ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
kefalas1

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από kefalas1 »

χτες λοιπον διαπιστωσα οτι οικονομικη οδηγηση με 2000 rpm και 5η σχεση στα αμαξια μας δεν παιζει! αποφασισα λοιπον να παιξω με 3.500+ και οπου βγαλει! Αποτελεσματα ατυπων φιλικων ανοιγματων! Περιμενοντας πισω απο golf gti, με διαφορα αυτοκολητα βελτιωσεων πισω του! Περιμενει ο τυπος με 110+ να φυγει απο μπροστα του αργοπορημενη σακαρακα. Ξωπισω εγω με 3ι σχεση αλλα χωρις να κολαω! Φευγει σακαρακα απο μπροστα! Κολλαω ποδι στο πατωμα και θελω να περασω το GTI απο πανω! Ο τυπος μαλλον ειδε πολλλλαααα αλογα πισω του και πηγε δεξια! Φυσικα ειχαμε 150+ και εκανα και γω δεξια μιας και δεν ειμαστε για ραβασακια τετοιες μερες. Υποθεση Νο 2! Μινι Turbo s στην μεγαλη ευθεια της αττικης οδου πριν την εξοδο για Μαρκοπουλο ή Αεροδρομιο! Ιδια περιπτωση 3ι και δωσε πατερα! Εκει δεν ειχαμε ραβασακι επομενος στα 240+ πατησα απλα το φρενο για να στιψω στην Λαυριου! Αποτελεσμα? Καθημερινα το τριπ μου βγαζει 7.6 - 7.8 / 100 km! Ξεμουδιαζοντας το ποδι μου με εγραψε 7.4!!!!! Λοιπον συμπερασμα! Πατατε γιατι χανομαστε!!!
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από linkin's dad »

kefalas1 έγραψε:χτες λοιπον διαπιστωσα οτι οικονομικη οδηγηση με 2000 rpm και 5η σχεση στα αμαξια μας δεν παιζει! αποφασισα λοιπον να παιξω με 3.500+ και οπου βγαλει! Αποτελεσματα ατυπων φιλικων ανοιγματων! Περιμενοντας πισω απο golf gti, με διαφορα αυτοκολητα βελτιωσεων πισω του! Περιμενει ο τυπος με 110+ να φυγει απο μπροστα του αργοπορημενη σακαρακα. Ξωπισω εγω με 3ι σχεση αλλα χωρις να κολαω! Φευγει σακαρακα απο μπροστα! Κολλαω ποδι στο πατωμα και θελω να περασω το GTI απο πανω! Ο τυπος μαλλον ειδε πολλλλαααα αλογα πισω του και πηγε δεξια! Φυσικα ειχαμε 150+ και εκανα και γω δεξια μιας και δεν ειμαστε για ραβασακια τετοιες μερες. Υποθεση Νο 2! Μινι Turbo s στην μεγαλη ευθεια της αττικης οδου πριν την εξοδο για Μαρκοπουλο ή Αεροδρομιο! Ιδια περιπτωση 3ι και δωσε πατερα! Εκει δεν ειχαμε ραβασακι επομενος στα 240+ πατησα απλα το φρενο για να στιψω στην Λαυριου! Αποτελεσμα? Καθημερινα το τριπ μου βγαζει 7.6 - 7.8 / 100 km! Ξεμουδιαζοντας το ποδι μου με εγραψε 7.4!!!!! Λοιπον συμπερασμα! Πατατε γιατι χανομαστε!!!
Δε νομιζω να δειχνει σωστα το trip σου.Εγω οταν κανω ανοιγματα ψαχνω απεγνωσμενα για βενζιναδικο μετα,μη ξεμεινω στο δρομο. :lol: :lol: :lol: Τι φοραει το αμαξι σου φιλε :?: :D :D :D
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από As32 »

