ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΠΑΡΑΠΟΝΑ

Η γνώμη σας και η άποψη σας είναι πολύ πολύ σημαντική για εμάς επομένως για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πρόταση παρακαλώ ποστάρετε στο αντίστοιχο θέμα.

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΠΑΡΑΠΟΝΑ

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

RoadRunner έγραψε: Όλα έχουν φρένο, σε κάποια όμως μπορεί να μην δουλεύει λόγο ελαττώματος, όπως και να εχει βάση Ευρωπαϊκής νομοθεσίας όλα τα ανταλλακτικά έχουν εγγύηση ενός έτους.
Άν όμως μπαίνουν τα λάθος αμορτισέρ δεν θα σου την περάσει κανείς και σταματήστε επιτέλους τις κινδυνολογίες, προς Θεού δύο ρημάδια αμορτισέρ είναι, θα πάει ο άνθρωπος και θα τα αλλάξει η θα πάρει άλλα, πραγματικά είναι πολύ ψυχοφθόρο να διαβάζεις συνέχεια "σεντόνια" σε τόνο αντιπολίτευσης,τα οποία τις περισσότερες φορές είναι εντελώς αναληθή και προσωπική άποψη του καθενός η οποία έχει σχηματιστεί με λάθος αντιλήψεις.
Γιάννη, επειδή προφανώς αναφέρεσαι σε μένα, θα σου πω ότι το ποστ σου με προσβάλλει αν μη τί άλλο.

Ούτε κινδυνολόγος είμαι, ούτε εντελώς αναληθή πράγματα γράφω, ούτε λάθος αμορτισέρ έβαλα, κι εγώ κι ο φίλος μας φαντάζομαι.
Το θέμα το έψαξα ενδελεχώς για το δικό μου αμάξι και είναι όπως ακριβώς τα γράφω.
Τα aftermarket - που κοστίζουν περί τα 30 με 40 ευρώ - ΔΕΝ έχουν φρένο. Αν πάμε σε πιο ακριβά που πλησιάζουν σε τιμή τα γνήσια δεν ξέρω, μάλλον όμως θα μιλάμε για άλλο προϊόν.
Όταν έψαχνα αν θυμάσαι, εσύ μου είχες γράψει ότι είναι όλα κατασκευασμένα από την ίδια εταιρεία και ο καθένας βάζει απλά το λογότυπό του, εξ ου και οι διαφορετικές μάρκες. Εκτός κι αν δεν ισχύει αυτό - ότι δηλαδή μία εταιρεία τα φτιάχνει και τα πουλάει στις άλλες, άρα είναι το ίδιο ουσιαστικά προϊόν - αλλά σ' αυτή την περίπτωση δεν είμαι εγώ αυτός που σκορπάει ανακρίβειες δεξιά κι αριστερά.


RoadRunner έγραψε:Είναι "πεσμένα" τα αμορτισέρ σας,βάλτε καινούργια,δείτε πόσα N ήταν αυτά που είχατε και βάλτε 30 η 50N παραπάνω και θα είστε οκ. Για RS ο κωδικός είναι 1Z5827550E και αν δεν κάνω λάθος η δύναμη τους είναι στα 440 Νιούτον ενω τα απλά πρέπει να είναι 405 Νιούτον. Πανω στο αμορτισέρ γραφει ολα του τα στοιχεια και τον κωδικό, οποιος θα ειναι φυσικά της Stabilus,δεν υπάρχει αλλος κατασκευαστης σε οτι συσκευασία και να ερθουν,οποτε απ οπου τα βρειτε ποιο φθηνά,ειτε γνησια ειτε Swag η Monroe.


RoadRunner έγραψε:Οχι ολα Stabilus ειναι,οτι υπαρχει σε τετοιο αμορτησερ ειναι Stabilus,απο Scania μεχρι Mercedes,απο Skoda μεχρι Lada κτλ... απλα αλλαζει η τιμη, η Swag τα εχει ποιο φθηνά και απο την τιμη καταλογου της Stabilus και μεσα στην συσκευασια της Swag Stabilus εχει.


