Ξέρετε ότι ....

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24864
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Εμεις εχουμε μια εδω στη γειτονια πισω απο το σκλαβενιτη...την εχω δει σε βολτα με το σκυλι...
Πως βρεθηκε εδω, και πως τα καταφερνει με τοσο κοσμο κ θορυβο...απορω κι εγω!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24864
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

TORRERO έγραψε: Σάβ 08 Απρ 2023, 10:54 Εσύ που τρέχεις στα λαγκάδια, έχε το νου σου...: https://www.in.gr/2023/04/07/world/arko ... in-italia/
Δεν εχουμε εδω αρκουδες βρε!
Αγριογουρουνα μονο... :oops:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από TORRERO »

Kι εγώ έτσι πίστευα για την περιοχή μου, μέχρι πέρσι, που μου έσπασε 10 κυψέλες...
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Giannis93 έγραψε: Σάβ 08 Απρ 2023, 11:05 Εμεις έχουμε μια αλεπού που την βλέπουμε τα βράδια στο χώρο του Νοσοκομείου... Πως βρέθηκε εκει ακόμα απορώ.
https://www.nafpaktianews.gr/%CE%B1%CE% ... %BB%CE%B7/

https://www.drive.gr/news/ellada/ypalli ... toma-video

Πεινα φιλε μου

https://www.ertnews.gr/eidiseis/epistim ... o-falaina/

https://www.philenews.com/koinonia/syzi ... le/1540863

επισης τα ζωα ξερουν πως σε μεγαλο κινδυνο μπορουν να πανε κοντα σε ανθρωπους οπου θα εχουν καποια τυχη.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24864
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Αν υπάρχει κάποιο είδος πουλιού που είναι συνδεδεμένο με την περίοδο της Μεγάλης Εβδομάδας αυτό είναι σίγουρα η #Καρδερίνα.

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι απεικονίζεται σε περισσότερους από 500 πίνακες της Αναγέννησης και στα τέλη του Μεσαίωνα. Αυτό που είχε σημασία για όλους αυτούς τους ζωγράφους δεν ήταν βέβαια η ακριβής απεικόνιση του φυσικού κόσμου αλλά το συμβολικό ή αλληγορικό νόημα του πουλιού. Ιδιαίτερα σε πίνακες όπου απεικονίζεται η Παναγία, η Καρδερίνα κατείχε συχνά κεντρική θέση στη σύνθεση, σκαρφαλωμένη στα δάχτυλα της Θεοτόκου ή κουρνιασμένη στα χέρια του μικρού Χριστού.

Τι ήταν λοιπόν αυτό που έκανε τόσο δημοφιλή την Καρδερίνα;
Αρχικά, η έντονα 🟡κίτρινη, σαν χρυσή, φάσα στα φτερά της, ένα χρώμα που, από τους αρχαίους Έλληνες, είχε συνδεθεί με την ικανότητα να θεραπεύει τις ασθένειες.
Έπειτα το λαμπερό 🔴κόκκινο πρόσωπο: από τους μεσαιωνικούς χρόνους υπήρχε ο μύθος (στους Χριστιανούς) ότι το πουλί είχε αποκτήσει τα κόκκινα, σαν βαμμένα με αίμα φτερά του προσώπου του όταν έκατσε στον ώμο του Χριστού όταν ήταν επάνω στον σταυρό και προσπάθησε να του αφαιρέσει το ακάνθινο στεφάνι του.
Τέλος, τα γαϊδουράγκαθα, που αποτελούν βασική τροφή της Καρδερίνας, είχαν συμβολική σχέση με τη σταύρωση αλλά και θεωρούνταν τα ίδια θεραπευτικά.

Σήμερα, εξακολουθεί δυστυχώς να αποτελεί δημοφιλές θύμα παγίδευσης και δεκάδες χιλιάδες Καρδερίνες παγιδεύονται κάθε χρόνο παράνομα για να περάσουν τη ζωή τους μέσα σε κλουβιά.

Απο" ελληνικη ορνιθολογικη εταιρια"
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από TORRERO »

Ευχαριστούμε! :thumbs up:
Βρε τι μαθαίνει κανείς, από μαρτυριάρικα πουλιά...
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Antzela έγραψε: Δευ 17 Απρ 2023, 21:55 και προσπάθησε να του αφαιρέσει το ακάνθινο στεφάνι του.
Τέλος, τα γαϊδουράγκαθα, που αποτελούν βασική τροφή της Καρδερίνας, είχαν συμβολική σχέση με τη σταύρωση
Βέβαια να πούμε πως μεταξύ των πιστών, και ανεξάρτητα από το στεφάνι της Παναγίας των Παρισίων, πιο διαδεδομένη είναι η άποψη πως το στεφάνι του Χριστού ήταν φτιαγμένο από το φυτό Ευφόρμπια, Euphorbia splendens milii, με χώρα καταγωγής την Μαδαγασκάρη.

