Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

kor9 έγραψε: Δευ 03 Απρ 2023, 07:43 Το θέμα είναι κατά πόσο μπορείς νομικά να χρησιμοποιήσεις αυτό το βίντεο.
Ας πουμε οτι εισαι στο φαναρι και πεφτει ο αλλος και σε χτυπαει απο πισω επειδη δεν προσεχε μπροστα του τον δρομο.
Εγω εχω καθρεφτη συνδεδεμενο με 2 καμερες, η μια γραφει μπροστα και η αλλη πισω.

Εαν παω με την καρτα μνημης στον ασφαλιστη και του δειξω το βιντεο που φαινεται πως ειμαι ακινητος στο κοκκινο φαναρι και αυτος με χτυπαει καθαρα ενω στον δρομο ελεγε ''ημασταν και οι 2 εν κινησει'' λες η ασφαλιστικη του να μην το δεχθει και να αρχισουν τα περι προσωπικων δεδομενων κλπ;
Δεν νομιζω.



Εδω εχει μερικα παραδειγματα οπου χρησιμοποιηθηκε το βιντεο για την ασφαλιστικη-την τροχαια-το δικαστηριο κλπ.

https://www.aviva.co.uk/insurance/motor ... /dash-cam/

Εδω απο μια ασφαλιστικη εταιρια στην αγγλια για την χρηση αυτων των καμερων.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
kor9
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4778
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2017, 12:50
Μοντέλο: octavia vrs 2006
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από kor9 »

Δεν το ξέρω καθόλου γι'αυτό το ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει . Ίσως κάνω μια ερώτηση στον ασφαλιστή μου .
Εικόνα
~RK GARAGE~
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από TORRERO »

Για δες.... τς τς τς....
https://www.autoagora.gr/news/data/agor ... 91.asp?b=5
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
kor9
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4778
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2017, 12:50
Μοντέλο: octavia vrs 2006
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από kor9 »

Αντώνη αυτά μην τα πιστεύεις... Αν δεις στο ίδιο site έχουν αντίστοιχη έρευνα πριν κάνα δυο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά που είπαν ( με συγκεκριμένα ονόματα αντιπροσωπειών bmw ) ότι δεν βρήκαν τις βλάβες κτλ .. και επειδή το ένα από τα δύο ονόματα ήμασταν εμείς με το κατάστημα της Κηφισιάς θα σου πω πως έγινε η έρευνα.. είτε πληρώνεις το site να σε βγάλει τέλειο είτε δεν τον πληρώνεις και σε βγάζει στην σέντρα .. γι'αυτό τώρα είναι στα δικαστήρια ! :cheers:
Χωρίς να θέλω να πω ότι οι αντιπροσωπείες είναι τέλειες ( σε καμία περίπτωση το ξέρω πολύ καλά χαχαχ !! ) Απλά οι συγκεκριμένες έρευνες είναι ψεύτικες...
Εικόνα
~RK GARAGE~
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από TORRERO »

kor9 έγραψε: Τετ 05 Απρ 2023, 07:19 Αντώνη αυτά μην τα πιστεύεις... Αν δεις στο ίδιο site έχουν αντίστοιχη έρευνα πριν κάνα δυο εβδομάδες αν θυμάμαι καλά που είπαν ( με συγκεκριμένα ονόματα αντιπροσωπειών bmw ) ότι δεν βρήκαν τις βλάβες κτλ .. και επειδή το ένα από τα δύο ονόματα ήμασταν εμείς με το κατάστημα της Κηφισιάς θα σου πω πως έγινε η έρευνα.. είτε πληρώνεις το site να σε βγάλει τέλειο είτε δεν τον πληρώνεις και σε βγάζει στην σέντρα .. γι'αυτό τώρα είναι στα δικαστήρια ! :cheers:
Χωρίς να θέλω να πω ότι οι αντιπροσωπείες είναι τέλειες ( σε καμία περίπτωση το ξέρω πολύ καλά χαχαχ !! ) Απλά οι συγκεκριμένες έρευνες είναι ψεύτικες...
Έχεις δίκιο, κι αν μη τι άλλο, ξέρεις τα πράγματα από "μέσα"! :wink:
Όλα για το χρήμα..... :fussy:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

kor9 έγραψε: Τετ 05 Απρ 2023, 07:19 θα σου πω πως έγινε η έρευνα.. είτε πληρώνεις το site να σε βγάλει τέλειο είτε δεν τον πληρώνεις και σε βγάζει στην σέντρα .. γι'αυτό τώρα είναι στα δικαστήρια !
Πολυ παλια το ειχε κανει αλλιως ο ''εισαγγελατος'' με τον Λακαφωση τεχνικο, μπροστα στην καμερα ειχαν ''προξενησει'' μικροβλαβες και πηγαν τα αυτοκινητα σε συνεργεια με το σκεπτικο ''καντου ελεγχο γιατι φευγω ταξιδι''.