RoadRunner έγραψε:Όταν η Swag παίρνει 10.000 τεμάχια από την Stabilus εχει άλλη τιμή,βάζει μικρότερο κέρδος και τα πουλάει ποιο χαμηλά,παντού γίνεται αυτό :wink:





Ό,τι γράφω, το γράφω για να βοηθήσω όσο μπορώ ώστε να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος άδικα (όπως εγώ) και κανένα λόγο δεν έχω να υποτιμήσω πρόσωπα και προϊόντα. Όποιος θέλει ας βάλει aftermarket (ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του), αλλά να μην απορεί μετά γιατί κοπανάει στο άνοιγμα.



Υ.Γ.
Θα παρακαλέσω για μία ακόμα και τελευταία φορά, να μη με προσβάλλεις ελαφρά τη καρδία εδώ μέσα. Έχει γίνει κάμποσες φορές και το βλέπω, δεν είμαι τούβλο. Αν έχεις κάτι μαζί μου τον τελευταίο καιρό, θα χαρώ να μάθω το λόγο και να το συζητήσουμε. Ουδείς άσφαλτος που λέει και η Άντζελα. :happy1:

Ευχαριστώ πολύ. :thumbs up:
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21815
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από RoadRunner »

Βαρύ Πόδι έγραψε:
Γιάννη, επειδή προφανώς αναφέρεσαι σε μένα, θα σου πω ότι το ποστ σου με προσβάλλει αν μη τί άλλο.

Ούτε κινδυνολόγος είμαι, ούτε εντελώς αναληθή πράγματα γράφω, ούτε λάθος αμορτισέρ έβαλα, κι εγώ κι ο φίλος μας φαντάζομαι.
Αφού έχετε αεροτομή και οι δύο βάλατε αμορτισέρ με 440Ν? Βάλατε τα σωστά αμορτισέρ με την σωστή διαδρομή?
?
Το θέμα το έψαξα ενδελεχώς για το δικό μου αμάξι και είναι όπως ακριβώς τα γράφω.
Τα aftermarket - που κοστίζουν περί τα 30 με 40 ευρώ - ΔΕΝ έχουν φρένο. Ποιος σου είπε ότι τα γνήσια έχουν φρένο και το φρένο δημιουργείται από την ταχύτητα άνωσης της πίσω πόρτας δημιουργώντας μεγαλύτερη αντίσταση στην οπή διαφυγής του αμορτισέρ με αποτέλεσμα στο τελείωμα του να ζορίζεται να αδειάσει και να φρενάρει? Αν πάμε σε πιο ακριβά που πλησιάζουν σε τιμή τα γνήσια δεν ξέρω, μάλλον όμως θα μιλάμε για άλλο προϊόν.

Έβαλες αυτά που σου είπα να βάλεις και κοπανάει?

Όταν έψαχνα αν θυμάσαι, εσύ μου είχες γράψει ότι είναι όλα κατασκευασμένα από την ίδια εταιρεία και ο καθένας βάζει απλά το λογότυπό του, εξ ου και οι διαφορετικές μάρκες. Εκτός κι αν δεν ισχύει αυτό - ότι δηλαδή μία εταιρεία τα φτιάχνει και τα πουλάει στις άλλες, άρα είναι το ίδιο ουσιαστικά προϊόν - αλλά σ' αυτή την περίπτωση δεν είμαι εγώ αυτός που σκορπάει ανακρίβειες δεξιά κι αριστερά.



Εδώ γράφω κάτι διαφορετικό απ' ότι γράφω...
RoadRunner έγραψε: Πανω στο αμορτισέρ γραφει ολα του τα στοιχεια και τον κωδικό, οποιος θα ειναι φυσικά της Stabilus,δεν υπάρχει αλλος κατασκευαστης σε οτι συσκευασία και να ερθουν,οποτε απ οπου τα βρειτε ποιο φθηνά,ειτε γνησια ειτε Swag η Monroe.


.. εδώ..
RoadRunner έγραψε:Οχι ολα Stabilus ειναι,οτι υπαρχει σε τετοιο αμορτησερ ειναι Stabilus,απο Scania μεχρι Mercedes,απο Skoda μεχρι Lada κτλ... απλα αλλαζει η τιμη, η Swag τα εχει ποιο φθηνά και απο την τιμη καταλογου της Stabilus και μεσα στην συσκευασια της Swag Stabilus εχει.

