Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Σημαντικες ειδήσεις αυτοκινήτου από όλο τον κόσμο!

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21815
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από RoadRunner »

Πολλοί οδηγοί έχουν εμπλακεί σε ατύχημα και κάποιες φορές είναι δύσκολο να βρουν το δίκιο τους. Αν όμως είχαν μία κάμερα στο ταμπλό όλα θα ήταν αλλιώς... Η μήπως όχι; Εσείς τι λέτε;

Εικόνα



Οι dashcams (dash από τη λέξη ταμπλό και cam από τη λέξη κάμερα) τοποθετούνται στο εμπρός μέρος του εσωτερικού και καταγράφουν την κίνηση εμπρός. Σκοπός τους είναι να αποτελούν τεκμήριο για το τι συνέβη εμπρός τους σε περίπτωση ατυχήματος, ενώ σε πολλές περιπτώσεις χρησιμοποιούνται και άλλες κάμερες που καταγράφουν την κίνηση πίσω αλλά και την καμπίνα.

Η "μόδα", ξεκίνησε από την ανάγκη των Ρώσων και άλλων χωρών του πρώην ανατολικού μπλοκ, κυρίως για να καταγράφουν συμβάντα και να λειτουργούν ως μάρτυρες. Και αυτό γιατί εκεί ακόμη και πεζοί πέφτουν επάνω σε αυτοκίνητα σκοπίμως για να διεκδικήσουν αποζημίωση.

Φυσικά στην Ελλάδα απέχουμε αρκετά από αυτό το σημείο, αλλά σίγουρα δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιο οδηγοί θα εύχονταν να είχαν μία κάμερα στο εσωτερικό του αυτοκινήτου προκειμένου να βρουν το δίκιο τους.

Όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά... O ΚΟΚ δίνει υπαιτιότητα με βάση το ποιος βρίσκονταν που και πως κινούνταν και όχι με βάση το ποιος έκανε λάθος ή αν υπήρχε σκοπιμότητα. Για παράδειγμα αν είσαι από πίσω και κάποιος πέσει πάνω σου με όπισθεν, φταις μόνο και μόνο γιατί βρίσκεσαι στο πίσω όχημα. Αντε να αποδείξεις ότι σε χτύπησε ο άλλος αν αυτός δεν το παραδέχεται και αν δεν έχεις μάρτυρα... Ή για παράδειγμα αν βρίσκεσαι σε στοπ και κάποιος σου παραχωρήσει προτεραιότητα αλλά τελικά αποφασίσει να γκαζώσει και να πέσει πάνω σου... Τότε πως αποδεικνύεις πως το έκανε σκόπιμα; Ή πως κάποιος πεζός έπεσε επάνω σου και όχι εσύ επάνω του;

Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν η κάμερα στο ταμπλό μοιάζει σωτήρια και εκτός από τον οδηγό φαίνεται πως διευκολύνει και τις ασφαλιστικές. Με ντοκουμέντα μπορούν να απαιτούν συνυπαιτιότητα, ενώ μπορούν πλέον να ζητούν τα «ρέστα» από το δήμο όταν υπάρχει έλλειψη ή κακή σήμανση, κάτι που η αστυνομία αρνείται να εξακριβώσει κατά την καταγραφή ατυχήματος. Εξάλλου τώρα πια μπορεί να είναι μία εύκολη λύση, αφού μπορείς να βάλεις το κινητό σου ή τη φωτογραφική σου μηχανή και να καταγράφεις την κίνηση εμπρός κάθε στιγμή. Παρόλα αυτά νομικό πλαίσιο αυτή τη στιγμή για τη χρήση κάμερας στο αυτοκίνητο δεν υπάρχει.

Εσείς τι λέτε; Έρχεται ή ήρθε ο καιρός που η κάμερα θα είναι απαραίτητη και στην Ελλάδα; Είναι ένας μάρτυρας ή ένας ρουφιάνος?

Πηγή : http://www.autotriti.gr/
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από tsiogeo »

Εγω πιστεύω και τα δύο . Αλλα εμείς οι ελληνάρες θα βρούμε πατέντα και όταν θα φταίμε θα λέμε: ωχ η κάμερα δεν ξέρω δεν το έγραψε.... ωχ κοίταζε αλλου... :lol:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10351
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από windmill82 »

Ναι ειναι χρήσιμο , να μη σου τύχει βεβαια :lol:
Δεν θα το θελα στο ταμπλω μου ομως :mozilla_frown:
βρε λες οι γριες να αρχιζουν να πηδανε πανω στα καπώ για να εξασφαλίσουν την καλή ζωη των παιδιών τους? :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από tsiogeo »

:lol: :lol: :lol: :lol:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21815
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από RoadRunner »

Λεω να το συνεχισω εδω http://www.drive.gr/news/tehnologia/die ... omiloy-psa

Και εχω μια απορια κατα ποσο νομημη ειναι η καμερα στην Ελλαδα...σκεφτομαι να βαλω :silly:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13458
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από MadSurfer »

Και εγώ έχω και μία ακόμη απορία.... Το βίντεο το αναγνωρίζει το δικαστήριο??
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10351
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από windmill82 »

