Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
thanassis

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από thanassis »

ΛΕΩΝΙΔΑΣ έγραψε:Αυτό που με έχει βάλει λίγο σε σκέψη είναι αυτό που λες για την θέση της τάπας πλήρωσης...
είναι πρώτη φορά που το ακούω και εν μου φαίνεται σωστό... Σε forum για LPG ε΄χω δεί πολλές μετατροπές που έχουν περάσει κανονικά έγκριση και η θέση πλήρωσης είναι δίπλα από την τάπα της βενζίνης... Σε διάφορες συζητήσεις με εγκαταστάτες μου έχουν πει ότι είναι θέμα χώρου τις περισσσότερες φορές (αν χωρά πίσω από το πορτάκι), αλλά μου έχουν πει αρκετοί ότι είναι θέμα ευκολείας του εγφκαταστάτη γιατί είναι σχετικά δύσκολο να φτάσουν εσωτερικά εκεί, οπότε για να τελειώνουν γρήγορα τραβάν 1 τρύπα στον προφυλακτήρα και τέλος...
Αυτό γνωρίζω και εγώ! και το θεωρώ και πιο ασφαλές να είναι στην τάπα του ρεζερβουάρ και πιο προστατευμένη
Άβαταρ μέλους
paris serres
Member
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ 09 Μάιος 2010, 16:07
Μοντέλο: 1.4 tsi
Τοποθεσία: serres

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από paris serres »

Η Βιαμάρ επίσημα στο καμμάτι της υγραεριοκίνησης....


http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=300036&cid=12
Άβαταρ μέλους
kosmi

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από kosmi »

paris serres έγραψε:Η Βιαμάρ επίσημα στο καμμάτι της υγραεριοκίνησης....


http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=300036&cid=12

Η Βιαμάρ έχει 2-3 κακά
1) τρύπημα εισαγωγής του αέρα
2) φτιάχνουν αμάξια μέχρι 180hp
3) Σε αυτοκίνητα με πρόγραμμα ABT (όπως είναι το δικό μου) δεν τα αναλαμβάνουν γιατί εχουν προβλήματα και δεν μπορούν να τα προγραμματίσουν σωστά σε ρελαντί και φουλ γκάζι. (αυτό είναι τραγικό γιατί το πρόγραμμα αυτοι μας το πουλάνε)
4) Μέχρι κάποιο όριο στροφών δουλεύουν υγραέριο και μετά γυρίζει βενζίνη διότι δεν έχουν καλό πρόγραμμα και εγκέφαλο για να δουλεύουν όπως το αμάξι με βενζίνη.
Αυτά τα έχω μάθει απο άνθρωπο ο οποίος είναι μέσα στην ΒΙΑΜΑΡ και μου είπε τα καλά και τα κακά.

9000 χλμ και συνεχίζει με lpg
Άβαταρ μέλους
geox13

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από geox13 »

Καλησπέρα. Πριν απο ένα μήνα έβαλα υγραεριο σε εξουσιοδοτημένο skoda. Αυτονομία : 27 λίτρα με 21 ευρω με βγάζουν για 350-390 χλμ εντός πόλης. Με βενζίνη ήθελα τα τριπλάσια κ έβγαζε ίδια χλμ. Καμία διαφορα στην απόδοση. Πιστεύω σε πολλα μελλοντικά κ απροβληματιστα χλμ..
Άβαταρ μέλους
Gel73

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από Gel73 »

Προσεχώς, αν και η τιμή του υγραερίου έχει από πέρυσι πάρει την ανιούσα ( από 0,62/64Λ το λιτρο σε 0,85/88 )
το κράτος θα "φιλοδωρήσει" τους χρήστες με έναν φόρο κατανάλωσης υγραερίου που ακόμη δεν έχει προσδιοριστεί, ακόμη, ποσοστιαία.

Είπαμε, το κράτος νομίζουμε ότι κοιμάται αλλά φευ! Απλά περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει... καίρια! :evil:
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από vaxalis »

Gel73 έγραψε:Προσεχώς, αν και η τιμή του υγραερίου έχει από πέρυσι πάρει την ανιούσα ( από 0,62/64Λ το λιτρο σε 0,85/88 )
το κράτος θα "φιλοδωρήσει" τους χρήστες με έναν φόρο κατανάλωσης υγραερίου που ακόμη δεν έχει προσδιοριστεί, ακόμη, ποσοστιαία.

Είπαμε, το κράτος νομίζουμε ότι κοιμάται αλλά φευ! Απλά περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσει... καίρια! :evil:
μην μπερδευεστε παιδια αλλο το φυσικο αεριο αλλο το lpg και εγω ετσι νομιζα και εμαθα,για το φυσικο αεριο ειπαν...
Άβαταρ μέλους
manos_76

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από manos_76 »

