Βιβλία-Προτάσεις-Εντυπώσεις

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Βιβλία-Προτάσεις-Εντυπώσεις

Δημοσίευση από Antzela »

Διαβαζω τωρα το..Και συ Ελληνας ρε?
Του Βασιλειου Χριστοπουλου.

Ενα ιστορικο μυθιστορημα με φοντο τους εθνισμους του 19ου-20ου αι.που φωτιζει αποκαλυπτικα και την εποχη μας.
Άβαταρ μέλους
Τ 1.8 ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑ

Δημοσίευση από Τ 1.8 ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑ »

ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ <<Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ>>

Το δεύτερο βιβλίο αφηγημάτων του Ίρβιν Γιάλομ, μετά τον Δήμιο του Έρωτα. Με τολμηρή ειλικρίνεια ο ψυχίατρος-συγγραφέας ζωντανεύει εδώ, στο πιο προσωπικό από τα βιβλία του, τους περιορισμούς και τα λάθη του, τις φαντασιώσεις του, τις αμφιβολίες και τους πειραματισμούς του, και μέσα από αυτά τη διαδρομή προς την κατανόηση, τη μάθηση και τέλος τη διδαχή.
Άβαταρ μέλους
-DIMITRIS_208-

Δημοσίευση από -DIMITRIS_208- »

<< ΔΕΚΑ ΠΙΘΑΝΟΙ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ >>
Συγγραφέας: ΣΤΑΙΝΕΡ ΤΖΩΡΤΖ
Εκδοτικός Οίκος:SCRIPTA
Κανένας, τίποτα δεν μπορεί να διεισδύσει αποδεδειγμένα στις σκέψεις μου. Όταν λέμε ότι κάποιος «διαβάζει» τις σκέψεις κάποιου άλλου δεν έχουμε τίποτα περισσότερο από ένα σχήμα λόγου. Τις σκέψεις μου μπορώ να τις κρύψω παντελώς. Μπορώ να συγκαλύψω και να παραποιήσω την εξωτερική τους έκφραση, όπως μπορώ να κάνω το ίδιο και για το ύφος του προσώπου μου ή για τη σωματική μου γλώσσα.

Κάτι ελαφρύ γιατί τα άλλα είναι κάπως…
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Βιβλια-Προτασεις-Εντυπωσεις

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Antzela έγραψε:Διαβαζω τωρα το..Και συ Ελληνας ρε?
Του Βασιλειου Χριστοπουλου.

Ενα ιστορικο μυθιστορημα με φοντο τους εθνισμους του 19ου-20ου αι.που φωτιζει αποκαλυπτικα και την εποχη μας.
Το διάβασα πριν 2 μήνες.Πολύ καλό και ενδιαφέρον :wink: Απεικόνιση της ζωής αλλά κυρίως της μεταχείρησης των Ελλήνων στις αρχές του 20ου αιώνα σε διάφορες περιοχές των Βαλκανίων και Ανατολικής Μεσογείου με τελικό προορισμό χρονικά την Πάτρα του σήμερα που είναι κέντρο μετακίνησης Κούρδων προσφύγων . Από την ρίζα στους απογόνους :roll:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
-DIMITRIS_208-

Re: Βιβλια-Προτασεις-Εντυπωσεις

Δημοσίευση από -DIMITRIS_208- »

ABTAKIAS έγραψε:
Antzela έγραψε:Διαβαζω τωρα το..Και συ Ελληνας ρε?
Του Βασιλειου Χριστοπουλου.

Ενα ιστορικο μυθιστορημα με φοντο τους εθνισμους του 19ου-20ου αι.που φωτιζει αποκαλυπτικα και την εποχη μας.
Το διάβασα πριν 2 μήνες.Πολύ καλό και ενδιαφέρον :wink: Απεικόνιση της ζωής αλλά κυρίως της μεταχείρησης των Ελλήνων στις αρχές του 20ου αιώνα σε διάφορες περιοχές των Βαλκανίων και Ανατολικής Μεσογείου με τελικό προορισμό χρονικά την Πάτρα του σήμερα που είναι κέντρο μετακίνησης Κούρδων προσφύγων . Από την ρίζα στους απογόνους :roll:
Τι διαβάζεις αγόρι μου? Είσαι διοικητής στο αρχηγείο εσύ?
Άβαταρ μέλους
Acis13

Δημοσίευση από Acis13 »

Διαβάζω το τελευταίο βιβλίο του Stephen King " Η Ιστορία της Λίσι"... Κάτι έχει αυτός ο μάγκας και δεν γίνεται να χάσω βιβλίο του. Μια συναισθηματική ιστορία φαντασμάτων (πάλι) με πολλά προσωπικά στοιχεία του συγγραφέα. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο τέλος, αλλά απ' την στιγμή που έχω όλα τα προηγούμενα, αυτό δεν θα μπορούσε να λείψει από την συλλογή μου! :wink:
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

208 έγραψε:<< ΔΕΚΑ ΠΙΘΑΝΟΙ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ >>
Συγγραφέας: ΣΤΑΙΝΕΡ ΤΖΩΡΤΖ
Εκδοτικός Οίκος:SCRIPTA
Κανένας, τίποτα δεν μπορεί να διεισδύσει αποδεδειγμένα στις σκέψεις μου. Όταν λέμε ότι κάποιος «διαβάζει» τις σκέψεις κάποιου άλλου δεν έχουμε τίποτα περισσότερο από ένα σχήμα λόγου. Τις σκέψεις μου μπορώ να τις κρύψω παντελώς. Μπορώ να συγκαλύψω και να παραποιήσω την εξωτερική τους έκφραση, όπως μπορώ να κάνω το ίδιο και για το ύφος του προσώπου μου ή για τη σωματική μου γλώσσα.

