Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ALARGAS

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από ALARGAS »

Και να συμπληροσο οτι ειναι 4 γενιας εχει 2 φιλτρα που χρειαζοντε αλαγη καθε 20000 χιλμε κοστος 40 ευρω και τα 2 εχει 2 χρονια εγγυηση μου ειπε οτι τα σερβις κατα την γνωμη την δικια του να τα κανο κανονικα απτα λαδια μπουζια και τετοια
Άβαταρ μέλους
giannis amaliada
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 5689
Εγγραφή: Πέμ 27 Σεπ 2007, 12:29
Μοντέλο: Octavia RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αμαλιάδα

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από giannis amaliada »

Πριν λιγες μερες στο Power διαβασα και τα μειονεκτηματα απο τη χρηση υγραεριου τα οποια τα βρηκα ακρως ενδιαφεροντα

Καλο ειναι να τα λαμβανεται υποψιν :|
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
*fingerprints*
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2256
Εγγραφή: Τρί 15 Μάιος 2007, 18:37
Μοντέλο: Octavia RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από *fingerprints* »

:lol: :lol: :lol: :lol:
σιγα μην δεν το εβρισκε ο β€νιζελος.
αυξηση του υγραεριου εχει μπει στο μεσοπροθεσμο.
πανω απο 1€ το λιτρο :idea: :idea: :idea: :idea:
Άβαταρ μέλους
yiannis kai maria

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από yiannis kai maria »

Εννοειται οτι μολις γινει ευρυτερη χρηση του υγραεριου η τιμη του θα εξισωθει με της βενζινης..
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από RoadRunner »

Όχι ακριβός,βάση κάποιου νόμου δεν γίνεται άλλα κάτι θα βρούνε να χρεώσουν η να φορολογήσουν.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimskerle

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από jimskerle »

εγκατασταση σε roomster 1.4 omvl dream xxi 43 λιτρα ρεζερβουαρ. 27 λιτρα σε 380 χμλ, με τιμή 0,85 ευρω. ακομη δεν εχω κανενα θεμα. ειμαι στα 500+ και βλεπουμε.
ALARGAS έγραψε:Μιλισα σημερα με τον αντιπροσοπο στο αγρινιο για μετατροπη στο roomster 1,4 πηγα και βολτα ενα δικο του που εχει φτιαγμενο δεν καταλαβα καμια διαφορα χωρις διακοπες ουτε μυρουδια αυτος δουλευει με τιν viagas και εχει την εταιρια OMVL μου ειπε 1400 ευρω με δεξαμενη 43litra χωρις λαδιερα με μπεκ ξεχωριστα
Άβαταρ μέλους
MadSurfer
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 13414
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2009, 00:03
Μοντέλο: Skoda Scala
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα, Φλώρινα

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από MadSurfer »

Κοsmocar: EconomyMotion
H Kosmocar εγκαινιάζει μια νέα δραστηριότητα υπηρεσιών υγραεριοκίνησης με την επωνυμία «EconomyMotion -Gas Driving Solutions».

Με την συνεργασία επιλεγμένων εξουσιοδοτημένων συνεργατών Service, η υπηρεσία EconomyMotion προσφέρει στους κατόχους των αυτοκινήτων Volkswagen, Audi και Volkswagen Επαγγελματικά Οχήματα τη δυνατότητα εγκατάστασης συστημάτων υγραεριοκίνησης που μειώνουν σημαντικά το κόστος χρήσης αλλά και τις εκπομπές ρύπων, διατηρώντας ταυτόχρονα τα τεχνολογικά και οδηγικά χαρακτηριστικά κάθε μοντέλου.

Η υγραεριοκίνηση EconomyMotionέχει σχεδιαστεί ώστε να προσφέρει σε κάθε πελάτηVolkswagen & Audiσημαντικά πλεονεκτήματα, όπως:

Ειδικά εξελιγμένα & αξιόπιστα συστήματα τελευταίας τεχνολογίας με ψεκασμό υγραερίου σε υγρή μορφή της Ολλανδικής εταιρείας Vialle, πλήρως συμβατά και με κινητήρες τεχνολογίας TSI & TFSI. Τα συστήματα αυτά ενσωματώνοντας τις πιο σύγχρονες τεχνολογικές λύσεις επιτυγχάνουν μικρότερη κατανάλωση υγραερίου σε σχέση με τα συστήματα ψεκασμού σε αέρια μορφή που κυκλοφορούν στην αγορά, διατηρώντας τις εργοστασιακές επιδόσεις.