Μετα εδειξαν στην καμερα μπροστα τα σημεια και ο τεχνικος δεν ειχε ασχοληθει καν δηλαδη δεν εκανε σχεδον τιποτα, το κλασσικο ''τα ελεγξα ολα,εισαι μια χαρα, περνα απο το ταμειο".
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από TORRERO »

Παλιά ήταν καλύτερα τα πράγματα στον ειδικό τύπο-δημοσιογραφία..
Θα μου πεις, και που δεν ήταν, και δίκιο θά 'χεις....
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

kor9 έγραψε: Τρί 04 Απρ 2023, 07:24 Δεν το ξέρω καθόλου γι'αυτό το ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει . Ίσως κάνω μια ερώτηση στον ασφαλιστή μου .
Ρωτησα σημερα, μου ειπε οχι μονο γινεται αποδεκτο αλλα ειναι και πολυ επιθυμητο κιολας ιδιως σε τρακαρισματα απο περασμα κοκκινου ή χτυπημα απο πισω σε φαναρι.
Εχουν μεγαλο θεμα σε αυτα γιατι ο Β λεει δεν το περασα,ο Α λεει ημουν σταματημενος κανονικα κ.ο.κ
Δεν εχει αντιμετωπισει προβλημα ως τωρα και οι ασφαλιστικες το δεχονται ως αποδεικτικο στοιχειο.

Εκτος απο αυτο δεχονται οι ασφαλιστικες και υλικο απο καμερες ασφαλειας καταστηματων στα οποια μπροστα τους εγινε καποιο τροχαιο πχ ερχοταν ο αλλος με φορα, πηρε παραμαζωμα 2-3 αυτοκινητα και εξαφανιστηκε.
Ψαχνουν τις πινακιδες του απο τα πλανα αυτα.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
kor9
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4778
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2017, 12:50
Μοντέλο: octavia vrs 2006
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από kor9 »

Ωραία μια χαρά ! Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες !
Εικόνα
~RK GARAGE~
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από TORRERO »

Ευχαριστούμε Δημήτρη, όντως φεύγουν οι αμφιβολίες...
Εγώ ήδη πήρα μια..
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

TORRERO έγραψε: Παρ 14 Απρ 2023, 10:33 Εγώ ήδη πήρα μια..
Ξεχασα να σου πω να παρεις για πισω καποια με 180 μοιρες και στο κεφαλι να ειναι καμπυλη δηλαδη σαν ''κομμενη σφαιρα".
Για παραδειγμα:
https://ae05.alicdn.com/kf/S1dbfe49f31c ... isible.jpg

Στο λεω γιατι και αλλες λενε πως ειναι 180 μοιρων αλλα η κεφαλη τους δεν ειναι οπως ειπα και στην πραξη δεν βλεπεις τοσο καλα οσο θα επρεπε.
Εχει και μερικες που ρυθμιζονται αριστερα-δεξια (περιστρεφονται δηλαδη) ωστε απο τον καθρεφτη να τα βλεπεις ισια (αλφαδιασμενα που λεμε).

Εαν ειναι καλης ποιοτητας η καμερα και σφαιρικη με το που θα μπει πισω βλεπις ως και τις ακρες απο τις πινακιδες σου !
Φερνεις το αμαξι πισω εως τον 1 ποντο που λεει ο λογος.

Ριξτε μια ματια πως μπορει να σε ''σωσει'' μια καμερα απο τον καθε απατεωνα

https://www.youtube.com/results?search_ ... Scam+Fails

Για εμας που εχουμε παλιο αμαξι χωρις οθονη κλπ ο καθρεφτης-καμερα ειναι σωτηρια !
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

ΗΠΑ: Τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα προκάλεσαν την φονική κατάρρευση πάρκινγκ;

Ένα άτομο σκοτώθηκε και τουλάχιστον άλλα πέντε τραυματίστηκαν όταν πάρκινγκ στη Νέα Υόρκη κατέρρευσε… Σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα οι συνθήκες και τα αίτια της τραγωδίας, είναι αδιευκρίνιστα. Οι αρχές της Νέας Υόρκης ανακοίνωσαν ότι υπήρχαν έξι εργαζόμενοι στο... κτίριο κατά τη στιγμή της κατάρρευσης και ότι όλοι έχουν εντοπιστεί. Όμως ένας άνθρωπος σκοτώθηκε και τέσσερις νοσηλεύονται σε σταθερή κατάσταση.

ΠΗΓΗ newsauto.gr
19 Απρ 2023

Η πρώτη εκτίμηση για την αιτία της κατάρρευσης του πάρκινγκ στη Νέα Υόρκη δείχνει ότι το βάρος από τον αριθμό των οχημάτων που ήταν σταθμευμένα στην οροφή, καθώς και η ηλικία του κτιρίου, μπορεί να έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην κατάρρευση. Αίτια που επαναφέρουν τη συζήτηση για τη στατικότατα των κτιρίων που φιλοξενούν σε βάρος εκατοντάδες τόνων οχήματα και ιδιαίτερα όταν αυξάνονται τα ηλεκτρικά των οποίων το βάρος μπορεί να είναι και κατα 50% μεγαλύτερο σε σχέση με ενα αυτοκίνητο με κινητήρα εσωτερικής καύσης.

