ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Σημαντικες ειδήσεις αυτοκινήτου από όλο τον κόσμο!

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Εστειλα pm.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
rp.evo
Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 17:50
Μοντέλο: octavia 1
Τοποθεσία: Λαμία

Re: ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Δημοσίευση από rp.evo »

Εχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις απο την στιγμή που χρησιμοποιώ ασετόν (3 μήνες)στα αυτοκίνητα.
1)σταμάτησαν τα πυράκια,που πριν το ασετόν μου είχαν σπάσει τα νευρα.
2)το αυτοκίνητο απέκτησε μεγαλύτερη αυτονομία.
3)έγινε πιο θαρραλέο.
Αναφέρομαι στο fiesta που κυκλοφορώ κάθε μέρα.Γίνεται χρήση ασετόν και στο οκτι, αλλά τα χλμ που γράφω είναι λίγα για να πω πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Δημήτρη τις απόψεις σου ειδικά για το Νο 1. :shock: :shock:
[img][/img]
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Απο το 1930 γινεται χρηση του Ασετον στην βενζινη,τοτε ηταν στα αγωνιστικα της εποχης.

Μην ξεχνας οτι εχει RON 150 αν & δεν πρεπει να το χρησιμοποιουμε αποκλειστικα σαν αυξητικο οκτανιων οπως Πχ την Τολουολη.

Τα υπολοιπα 2 ηταν αναμενομενα γιατι κανεις δεν εχασε βαζοντας Ασετον,πλεον αυτο ειναι νομος... :P
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
CALASIRIAN

Re: ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Δημοσίευση από CALASIRIAN »

ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ έγραψε:Απο το 1930 γινεται χρηση του Ασετον στην βενζινη,τοτε ηταν στα αγωνιστικα της εποχης.

Μην ξεχνας οτι εχει RON 150 αν & δεν πρεπει να το χρησιμοποιουμε αποκλειστικα σαν αυξητικο οκτανιων οπως Πχ την Τολουολη.

Τα υπολοιπα 2 ηταν αναμενομενα γιατι κανεις δεν εχασε βαζοντας Ασετον,πλεον αυτο ειναι νομος... :P
+100 :lol:
Άβαταρ μέλους
iliasrs1
Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί 06 Νοέμ 2007, 23:13
Μοντέλο: octavia rs
Τοποθεσία: Αρτα

Re: ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Δημοσίευση από iliasrs1 »

Δημητρη ισοπροπανολη που υπαρχει?
Φαρμακεια?
Πρεπει να ειναι 98+ καθαροτητα?

Μια δοκιμη που εκανα με ασετον τα λιγα πειρακια μου δεν εξαφανιστηκαν....
Κ@λωβενζινες.....
Η Ισοπροπανολη θα τα μειωσει αραγε?
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Για τους νεωτερους: το θεμα ξεκινησε το 2006 απο εδω-> http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t ... highlight=

Βεβαια ειναι 84 σελιδες αλλα εχει πολλα ενδιαφερντα μεσα.
Συναδελφοι ελειψα καιρο λογω καποιων θεματων,επανερχομαι στο θεμα.

Συνεχιζω να χρησιμοποιω Ασετον σχεδον 9 φορες στα 10 γεμισματα,εαν καμια φορα μου ξεφυγει ειναι λογω του οτι ειμαι σε ταξιδι σε επαρχια & εκει νυχτιατικα που να βριες "υλικο" ?

Την πατησα σε γνωστο μου βενζιναδικο 2 φορες μαλιστα & αυτο σημαινει αυτοματως "κοκκινη καρτα".

Αλλαξε ο ιδιοκτητης & ο καινουργιος που ειναι συγγενης του νομιζει οτι ειναι εξυπνος.

Το Felicia δεν πηγαινε καλα & το εφερα ηρεμα μεσω Ε.Ο στην Αθηνα οπου την αλλη μερα το πρωϊ του εριξα Ασετον & την επομενη μερα εστρωσε για τα καλα.

Κοστος 1 ευρω,μην το ξεχνατε αυτο... :P
Αυτο σημερα 21/6/2014.
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Συναδελφοι δεν εχω σταματησει την χρηση Ασετον ολα αυτα τα χρονια,πολυ σπανιες ηταν οι περιπτωσεις που δεν εβαλα μεσα & αυτο εγινε σκοπιμως για να "δοκιμασω" την βενζινη απο μερικα βενζιναδικα.

ΚΤΕΟ περασα περυσι κανονικα,κανενα προβλημα με εκπομπες κλπ ουτε ειχα ρεταρισματα-σβησιματα ποτε μου λογω Ασετον.

Ξεκινησα απο την Αθηνα για Βορειο Ευβοια φορτωμενος αρκετα,στην Εθνικη πηγαινα με 100-125χλμ (δεν παω παραπανω σκοπιμως) και μετα αρχισαν οι στροφες.

Η ωρα ηταν 11πμ & αρχιζε η ζεστη,κινηθηκα αξιοπρεπεστατα (οσο γινοταν με το βαρος που ειχα) φθανοντας το στροφομετρο στις 5500rpm πολυ συχνα.

Τις αλλες μερες κινηθηκα μεσα σε αγροτουπολεις που ναι μεν δεν ειχαν φαναρια αλλα ειχε stop & μικρη κινηση & αναβε το βεντιλατερ ομως με την πρωτη ευκαιρια μιας και δεν ειχα βαρος το πιεζα οσο γινοταν στις στροφες ασχετα εαν η ωρα ηταν 1μμ & εκαιγε ο τοπος.

Ουσιαστικα δεν εκανα τιποτα για "οικονομια",ηθελα αν δω κατω απο ηλιο με τετοια συμπεριφορα ποση καταναλωση θα ειχα με Ασετον μεσα.

Το αμαξι εχει φιλτρο-προγραμμα-ολοσωμη εξατμιση,εφθασα στην καταναλωση τα 8lt / 100km τα οποια δεν ειναι "αθλος" ομως μην ξεχνατε μιλαμε για αμαξι που κυκλοφορει επι 16 χρονια.
Αυτο 12/08/2016 & επεται και συνεχεια...
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: Παρ 09 Μάιος 2008, 21:04
Μοντέλο: FELICIA (racing edition)
Τοποθεσία: ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ

Re: ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΟΚΤΑΝΙΩΝ

Δημοσίευση από ΔΗΜ.ΦΥΛΑΚΤΟΣ »

Αυτη ειναι μια τετραδα απο τα παλαιοτερα μπουζι με φυσικα με χρηση Ασετον.

Εικόνα

Ηταν γυρω στα 13.000 χιλιομετρα η χρηση τους.

Εικόνα

Εδω τα επομενα παλι της ιδιας εταιριας με Ασετον φυσικα

Εικόνα

στα 12.000 χιλιομετρα χρησης.

Εικόνα

Μπορειτε και μονοι σας να κρινετε εαν ειναι καλη η καυση ή οχι... :cool:
Εικόνα

«Μερικές φορές είμαι ο Θεός. Αν πω ότι κάποιος πρέπει να φύγει, φεύγει την ίδια μέρα» (1949-1993)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημη εφημερίδα του Skodafans Club”