Ασφαλή τοποθέτηση στους εξουσιοδοτημένους συνεργάτες Service, οι οποίοι κατέχουν νόμιμη άδεια λειτουργίας συνεργείου αερίων καυσίμων και πληρούν όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας που προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία, από εξειδικευμένους τεχνίτες με τον κατάλληλο εξοπλισμό, εκπαιδευμένους ειδικά για τους κινητήρες Volkswagen και Audi .

Εγγύηση καλής λειτουργίας 2 ετών ή 100.000 χλμ για την εγκατάσταση του συστήματος του υγραερίου.

Εγγύηση των συνεργαζόμενων μερών του κινητήρα.

Ευνοϊκά προγράμματα αποπληρωμής σε δόσεις.

Η υγραεριοκίνηση EconomyMotion αρχικά προσφέρεται από ένα ευρύ δίκτυο Εξουσιοδοτημένων Συνεργατών Service που αποτελείται από τις εταιρίες KARENTA A.E. (Βουλιαγμένης), ΜΑΝΔΥΛΑΣ Α.Ε. (Θεσσαλονίκη), ΑΡΖΟΥΜΑΝΙΔΗΣ Α.Ε. (Χαλκιδική), ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗ Ε.Π.Ε. (Κιλκίς), ΠΟΡΕΙΑ Α.Ε. (Σέρρες), ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ Α.Β.Ε.Ε. Ξ.Ε.Ε. (Ξάνθη), ΖΗΣΚΑΤΑΣ Α.Ε. (Κατερίνη) ενώ σταδιακά θα επεκταθεί και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας.


4troxoi.gr
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gsa1967
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: Δευ 11 Ιούλ 2011, 12:03
Μοντέλο: octavia 5rs
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από gsa1967 »

η σκοντα εχει την viagas. αυτοι βαζουν ιταλικα συστηματα αν θυμαμαι ετσι?
Άβαταρ μέλους
maloukaki

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από maloukaki »

Πήγα και ρώτησα στη viagas (ιερά οδός) για υγραεριοκίνηση. 1560 ευρώ κομπλέ. Με ΚΤΕΟ και αλλαγή της άδειας, προσφέρουν δε και αμάξι αντικατάστασης. Σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω αλλά παρ' όλα αυτά έστειλα κι ένα email στη μαμά skoda να με συμβουλεύσει.

Dear Sir/Madam,

I’m a SKODA FABIA 1400 cc 55kw, 75hp, hatchback (the model that was produced 1999-2007) owner. The car was bought at 31/01/2007.
Because of the high price of unleaded fuel (current price 1.698€/lt) I’m thinking of converting my car to LPG which its price is about much cheaper (current price 0.85€/lt).
The conversion will take place (if will be decided at the end) at VIA GAS (affiliate of VIAMAR S.A. official importer at Greece). The lpg system is a OMVL - 4th generation.

In the FAQ in your official site there is a notice:
“Do ŠKODA recommend LPG conversions?
As we have not tested LPG conversions in our vehicles we are unable to recommend this conversion.”

What do you recommend me to do?
I' m waiting for your answer as aoon as possible.

Yours Faithfully,
..................

η απάντηση της:

Dear Mrs. ........,

thank you for your email.
Regarding your question about LPG, we can confirm, that LPG conversion kits are not fitted during production. We do not forbid our customers to use LPG, on the other hand we do not recommend it.
It is possible to convert petrol Fabia to LPG only when following rules are met:The one who builts-in the conversion kit becomes responsible for all changes being done within the car and also must solve warranty claims concerning parts affected by the conversion.
When conversions affect parts of bodywork, prolonged warranty voids for such parts. LPG conversion seriously affects construction of car which hasn’t been constructed for alternative-fuel use, therefore we do not recommend to make such a conversion.
Best regards

Irena Kohoutová
info@skoda-info.cz
ŠKODA Infoline 800 600 000


Dne 22.8.2011 8:24, .............. napsal(a):


Έπεσε και η τιμή της βενζίνης σε μία εβδομάδα 6 λεπτά (είναι και ο πόλεμος στη Λιβύη στη μέση)... και έχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι....
Άβαταρ μέλους
fazer633

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από fazer633 »

Καλησπέρα

έχω υγραέριο εδώ και 5 μήνες έχω κάνει 12.000 χλμ χωρις κανένα πρόβλημα το σύστημα είναι B.R.C. ούτε λαμπάκια τίποτα το αμάξι λειτουργεί άψογα είναι βέβαια κομματάκι ακριβό για τους TSI κινήτηρες αλλά εάν κάνεις χλμ αξίζει εγώ μένω Κιλκίς και θέλω 80 ευρώ να πάω και να γυρίσω Αθήνα με όριο ταχύτητας 130 έτσι (δεξαμενή 53 λίτρα καθαρό στην ρεζέρβα και βγάζω απο 550-650χλμ ανάλογα το πόδι πόσο βαρύ θα είναι), απλά αυτό που ανεβάζει το κόστος είναι τα διόδια καταραμένα. Το πέρασα Θεσσαλονίκη στην ELLADA GAS έκανε 2 μέρες το περάσαν και ΚΤΕΟ όλα άψογα απλά θέλει το χρήμα ζεστό.
Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από ThanassisGT »

I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Άβαταρ μέλους
kefalas1

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από kefalas1 »

ψαχνομαι και γω να βαλω υγραεριο μιας και κανω αρκετα χιλιομετρα (25000 τον χρονο). Σημερα λοιπον πηρα αποφαση να κανω σχετικα τηλεφωνηματα και διαπιστωσα καποια πραγματα! 1) Τα συνεργεια που κανουν εγκαταστασεις εχουν ξεφυτρωσει σαν τα μανηταρια! (μου θυμιζει τα αντιστοιχα καταστηματα για φωτοβολταικα) (ξαφνικα ολοι εχουν εμπειρια 30 χρονων στο υγραεριο). 2) Μεγαλη ποικιλια σε τιμες και σε προιοντα (κιτ). 3) Η εγκατασταση του συστηματος ειναι τυπικη διαδικασια. Το παιρνεις και παιζει ή δεν παιζει και παιρνεις καποιο άλλο!
Άβαταρ μέλους
smpetros
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 14492
Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2011, 20:43
Μοντέλο: Fabia 1.2 TSi 105ps
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από smpetros »

Ναι και όταν όλοι τα κάνουμε υγραεριοκίνητα
θα ψάχνουμε πάλι για κάποια άλλη μετατροπή
κατά πάσα πιθανότητα μιας και η τιμή του υγραερίου
θα έχει εξισωθεί, αν δεν έχει ξεπεράσει τη βενζίνη. :!:
Skoda: Είναι όλο προσόντα.

Εικόνα

"Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι λέφτερος"
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από RoadRunner »

kefalas1 έγραψε:ψαχνομαι και γω να βαλω υγραεριο μιας και κανω αρκετα χιλιομετρα (25000 τον χρονο). Σημερα λοιπον πηρα αποφαση να κανω σχετικα τηλεφωνηματα και διαπιστωσα καποια πραγματα! 1) Τα συνεργεια που κανουν εγκαταστασεις εχουν ξεφυτρωσει σαν τα μανηταρια! (μου θυμιζει τα αντιστοιχα καταστηματα για φωτοβολταικα) (ξαφνικα ολοι εχουν εμπειρια 30 χρονων στο υγραεριο). 2) Μεγαλη ποικιλια σε τιμες και σε προιοντα (κιτ). 3) Η εγκατασταση του συστηματος ειναι τυπικη διαδικασια. Το παιρνεις και παιζει ή δεν παιζει και παιρνεις καποιο άλλο!
+1000000000000000
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris_p

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από dimitris_p »

Εκεί πήγα σήμερα την octavia μου για την εγκατάσταση.
Ο τύπος φαίνεται πολύ επαγγελματίας και ελπίζω να κάνει καλή δουλειά.
Μου είπε οτι θα είμαι έτοιμος Πέμπτη ή Παρασκευή (όλα τα χαρτιά κτεό,υπουργείο έτοιμα κομπλέ απο εκείνον)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”