.. η εδώ?
RoadRunner έγραψε:Όταν η Swag παίρνει 10.000 τεμάχια από την Stabilus εχει άλλη τιμή,βάζει μικρότερο κέρδος και τα πουλάει ποιο χαμηλά,παντού γίνεται αυτό :wink:





Ό,τι γράφω, το γράφω για να βοηθήσω όσο μπορώ ώστε να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος άδικα (όπως εγώ) και κανένα λόγο δεν έχω να υποτιμήσω πρόσωπα και προϊόντα. Όποιος θέλει ας βάλει aftermarket (ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του), αλλά να μην απορεί μετά γιατί κοπανάει στο άνοιγμα.



Υ.Γ.
Θα παρακαλέσω για μία ακόμα και τελευταία φορά, να μη με προσβάλλεις ελαφρά τη καρδία εδώ μέσα. Έχει γίνει κάμποσες φορές και το βλέπω, δεν είμαι τούβλο. Αν έχεις κάτι μαζί μου τον τελευταίο καιρό, θα χαρώ να μάθω το λόγο και να το συζητήσουμε. Ουδείς άσφαλτος που λέει και η Άντζελα. :happy1:

Ευχαριστώ πολύ. :thumbs up:

Θέλω να μου απαντήσεις αν γράφω στις τρεις παραθέσεις διαφορετικά πράγματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

- Στην 1η παράθεση που έχω κάνει quote πάνω-πάνω γράφεις ότι ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΦΡΕΝΟ. Όχι λοιπόν, δεν έχουν όλα. Απλά είναι τα πράγματα.

- Έβαλα τα σωστά με 440 newton, όπως ακριβώς προβλέπεται για το RS με τη μαμά αεροτομή. Η αεροτομή που έβαλα είναι ιμιτασιόν αυτής του RS.

- Τα aftermarket αμορτισέρ ήταν προδιαγραφών για το RS, αφού φυσικά είδα το site τους και μίλησα για να επιβεβαιώσω ότι θα είναι οκ. (Δε ρώτησα για φρένο. Το θεωρούσα αυτονόητο, αυτό ήταν το λάθος μου).

- Τα αμορτισέρ δουλεύανε μια χαρά κατά τ' άλλα. Ήταν κατάλληλα για το βάρος της πόρτας ΜΕ την αεροτομή, με τη μόνη διαφορά ότι στο τελείωμα του ανοίγματος "χτύπαγε", καθώς δεν σταματούσε ομαλά με φρένο. Εμένα αυτό με χάλαγε και απ' ότι είδα όχι μόνο εμένα τελικά.

- Μιλώντας εκ των υστέρων με το μαγαζί, παραδέχτηκαν (αναγκαστικά) ότι δεν έχουν φρένο και ότι κανένα απ' αυτά τα aftermarket και αυτού του επιπέδου τιμών δεν έχει φρένο. Όφειλαν φυσικά να μου το έχουν πει εκ των προτέρων.

- Μα ακριβώς, και στις 3 παραθέσεις γράφεις το ίδιο πράγμα, γι' αυτό στα θύμισα. Ότι μόνο η stabilus φτιάχνει τα αμορτισέρ αυτά και ότι όποιο και να πάρεις, ουσιαστικά θα είναι το ίδιο. ΔΕΝ ισχύει λοιπόν. Αναλόγως της τιμής παίρνεις άλλο προϊόν. Δεν ξέρω αν φτιάχνει μια κατηγορία αμορτισέρ, πχ χωρίς φρένο, ή φτιάχνει και με φρένο με άλλες τιμές. Ξέρω ότι τα φτηνιάρικα ΔΕΝ είναι ίδια με αυτά που βάζει η skoda, ασχέτως από πού τα προμηθεύεται και η skoda και αν απλά η όποια stabilus έχει φτηνή και ακριβή σειρά. Ποσώς μ' ενδιαφέρει ποιός τα φτιάχνει, με νοιάζει τί κάνει το καθένα και αν το κάνει σωστά όπως πρέπει.
Αυτό που πρέπει για μένα να ρωτάει ο πελάτης είναι αν έχει φρένο ή όχι.



Επομένως τα περί διασποράς εκ μέρους μου αναληθών στοιχείων τρομοκρατώντας άδικα τον κόσμο, επειδή απλά "έχω εσφαλμένες αντιλήψεις" δεν ισχύουν.