Το φυτό αυτό είναι γνωστό ως "Αγκάθι του Χριστού" και "αγκάθι του Στέμματος". Τα λουλούδια του είναι κόκκινα, κατά κύριο λόγο, θυμίζοντας σταγόνες αίματος.

http://votaniki.gr/xlorida/eidi/eidi-me ... -christoy/

Πολλά έχουν γραφτεί για το υλικό κατασκευής του ακάνθινου στεφανιού με την κυρίαρχη άποψη να θέλει η σύνθεση του να βασίζεται στα βούρλα του γένους Juncus και στο αγκαθωτό θαμνόδεντρο Ziziphus spina-christi, της οικογένειας των ραμνιδών.

https://www.e-storieskritis.gr/2017/04/ ... st_52.html

Εδω η θεωρια για το Παλιουρι:

https://aristeia.news/ήταν-το-ακάνθινο- ... ιησού-από/
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24864
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Ελιά Καβουσίου:Η 3η Αρχαιότερη Μινωική Ελιά(3370 ετών)🌳🌿💙🇬🇷
Η ελιά αυτή αποτελεί ένα φυσικό μνημείο και είναι η τρίτη αρχαιότερη ελιά στον κόσμο.
https://www.ellinikigeorgia.gr/arxaioteri-minoiki-elia/
Μάλιστα είναι μπολιασμένη σε άγριο υποκείμενο, αποτελώντας το αρχαιότερο δείγμα μπολιάσματος ανά την υφήλιο.

Σύμφωνα με την Ειδική Περιβαλλοντική Έκθεση την οποία υπέβαλλε ο Δήμος Ιεράπετρας στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση για την κήρυξη της αρχαίας ελιάς Καβουσίου ως Διατηρητέο Μνημείο της Φύσης, τόσο η Δημοτική και η Τοπική αρχή όσο και ο Πολιτιστικός Σύλλογος και οι κάτοικοι της περιοχής έχουν θέσει σε υψηλή προτεραιότητα την προστασία και ανάδειξη του μοναδικού αυτού φυσικού στοιχείου, η ηλικία του οποίου εκτιμάται στα 3.370 έτη και τοποθετείται στη διάρκεια της Μετανακτορικής μινωικής εποχής (1350π.Χ.).
Σήμερα η αρχαία ελιά Καβουσίου έχει συνολικό εμβαδό κόμης 112 τετραγωνικά μέτρα, ύψος περίπου εννέα μέτρα και περίμετρο κορμού (στη βάση του) 21 μέτρα, ο οποίος έχει έντονο ανάγλυφο και ιδιαίτερη αισθητική μορφολογία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21815
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από RoadRunner »

Να το πούμε στον Ζέρβα να πάει να την κλαδέψει, ξέρει αυτός :oops1:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24864
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Αυτος ουτε φυλλο δε θα αφησει.... :fussy:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24864
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Ο πελαργός είναι πουλί αγαπητό από τον λαό, μάλιστα είναι γνωστός από την αρχαιότητα ο θρύλος για την αυτοθυσία των νεαρών πελαργών που, εκτός από το ότι αναλαμβάνουν την διατροφή των αδύναμων γέρων γονιών τους, μαδούν τα φτερά τους για να τους ζεστάνουν.



Η λέξη πελαργός είναι σύνθετη από τις λέξεις «πελός» (μαύρος) και «αργός» (λευκός), και ανταποκρίνεται τελείως στο ασπρόμαυρο χρώμα αυτού του πουλιού. Το μήκος του ξεπερνάει το ένα μέτρο, οι φτερούγες του έχουν άνοιγμα δυο μέτρα και το βάρος του φτάνει τα τέσσερα κιλά περίπου. Προτιμά να τρέφεται σε ρηχά και στάσιμα νερά, σε λίμνες, λιμνοθάλασσες, λιμνούλες και ρυάκια. Είναι πολύ σιωπηλός, γι’ αυτό και στην αρχή πίστευαν ότι είναι βουβός. Σε σπάνιες όμως περιπτώσεις βγάζει μία λαρυγγώδη κραυγή ή ένα σφύριγμα.

