Ποδήλατο

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

Τα περισσότερα της ελληνικής αγοράς simano είναι τα σασμάν, απλά από μεγάλα καταστήματα ξέρω 2 που πήρανε, ήταν ασυγχρόνηστα και σε 1-2 εβδομάδες τρέχανε σε καταστήματα για ανταλλακτικά, κόστος δλδ πάλι το ίδιο, άσε που ο ένας το επέστρεψε πίσω και απλά ζήτησε τα χρήματά του. Του πράκτικερ είναι Βουλγαρίας κυρίως και φυσικά παρόλο που τα θεωρούμε φθηνά εδώ, πάλι υπερκοστολογημένα είναι σε σχέση με εκεί.
Καλό είναι να προτιμάμε ελληνικές εταιρίες.
Ideal πχ
Balistic Ταυλανδέζικος σκελετός με συναρμολόγηση και ρύθμιση στην Ελλάδα (στη Θέρμη Θεσσαλονίκης είναι η εταιρία)
Το μέγεθος της ζάντας έχει να κάνει και με το μπόι του αναβάτη. Έχω 26άρι, έχω κάνει και με 28άρι, αλλά με το 26άρι νοιώθω πιο άνετα, το έχω πιο "του χεριού μου" που λένε. Σαφώς 28άρι είναι πιο άνετο σε ταχύτητα, αλλά θέλει και κάποιο ύψος.
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos1990

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από xristos1990 »

Τα λεφτά που θέλω να δώσω είναι κοντά στα 200€. Εγώ από μικρός θυμάμαι ότι τα Ideal είναι μια καλή και αξιόπιστη λύση. Εγώ που είμαι κοντά στο 1,82 τι να προτιμήσω 26άρι ή 28άρι; Παίζουν ρόλο πουθενά τα κιλά στην επιλογή του κατάλληλου ποδήλατου;
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

xristos1990 έγραψε:Τα λεφτά που θέλω να δώσω είναι κοντά στα 200€. Εγώ από μικρός θυμάμαι ότι τα Ideal είναι μια καλή και αξιόπιστη λύση. Εγώ που είμαι κοντά στο 1,82 τι να προτιμήσω 26άρι ή 28άρι; Παίζουν ρόλο πουθενά τα κιλά στην επιλογή του κατάλληλου ποδήλατου;
28άρι. Τα κιλά δε παίζουνε ρόλο. Άλλωστε εγγυημένα θα χάσεις κάποια μετά από λίγο καιρό. Αλλά άμα προτιμήσεις εξειδικευμένο κατάστημα θα σου τα πούν κι εκεί. Όπως και το πως θα χρησιμοποιείς τις ταχύτητες (δίνουν και γραπτές οδηγίες τις περισσότερες φορές). Θα σου ρυθμίσουν και τη σέλα (ύψος, κλίση), το τιμόνι (κλίση)
Για να σου δώσω κουράγιο, με λίγη προσοχή στη διατροφή και μπόλικο ποδήλατο έχασα 15 κιλά σε 5 μήνες.
Κι έχω σκοπό να χάσω τουλάχιστον άλλα 5 φέτος. Γι αυτό περιμένω με αγωνία να ανοίξει περισσότερο ο καιρός και να μεγαλώσει η μέρα. Επίσης θα αλλάξει και το σώμα σου, δεν είναι απαραίτητο δλδ να χάσεις και μόνο κιλά, αυτά που θα μείνουν θα πάνε και κάπου (χα) θα φουσκώσουν τα πόδια (μηροί και γάμπες) Υπ' όψη ότι ο μηρός είναι ο μεγαλύτερος μυς του ανθρώπου, φαντάσου τι κατανάλωση θερμίδων κάνει άμα τον γυμνάζεις. Δε θέλει πολύ ζόρι. Με σταθερές ταχύτητες αποτέλεσμα θα έχεις.
Όπως έγραψα ξεκίνησα χαλαρά και τώρα μέσα σε λιγότερο από μισό χρόνο έφτασα να πηγαίνω Θέρμη-Άνω Ηλιούπολη-Θέρμη, ούτε που θα το πίστευα πριν ένα χρόνο ότι θα το έκανα.
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Dion RS