Πάω να πάρω το παιδί απ' το σχολείο. :smile:
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21815
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από RoadRunner »

Είπα ότι τα κινέζικα που πήρες,αν πήρες κινέζικα τα φτιάχνει η Stabilus? (βασικά τι μάρκα πήρες,δώσε μου και κωδικό) η σου είπα ότι η Stabilus που φτιάχνει για του μεγαλύτερους κατασκευαστές μοιράζεται το ίδιο προϊών με Swag η Monroe? Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, έβαλες το στέλεχος πάνω η κάτω? Γιατί δεν εχει σημασία πως θα το βάλεις γιατί αν είχε σημασία θα υπήρχε το φρένο που φαντάζεσαι ότι εχει το αμορτισέρ και θα έπρεπε να τα βάλεις συγκεκριμένα, (αν θυμάσαι καλά το είχε γράψει και ο Λουκάς,για το πώς θέλεις να το βάλεις το αμορτισέρ για λόγους λίπανσης της τσιμούχας). Άρα ερχόμαστε πάλι ξανά στην ποιο πάνω απάντηση μου "το φρένο δημιουργείται από την ταχύτητα άνωσης της πίσω πόρτας δημιουργώντας μεγαλύτερη αντίσταση στην οπή διαφυγής του αμορτισέρ με αποτέλεσμα στο τελείωμα του να ζορίζεται να αδειάσει και να φρενάρει" .

Θέλω να μου πεις τον κωδικό που πήρες και δεν σου έκανε δουλεία και την μάρκα του αμορτισέρ, ήταν μια από τις 3 που σου πρότεινα η όχι? Ήταν για 5τη πόρτα η όχι? Ήταν για το μοντέλο σου η όχι?

Εδω μια φωτογραφία που έβγαλα μόλις τώρα από αμορτισέρ το οποίο δουλεύω στο μαγαζί για παρόμοια εφαρμογή.

Εικόνα
Βαρύ Πόδι έγραψε:- Μα ακριβώς, και στις 3 παραθέσεις γράφεις το ίδιο πράγμα, γι' αυτό στα θύμισα. Ότι μόνο η stabilus φτιάχνει τα αμορτισέρ αυτά και ότι όποιο και να πάρεις, ουσιαστικά θα είναι το ίδιο. ΔΕΝ ισχύει λοιπόν. Αναλόγως της τιμής παίρνεις άλλο προϊόν. Δεν ξέρω αν φτιάχνει μια κατηγορία αμορτισέρ, πχ χωρίς φρένο, ή φτιάχνει και με φρένο με άλλες τιμές. Ξέρω ότι τα φτηνιάρικα ΔΕΝ είναι ίδια με αυτά που βάζει η skoda, ασχέτως από πού τα προμηθεύεται και η skoda και αν απλά η όποια stabilus έχει φτηνή και ακριβή σειρά.
Στην πρωτη παράθεση σου απαντώ στην ερώτηση σου η οποία είναι
Βαρύ Πόδι έγραψε:Εννοείς ότι τα μαμά αμορτισέρ είναι μάρκας stabilus? Και από κει και πέρα υπάρχουν και άλλων εταιρειών, όπως Swag ή Monroe?
Με αυτή την απάντηση
RoadRunner έγραψε:Οχι ολα Stabilus ειναι,οτι υπαρχει σε τετοιο αμορτησερ ειναι Stabilus,απο Scania μεχρι Mercedes,απο Skoda μεχρι Lada κτλ... απλα αλλαζει η τιμη, η Swag τα εχει ποιο φθηνά και απο την τιμη καταλογου της Stabilus και μεσα στην συσκευασια της Swag Stabilus εχει.
Αφού ποιο πάνω είχα γράψει αυτό
RoadRunner έγραψε:Είναι "πεσμένα" τα αμορτισέρ σας,βάλτε καινούργια,δείτε πόσα N ήταν αυτά που είχατε και βάλτε 30 η 50N παραπάνω και θα είστε οκ. Για RS ο κωδικός είναι 1Z5827550E και αν δεν κάνω λάθος η δύναμη τους είναι στα 440 Νιούτον ενω τα απλά πρέπει να είναι 405 Νιούτον. Πανω στο αμορτισέρ γραφει ολα του τα στοιχεια και τον κωδικό, οποιος θα ειναι φυσικά της Stabilus,δεν υπάρχει αλλος κατασκευαστης σε οτι συσκευασία και να ερθουν,οποτε απ οπου τα βρειτε ποιο φθηνά,ειτε γνησια ειτε Swag η Monroe.
Άρα έτσι βγαίνει νόημα απ αυτά που έγραψα ενώ με σκέτες παραθέσεις όπως έγραψες ποιο πάνω βγαίνει το νόημα που ήθελες.

