Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
Redmissile

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από Redmissile »

*Roadrunner* έγραψε:
Redmissile έγραψε:Εγώ θα σας διηγηθώ τη δικιά μου ιστορία με την Eurothief (αν ειναι προσβλητικό σβήστο mod),
Να το κάνω bolt καλυτερα :idea: :idea:
Μωρε κάντο και Carl Lewis, :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από RoadRunner »

:lol: :lol: :lol:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Redmissile

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από Redmissile »

Εεεεε φανταστικέ......Moderator :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

DARK AGEL έγραψε:
vgeorgoudis έγραψε:Εγώ αν ήμουνα στη θέση σου, θα άφηνα να το πάρουν, δε θα έδινα λεπτό παραπάνω και θα προσπαθούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα μικρότερο, παλιότερο, φθηνότερο μεταχειρισμένο (με όλες τις συνέπειες)
Σε αυτό κατέληξα και εγώ φίλε μου. Αλλά από την άλλη θέλω να πάω και στο δικαστήριο όχι μόνο για τα λεφτά που έδωσα αλλά και γιατί κάποια στιγμή πρέπει να προσπαθήσουμε να αλλάξουν κάποια πράγματα. Πραγματικά θέλω για το γαμώτο να πω στον δικαστή ότι δεν μπορεί να γίνονται μόνο τα χατήρια των τραπεζών, αλλά να φροντίζουν και για τους πολίτες. Αααααα :!: :!: επίσης θέλω να απαλαγώ από την αρχική σύμβαση γιατί εκεί αναφέρει ότι αν η τράπεζα το πουλήσει λιγότερο από όσα χρωστάω (8.600,00) θα της χρωστάω την διαφορά. Τότε με τα εισοδήματα που είχαμε δεν με ένοιαζε. Οπότε αν το πουλήσει π.χ. 5.000,00 εγώ θα της χρωστάω 3.600,00 :!: :!: :!: :!: Οπότε καταλαβαίνεις ότι αν δεν τα βρούμε με άλλο τρόπο η κατάληξη θα είναι σίγουρα στο δικαστήριο.8) 8)
Σαν πρόθεση φίλε μου σου βάζω 10 με τόνο, αλλά σκέψου και 2-3 πράγματα: δικαστήρια-τράπεζες-κράτος...σα πολύ φιλαράκια είναι τα τελευταία χρόνια, δες για το σώσιμο των τραπεζών τι ζόρια τραβάμε όλοι οι πολίτες, σκέψου τι ψυχικό (το υλικό δε το αναφέρω καν) κόστος θα έχεις εσύ και η οικογένειά σου, δεν είμαστε να χάνουμε το κουράγιο μας αυτές τις μέρες και οι γύρω μας δε φταίνε σε τπτ. Και στο λέω εγώ που μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει ένα μισθό τον έχω αλλά μια γενικότερη κατάθλιψη την λαμβάνω (και λόγω αρμοδιοτήτων-μισθοδοσία και λόγω κοινωνικών επαφών) καθημερινά. Είναι να βάζουμε μπελάδες στο κεφάλι μας; Είναι να γίνεται κόμπος το στομάχι; Όσο πιο ήσυχα περάσουμε αυτό το διάστημα (όσο κρατήσει) τόσο το καλύτερο...
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από DARK AGEL »

vgeorgoudis έγραψε:Σαν πρόθεση φίλε μου σου βάζω 10 με τόνο, αλλά σκέψου και 2-3 πράγματα: δικαστήρια-τράπεζες-κράτος...σα πολύ φιλαράκια είναι τα τελευταία χρόνια, δες για το σώσιμο των τραπεζών τι ζόρια τραβάμε όλοι οι πολίτες, σκέψου τι ψυχικό (το υλικό δε το αναφέρω καν) κόστος θα έχεις εσύ και η οικογένειά σου, δεν είμαστε να χάνουμε το κουράγιο μας αυτές τις μέρες και οι γύρω μας δε φταίνε σε τπτ. Και στο λέω εγώ που μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει ένα μισθό τον έχω αλλά μια γενικότερη κατάθλιψη την λαμβάνω (και λόγω αρμοδιοτήτων-μισθοδοσία και λόγω κοινωνικών επαφών) καθημερινά. Είναι να βάζουμε μπελάδες στο κεφάλι μας; Είναι να γίνεται κόμπος το στομάχι; Όσο πιο ήσυχα περάσουμε αυτό το διάστημα (όσο κρατήσει) τόσο το καλύτερο...
Κοίτα φίλε μου τα πράγματα έφτασαν στο να κόψω το φαί από τα παιδιά μου για να πληρώσω την τράπεζα. Ήδη οι λογαρισμοί πάνε 10-15 μέρες πίσω μιας και φροντίζω να πληρώνω την εφορία που φέτος ειδικά εμάς με πολλά παιδιά μας...........άστο να μην το πω. Για την ιστορία περιμένω τις κινήσεις της τράπεζας και αν (που σίγουρα) πάει δικαστικά, θα δανειστώ από ένα φιλαράκι που ήδη προσφέρθηκε και θα πάω στα δικαστήρια και ότι γίνει. Αν βρεθεί δικαστής που θα πει να κόψω από το φαί των παιδιών μου, για να είμαι συνεπής απέναντι στις τράπεζες που έχουν φεσώσει έναν ολόκληρο λαό........θα έχει χαθεί κάθε έννοια λογικής και ηθικής και έτσι θα τους αντιμετωπίσω και εγώ....
Άβαταρ μέλους
efstratia77
Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τετ 05 Μαρ 2008, 12:49
Μοντέλο: Octavia 5rs
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καλλιθέα

