Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες vs χιονολάστιχα

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
johny

Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες vs χιονολάστιχα

Δημοσίευση από johny »

Θα ηθελα φιλοι μου να σας αναπτυξω την εμπειρια μου για το συγκεκριμενο θεμα, το οποιο εζησα αυτο το ΣΚ. Αγόρασα Χιονοκουβερτες για το αμαξι διοτι πηγα στην Στενή Χαλκίδος, οπου ειχε παρα πολυ χιονι, και ειπα να τις δοκιμασω αντι για αντιολισθητικές αλυσίδες. Το αποτελεσμα? ειναι παρα πολυ ευκολες στην τοποθεσια, αλλα επισης παρα πολυ ευκολα φευγουν απο το αμαξι, με αποτελεσμα τελικα να με σπρωχνουν 6 ατομα για να ξεκολλήσω απο εκει μεσα που ειχα παρκαρει. Οτι γλυτώνεις σε χρονο τοποθέτησης σε σύγκριση με τις αντιολισθητικές αλυσίδες, χανεις σε αξιοπιστια, γιατι πραγματικα τοποθετούνται σε 1 λεπτο!!!!!!!. ΑΦηστε που τελικα απο την κινηση που εκαναν τα λαστιχα , τελικα τις εκαψα. Δεν αξιζουν με τιποτα και ειδικα η τιμη τους....110 ευρω απο τον Παναγιωταρακο.
αντιολισθητικές αλυσίδες !!!!!!!!!!!!!! και παλι αντιολισθητικές αλυσίδες :!: :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
RENOS
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 6413
Εγγραφή: Δευ 20 Ιούλ 2009, 14:20
Μοντέλο: 5 RS FACE LIFT
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αυλιδα

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από RENOS »

Καλησπέρα φιλε.Επειδη ψάχνομαι και εγώ να αγοράσω κουβέρτα λόγο τον πολλών πλεονεκτημάτων που έχει σε σχέση με τηs αλυσιδεs πωs σου βγηκε?Μηπωs δεν φοραγεs τo σωστό νούμερο?Μηπως δεν είχε μπει σωστά? :shock:
5vRS ..... powered by ΑΒΤΑΚΙΑS ........
Άβαταρ μέλους
johny

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από johny »

RENOS έγραψε:Καλησπέρα φιλε.Επειδη ψάχνομαι και εγώ να αγοράσω κουβέρτα λόγο τον πολλών πλεονεκτημάτων που έχει σε σχέση με τηs αλυσιδεs πωs σου βγηκε?Μηπωs δεν φοραγεs τo σωστό νούμερο?Μηπως δεν είχε μπει σωστά? :shock:
Φυσικα και ειναι το κανονικο νουμερο....απλα οταν σπινιαρουν οι ροδες μπορει πολυ ευκολα να γλιστρήσουν απο το λάστιχο...και στον παγο, δεν ειναι για παιχνίδια :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , τωρα οσον αφορα αν ειχαν μπει σωστα, αυτο λεω, οτι εισαι μες στο χιονι, παγωνουν τα χερια, ειναι χαμηλωμενο το αυτοκινητο (οποτε δεν μπορεις να βαλεις πολυ βαθεια το χερι για να αγκαλιασεις το λαστιχο), λογικο ειναι να σου εχουν φυγει μερικα χιλιοστα.....εεεεεε αυτο ειναι αρκετο για να σου φυγουν οι χιονοκουβερτες :evil: :evil: ΟΧΙ ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Anestis

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Anestis »

Εγώ λέω κουβέρτες και πάλι κουβέρτες!!!Προτιμώ να μου φύγει η κουβέρτα..παρα να ξεκουμπώσει κάποια αλυσίδα και να μου κάνει τη ζάντα και το φτερό γαλβανιζέ :evil: (το έχω πάθει στο σάξο)
Το καλό με τις κουβέρτες είναι ότι δεν έχεις κραδασμούς(με όλα τα καλά που έχει αυτό) αλλά αυτό είναι που πρέπει να προσέξεις...να μη ξεχαστείς και ανεβάσεις γκάζι,γιατί τότε ναι, μπορεί να σου φύγουν.Με νορμάλ ταχύτητα δεν φεύγουν τόσο εύκολα, εκτός και αν είναι μεγαλύτερες απ'οσο πρέπει ή μικρότερες και δεν μπούνε καλά.
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Δηλαδή με τι ταχύτητα πρέπει να πηγαίνεις??
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anestis

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Anestis »

Βασίλη εγώ πάω κάτω απο 50 χιλ. και κάθε τόσο σταματάω και τσεκάρω :|
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Sailing »

Γιάννη ίσως να έχει δίκιο ο Ανέστης...
Για να φεύγουν όταν σπινιάρεις σημαίνει ότι παραδόξως γραπώνουν πολύ καλά κάτω...οπότε με λιγότερο γκάζι στην εκκίνηση ίσως να το είχες αποφύγει!
Πάντως εγώ μόνο για 18 θα το συνιστούσα που δεν μπαίνουν πλέον αλυσίδες! Μέχρι και 17άρια αλυσίδες δαγκωτό...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
As32
Skodafans Gold Member
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 16:18
Μοντέλο: Octavia 5 RS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Νεα Σμυρνη.