Και σε ξαναρωτώ, πήρες γνήσια της Skoda και δεν ήταν Stabilus? Αν ναι κάνω λάθος, αν πήρες κινέζικο no name η καμία απο τις παραπάνω μάρκες που αναγράφω κάνεις λάθος.
Βαρύ Πόδι έγραψε:Δεν είχα και δυνατότητα επιλογών (δεν υπήρχαν όλες οι μάρκες, παρότι αναφέρονταν στο site του μαγαζιού), αν και όπως έχει ήδη ειπωθεί απ' τους γνώστες, όλα μιας εταιρείας είναι ουσιαστικά.
LBS τα λένε αυτά που πήρα.
Τα lbs Που πήρες έχουν καμιά σχέση με όσα έχω πεί?Μέσα στη συσκευασία των lbs το αμορτισέρ ήταν stabilus?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akis VH
Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2012, 23:30
Μοντέλο: OCTAVIA II (fl)
Τοποθεσία: ΞΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από Akis VH »

Φσσσσσσσττ....
Έχει ξεφύγει το θέμα και δε κατάλαβα τι παίζει τώρα... :silly:
Λοιπόν, τα δικά μου λένε επάνω AINOGAS είναι τούρκικα.
Αν θυμάμαι καλά γύρω στα €35 το σετ.. (χωρίς απόδειξη)

Τώρα τα εργοστασιακά €53 ανά κομμάτι (€106 σετ) και επιπλέον έκπτωση 20% λόγω πελατείας .

Τα περιμένω μέσα στη βδομάδα..
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από tsiogeo »

τα stabilus είναι η εταιρία που φτιάχνει και τους στυλούς; :silly1: η γνώμη μου είναι να βάζεις τα μαμα , αν δεν μπορεις λόγω τσέπης που είναι φυσικό τότε καταπίνεις ότι σου βγάλουν. σίγουρα πέρα από τα μαμα θα υπάρχουν τα παραπλήσια αλλά και τα τελείως μούφα, ότι πληρώνεις παίρνεις. :smile:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
Akis VH
Member
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ 04 Ιαν 2012, 23:30
Μοντέλο: OCTAVIA II (fl)
Τοποθεσία: ΞΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από Akis VH »

tsiogeo έγραψε:τα stabilus είναι η εταιρία που φτιάχνει και τους στυλούς; :silly1: η γνώμη μου είναι να βάζεις τα μαμα , αν δεν μπορεις λόγω τσέπης που είναι φυσικό τότε καταπίνεις ότι σου βγάλουν. σίγουρα πέρα από τα μαμα θα υπάρχουν τα παραπλήσια αλλά και τα τελείως μούφα, ότι πληρώνεις παίρνεις. :smile:

