Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομικων

Κουβέντα για όλα τα αυτοκίνητα του εμπορίου

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
linkin's dad
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 23925
Εγγραφή: Δευ 26 Νοέμ 2007, 13:46
Μοντέλο: Octavia 5vRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Ριο,Πατρα

Re: Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομ

Δημοσίευση από linkin's dad »

ABTAKIAS έγραψε:Έχω κάθε μέρα 8 με 10 περιπτώσεις φωτο με κλήσεις για παραβίαση ορίου ταχύτητας από 2ο μέχρι 10ο χλμ. Αντιρρίου - Ιωαννίνων :|

Η μοναδική υπηρεσία με όγκο παραβάσεων ίσως μετά από Αττική Οδό.
Δηλαδη :?: Η τροχαια Μεσολογγιου ειναι η μονη που κανει τη δουλεια της :?: :!: :)
5vRS ..... powered by Κριτωνας & Στελιος,gone but not forgotten
Renault Megane IV,Dci 1.6,Bose Edition
Fabia III TDI 1.4 .....μαμα!
Να σου θυμισω, ειχε TURBOκαιρο τη μερα που σε γνωρισα...!
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομ

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Λουκά, μην αρχίσουμε τώρα περί παραβάσεων και ανάλυσης του ΚΟΚ γιατί άκρη δεν θα βγάλουμε.
Προσωπικά , ανάλογα την παράβαση, ικανοποιώ σχεδόν όλες τις ενστάσεις γιατί δεν μου πάει εν μέσω οικονομικής κρίσης που ο κόσμος είναι τρελαμένος να πληρώνουν και παραβάσεις.

Δεν το παίζω καλός αλλά πρώτα θα πρέπει να κυριαρχεί το ανθρώπινο στοιχείο και μετά όλα τα υπόλοιπα :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομ

Δημοσίευση από RoadRunner »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομ

Δημοσίευση από windmill82 »

Μακαρι ολοι οι συναδελφοι σου να λειτουργουσαν με τη δικη σου λογικη (αν και εγω προσωπικα δεν ειχα ποτέ κανενα παραπονο απο αστυνομικο)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
giannis amaliada
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 5689
Εγγραφή: Πέμ 27 Σεπ 2007, 12:29
Μοντέλο: Octavia RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Αμαλιάδα

Re: Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομ

Δημοσίευση από giannis amaliada »

*Roadrunner* έγραψε:χωρίς ένταλμα δεν μπορεί να ψάξει το αμάξι σου
Παρακολουθω την κουβεντα σας αλλα α.σε ενα γεγονος υπαρχουν και αλλες εκτος απο μια εκδοχη και β. ειμαι αστυνομικος και αρα χανω την αντικειμενικη κριση για συναισθηματικους λογους και ετσι δεν θα παρω θεση για το ποιος ειναι σωστος/λαθος,ποιος την εχει πιο μεγαλη/μικρη,ποιος εκανε τι σε ποιον.

Ολα οσα θελετε υπαρχουν γραμμενα αρκει να ξερεις να τα βρεις.Επειδη πρεπει να ενημερωνομαστε σωστα οτι σχεδον θελετε να μαθετε για την αστυνομια βρισκεται στο π.δ. 141/91 . Σχεδον τα παντα . Καντε ενα κοπο και ριξτε του μια ματια.

Για τις ερευνες λοιπον ισχυουν οτι λεει το αρθρο 96.

Θα συνεχισω να παρακολουθω την κουβεντα σας με ενδιαφερον χωρις να παρω θεση
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8839
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομ

Δημοσίευση από TORRERO »

Οι γνώμες όλων είναι σεβαστές, ανερτήτου επαγγέλματος.
Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις των τροχαίων παραβάσεων, νομίζω ότι μόνο ένα βίντεο απ' το όχημα,
και ίσως-ενδεχομένως-ένα δεύτερο απ' τους τροχονόμους, να έδειχναν ποιός έχει δίκιο.. :idea:
Συνήθως, οι περιγραφές μας δεν είναι ακριβοδίκαιες.. :mozilla_cool:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομ

Δημοσίευση από RoadRunner »

giannis amaliada έγραψε:
*Roadrunner* έγραψε:χωρίς ένταλμα δεν μπορεί να ψάξει το αμάξι σου
Παρακολουθω την κουβεντα σας αλλα α.σε ενα γεγονος υπαρχουν και αλλες εκτος απο μια εκδοχη και β. ειμαι αστυνομικος και αρα χανω την αντικειμενικη κριση για συναισθηματικους λογους και ετσι δεν θα παρω θεση για το ποιος ειναι σωστος/λαθος,ποιος την εχει πιο μεγαλη/μικρη,ποιος εκανε τι σε ποιον.

Ολα οσα θελετε υπαρχουν γραμμενα αρκει να ξερεις να τα βρεις.Επειδη πρεπει να ενημερωνομαστε σωστα οτι σχεδον θελετε να μαθετε για την αστυνομια βρισκεται στο π.δ. 141/91 . Σχεδον τα παντα . Καντε ενα κοπο και ριξτε του μια ματια.