Τα κτίρια για πάρκινγκ, ιδίως τα παλαιότερα, έχουν χτιστεί με βάση τα δεδομένα των συμβατικών αυτοκινήτων. Και οι στατικές τους μελέτες έχουν γίνει με αυτό ως βασική προϋπόθεση. Υπάρχουν χώροι σε αρκετές μεγάλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και βεβαίως στην Αθήνα που έχουν κατασκευαστεί στην δεκαετία του 1960 και του 1970, όταν τα αυτοκίνητα ήταν κατά πολύ ελαφρύτερα από τα σημερινά. Πολύ λίγα από αυτά έχουν συντηρηθεί σωστά όλα αυτά τα χρόνια.

Στην Βρετανία για παράδειγμα έχει ήδη χτυπήσει κόκκινος συναγερμός για τα παλιά κτίρια των χώρων στάθμευσης. Μάλιστα ειδικοί μελετητές υποστηρίζουν ότι υπάρχει διάχυτη η ανησυχία ότι κάποια μεγάλα πάρκινγκ μπορεί και να καταρρεύσουν.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Βόλος: Στη φυλακή 55χρονος οδηγός που συνελήφθη για 7η φορά μεθυσμένος

Ένας 55χρονος που συνελήφθη τις πρώτες πρωινές ώρες της Τετάρτης στον Βόλο, από αστυνομικούς της Ο.Ε.Π.Τ.Α., καθώς εντοπίστηκε να οδηγεί μοτοποδήλατο ιδιοκτησίας του, έχοντας καταναλώσει μεγάλη ποσότητα αλκοόλ, μεταφέρθηκε χθες στις φυλακές, μετά από απόφαση που έλαβε η έδρα στο Αυτόφωρο Μονομελές Πλημμελιοδικείο Βόλου.

Δεν είχε άδεια οδήγησης από το 2020, ενώ η τελευταία φορά που συνελήφθη για οδήγηση υπό την επήρεια μέθης ήταν η έβδομη. Δήλωσε στους δικαστές πως όταν στεναχωριέται πίνει γιατί είναι ευαίσθητος, ενώ απέδωσε την βαριά ψυχολογική του κατάσταση στην ανεργία και στον χωρισμό από την σύζυγό του.

Μάλιστα είπε, πως την ημέρα της σύλληψής του είχε πιει κρασί γιατί πέρασε μόνος το Πάσχα. Στη συνέχεια, οδήγησε μέχρι το φαρμακείο για να αγοράσει φάρμακα για το στομάχι του, οπότε και συνελήφθη. Η μια από τις τρεις κόρες του και η πρώην σύζυγος ήταν παρούσες στο δικαστήριο και όταν άκουσαν την απόφαση “πάγωσαν” , όπως άλλωστε και οι δικηγόροι του, που δεν ανέμεναν να οδηγηθεί στη φυλακή. Αποφασίστηκε ποινή φυλάκισης 22 μηνών με υποχρέωση έκτισης τους δύο μήνες.

«Δεν είναι εγκληματίας, είναι άρρωστος» ανέφερε η κόρη του, ενώ οι δικηγόροι του υποστήριξαν πως θα πρέπει να παρακολουθήσει πρόγραμμα αποτοξίνωσης. Το δικαστήριο θεώρησε πως ο οδηγός είναι δημόσιος κίνδυνος και κρίθηκε πως θα μπορούσε να έχει ήδη ενταχθεί σε πρόγραμμα, αλλά ποτέ δεν το έπραξε.

«Μετό από όσα έχουν προηγηθεί ο λόγος του δεν έχει καμία αξία», ειπώθηκε από την έδρα.

Σύμφωνα με την δικογραφία σε έλεγχο μέθης που πραγματοποιήθηκε με ηλεκτρονική συσκευή αλκοολομέτρου, ο 55χρονος βρισκόταν υπό την επίδραση οινοπνεύματος σε ποσοστό 1,79 mg/lt εκπνεόμενου αέρα κατά την α’ μέτρηση και 1,83 mg/lt κατά την β΄ μέτρηση η οποία έγινε μετά την παρέλευση 18 λεπτών της ώρας, με όριο το 0,25 mg/lt.

Πηγή: gegonota.news
...............................

Το διπλωμα ομως του το πηραν εφ'ορου ζωης;
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8903
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από TORRERO »

Δημόσιος κίνδυνος...
Κυκλοφορούν πολλοί τέτοιοι...
Βλέπω αρκετούς καθημερινά....
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
kor9
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 4778
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2017, 12:50
Μοντέλο: octavia vrs 2006
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: καλλιθεα

Re: Αρθρογραφία - Επικαιρότητα - Ειδήσεις...!

Δημοσίευση από kor9 »

Ου καλά είσαι .... Δυστυχώς..
Εικόνα
~RK GARAGE~
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”