..και αυτό σωστό..
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

Γιάννη,
- Όπως έχω ήδη γράψει, δεν τα έχω πλέον τα aftermarket για να σου πω λεπτομέρειες. Τα πούλησα μέσω αγγελίας, αφού πρώτα εξήγησα στον υποψήφιο αγοραστή τί παίρνει και γιατί τα δίνω. Δεν ήθελε να σκάσει κατοστάρα για γνήσια, οπότε με 25 έκανε τη δουλειά του (πρόθυμος για υποχωρήσεις).
- Δε χρειάζεται να ρωτάς και να ξαναρωτάς αν έβαλα το σωστό για το δικό μου μοντέλο με 5η πόρτα. Ήμαρτον, έχω πει ότι δεν ξέρω από μηχανολογικά, όχι ότι είμαι πανηλίθιος και θα έπαιρνα για scania. :laugh: Η εταιρεία μέσω του site της, τα είχε ως προδιαγραφών για 5άρι RS με αεροτομή, στα 440 newton. Είχα ζητήσει stabilus ή swag, αλλά δεν είχαν και μου είπαν κι εκείνοι ότι τα ίδια ήταν όλα, ίδιων προδιαγραφών δηλ. και μόνο το σήμα αλλάζει (και λίγο η τιμή λόγω ταμπέλας). Τώρα αν αυτοί δεν ξέρουν τί πουλάνε, ή σου δίνουν ό,τι νά 'ναι προκειμένου να πουλήσουν παραπλανώντας σε, δεν το ξέρω, ούτε μπορώ να το ξέρω / αποκλείσω / ελέγξω.
- Μ' έκανες να κατέβω τώρα να δω τα καινούργια. :dump: Έχουν κάτι μικρά μπλε γραμματάκια που δε διακρίνω λόγω φωτισμού στο γκαράζ και μυωπίας. Άσχετο: είναι κα^λα ν' ακούς το φφφφφφσσσσσ όταν φρενάρει. :laugh:
- Η τοποθέτησή τους δεν μπορεί να γίνει λάθος, πχ ανάποδα. Πώς να βάλεις τα αμορτισέρ ανάποδα και να δουλέψει? :dizzy: Άσε που τα έβαλα με τον Νίκο που ξέρει και πολύ περισσότερα από μένα (έτσι για να μας φύγει κάθε αμφιβολία περί ασχετοσύνης μου). :happy:
- Το ότι εμπορεύεσαι τέτοια είδη (δεν το ήξερα) δικαιολογεί το ενδιαφέρον σου να υποστηρίξεις τα aftermarket, δε μου επιτρέπει όμως να εθελοτυφλώ έναντι της πραγματικότητας για λόγους καθαρά συμφορουμιτικής αλληλεγγύης. :smile:


tsiogeo έγραψε: τα stabilus είναι η εταιρία που φτιάχνει και τους στυλούς; :silly1: η γνώμη μου είναι να βάζεις τα μαμα , αν δεν μπορεις λόγω τσέπης που είναι φυσικό τότε καταπίνεις ότι σου βγάλουν. σίγουρα πέρα από τα μαμα θα υπάρχουν τα παραπλήσια αλλά και τα τελείως μούφα, ότι πληρώνεις παίρνεις. :smile:
Πάνσωστος. :thumbs up:


Ο κόσμος κατάλαβε αυτό που πρέπει. :wink:
Ας το λήξουμε εδώ, δεν έχει νόημα. :thumbs up:
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24008
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από linkin's dad »

Τα αμορτισερ της πορτας ειναι αεριου μονοσωληνια υψηλης πιεσης και πρεπει να μπουν αναποδα για να λιπαινεται η τσιμουχα στεγανοποιησης.Αποδειξη οτι τοποθετουνται αναποδα απο το εργοστασιο. :smile:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21815
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από RoadRunner »

Βαρύ Πόδι έγραψε: - Δε χρειάζεται να ρωτάς και να ξαναρωτάς αν έβαλα το σωστό για το δικό μου μοντέλο με 5η πόρτα. Ήμαρτον, έχω πει ότι δεν ξέρω από μηχανολογικά, όχι ότι είμαι πανηλίθιος και θα έπαιρνα για scania. :laugh:
Εντελώς πληροφοριακά τώρα, το ότι ένα σαιτ έλεγε ότι είναι για το αμάξι σου δεν σημαίνει ότι είναι για το αμάξι σου και αυτό αποδείχτηκε νομίζω.
Βαρύ Πόδι έγραψε:
- Η τοποθέτησή τους δεν μπορεί να γίνει λάθος, πχ ανάποδα. Πώς να βάλεις τα αμορτισέρ ανάποδα και να δουλέψει? :dizzy: Άσε που τα έβαλα με τον Νίκο που ξέρει και πολύ περισσότερα από μένα (έτσι για να μας φύγει κάθε αμφιβολία περί ασχετοσύνης μου). :happy:

Ναι δουλεύει κανονικότατα,γιατι οταν η πόρτα ειναι κλειστή η μπουκάλα κοιτάζει κατω,οταν ανοίγει η μπουκάλα κοιτάει πανω. Ειται ετσι ειτα αλλιώς την ιδια λειτουργια εχει για να καταλαβεις τι προσπαθώ να σου πω ποιο πάνω αλλά πάλι δεν κατάλαβες.
Βαρύ Πόδι έγραψε: - Το ότι εμπορεύεσαι τέτοια είδη (δεν το ήξερα) δικαιολογεί το ενδιαφέρον σου να υποστηρίξεις τα aftermarket, δε μου επιτρέπει όμως να εθελοτυφλώ έναντι της πραγματικότητας για λόγους καθαρά συμφορουμιτικής αλληλεγγύης. :smile:
Δεν εμπορεύομαι τέτοια είδη και δεν υποστηρίζω aftermarket. Το συγκεκριμένο είναι παραγγελία πελάτη μου για Scania 124 και άριστο παράδειγμα το τί προσπαθώ να σου εξηγήσω, αλλά μάταιο γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις, μέχρι και φωτογραφία σου έβγαλα αλλά εσυ πάλι προσπαθείς να διαστρεβλώσεις όλο το νόημα. Τι παει να πει να ετεροτυφλείς ? Βρές μου έναν εδώ μέσα που με ρώτησε κάτι και δεν του απάντησα κι άν του απάντησα να του έδωσα λάθος πληροφορία.

Το οτι μπήκα οτι τριπακι να σας αναλύσω και να σας δώσω κωδικό για δίκη σας εξυπηρέτηση με κάνει αυτόματα υποστηρικτή aftermarket με υπονοούμενο προώθησης ανταλλακτικων? Παμε καλα? Έκανες ένα φαόυλ και προσπαθείς να μου το φορτώσεις τώρα ?


Βαρύ Πόδι έγραψε: Ο κόσμος κατάλαβε αυτό που πρέπει. :wink:
Φυσικά και ο κόσμος κατάλαβε αυτό που πρέπει γι αυτό σε παρακαλώ σταμάτα να ξεφτιλίζεσαι δημόσια και κόψε αυτό το ύφος που έχεις.Σταμάτα επίσης να διαστρεβλώνεις όλο το νόημα σε παρακαλώ πολύ.

Τα πράγματα είναι απλά. πήρες λάθος αμορτισέρ, δεν σου εκαναν και τελείωσε η υπόθεση, παραδέξου το.

Τέλος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

Γιάννη, επιμένεις να με προσβάλλεις άδικα, μόνο και μόνο για να μην παραδεχτείς το αυτονόητο. Ότι στο εμπόριο κυκλοφοράνε άπειρα προϊόντα κινεζιές που υπόσχονται ότι είναι σαν τα γνήσια, αλλά τελικά δεν έχουν το πλέον απαραίτητο, το φρένο.

Να σου τονίσω εδώ ότι δεν ξεφτιλίζομαι επειδή εσύ το λες απλά. Ως συντονιστής θα όφειλες να τηρείς εσύ πρώτος τους κανόνες και να γράφεις χωρίς ειρωνίες και προσβολές. Είναι και για σένα οι κανόνες φαντάζομαι. Ή μήπως όχι? Αν υπάρχουν εξαιρέσεις θα πρέπει να το ξέρουμε.
Παρότι όμως σου ζήτησα να σταματήσεις να με προσβάλλεις, εσύ συνεχίζεις ακάθεκτος. Δε θα σ' ακολουθήσω. Μου φτάνουν τα πμ που λαβαίνω σχετικά........


Πήρα αυτά που υποτίθεται έκαναν για το αμάξι μου. Δεν έχω να παραδεχτώ τίποτα επειδή απλά έτσι θέλεις εγωιστικά να μας πείσεις.
Και το έπαθε και άλλος όπως είδαμε πιο πριν.
Το ίδιο το μαγαζί που τα πήρα παραδέχτηκε (κατόπιν εορτής φυσικά) ότι δεν έχουν φρένο, αλλά εσένα δε σου αρκεί ούτε αυτό.


Έλεος πια με τα αλάθητα του εκάστοτε Πάπα. Σε όλα τα φόρουμ η ίδια ιστορία......


Βρές μου έναν εδώ μέσα που με ρώτησε κάτι και δεν του απάντησα κι άν του απάντησα να του έδωσα λάθος πληροφορία.