kefalas1 έγραψε: Λοιπον συμπερασμα! Πατατε γιατι χανομαστε!!!
Συμφωνώ απόλυτα... πατάτε γιατί χανόμαστε...δεν μας επέμειναν και πολλά πια , όπου βρεθώ και όπου σταθώ του πίνω το αίμα, αλλά βλέπω οτι είμαι μόνος μου, κάποτε όλο και κάποιoν πετύχαινες σε κανένα φανάρι, τώρα τίποτα.
Πατάω μόνος μου, αφού τελευταία πατάω με μηχανές που είναι μπροστά μου για να μην είμαι μόνος μου.
βέβαια η κατανάλωση δεν έχει καμία σχέσει με αυτά τα νούμερα, εμένα παίζει από 12,5 με 27L/100km.
Άβαταρ μέλους
kopantRS5

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από kopantRS5 »

μια απο τα ιδια πολυ μοναξια βρε παιδι μου!!!!!
Άβαταρ μέλους
nikmandal

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από nikmandal »

Την Παρασκευή το απόγευμα πηγαίνοντας τους γέροντες στο χωριό ( Μάνη ) με 4 άτομα και γεμάτο μπορμπαγαζ με 170 περίπου από τον ισθμό και κάτω ένα fabia RS μου κολλάει από πίσω , πάω δεξιά για να πάει στο καλό κάθετε δίπλα μου και μου κάνει νόημα να ανοίξουμε καθώς τα γερόντια παίρνανε τον ύπνο του δικαίου ανοίγω αλλά μαλακά γιατί ο δίσκος είναι έτοιμος να παράδοση μέχρι τα 220 το fabia στεκότανε καλά , στο γυρισμό άδειος και ενάντια στη κρίση ήπιε τσαγακι ένα insignia 2.0 στο κόμβο της στερνάς, ειδικά μετά από τα 230 άντε γεια :D .
Άβαταρ μέλους
ftd

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από ftd »

Επειδή εχει παγώσει το θεμα θα το ζεστάνω με ενα ανοιγματακι που είχα με ενα BMW 135. Πατήσαμε απο 2ες ρολ για 800 μέτρα περίπου. Οπου κ η διαφορά ηταν σταθερη στα 3 κενά εμπρός το BMW.
Το BMW δήλωσε ΦΠΕ κ IC στα 410 τροχό
Εγω με 2871 στο 1,6 σταθερή.
Πολυ πιστόλι το BMW εφευγε φοβερα στο πατά κ το μονο που μπορεσω να κανω να το κρατησω μεχρι κ την 5η στην διαφορα που ανεφερα.
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από linkin's dad »

ftd έγραψε:Επειδή εχει παγώσει το θεμα θα το ζεστάνω με ενα ανοιγματακι που είχα με ενα BMW 135. Πατήσαμε απο 2ες ρολ για 800 μέτρα περίπου. Οπου κ η διαφορά ηταν σταθερη στα 3 κενά εμπρός το BMW.
Το BMW δήλωσε ΦΠΕ κ IC στα 410 τροχό
Εγω με 2871 στο 1,6 σταθερή.
Πολυ πιστόλι το BMW εφευγε φοβερα στο πατά κ το μονο που μπορεσω να κανω να το κρατησω μεχρι κ την 5η στην διαφορα που ανεφερα.
Αυτα τα εξακυλινδρα τουρμπατα μοτερ της BMW ειναι πολυ δυνατα στις μεγαλες ταχυτητες,ποσο μαλλον αν ειναι και ΦΠΕ.Δυσκολα αντιμετωπιζονται. :) :) :)
Different ball-league,που λενε και οι Αμερικανοι.Αλλη κατηγορια.Ειχα παιξει και γω με ενα στον Μπραλο μετα απο την Λαμια προς Ιτεα.Εδωσα καλη μαχη αλλα υπεκυψα στην ανωτερωτητα του αντιπαλου.... :lol: :lol: :lol:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
Γιαννης

