεξήγηση μεταξύ μας μετά από τοσά χρόνια ξέρουμε καλά ό ένας τον άλλο! :wink:

Προχωράμε μπροστά! :thumbs up:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: SkodaFans.gr Group στο Facebook

Δημοσίευση από windmill82 »

MadSurfer έγραψε: Παρ 03 Ιαν 2020, 22:37 Αρσενη βαση ομως GDPR, το οποιο το έχω φαει στην "μαπα" που λέμε εδώ και 3 ίσως και παραπάνω χρόνια, επειδη προτετοιμαζόμασταν για την δουλειά πολύ νωρίτερα από τον Μαίο του 2018 που μπήκε σε εφαρμογή, ειναι δικαίωμα του καθενός να ζητήσει να διαγραφούν τα δεδομένα του από ένα "group" επειδή δεν μιλάμε για κάποιο post που έχει κάνει ο χρήστης χύμα στο FB.

Πόσο μάλιστα από την στιγμή που τώρα ο κάθενας που έχει ποστάρει ή ανεβάσει κάτι εκεί ΔΕΝ μπορει να το διαγράψει επειδή πλεον ΔΕΝ έχει πρόσβαση, αλλά παρόλα αυτά τα δεδομένα του υπάρχουν ακόμα σε ένα server στον οποίο καποιοι έχουν πρόσβαση ενώ ό ίδιος ο χρήστης όχι. Προσοχή...Για να μην παρεξηγηθώ!!! Δεν λεω ότι το ζητάω να γίνει απλά το αναφέρω.
(2 ωρες διαβαζω τον κανονισμο του φουμπου ατιμε!)

Το κομματι με τα δεδομενα που κοινοποιούνται σε ομάδες ειναι λιγο ασαφες στη νομοθεσια του fb.

Ενας χρήστης που κοινοποίησε δεδομένα σε γκρούπ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΞΙΩΣΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ εχουν χρησιμοποιηθεί απο το δημιουργο ή διαχειριστές του γκρουπ.

Αυτο ουδέποτε συνεβη, και φυσικα πλεον ειναι τετελεσμένο οτι δεν πρόκειται να συμβει.
Επίσης σε μια ομάδα που εχει ζητηθει να διαγραφεί , οπως λεει ο μπαρμπα Μαρκ , ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΆ, οπως ακριβως συμβαινει και με τη διαγραφη ενος προφίλ. Απο εκει και μετα κανενας τροπος ανακτησης δεν υπάρχει , αλλα και κανενας τροπος αποδειξης οτι καποιος εχει ποσταρει κατι.
Αν μια ομάδα εχει ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΘΕΙ μονο (αρχειοθετηθει σημαινει να εχει παραμεινει απενεργοποιημενη) , μονο εκει υπαρχει τροπος ανακτησης περιεχομενου.

Με λιγα λογια σε μια ομάδα , μερος των δικαιωματων του εκαστοτε χρήστη , μεταβιβαζονται στον διαχειριστη.
Αυτα ειναι η αδεια να ποσταριστει κατι , να διαχειριστει κατι , και να διαγραφει κατι.

Επομενως το δικαιωμα να διαγραφει οτιδηποτε , εχει μεταβιβαστει στο διαχειριστη ο οποιος δρα αυτοβουλως.
:dump:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Skoda Fans Club”