Μονο φορο-εισπρακτικα μετρα ξερουν να κανουν διοτι ειναι το πλεον ευκολο - κανενα σχεδιο για αναπτυξη/παραγωγη ομως δεν κανουν.... και μετα θελουν να παρουν και αλλο δανειο, γιατι;
Στην Ισπανια βγηκαν στους δρομους και δεν εχουν ΔΝΤ, τι διαολο περιμενουμε γαμωτο................
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από vaxalis »

manos_76 έγραψε:Μονο φορο-εισπρακτικα μετρα ξερουν να κανουν διοτι ειναι το πλεον ευκολο - κανενα σχεδιο για αναπτυξη/παραγωγη ομως δεν κανουν.... και μετα θελουν να παρουν και αλλο δανειο, γιατι;
Στην Ισπανια βγηκαν στους δρομους και δεν εχουν ΔΝΤ, τι διαολο περιμενουμε γαμωτο................
σημερα στις 6 εχει στο συνταγμα συγκεντρωση διαμαρτυριας φιλε.εγω δυστυχως δεν θα μπορεσω να παω οσοι μπορουν καλο θα ειναι να βρισκονται εκει...
Άβαταρ μέλους
thanassis

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από thanassis »

manos_76 έγραψε:Μονο φορο-εισπρακτικα μετρα ξερουν να κανουν διοτι ειναι το πλεον ευκολο - κανενα σχεδιο για αναπτυξη/παραγωγη ομως δεν κανουν.... και μετα θελουν να παρουν και αλλο δανειο, γιατι;
Στην Ισπανια βγηκαν στους δρομους και δεν εχουν ΔΝΤ, τι διαολο περιμενουμε γαμωτο................
άντε και βγήκες στους δρόμους!! τι θα καταφέρεις? να χάσεις κάποιες ώρες από την δουλειά σου και να φας ξύλο μόνο, κανενός το αυτί δεν ιδρώνει..
Gel73 έγραψε:Προσεχώς, αν και η τιμή του υγραερίου έχει από πέρυσι πάρει την ανιούσα ( από 0,62/64Λ το λιτρο σε 0,85/88 )
δεν ξέρω για ποια πόλη αναφέρεσαι, πάντως Θεσσαλονίκη, εντός πόλης το έχουν γύρω στα 0,80+ και "εκτός" πόλης (λίγο προς τα έξω) το είδα πριν 2 μέρες στα 0,76€ το λίτρο
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από vaxalis »

thanassis έγραψε: άντε και βγήκες στους δρόμους!! τι θα καταφέρεις? να χάσεις κάποιες ώρες από την δουλειά σου και να φας ξύλο μόνο, κανενός το αυτί δεν ιδρώνει..
και τι προτινεις φιλε μου καλε?να σκιψουμε το κεφαλι σε καθε φαπα που θα μας ρειχνουν?οι αγωνες δεν κερδιζονται δυστυχως με αυτην την νοοτροπια...ολοι οι αγωνες κερδιθηκαν με ιδρωτα και μοχθο και με μπουνια στο μαχαιρι...
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από RoadRunner »

Εγώ σε ποιους δρόμους να βγω να φωνάξω να μην συνεχίσετε τα off topic? :shock: :D :D
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από vaxalis »

*Roadrunner* έγραψε:Εγώ σε ποιους δρόμους να βγω να φωνάξω να μην συνεχίσετε τα off topic? :shock: :D :D
ωχ ναι σορυ!!! :oops:
Άβαταρ μέλους
mastro

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από mastro »

Έβαλα υγραέριο σε octavia 5 1,6 mpi.Το σύστημα τοποθετήθηκε από την SYNERGY - VIAGAS και είναι το σύστημα της OMVL REG DREAM XXIN. Είναι αέριου ψεκασμού χωρίς λαδιέρα, τα μπεκ είναι μη ρυθμιζόμενα και ο εγκέφαλος δουλεύει παράλληλα με αυτόν του αυτοκινήτου.
Μετά από 2000χλμ. όλα δουλεύουν άψογα, δεν χρειάστηκε καμία ρύθμιση, δεν άναψε κανένα λαμπάκι. Κύριο χαρακτηριστικό την απόλυτη ησυχία του κινητήρα κάτω από 3500 στροφές, απλά δεν ακούγεται τίποτα. Από κατανάλωση πρέπει να είναι γύρω στο 10% παραπάνω αλλά όχι περισσότερο, ιπποδύναμη ίδια, ροπές έχει ΙΣΩΣ χάσει κάτι λίγο. Με απλά λόγια 450 χλμ. Αθήνα - Γιάννενα με 40λτρ. υγραέριο Χ 0,77 = 30,8€.
Άβαταρ μέλους
yiannis kai maria

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από yiannis kai maria »

Θα συμφωνησω με τις πληροφοριες που παραθετει ο Λεωνιδας.Εχω ενα 5GT κι εχω πληροφορηθει απο εμπιστο εγκαταστατη συστηματων υγραεριου οτι καλα θα κανω να περιμενω,γιατι δεν υπαρχει στην αγορα καταλληλο προγραμμα για TSI.Ηταν χαρακτηριστικη η δηλωση του:Εγω,μου λεει,δε σου βαζω.Να πας αλλου..
Άβαταρ μέλους
ALARGAS

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από ALARGAS »

Μιλισα σημερα με τον αντιπροσοπο στο αγρινιο για μετατροπη στο roomster 1,4 πηγα και βολτα ενα δικο του που εχει φτιαγμενο δεν καταλαβα καμια διαφορα χωρις διακοπες ουτε μυρουδια αυτος δουλευει με τιν viagas και εχει την εταιρια OMVL μου ειπε 1400 ευρω με δεξαμενη 43litra χωρις λαδιερα με μπεκ ξεχωριστα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”