Εξοικονομηση καυσιμου με super fuel max

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
ferenc

Re: Εξοικονομηση καυσιμου με super fuel max

Δημοσίευση από ferenc »

Συγνωμη φιλε Γιαννη αλλα αφου με ρωτησαν πρεπει να τους απηντησω.
Εγω απλα ρωτησα πως ποσω παει να το κανουμε 116bhp και μου ειπε 1,500ευρω και μετα τον ρωτησα τι θα του κανει δηλαδη και μου ειπε πως θα του αλαξει κατι στον εγκεφαλο αλλα πριν κατι μερες εμαθα πως δεν αλαζει καπιο εξαρτημα εκει στον εγκεφαλο απλα το αφινει καπου στις 3-4 ωρες σε εναν υπολογιστη και τα κανει ολα αυτος μετα και επισεις μπορει να μου κανει και κατι εκει που δεν καταλαβα και πολυ καλα για να μην και πολυ βενζηνη !!!
Άβαταρ μέλους
savvas
Member
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Σάβ 20 Σεπ 2008, 20:27
Μοντέλο: OCTAVIA 1.8Τ 20VT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εξοικονομηση καυσιμου με super fuel max

Δημοσίευση από savvas »

Φίλε μου άστο όπως είναι μην μπλέκεις και μην πετάς λεφτά τζάμπα.

Αυτά είναι παραμύθια της Χαλιμάς.
Άβαταρ μέλους
ferenc

Re: Εξοικονομηση καυσιμου με super fuel max

Δημοσίευση από ferenc »

Να ρωτισω... εδω καλα τους εχω βαλει τους εξοικονομητες :oops: :oops:
http://imageshack.us/photo/my-images/69 ... 20001.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/16 ... 20002.jpg/
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Εξοικονομηση καυσιμου με super fuel max

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

Απ' όσο γνωρίζω τοποθετούνται στο σωλήνα της τροφοδοσίας, οπότε καλά τους τοποθέτησες. Λογικά, θα πρέπει να καταναλώσεις κάποιον αριθμό ρεζερβουάρ για να έχεις σωστή λειτουργία και δε ξέρω μήπως χρειαστεί να αλλάξεις και φίλτρο βενζίνης.
Πάντως για τον κινητήρα σου μη περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα (να μη σου πω να μη περιμένεις και καθόλου), βασικά να ξέρεις ότι αυτά τα συστήματα αποδίδουν με φυσιολογική οικονομική οδήγηση, αν το πατάς είναι αποτέλεσμα 0. Έλα όμως που με φυσιολογική οδήγηση είσαι ούτως ή άλλως χαμηλά σε κατανάλωση...
Τη διαφορά που τυχόν θα έχεις μπορείς να τη διαπιστώσεις μόνο αν γράφεις πολλά χλμ το έτος.
Αν όμως έχεις σκοπό με κάποιο τρόπο να δυναμώσεις το αυτοκίνητο, άδικα τους τοποθέτησες. Το μόνο που βλέπω εγώ ως θετικό (και με δεδομένο ότι κάνει αυτό που υπόσχεται) είναι η πιο ομαλή τροφοδοσία του καυσίμου.
Πάντως αυτό το 116 άλογα με 1500 ευρώ, ούτε με σφαίρες (ή μόνο στη σφαίρα της φαντασίας), εκτός αν μπερδεψε το αυτοκίνητό σου με το 16βάλβιδο 101. Αλλά και πάλι 1500 εούρα!!!
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
ferenc

Re: Εξοικονομηση καυσιμου με super fuel max

Δημοσίευση από ferenc »

το φιλτρο βενζινης εχω 2-3 βδομαδες που το εχω αλαξει και οσο για τα χλμ εγω λεω πως κανω πολλα αλλα αλοι μου λενε πως εχω λιγα... εχω το αμαξι απο 5/2005 και εχω 112.680
Άβαταρ μέλους
gsa1967
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 5245
Εγγραφή: Δευ 11 Ιούλ 2011, 12:03
Μοντέλο: octavia 5rs
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη

Re: Εξοικονομηση καυσιμου με super fuel max

Δημοσίευση από gsa1967 »

ειχα βαλει στο τολεδο 20vt που ειχα. δεν ειχα παρατηρησει καποια μειωση καταναλωσης.
ο κουμπαρος μου σε ενα μερσεντε Ε200 του 1996 ειχε δει μειωση περιπου στο 10% και εβγαζε καρτα καυσαεριων στα επιπεδα καταλυτικου. το μερσεντες ηταν με σουπερ βενζινη.
Άβαταρ μέλους
ferenc

Re: Εξοικονομηση καυσιμου με super fuel max

Δημοσίευση από ferenc »

2 χρόνια από τότε που τα έβαλα και τα έχω ακόμα...δεν ξέρω για εσάς πάντως εγώ μπορώ να πω πως είδα διαφορά...
Αφού είχα την ευκαιρία έκανα δύο ταξίδια (και οι δύο φορές η ίδια διαδρομή)...το πρώτο χωρίς τους μαγνήτες και το δεύτερο με τους μαγνήτες...η διαφορά ήταν γύρω στα 200 χιλιόμετρα παραπάνω...μερικοί μπορεί να επιμένουν πως δεν κάνει δουλειά όμως εγώ λέω αυτό που είδα....με ένα γέμισμα έκανα 500 κάτι χιλιόμετρα χωρίς μαγνήτες ενώ με τους μαγνήτες έκανα στα 700 κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο)....λογικό σε μερικούς να μην κάνουν δουλειά αφού είναι μέσα στην πόλη και με το ξεκίνα-σταμάτα λογικό είναι η κατανάλωση να είναι υψηλή....
Αυτά από μεριά μου !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”