Έχω ήδη δύο, αλλά δεν μου επιτρέπεται να πω. Ξκιούσμι.
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24008
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από linkin's dad »

Φτανει ρε παιδια.Θα τσακωθουμε εδω μεσα για δυο αμορτισερ πορτας! :dizzy:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10351
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από windmill82 »

Παιδια μου,
Η ολη παρεξηγηση εγινε για δυο λεξεις που αλλιώς τις ειπε ο Γιαννης , αλλιως τις καταλαβε ο Κώστας. Δυστυχως στον γραπτό λόγο ειναι ευκολο να παρερμηνευτουν εννοιες και φράσεις.
Θα ηθελα να ηρεμήσουμε.
Δεν ειμαστε εχθροί ουτε θα γινουμε, μιλάμε καθημερινά, εχουμε πιει και 2 τονους κρασί παρεα.
Ας επικρατήσει η ηρεμία εκατερωθεν παρακαλώ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βαρύ Πόδι
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Παρ 05 Σεπ 2008, 12:38
Μοντέλο: Octavia5 '09 1.8 Tsi FL
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από Βαρύ Πόδι »

windmill82 έγραψε: ..............εχουμε πιει και 2 τονους κρασί παρεα.
...............
Εικόνα


:laugh: :laugh: :laugh:
-----------------
Πλέον ταϊζω 208 αλόγατα :happy1:
Εικόνα
Κώστας

-----------------
Άβαταρ μέλους
giannis amaliada
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 5689
Εγγραφή: Πέμ 27 Σεπ 2007, 12:29
Μοντέλο: Octavia RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αμαλιάδα

Re: ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ OCTAVIA II F/L

Δημοσίευση από giannis amaliada »

Τώρα που ηρέμησαν τα πράγματα θα γράψω και εγώ κάτι για το μέλλον και για παρόμοιες καταστάσεις.

Οι κανόνες είναι για όλους και δεν εξαιρείται κανένας. Βέβαια η επιλογή της ομάδας διαχείρισης να τους εφαρμόζει με ελαστικότητα έγινε στο πλαίσιο της δημιουργίας ενός φόρουμ με κλίση προς την καλύτερη και πιο φιλική σχέση μεταξύ των μελών. Μην το εκλαμβανετε ως αδυναμία αλλά ως επιλογή. Και οι επιλογές αλλάζουν εύκολα.

Ως προς το αλάθητο του παπά. Μετά από 10 χρόνια ύπαρξης αυτού του χωρου έχουμε αποκτήσει ταιριαστά εμπειρία από μέλη που αμφισβητούσαν αλλά μέλη ως προς τις απόψεις τους και πολλές φορές τους έλεγαν πως ότι κάνουν το κάνουν με σκοπό το κέρδος. Η αλήθεια εδώ είναι μια. Εγώ είμαι αστυνομικός και ο Γιάννης ο Roadrunner δεν μπορεί να ξέρει παραπάνω από εμένα σε ότι έχει να κάνει με τη δουλειά μου. Μπορεί να έχει ψαχτεί και να έχει μια εικόνα αλλά και πάλι αυτά που ξέρει είναι από άλλους ενώ εγώ τα κάνω καθημερινά και έχω προσωπική εμπειρία. Έτσι και εγώ δεν μπορώ να παω και να υποστηρίζω ότι ξέρω πιο πολλά από τον κάθε Γιάννη που όλη τη μέρα ασχολείται με ανταλλακτικά ότι ξέρω παραπάνω η να πάω στο Λούκα και να του πω ότι ξέρω να διδάσκω καλύτερα. Τα ίδια αυτά μέλη βέβαια όταν έφυγαν από το φόρουμ και πήγαν σε άλλα φόρουμ έκαναν τα ίδια και χειρότερα. Αλλά τελικά ήταν θέμα της προσωπικότητας τους και όχι των απόψεων που διάβαζαν εδώ και έβγαιναν από τα ρούχα τους για το αλάθητο κάποιων.

Τέλος το πιο σημαντικό που ξεχνάμε όλοι. Η συμμετοχή στο φόρουμ είναι επιλογή μας και όχι υποχρέωση μας. Αυτό μεταφράζεται στην επιλογή να μείνουμε αν μας αρέσει και να φύγουμε αν μας ενοχλεί κάτι και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται να δικαιολογησει τίποτα . Δεν υπάρχει κάποια ποινή με την αποχώρηση κάποιου. Το φόρουμ θα συνεχίσει να υπάρχει και χωρίς μέλη που το θεωρούν πηγή παραπληροφορησης η μαγαζάκι οποιουδήποτε γράφει εδώ μεσα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ - ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΠΑΡΑΠΟΝΑ”