Επιλογή Κινητήρα

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stefanos88

Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από stefanos88 »

Καλησπέρα σας. εδώ και αρκετές ημέρες είμαι σε ένα δίλημμα. πρόσφατα έγινα μπαμπάς μιας υπέροχης κόρης. είμαι λοιπόν κάτοχος ενός GOLF του 04' 1.400 απλό.
στην σκέψη να το δώσω τρόμαξα γιατί δεν ξέρω τι ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες μου, και ποιες είναι αυτές? 20 χλμ πήγαινε/έλα στην δουλειά μου, καμιά βόλτα στην Αθήνα, και 4-5 ταξίδια το χρόνο αποστάσεως 400 χλμ. Τα θέλω μου είναι ένα αυτοκίνητο με χώρους, μεγάλο (οικογενειακό) να μην καίει πολύ εντός πόλεως και να είναι άνετο στα ταξίδια μου να μπορώ να το ανοίξω και λίγο χωρίς να το φοβηθώ. Οι επιλογές μου είναι :
1) 1.400 Turbo (122/140)hp
2) 1.600 Turbo Diesel (90/105)hp
3) 1.800 Ατμόσφαιρα
Διαφορές/καταναλώσεις/αξιοπιστία/τελικές/ροπή και ότι άλλο θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο.
H βοήθεια σας θα ανεκτίμητη και καταλυτική για την τελική μου απόφαση!
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Καταρχήν να σου ζήσει η κόρη :mrgreen:

Σχετικά με προβληματισμό σου έχω τις ακόλουθες σκέψεις.

1. Λόγω φορολογικού δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθούν τα 1800 κυβικά.
2. Το πετρέλαιο λόγω τελών κυκλοφορίας και οικονομίας είναι θετική επιλογή
3. Υπάρχουν βέβαια και τα τουρμπάτα μικρού κυβισμού που όπως και να το κάνεις πάνε δυνατά στο δρόμο.

Στη θέση σου θα πήγαινα σε 5άρι 1.4 tsi :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
geox13

Re: Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από geox13 »

stefanos88 έγραψε:Καλησπέρα σας. εδώ και αρκετές ημέρες είμαι σε ένα δίλημμα. πρόσφατα έγινα μπαμπάς μιας υπέροχης κόρης. είμαι λοιπόν κάτοχος ενός GOLF του 04' 1.400 απλό.
στην σκέψη να το δώσω τρόμαξα γιατί δεν ξέρω τι ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες μου, και ποιες είναι αυτές? 20 χλμ πήγαινε/έλα στην δουλειά μου, καμιά βόλτα στην Αθήνα, και 4-5 ταξίδια το χρόνο αποστάσεως 400 χλμ. Τα θέλω μου είναι ένα αυτοκίνητο με χώρους, μεγάλο (οικογενειακό) να μην καίει πολύ εντός πόλεως και να είναι άνετο στα ταξίδια μου να μπορώ να το ανοίξω και λίγο χωρίς να το φοβηθώ. Οι επιλογές μου είναι :
1) 1.400 Turbo (122/140)hp
2) 1.600 Turbo Diesel (90/105)hp
3) 1.800 Ατμόσφαιρα
Διαφορές/καταναλώσεις/αξιοπιστία/τελικές/ροπή και ότι άλλο θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο.
H βοήθεια σας θα ανεκτίμητη και καταλυτική για την τελική μου απόφαση!
προτείνω diesel για αυτά που ζητάς : Οικονομία, ροπή.
Το βασικό είναι η τσέπη τι λέει....
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Επειδή δεν έχω ψαχτεί, η συντήρηση και η τιμή μηχανικών εξαρτημάτων στο πετρέλαιο είναι φθηνώτερη :?:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gsa1967
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: Δευ 11 Ιούλ 2011, 12:03
Μοντέλο: octavia 5rs
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη

Re: Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από gsa1967 »

να σου ζησει η κορη.
το οκταβια 5 ειναι ιδανικο με μεγαλο πορτμπαγκαζ για το καροτσι και τα συναφη.
αν δεν κανεις πολλα χλμ μπορεις να παρεις το 1.4 τσι διοτι ειναι πιο φτηνο.
αν σε περνει οικονομικα παρε το ντηζελ.
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από Dion RS »

Καταρχην να σου ζησει η κορη.Εχω γιο,μην χαθουμε... :idea: :idea: :idea:
Εχεις 2 επιλογες για εμενα.
1) http://www.trimhellas.gr/products?page= ... gory_id=34
Και κρατας το golf και ξεκινας την προικα... :idea: :idea: :idea:
Για 4 ταξιδια το χρονο και ολα τα αλλα χλμ στην Αθηνα,μια χαρα σε βολευει.
2)octavia 1.4TSI
Άβαταρ μέλους
stefanos88

Re: Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από stefanos88 »

Καλημέρες!
Την κόρη θα την πάρει ο γαμπρός με την μεγαλύτερη προίκα!
Έχω ακούσει πως η OCTAVIA είναι ζημιάρα. Δεν σας κρύβω δε ότι είναι ο μεγάλος μου πόθος.
Η πρόοδος που έκανα ήταν να βγάλω από το μυαλό μου την επιλογή του 1.800 ατμόσφαιρα.
Πιο πολύ όμως σκέφτομαι για τον 1.600 Turbo Diesel. Η OCTAVIA 1.600 Diesel είναι Turbo? γιατί στο επίσημο site δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.
Επίσης ποιες είναι οι διαφορές του 1.400/122 με τον 1.600/105 Diesel σε θέμα κατανάλωσης/ροπής/δύναμης/τελικής/αξιοπιστίας/κόστος συντήρησης?
Προφανώς και ψάχνω γι αυτά τα 2 μοντέλα γιατί αυτά με έχουν κερδίσει, αλλά θέλω να τα ξέρω όλα πριν κάνω την αγορά. :mozilla_cool:

Ευχαριστώ και πάλι....
Άβαταρ μέλους
geox13

Re: Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από geox13 »

stefanos88 έγραψε:Καλημέρες!
Την κόρη θα την πάρει ο γαμπρός με την μεγαλύτερη προίκα!
Έχω ακούσει πως η OCTAVIA είναι ζημιάρα. Δεν σας κρύβω δε ότι είναι ο μεγάλος μου πόθος.
Η πρόοδος που έκανα ήταν να βγάλω από το μυαλό μου την επιλογή του 1.800 ατμόσφαιρα.
Πιο πολύ όμως σκέφτομαι για τον 1.600 Turbo Diesel. Η OCTAVIA 1.600 Diesel είναι Turbo? γιατί στο επίσημο site δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.
Επίσης ποιες είναι οι διαφορές του 1.400/122 με τον 1.600/105 Diesel σε θέμα κατανάλωσης/ροπής/δύναμης/τελικής/αξιοπιστίας/κόστος συντήρησης?
Προφανώς και ψάχνω γι αυτά τα 2 μοντέλα γιατί αυτά με έχουν κερδίσει, αλλά θέλω να τα ξέρω όλα πριν κάνω την αγορά. :mozilla_cool:

Ευχαριστώ και πάλι....
Όλα τα diesel είναι turbo τα τελευταία χρόνια από ότι ξέρω. Ποτέ μην πιστεύεις τις εργοστασιακές μετρήσεις κατανάλωσης. Υπολόγισε κανένα λίτρο παραπάνω από αυτά που δίνουν. Φαντάζομαι ο 1600 θα είναι ποιο άνετος στην οδήγηση, από θέμα δύναμης και ρεπριζ.
Οπωσδήποτε test drive σε ότι σκέφτεσαι και μετά αποφασίζεις.
Άβαταρ μέλους
bobatos
Member
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Κυρ 30 Μάιος 2010, 23:37
Μοντέλο: 0CTAVIA 5
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή Κινητήρα

Δημοσίευση από bobatos »

tdi 1.6 cr octavia 5 1000 χλμ με 50 λιτρα πετρελαιο 5 λιτρα στα 100 οπωσ και να το οδηγισεις 250 ροπη απο 1500 στροφες
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”