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Dion RS »

vgeorgoudis έγραψε:Τα περισσότερα της ελληνικής αγοράς simano είναι τα σασμάν, απλά από μεγάλα καταστήματα ξέρω 2 που πήρανε, ήταν ασυγχρόνηστα και σε 1-2 εβδομάδες τρέχανε σε καταστήματα για ανταλλακτικά, κόστος δλδ πάλι το ίδιο, άσε που ο ένας το επέστρεψε πίσω και απλά ζήτησε τα χρήματά του. Του πράκτικερ είναι Βουλγαρίας κυρίως και φυσικά παρόλο που τα θεωρούμε φθηνά εδώ, πάλι υπερκοστολογημένα είναι σε σχέση με εκεί.
Καλό είναι να προτιμάμε ελληνικές εταιρίες.
Ideal πχ
Balistic Ταυλανδέζικος σκελετός με συναρμολόγηση και ρύθμιση στην Ελλάδα (στη Θέρμη Θεσσαλονίκης είναι η εταιρία)
Το μέγεθος της ζάντας έχει να κάνει και με το μπόι του αναβάτη. Έχω 26άρι, έχω κάνει και με 28άρι, αλλά με το 26άρι νοιώθω πιο άνετα, το έχω πιο "του χεριού μου" που λένε. Σαφώς 28άρι είναι πιο άνετο σε ταχύτητα, αλλά θέλει και κάποιο ύψος.
Ναι,εχεις δικιο,καλο ειναι αν το παρεις απο τετοιο καταστημα να το πας σε ενα ποδηλαταδικο για να στο ρυθμισει.
Εγω οταν ανοιγει ο καιρος που το χρησιμοποιω το πηγαινω για μια ρυθμιση μια φορα το μηνα.
Παντως,οταν εψαχνα για να αγορασω στα ποδηλαταδικα τα ειχα βρει αρκετα τσιμπημενα σε τιμες.Ειχαν αρκετα
ακριβα ποδηλατα.Τελικα το πηρα απο ποδηλαταδικο υστερα πο πολυ ψαξιμο μεσο γνωστου.
xristos1990 έγραψε:Τα λεφτά που θέλω να δώσω είναι κοντά στα 200€. Εγώ από μικρός θυμάμαι ότι τα Ideal είναι μια καλή και αξιόπιστη λύση. Εγώ που είμαι κοντά στο 1,82 τι να προτιμήσω 26άρι ή 28άρι; Παίζουν ρόλο πουθενά τα κιλά στην επιλογή του κατάλληλου ποδήλατου;
Εγω ειμαι 1.83και το 28αρι ειναι τελειο.
Άβαταρ μέλους
manosVRS

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από manosVRS »

εμένα το ποδηλατάκι μου είναι αυτό...
Orbea Aqua TTG 2012

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos1990

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από xristos1990 »

Για πες πόσο το πήρες και από που; φαίνεται ενδιαφέρον :mozilla_cool:
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

xristos1990 έγραψε:Για πες πόσο το πήρες και από που; φαίνεται ενδιαφέρον :mozilla_cool:
Από το κατάστημα "ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ" της Θέρμης, τώρα έχουν πιο νέα μοντέλα, γύρω στα 200-230 ευρώ στοιχίζει, 26άρι ή 28άρι δε παίζει διαφορά στην τιμή. Είναι αλουμινίου, μπροστινή ανάρτηση, ίδιο μοντέλο (αυτό δλδ που κυκλοφορεί φέτος) θα πάρουμε και για τον γιο που χρειάζεται μεγάλο πια.
Αν μπορείς να βρεις trekking μοντέλο και όχι mtb δλδ με πιο ασφάλτινα λάστιχα ακόμη καλύτερα (δε νομίζω ότι έχεις σκοπό να πάρεις τα βουνά), με συννενόηση ίσως μπορεί κάποιο κατάστημα να σου αλλάξει και τα λάστιχα κατά την αγορά, ρώτα το (γι αυτό καλύτερα σε εξειδικευμένο).
Δισκόφρενα ή απλά μη τα πολυκοιτάς, δε πάμε για αγωνιστική ποδηλασία, απέφυγε την πίσω ανάρτηση, βαραίνει το ποδήλατο, ανεβάζει το κόστος και το σημαντικότερο κουράζει τη μέση (λόγω απώλειας δύναμης κατά την κίνηση/περισσότερα κινούμενα μέρη, αλλά την κίνηση τη δίνεις εσύ και όχι κινητήρας που σημαίνει περισσότερο ζόρι για τη μέση σου)
Τέλη του μήνα που θα πάω στου Νιζάμη για σέρβις/ιμάντα η ίδια διαδικασία: το ποδήλατο πίσω στο πορτ παγκαζ, αφήνω το αυτοκίνητο, πάω με το ποδήλατο στους δικούς μου στην Α.Ηλιούπολη, επιστρέφω, παίρνω το αυτοκίνητο, πίσω στο σπίτι (αν τελειώσουν την ίδια μέρα).
Σορυ αν σε κούρασα, να βοηθήσω θέλω.
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manosVRS

