Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από vaxalis »

βαλε βαγκ και δες τι σφαλμα βγαζει και θυμησου κατω απο ποιες συνθηκες στο κανει,σε μερικο γκαζι,σε τερμα?και σε ποιες περιπου στροφες,στο συγκεκριμενο φασμα βγαινει εκτος σε διορθωση ο εγκεφαλος και βγαζει τσεκ,θελει ψαξιμο που μονο με wideband θα βρεις ακρη,ρυθμιση στον δρομο κατω απο ολες τις συνθηκες,αλλιως στο ειπα ζησε Μαι μου,γιατι οταν πας και διαβαζει ο εγκαταστατης του υγραεριου φτωχο η πλουσιο σου δηνει σε ολο το φασμα ενω εσυ θες σε ενα συγκεκριμενο και σου χαλαει ολη την χαρτογραφιση με αποτελεσμα με τα συγχωρισεως" κουκουρουκου" γιατι ειναι λαλακες και βαριουνται να ψαχτουν λιγακι παραπανω και σωστα,με αποτελεσμα ομως εσυ να τρελενεσαι οπως επαθα και εγω και να ξενερωνεις... :D
Άβαταρ μέλους
ANDREWTSI

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από ANDREWTSI »

vaxalis έγραψε:
gmarios13 έγραψε:Από προχθές είμαι και εγώ στην παρέα των υγραεριοκίνητων. Πήρα το αμάξι την Παρασκευή το μεσημέρι από το συνεργείο. Γέμισμα στην αρχή στο πλησιέστερο βενζινάδικο με lpg, βόλτα μέχρι την Ελευσίνα και επιστροφή στο σπίτι στο Φάληρο. Συνολικά 60 km. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές χωρίς να καταλάβω κάποια διαφορά στο αυτοκίνητο. Εχθές το πρωί (Σάββατο) λέω να κάνω μια ακόμα βόλτα σε συνδυασμό με κάποια ψώνια που ήθελα. Βγαίνω Πειραιώς, ανεβαίνω μέχρι το Γκάζι και επιστροφή προς Φάληρο. Στο ύψος της λαχαναγοράς ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα. Ξενέρωσα! Δεν έχω προλάβει να κάνω ούτε 70 km συνολικά και άρχισαν τα προβλήματα. Δευτέρα ετοιμάζομαι για συνεργείο, τι να πω. Ελπίζω να μην είναι τίποτα, γιατί μέχρι τώρα οι επισκέψεις στα συνεργεία ήταν μόνο για τα προγραμματισμένα σέρβις που έκανα.
τι αυτοκινητο εχεις?κλασικα ειναι η βλαβη γι αφτωχο η πλουσιο μειγμα,εγω ταλαιπωρηθηκα 15 μερες μεχρι να φτιαξω τα μιγματα στο δικο μου!εαν ειναι οκταβια τοτε καλο κουραγιο,εαν θες να με ακουσεις αμεσως και να μην ταλαιπωρηθεις,πες στον εγκαταστατη να ρυθμισετε το Lpg με wideband αλλιως καλα κρασια...φιλε μιλαμε θα τρελαθεις στα πιγαινε ελα οπως και εγω και ακρη δεν θα βγαζεις...για αυτο wideband και τελος εγω ετσι καθαρισα!!!
Καλησπέρα μήπως είναι εύκολο να μου στείλεις με πμ τα στοιχεία του συνεργείου που το έβαλες με ρυθμιση μεσω wideband και τη κόστος είχε .ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από vaxalis »