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από efstratia77 »

εγώ θα έλεγα γιατί ασχολήθηκα πολύυυυυυυυυυ με το θέμα ν3869/2010
Εικόνα
The Dirt says Hot, The Label says RS
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από DARK AGEL »

efstratia77 έγραψε:εγώ θα έλεγα γιατί ασχολήθηκα πολύυυυυυυυυυ με το θέμα ν3869/2010
Ισχύει και για καταναλωτικά δάνεια :?: Ρωτάω γιατί μια επαφή που είχα με συνήγορο του πολίτη και κάποιο ιδιώτη δικηγόρο, μου είπαν ότι ισχύει πιο πολύ για σπίτια. Για την ιστορία τους έκανα μέσω e-mail 3 προτάσεις από τις οποίες τις δυο δεν τις δέχτηκαν, ενώ την τρίτη δεν την απάντησαν ακόμη. Δεδομένου ότι δεν είχα τα λεφτά να πληρώσω δικηγόρο να κάνει όλες τις ενέργειες που προβλέπει ο νόμος αυτός, και το γεγονός ότι σε πολλές περιπτώσεις που πολίτες συμπλήρωσαν τα έγγραφα και τα παρέδωσαν μόνοι τους στις τράπεζες και "χάθηκαν", θεώρησα καλύτερο να έχω εκτυπωμένα τα e-mail με τις προτάσεις μου. Τέλως πάντων έτσι και αλλιώς εκεί που μας πάνε δεν θα έχει και πολύ σημασία..... 8) 8) 8) :mozilla_cool: :mozilla_cool: :mozilla_cool:
Άβαταρ μέλους
efstratia77
Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τετ 05 Μαρ 2008, 12:49
Μοντέλο: Octavia 5rs
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καλλιθέα

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από efstratia77 »

έχεις πμ
Εικόνα
The Dirt says Hot, The Label says RS
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από DARK AGEL »

Μια σημερινή (απογευματινή) εξέλιξη. Μετά από συνεχή e-mail η "φίλη" τράπεζα μου προσφέρει μια έκπτωση αρκεί να τα πληρώσω μετρητά τα λεφτάκια. Λες και αν είχα δεν θα πλήρωνα τις δόσεις κάθε μήνα.... :lol: :lol: :lol: :shock: :shock: :shock: Το καλό είναι ότι μπορώ να κατεβάσω την τιμή στην τσέχα.... 8) 8) 8) :mozilla_cool: :mozilla_cool:
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από RoadRunner »

:D :D :D
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DARK AGEL

Re: Δάνειο αυτοκινήτου και οι "φίλες" τράπεζες

Δημοσίευση από DARK AGEL »

Να κάνω και ένα update για όσους μπορεί να ενδιαφέρονται. Μετά από κινήσεις για εξωδικαστικό συμβιβασμό με την βοήθεια του συνηγόρου του πολίτη (χωρίς κανένα κόστος) κατέθεσα αίτηση υπαγωγής στον Νόμο Κατσέλη και μια πρόταση εξόφλησης. Η τράπεζα ενω ήμασταν στις διαπραγματεύσεις κατήγγειλε την σύμβαση και έκλεισε τον λογαριασμό ενώ παράλληλα έκανε νομικές ενέργειες για να πάρει το αυτοκίνητο (νομή και χρήση). Στο Ειρηνοδικείο Αθηνών που παραβρέθηκα δεν έγινε δεκτό το αίτημα τους (ίσως επειδή είχα καταθέσει αίτηση για τον Νόμο Κατσέλη) και επιπλέον τα δικαστικά έξοδα θα καλυφθούν από μισά και όχι εξ' ολοκλήρου από εμένα (απόφαση της Ειρηνοδίκης). Περιμένω τώρα τον Μάρτιο του 2015 να δω τι θα αποφασίσει το εδώ Ειρηνοδικείο και μετά με έχει στην Αθήνα μια ακόμη προσφυγή για τέλη Νοεμβρίου του 2015. Το καλύτερο όμως είναι ότι στο τελευταίο δικόγραφο που μου έστειλαν ενώ λένε ότι είμαι κακοπληρωτής κτλ κτλ στο τέλος αναφέρουν ότι η αξία του αυτοκινήτου είναι ακριβώς το ποσό που πρότεινα εγώ για να τα βρούμε....... :!: :!: :!: :!: 8) 8)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”