Με προλαβε ο Δημητρης. Οποιοδηποτε προιόν βιντεοσκόπησης ή ηχογράφησης στο οποιο δεν εχει συνεναίσει ο εμπλεκόμενος δεν λαμβάνεται υποψιν σε νομικες διαδικασίες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από tsiogeo »

xixi έεεεεχωωωωωω.... :thumbs up:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
tsiogeo
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 7589
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2015, 16:14
Μοντέλο: OCTAVIA5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από tsiogeo »

ποιες νομικές κτλ για τις ασφαλιστικές είναι .μόνο για μεταξύ τους και να μην μπορεί να "χρεωκοπήσει" η μια την άλλη... εγω θα γραφω διαδρομές με τους skodafans , αντε και καν φανάρι( αλλά γιατί ; αφου πίσω μου θα είναι) με τους fans... με τους fans... :laugh:
POWER BY....RK GARAGE....
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13458
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από MadSurfer »

Τότε θα είναι μόνο για πάρτυ μας που λένε αν δεν μπορεί να αποδειχτεί τίποτα :mad:
tsiogeo έγραψε:xixi έεεεεχωωωωωω.... :thumbs up:
Σιγά μην έχανες εσύ :laugh:
tsiogeo έγραψε:ποιες νομικές κτλ για τις ασφαλιστικές είναι .μόνο για μεταξύ τους και να μην μπορεί να "χρεωκοπήσει" η μια την άλλη... εγω θα γραφω διαδρομές με τους skodafans , αντε και καν φανάρι( αλλά γιατί ; αφου πίσω μου θα είναι) με τους fans... με τους fans... :laugh:
Σωστός!!! :happy1:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aliengoa
Member
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Σάβ 24 Σεπ 2016, 22:26
Μοντέλο: Fabia ΙΙ 1.2 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ροδος
Επικοινωνία:

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από aliengoa »

Θα έλθει σε λίγο καιρό νόμιμα και μάλιστα θα είναι όπως οι κάμερες στα αεροπλάνα. Δηλαδή για λόγους ασφαλείας θα καταγράφουν σε ένα "μαύρο κουτί" τα πάντα. Εδώ ήρθαν τα ραντάρ που είναι πολύ πιο ακριβή τεχνολογία στις κάμερες και τα μικρόφωνα θα κολλήσουμε. Ειδικά στο θέμα της ταχύτητας λένε πως ο εγκέφαλος ήδη κρατάει στατιστικά και μετρήσεις - αυτό φαίνεται και απο το γεγονός πως κάποια αμάξια πχ το TT RS μπορείς να πάρεις πληροφορίες σε στυλ data logging απο το εγκέφαλο
Αν δεν σκάει, δεν πάει...
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21815
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από RoadRunner »

Εγω παντως θα παρω καποια μερα μια καμερα,νομιζω πως χρειαζεται,αλλα δεν ξερω αν .. χτυπα ξηπω, γινει καμια στραβη,μετραει καπου,λογικα σε κατι απλο ναι,δεν μπορει,δεν μπορει να σου λεει ο αλλος οτι περασες με κοκκινο και εσυ να εχεις βιντεο οτι περασες με πρασινο :dump:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aliengoa
Member
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Σάβ 24 Σεπ 2016, 22:26
Μοντέλο: Fabia ΙΙ 1.2 TSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ροδος
Επικοινωνία:

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από aliengoa »

Σίγουρα μετράει. Ωστόσο το θέμα με τις κάμερες παραμένει.
Με αφορμή το σκηνικό ενός βουλευτή γίνανε πιο ευαίσθητοι! Αν θυμάστε, οι κάμερες ασφαλείας τραβούσαν απο μπροστά και τον οδηγό! Όμως ο βουλευτής είχε γκόμενα....
Τώρα πλέον βγάζουν μόνο από πίσω!!
Τουλάχιστον με μια dashcam δεν θα σε λένε τρελό! και ουτε θα χρειάζεται να αποδείξεις πως είσαι ελέφαντας! Τουλάχιστον όταν το ξαναβλέπεις θα ξέρεις την αλήθεια, γιατί πάνω στον πανικό μπορεί να αποτυπωθεί κάτι λάθος στο μυαλό μας.
Αν δεν σκάει, δεν πάει...
Άβαταρ μέλους
Nicholas
Member
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ 08 Μαρ 2020, 00:07
Μοντέλο: Kodiaq 1.5 TSI 150hp 4x2
Κωδικός Μέλους: Όχι

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από Nicholas »

"ανασταίνω" το νήμα (μερες που είναι) για ρωτήσω αν έχετε χρησιμοποιήσει/χρησιμοποιείτε dash cam και αν έχετε κάποια πρόταση και συμβουλές τι να προσέξωστην αγορά γιατί σκέφτομαι (με αυτά που βλέπω στο δρόμο) να εγκαταστήσω μια.
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8904
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Dash cam. Μάρτυρας ή ρουφιάνος?

Δημοσίευση από TORRERO »

Είπαμε τις τελευταίες μέρες 2-3 πράγματα εδώ viewtopic.php?f=11&t=10423&p=490818#p490818
και εγώ πήρα ήδη μια βιαστικά, φαίνεται ότι αυξάνεται το ενδιαφέρον...
Service by Koret :autodriving:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημη εφημερίδα του Skodafans Club”