ANDREWTSI έγραψε:
vaxalis έγραψε:
gmarios13 έγραψε:Από προχθές είμαι και εγώ στην παρέα των υγραεριοκίνητων. Πήρα το αμάξι την Παρασκευή το μεσημέρι από το συνεργείο. Γέμισμα στην αρχή στο πλησιέστερο βενζινάδικο με lpg, βόλτα μέχρι την Ελευσίνα και επιστροφή στο σπίτι στο Φάληρο. Συνολικά 60 km. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές χωρίς να καταλάβω κάποια διαφορά στο αυτοκίνητο. Εχθές το πρωί (Σάββατο) λέω να κάνω μια ακόμα βόλτα σε συνδυασμό με κάποια ψώνια που ήθελα. Βγαίνω Πειραιώς, ανεβαίνω μέχρι το Γκάζι και επιστροφή προς Φάληρο. Στο ύψος της λαχαναγοράς ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι του κινητήρα. Ξενέρωσα! Δεν έχω προλάβει να κάνω ούτε 70 km συνολικά και άρχισαν τα προβλήματα. Δευτέρα ετοιμάζομαι για συνεργείο, τι να πω. Ελπίζω να μην είναι τίποτα, γιατί μέχρι τώρα οι επισκέψεις στα συνεργεία ήταν μόνο για τα προγραμματισμένα σέρβις που έκανα.
τι αυτοκινητο εχεις?κλασικα ειναι η βλαβη γι αφτωχο η πλουσιο μειγμα,εγω ταλαιπωρηθηκα 15 μερες μεχρι να φτιαξω τα μιγματα στο δικο μου!εαν ειναι οκταβια τοτε καλο κουραγιο,εαν θες να με ακουσεις αμεσως και να μην ταλαιπωρηθεις,πες στον εγκαταστατη να ρυθμισετε το Lpg με wideband αλλιως καλα κρασια...φιλε μιλαμε θα τρελαθεις στα πιγαινε ελα οπως και εγω και ακρη δεν θα βγαζεις...για αυτο wideband και τελος εγω ετσι καθαρισα!!!
Καλησπέρα μήπως είναι εύκολο να μου στείλεις με πμ τα στοιχεία του συνεργείου που το έβαλες με ρυθμιση μεσω wideband και τη κόστος είχε .ευχαριστώ.
δεν το εβαλα σε συνεργειο,εβαλα εγω wideband εφαρμογη σε ενα κινητο smamsung και το ρυθμιζα και ξανα και ξανα στο δρομο ηθελε καυσιμο πηγαινα και του ελεγα του εγκαταστατη δωσε καυσιμο η κωψε σε αυτο το φασμα και ετσι βρηκα ακρη μονος μου!!!αλλιως....
Άβαταρ μέλους
ANDREWTSI

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από ANDREWTSI »

Ειναι ευκολο να μου πεις πια ειναι η εφαρμογη και τι θα πρεπει να δω και τι τιμες θα βλέπω ?
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από vaxalis »

ANDREWTSI έγραψε:Ειναι ευκολο να μου πεις πια ειναι η εφαρμογη και τι θα πρεπει να δω και τι τιμες θα βλέπω ?
η εφαρμογη ειναι αυτη: https://market.android.com/details?id=o ... WVmcmVlIl0.
θελεις ασυρματο bleutooth για να συνδεθεις με το τηλεφωνο,μολις συνδεθεις με το προγραμμα θα πας στο μενου realtime information.σου στελνω Π.μ το τηλ μου γιατι ειναι πολλα που μετα πρεπει να κοιτας!καλο θα ειναι εαν δεν ξερεις,να μην παρεις ευθυνη για να το φτιαξεις ετσι,γιατι μετα θα σου λενε οτι το χαλασες...εμενα δεν μπορουσαν να με κοροιδεψουν οτι εφτεγα εγω,γιατι εχω ασχοληθει παρα πολυ με μιγματα και τα σχετικα με προγραμματα και τα ηξερα φαρσι...σου στελνω π.μ το τηλ μου οτι θες σφυρα! :D
Άβαταρ μέλους
padimitris

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από padimitris »

αν κατάλαβα καλά ρυθμίζεις μέσω του torque το αμάξι σου; Εγώ το έχω και το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι απλά σου μεταδίδει πληροφορίες. Αν μπορείς σε παρακαλώ ανέβασε οδηγίες.
Άβαταρ μέλους
trialamp2

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από trialamp2 »

Καλησπέρα έχω Βάλη στο δικό μου 2.0 tfsi landirenzo στην ford Στάθης εδώ και 2 εβδομάδες και είμαι πολύ ευχαριστημένος ,καμία διάφορα στην απόδοση ,το σύστημα ψέκαζε και βενζίνα περίπου 1-2 λίτρα στα 100 για ψύξη και λίπανση του χορού Καφάσης ,ξεκίνα με βενζίνα και μόλις το μοτέρ πιάσει 80 βαθμούς γύρνα μόνο του στο υγραέριο ,αύριο θα πάω στο σύνεργο για ελέγχω και να δούμε μήπως και μπορούμε να κατεβάσουμε τη θερμοκρασία αλλαγής
Ξέχασα να πω ότι υγραέριο δουλεύει μέχρι της 5250 μετά γύρνα σε βενζίνα
Το καλό είναι ότι ο κ.στελιος έκανε πολύ καλή δουλεία και στην τοποθέτηση αλλά και στα νευρά μου λύνοντας κάθε απορία που είχα και από το τηλεφωνώ τον ζάλισα τον άνθρωπο .
:D :D
Άβαταρ μέλους
gmarios13

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από gmarios13 »