Οι πελαργοί είναι μονογαμικά πουλιά. Όταν ζευγαρώσουν, το αρσενικό με το θηλυκό διατηρούν τον δεσμό τους για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Το θηλυκό γεννά τον Απρίλιο, συνήθως 2-3, πολλές φορές όμως ως και 6 αυγά. Η επώαση, που διαρκεί 30 περίπου ημέρες, γίνεται και από τους δυο γονείς. Αλλά και όταν εκκολαφθούν οι νεοσσοί, πάντα ένας από τους δυο γονείς μένει κοντά τους για να τους προστατεύει από τους εχθρούς, την βροχή, το κρύο ή την ζέστη.

Οι πελαργοί είναι μεταναστευτικά πουλιά. Όταν έρθει ο Οκτώβρης, ετοιμάζονται να φύγουν πάλι και να πάνε στην Νότιο Αφρική, όπου θα περάσουν τους ψυχρούς μήνες του χειμώνα. Λίγες ημέρες πριν από την αναχώρησή τους συναθροίζονται σε λιβάδια, κοντά σε τέλματα ή λίμνες, και από κεί ξεκινούν όλοι μαζί.



Οι πελαργοί κάνουν το μακρύ αυτό ταξίδι τους όχι πετώντας, άλλα ανεμοπορώντας. Γι’ αυτό όμως χρειάζονται ανοδικά ρεύματα, που δημιουργούνται μόνο πάνω από την στεριά. Σχηματίζουν μικρές ομάδες, που αρχίζουν να γυροπετούν και ν’ ανεβαίνουν όλο και ψηλότερα, ξεπερνώντας σε πολλές περιπτώσεις τα 700 μέτρα. Κατόπιν, ξαφνικά, όλοι μαζί αφήνουν το θερμό ανοδικό ρεύμα και παίρνουν την κατεύθυνση μετανάστευσης με ταχύτητα που ξεπερνά τα 70 χλμ./ώρα.

Είναι παροιμιώδη τα «δικαστήρια των πελαργών», όπου αποφασίζεται η ποινή του θανάτου για εκείνον που θα καθυστερήσει να φτάσει στην συγκέντρωση πριν από την μετανάστευση ή για εκείνον που πρόδωσε την συζυγική πίστη. Επίσης, οι παραδόσεις πολλών λαών αναφέρονται στην αυτοθυσία των νεαρών πελαργών που μαδούν τα φτερά τους για να σκεπάσουν τους αδύναμους, γέρους γονείς τους.

Κείμενο: Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Antzela έγραψε: Τρί 18 Ιούλ 2023, 16:55 Ο πελαργός είναι πουλί αγαπητό από τον λαό, μάλιστα είναι γνωστός από την αρχαιότητα ο θρύλος για την αυτοθυσία των νεαρών πελαργών που, εκτός από το ότι αναλαμβάνουν την διατροφή των αδύναμων γέρων γονιών τους, μαδούν τα φτερά τους για να τους ζεστάνουν.
Επισης για το οτι αυτοτραυματιζεται (ματωνει) εαν δεν εχει κατι να δωσει στα μικρα του και τους δινει το αιμα του.

Εικόνα

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ: Πελαργός. Συμβολίζει την αποφασιστικότητα της 9ης Ταξιαρχίας ΠΖ στην εκτέλεση της αποστολής της. Είναι γνωστό ότι το πτηνό αυτό, με την ευγένεια και την υπερηφάνεια του χαρακτήρα του, αντιμετωπίζει με γενναιότητα το θάνατο, όταν χρειασθεί.

ΡΗΤΟ: "Η ΚΑΛΩΣ ΖΗΝ Η ΚΑΛΩΣ ΤΕΘΝΗΚΕΝΑΙ".

"Ουκ αν πριαίμην ουδενός λόγου βροτόν όστις κεναίσιν ελπίσιν θερμαίνεται· αλλ' ή καλώς ζην ή καλώς τεθνηκέναι τον ευγενή χρή".
Σοφοκλέους, Αίας 477-480
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24864
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

Υπεροχα πτηνα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από TORRERO »

Όλη η φύση, υπέροχη είναι..
Ένα δίποδο ον, είναι το μόνο "μελανό" σημείο της...
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24864
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Ξέρετε ότι ....

Δημοσίευση από Antzela »

TORRERO έγραψε: Πέμ 20 Ιούλ 2023, 18:03 Όλη η φύση, υπέροχη είναι..
Ένα δίποδο ον, είναι το μόνο "μελανό" σημείο της...
Αχ, αν ητσν μονο ενα διποδο δε θα υπηρχε προβλημα.....ειμαστε πολλα δυστυχως!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”