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από Γιαννης »

..μετα απο καιρο..ειπα να το ανοιξω λιγο..
στο υψος...
περιπου 4,5 χιλ..πριν το σειριο,ενω εκανα προσπεραση..μου κολαει με φωτα ανοιχτα..ηταν δεν ηταν 10 ποντους
brerra 3,2..
προσπερναω..και κανω δεξια...περναει και μπαινω και εγω αριστερα..
μεχρι τα 220 περιπου πηγαινουμε μαζι..σε αποσταση περιπου 5-6 μετρα εγω πισω του..
καπου στα 230..την εκανα με ελαφρια.....για την δεξια λουριδα..
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Να γράψω κι εγώ 2 ανοίγματα που έκανα χτες το μεσημεράκι.

Το πρώτο ήταν στη Βάρης - Κορωπίου λίγο πριν στρείψεις δεξιά για αεροδρόμιο.

Εκεί ανοίξαμε με μαύρη Ζ4 κάμπριο.....χαλαρά λέμε :mrgreen:

Πίσω μας ακολουθούσε ένα cooper s.

Στην είσοδο της Αττικής Οδού ξεκινάμε μαζί από φανάρι.Με ακολουθούσε μέχρι 180.Από εκεί και μετά μέχρι 220 άρχισα να του ανοίγω άνετα.

Θα το συνέχιζα αλλά άναψε λαμπάκι :roll: :roll:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από linkin's dad »

Εκκλησιες εκκλησιες.Παιξε με μεγαλυτερα παιδια,Βασιλη. :D :D :D :lol: :lol: :lol:
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
roman GT193

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από roman GT193 »

δηλαδη το cooper μαλλον δεν ηταν μαμα? :roll:
γιατι μου κανει εντυπωση που σε ακολουθουσε μεχρι τα 180
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Από εξωτερκή εμφάνιση ήταν καρατούμπανο :shock: :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RENOS
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 6413
Εγγραφή: Δευ 20 Ιούλ 2009, 14:20
Μοντέλο: 5 RS FACE LIFT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αυλιδα

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από RENOS »

Σημερις μετά από δουλεία και επιστροφή προς το σπίτι τσακ ένα S4 audi έκανε τσαλιμάκια ,του κολαω οπισθεν πριν την υψηλή γεφυραν .....
Την περνάμε και ανοίγουμε μαζί ... εγώ από πίσω σε σημείο αναπνοής ...μέχρι 230 μαζί μετά έκανε δεξιά και τον πέρασα δεν άντεχε μάλλον την πίεση .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
5vRS ..... powered by ΑΒΤΑΚΙΑS ........
Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από linkin's dad »

......και μετα ψαχνεσαι με δηθεν χαμηλη πιεση και σκαστρες. :lol: :lol: :lol: Ευγε τεκνον μου. :D :D :D
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
koumparos
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 7233
Εγγραφή: Τετ 25 Φεβ 2009, 06:43
Μοντέλο: Passat 2.0FSI
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΡΟΒΙΕΣ ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΟΙΑ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: ΤURBO - Φιλικά ανοίγματα!

Δημοσίευση από koumparos »

RENOS έγραψε:Σημερις μετά από δουλεία και επιστροφή προς το σπίτι τσακ ένα S4 audi έκανε τσαλιμάκια ,του κολαω οπισθεν πριν την υψηλή γεφυραν .....
Την περνάμε και ανοίγουμε μαζί ... εγώ από πίσω σε σημείο αναπνοής ...μέχρι 230 μαζί μετά έκανε δεξιά και τον πέρασα δεν άντεχε μάλλον την πίεση .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Που πας με τα 17άρια ρεεεεεεε
Μετά τα 230 θες 18άρια
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΛΑΣΤΙΚΑ-ΖΑΝΤΕΣ-ΒΟΥΛΚΑΝΙΖΑΤΕΡ

210 2853598 - 6945549791
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”