Παιδία όλα καλά πλέον με το αμάξι. Ανακεφαλαιώνοντας : πρώτη εβδομάδα κάθε μέρα συνεργείο γιατί άναβε το λαμπάκι της μηχανής. Δεύτερη εβδομάδα κανένα λαμπάκι. Τρίτη εβδομάδα πάλι λαμπάκι το οποίο έσβησε μόνο του ακριβώς μετά από μία εβδομάδα. Τέταρτη εβδομάδα κανένα λαμπάκι. Πέμπτη εβδομάδα λαμπάκι πάλι μέχρι το τέλος της όπου έσβησε πάλι μόνο του. Έκτη εβδομάδα κανένα λαμπάκι. Μέχρι σήμερα κανένα λαμπάκι (8η εβδομάδα). Έκανα και τον πρώτο έλεγχο στα 2000km. Η απάντηση ήταν ότι καθάρισε ο κινητήρας από κατάλοιπα και πλέον δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Κατά τα άλλα όλα καλά. Καμία φορά δεν διαπίστωσα κάποιο άλλο πρόβλημα πέρα από το οπτικό που είχα από το ΛΑΜΠΑΚΙ. (Γ@$%#%& το λαμπάκι μου). Από οικονομία: 495km με 42litra ή 38 ευρώ. Αυτό το έχω πετύχει δύο φορές . Την μία σε ταξίδι όπου η ταχύτητα ήταν από 120 έως 140km για τα 450km από αυτά και την άλλη σε συνθήκες μέσα στην Αθήνα με κίνηση κυρίως από Φάληρο προς Ελευσίνα και επιστροφή αλλά σε ώρες αιχμής πάντα. Αυτό σημαίνει κατανάλωση περίπου 8.5λίτρα /100km. Θα έλεγα πολύ καλά για lpg. Νεότερα στο μέλλον ελπίζω χωρίς προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
iliasoriginal21

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από iliasoriginal21 »

Έχει βάλει κανείς από εσάς παιδιά σε octavia 1.8tsi lp
g ;Θα ήθελα εντυπώσεις και πληροφοριες.Εχτες μου είπαν από την βιαμαρ ότι πλέον μπαίνει και αυτόν των κηνητηρα.Η τιμή που μου είπαν Είναι 1800 ευρώ ολλα πληρωμένα.
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από RoadRunner »

Όλα είναι γραμμένα εδώ...πιθανότατα και για 1,8..γιατί δεν αφιερώνεις 10 λεπτακια να διαβάσεις το θέμα?
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iliasoriginal21

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από iliasoriginal21 »

Φιλε μου τα εχω διαβασει γιαθτο και ροταω για των συγκεκριμενο κινητηρα.καμια πιθανοτητα
Άβαταρ μέλους
iliasoriginal21

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από iliasoriginal21 »

iliasoriginal21 έγραψε:Έχει βάλει κανείς από εσάς παιδιά σε octavia 1.8tsi lp
g ;Θα ήθελα εντυπώσεις και πληροφοριες.Εχτες μου είπαν από την βιαμαρ ότι πλέον μπαίνει και αυτόν των κηνητηρα.Η τιμή που μου είπαν Είναι 1800 ευρώ ολλα πληρωμένα.
ΜΟΝΤΕΛΟ 2010
Άβαταρ μέλους
vaxalis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1434
Εγγραφή: Δευ 05 Μάιος 2008, 10:29
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από vaxalis »

iliasoriginal21 έγραψε:Έχει βάλει κανείς από εσάς παιδιά σε octavia 1.8tsi lp
g ;Θα ήθελα εντυπώσεις και πληροφοριες.Εχτες μου είπαν από την βιαμαρ ότι πλέον μπαίνει και αυτόν των κηνητηρα.Η τιμή που μου είπαν Είναι 1800 ευρώ ολλα πληρωμένα.
http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=10&t=596
Άβαταρ μέλους
jimarazzz

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από jimarazzz »

Αρα skoda Octavia rs 20vt 220hp etuners για μετατροπή σε αεριο απο που ξεκινάμε ; Για να μήν τρέχουμε κ ξέρεις κανείς αν δουλεύει σύστημα με προγραμμα για 100 οκτανια;
Άβαταρ μέλους
padimitris

Re: Σχετικά με την υγραεριοκίνηση

Δημοσίευση από padimitris »

padimitris έγραψε:αν κατάλαβα καλά ρυθμίζεις μέσω του torque το αμάξι σου; Εγώ το έχω και το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι απλά σου μεταδίδει πληροφορίες. Αν μπορείς σε παρακαλώ ανέβασε οδηγίες.
αν μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις λίγες πληροφορίες
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”