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από manosVRS »

vgeorgoudis έγραψε:Τα περισσότερα της ελληνικής αγοράς simano είναι τα σασμάν, απλά από μεγάλα καταστήματα ξέρω 2 που πήρανε, ήταν ασυγχρόνηστα και σε 1-2 εβδομάδες τρέχανε σε καταστήματα για ανταλλακτικά, κόστος δλδ πάλι το ίδιο, άσε που ο ένας το επέστρεψε πίσω και απλά ζήτησε τα χρήματά του. Του πράκτικερ είναι Βουλγαρίας κυρίως και φυσικά παρόλο που τα θεωρούμε φθηνά εδώ, πάλι υπερκοστολογημένα είναι σε σχέση με εκεί.
Καλό είναι να προτιμάμε ελληνικές εταιρίες.
Ideal πχ
Balistic Ταυλανδέζικος σκελετός με συναρμολόγηση και ρύθμιση στην Ελλάδα (στη Θέρμη Θεσσαλονίκης είναι η εταιρία)
Το μέγεθος της ζάντας έχει να κάνει και με το μπόι του αναβάτη. Έχω 26άρι, έχω κάνει και με 28άρι, αλλά με το 26άρι νοιώθω πιο άνετα, το έχω πιο "του χεριού μου" που λένε. Σαφώς 28άρι είναι πιο άνετο σε ταχύτητα, αλλά θέλει και κάποιο ύψος.
επειδή έχω ακούσει πολλές φορές ότι τα ideal είναι ελληνικά ποδήλατα,απλά έρχονται απο εξωτερικό και συναρμολογούνται Ελλάδα ακριβώς όπως και τα Ballistic...τα μόνα ελληνικά ποδήλατα που κατασκευάζονται Ελλάδα και είναι Ελληνικά είναι τα Orient Bikes
Άβαταρ μέλους
vgeorgoudis
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 12:28
Μοντέλο: Octavia 5 1.6 mpi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από vgeorgoudis »

Και συναρμολόγηση να γίνεται πάλι ελληνικά χέρια πληρώνονται, ειδικά τα πολυκαταστήματα έχουν τρελαθεί να φέρνουν μόνο εισαγωγής, δε λέω και τα βουλγάρικα του πράκτικερ εντυπωσιακά είναι, αλλά είναι βουλγάρικης κατασκευής/συναρμολόγησης/προέλευσης. Εγώ ανέφερα ελληνικές εταιρίες. Και ο Θεοχαράκης από έξω έφερνε τα κομμάτια, εδώ όμως συναρμολογούνταν τα σανυ, ελληνικά θεωρούνταν. Αν μπορείς βέβαια και σου αρέσει ένα orient γιατί να μη το πάρεις; Ακόμη καλύτερα.
Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Gel73

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από Gel73 »

Dion RS έγραψε:Ενα πολυ βασικο εκτος απο την ζαντα ειναι και το σασμαν.Τα καλυτερα νομιζω οτι ειναι τα shimano.
Υπάρχουν και καλύτερα φίλε Διονύση, όχι ότι αυτά δεν έιναι
απλά το πλεονέκτημα τον Shimano έναντι των άλλων εταιρειών του χώρου είναι
ότι είναι πολύ ευκολότερο να βρεις αναλώσιμα/ανταλλακτικά
τουλάχιστον για εμάς τους επαρχιώτες, οι πρωτευουσιάνοι/συμπρωτευουσιάνοι
λογικά θα έχετε περισσότερες επιλογές, όπως και πιο εξειδικευμένα καταστήματα.
Άβαταρ μέλους
manosA5

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από manosA5 »

στο ύψος δεν παίζει ρόλο το μέγεθος των τροχών αλλά του σκελετού ,το μέγεθος διαφέρει ανάλογα με την μάρκα (πχ εγω εχω ενα Ballistic και το μέγεθος ειναι 53 ενώ η γυναικά μου ένα Giant και είναι S small
Άβαταρ μέλους
manosA5

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από manosA5 »

όποιος απο Θεσσαλονίκη κάνει εξορμήσεις ας μου στείλει πμ να κανονίσουμε καμιά βόλτα
εγώ έχω αυτό http://www.google.gr/imgres?q=ballistic ... =165&ty=91
Άβαταρ μέλους
ThanassisGT
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 3694
Εγγραφή: Τετ 16 Μάιος 2007, 18:10
Μοντέλο: octavia gt
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: αθήνα

Re: ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

Δημοσίευση από ThanassisGT »

για εντός πόλης διαδρομές θα πρότεινα αυτό το λάστιχο
http://www.schwalbe.com/gbl/en/produkte ... =Tour/City
αρκετά πιο ξεκούραστο από τα κλασσικά τρακτερωτά και ξενοιάζεις από τρυπήματα. ακόμα και στο βουνό που το πήγαινα πάντως στεκότανε καλά.
από λεφτά δεν ξέρω πόσο πάει εδώ, εγώ το είχα φέρει απ' έξω
I am nobody..
..nobody is perfect..
..therefore, I am perfect!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”