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από As32 »

Γιάννη δεν κάνουμε "πατιλικια" με της κουβέρτες..χαλαρά και όχι πάνω από 45-50 χιλιόμετρα..και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
και δουλεύουν και τα ηλεκτρονικά,ενώ με της αλυσίδες δεν μπορείς να τα έχεις ενεργοποιημένα
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Sailing »

Μάλλον ο Γιάννης εννοεί ότι αυτό συναίβει σε εκκίνηση και όχι σε πορεία!
Ποιός πάει στο χιόνια πάνω από 50 χιλ/ώρα.?!?!?!?!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από RoadRunner »

Sailing έγραψε: Ποιός πάει στο χιόνια πάνω από 50 χιλ/ώρα.?!?!?!?!
:twisted: :twisted: :twisted:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
minas1.8tsi

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από minas1.8tsi »

Πολύ καλές οι κουβέρτες. Τις έχω δοκιμάσει και δεν έχουν πρόβλημα. Αν όμως δεν θέλεις ούτε κουβέρτες ούτε αλυσίδες που μπορεί να σου προκαλέσουν πρόβλημα, γιατί δεν βάζεις spikes spider?
Άβαταρ μέλους
kostas1968

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από kostas1968 »

Επειδή , από όσο έχω καταλάβει , οι απόψεις διίστανται μεταξύ πανιού και αλυσίδας , τι προτείνετε τελικά για χρήση σε τέτοιες συνθήκες; Κάτι φτηνό αφού μια φορά - και αν - θα χρειαστεί να χρησιμοποιείσεις τέτοιο σύστημα ή κάτι πιο ακριβό μιας και λάστιχα-ζάντες σε πρώτη φάση χρειάζονται περισσότερη προσοχή;
Άβαταρ μέλους
Sailing
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 15225
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 10:58
Μοντέλο: Superb 1.8Τ
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από Sailing »

Κωστή πιστεύω ότι εξαρτάται και από το τί φοράς...
Εγώ ας πούμε που έχω μαμα ζαντολάστιχα 16άρια ζανείστηκα τις αλυσίδες του ThanassisGT αφού μια φορά θα τις χρειαστώ.
Ακόμα κι αν έπρεπε να αγοράσω πάλι αλυσίδες θα έπαιρνα!
Κακά τα ψέματα...πόσες φορές θα πάμε βρε παιδιά στα χιόνια?
Βέβαια για κάποιον που μένει σε περιοχές με συνεχή χιονόπτωση και η χρήση είναι καθημερινή τότε σίγουρα μπορεί να τον συμφέρει κάτι πιό βολικό, εύκολο και γρήγορο στην τοποθέτηση, και τέλος, πιό ακριβό.

Την άποψη μου λέω πάντα! :mozilla_cool:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostas1968

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από kostas1968 »

Και μένα από μαμά είναι τα ζαντολάστιχα 17" , απλά είμαι λίγο διστακτικός λόγω DSG και επειδή - από την εμπειρία που είχα με αλυσίδες στο Peugeot 306(το προηγούμενο αμάξι) βλέπε φτηνές και όχι απαραίτητα εύκολες στην τοποθέτηση - ο φόβος μην κάνω καμιά ζημιά σε ότι έχει σχέση με τον τροχό( φανερά και μη σημεία) με κάνει αναποφάσιστο και να σκέφτομαι και πιο ακριβές λύσεις.
Απλά είμαι ακόμα στη σκέψη, και προσπαθώ να μάθω από τις δικές σας εμπειρίες και συμβουλές ώστε να καταλήξω κάπου σύντομα.
Άβαταρ μέλους
giannis amaliada
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 5689
Εγγραφή: Πέμ 27 Σεπ 2007, 12:29
Μοντέλο: Octavia RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αμαλιάδα

Re: Χιονοκουβερτες vs αντιολισθητικές αλυσίδες

Δημοσίευση από giannis amaliada »

Εγω αλυσιδες ειχα και τις φορεσα 2 φορες.Η τοποθετηση δεν ειναι κατι δυσκολο και η τιμη τους ηταν 40 ευρω.Μπορω να πω οτι δυσκολευτικα πιο πολυ για να τις βγαλω επειδη ειχαν πιασει παγο οι συνδεσμοι και τους ελιωσα με τον αναπτηρα.Η τοποθετηση ειναι να το κανεις μια φορα και μετα πανε τα χερια μονα τους.Οταν τις ειχα παρει τις ειχα φορεσει 3 φορες δοκιμαστικα και ετσι οταν χιονισε δεν δυσκολευτικα

Τωρα λογο χαμηλωματος θα παρω χιονοκουβερτες και θα δω τι γινετε :mozilla_cool:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”