Για τις ερευνες λοιπον ισχυουν οτι λεει το αρθρο 96.

Θα συνεχισω να παρακολουθω την κουβεντα σας με ενδιαφερον χωρις να παρω θεση
Ειναι πολλα δεν θα κατσει να τα διαβασει κανενας,πες μας εσυ με 2 λογια για να ξερουμε. Το οτι δεν μπορει να ψαξουν το αμαξι σου μου το ειπε ενας συναδελφος σου (υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα),μπορεις να αρνιθεις και να φοναξεις να ειναι παρων ενας μαρτυρας,για παραδειγμα ο δικηγορος σου,δεν ειναι και λιγες οι φορες που εχουν καταστραφει πραγματα απο ψαχτιρι.Εμενα μου το εχουν ψαξει μια φορα,τους το επετρεψα,το ΟΠΚΕ,δεν εκανα κατι αλλα απο βλακεια που δοκιμαζαμε ενα αμαξι φιλου που ειχα φτιαξει παλαιοτερα ο μονος δρομο ηταν η ευθεια για τα συνορα με τα Σκοπια,οποτε πηγαιναμε και γυρνουσαμε,ε λογικο που μας σταματησανε,σκεφτικαν τι κανουν οι λαλακες? Ειχαμε και 2 σακουλες πατατακια στο αμαξι και μετα κατσαμε τα φαγαμε ολοι μαζι και καναμε κουτσομπολιο :mrgreen: Οσο για το μπλοκο που ειχαμε εδω οντως δεν ξαναεγινε,ποτε ξανα απο τοτε,καποιοι δεν ειχαν υπογραψει τις κλησεις τους,εγινε μανουρα,μου το ειπε ο υψηλοβαθμος του αφεντικου μου.
Κι εμενα μου εχει τυχει να περασω με κοκκινο,ετσι γιατι με σταματησαν και μου ειπανε περασες με κοκκινο,αντε βγαλε ακρη...

Αν ειναι Γιαννη ποσταρε μας καποιο αρθρο με τα δικαιωματα μαςπου εχουμε σαν οδηγοι και σε περιπτωση που σου "φορτωσουν" κατι τι μπορεις να κανεις.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αστυνομικος τσαμπουκας ή εντολη απο το Υπουργειο Οικονομ

Δημοσίευση από RoadRunner »

Κάτι που βρήκα για τις έρευνες....

Άρθρο 96 Αστυνομικές έρευνες.
1. Η Ελληνική Αστυνομία, στα πλαίσια της προληπτικής και κατασταλτικής της δραστηριότητας, κάνει έρευνες προσώπων (σωματικές), χώρων και αντικειμένων.

2. Όταν οι έρευνες αυτές γίνονται κατά τη διάρκεια προανάκρισης, υπόκεινται στους περιορισμούς και τις διατάξεις του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας.

3. Οι έρευνες που γίνονται στα πλαίσια της προληπτικής της δραστηριότητας χωρίς να ενεργείται προανάκριση (Αστυνομικές έρευνες), γίνονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις.

α. Έρευνα σε κατοικία επιτρέπεται μόνο με τη ρητή συναίνεση του ενοίκου της.

β. Σωματικές έρευνες σε μεταφορικά μέσα και μεταφερόμενα αντικείμενα και έρευνες σε ιδιωτικούς χώρους μη προσιτούς στο κοινό που δεν υπάγονται στην έννοια της κατοικίας, γίνονται όταν υπάρχει σοβαρή υπόνοια τελέσεως αξιοποίνου πράξεως ή απόλυτη ανάγκη.

γ. Έρευνες σε χώρους δημοσίους ή ιδιωτικούς αλλά ελεύθερα προσιτούς στο κοινό, γίνονται ελεύθερα.

δ. Οι έρευνες των περιπτώσεων α έως και γ γίνονται από βαθμοφόρο της Ελληνικής Αστυνομίας, ενώπιον δύο μαρτύρων, αν υπάρχουν. Κατ` εξαίρεση η έρευνα μπορεί να γίνει από Αστυφύλακα, όταν δεν είναι παρών βαθμοφόρος και δεν μπορεί να αναβληθεί μέχρι τη άφιξή του χωρίς κίνδυνο ματαίωσής της.

ε. Σωματική έρευνα σε γυναίκα γίνεται από γυναίκα αστυνομικό και αν δεν υπάρχει, από άλλη γυναίκα της εκλογής του αστυνομικού.

4. Κατά τις έρευνες οι αστυνομικοί πρέπει να φροντίζουν να μην θίγεται η προσωπικότητα ούτε να ενοχλείται αδικαιολόγητα το πρόσωπο που υποβάλλεται σε σωματική έρευνα ή ο ιδιοκτήτης του χώρου ή αντικειμένου που ερευνάται, στο μέτρο που αυτό είναι δυνατό.
Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο Γενικά”