Κάτι ελαφρύ γιατί τα άλλα είναι κάπως…
Ένα λευκό κουστούμι στον κύριο με τα μανίκια που δένουν στη πλάτη παρακαλώ :lol: :lol: :lol:


Από κάτι τέτοιους είμαστε off topic
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
scrat

Δημοσίευση από scrat »

Acis13 έγραψε:Διαβάζω το τελευταίο βιβλίο του Stephen King " Η Ιστορία της Λίσι"... Κάτι έχει αυτός ο μάγκας και δεν γίνεται να χάσω βιβλίο του. Μια συναισθηματική ιστορία φαντασμάτων (πάλι) με πολλά προσωπικά στοιχεία του συγγραφέα. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο τέλος, αλλά απ' την στιγμή που έχω όλα τα προηγούμενα, αυτό δεν θα μπορούσε να λείψει από την συλλογή μου! :wink:
θα συμφωνίσω μαζί σου για τον King, αν και το βιβλίο που λες μου έχει ξεφύγει....
διάβασέ το και πες μας τις εντυπώσεις σου!
Άβαταρ μέλους
maraki

Δημοσίευση από maraki »

Διαβασα πριν απο καιρό,ενα βιβλίο που μου το προτεινε άντρας, και το προτεινω με τη σειρά μου σε όλες τις γυναίκες.
Ο τίτλος τα λεει όλα : "WHY MEN LOVE BITCHES".
Ανάλαφρο κυρίως και ότι πρέπει για το καλοκαιράκι.
Οποια το διαβάσει,να το σχολιάσουμε μετα μαζί.
Άβαταρ μέλους
Acis13

Δημοσίευση από Acis13 »

scrat έγραψε:
Acis13 έγραψε:Διαβάζω το τελευταίο βιβλίο του Stephen King " Η Ιστορία της Λίσι"... Κάτι έχει αυτός ο μάγκας και δεν γίνεται να χάσω βιβλίο του. Μια συναισθηματική ιστορία φαντασμάτων (πάλι) με πολλά προσωπικά στοιχεία του συγγραφέα. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο τέλος, αλλά απ' την στιγμή που έχω όλα τα προηγούμενα, αυτό δεν θα μπορούσε να λείψει από την συλλογή μου! :wink:
θα συμφωνίσω μαζί σου για τον King, αν και το βιβλίο που λες μου έχει ξεφύγει....
διάβασέ το και πες μας τις εντυπώσεις σου!
Σου ξέφυγε γιατί είναι το τελευταίο που κυκλοφόρησε.
Τελειώνει σιγά-σιγά και θα τα πούμε :wink:
Άβαταρ μέλους
Acis13

Δημοσίευση από Acis13 »

scrat έγραψε:διάβασέ το και πες μας τις εντυπώσεις σου!
Τελείωσε! Καλό, όχι τόσο κλασικός King με τον τρόμο που μουδιάζει, αλλά με περισσότερο συναίσθημα και αναφορές στους κώδικες που αναπτύσονται με τα χρόνια ανάμεσα στα ζευγάρια. Θυμίζει και λίγο "Σάκος με κόκκαλα", το οποίο όμως είναι απλά κορυφαίο!
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Δημοσίευση από Antzela »

Χορχε Μπουκα'ι' "ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ"

Ο διαλογος και η ανταλλαγη εμπειριων και αποψεων,διανθισμενος με εξαιρετικες αφηγησεις ιστοριων,τοποθετουν το ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ
στην κατηγορια των λογοτεχνικων βιβλιων,ασχετως εαν,παγκοσμιως,τοποθετειται κατω απο την ετικεττα"Βιβλια αυτογνωσιας και αυτοβοηθειας".
Άβαταρ μέλους
scrat

Δημοσίευση από scrat »

Αρχιπελάγους πολιτεία
Συγγραφέας: ΖΑΡΚΑΔΑΚΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ
Εκδόσεις Κέδρος
ISBN: 960-04-1612-5
Έτος έκδοσης: 1999

Μου το πρότειναν για τις διακοπές και η πρώτη μου αντίδραση ήταν: είμαστε σοβαροί; Μήπως είναι λίγο βαρύ για την παραλία; Η απάντηση ήταν: Ξεκίνα το εσύ και άμα δεν σου αρέσει τρύπα μου την μύτη…
Και είχαν απόλυτο δίκιο!!!

Πρόκειται για ένα μυθιστόρημα με ιστορικά στοιχεία και διαδραματίζετε σε ένα ελληνικό νησί. Ένας ταλαίπωρος εργασιομανής αποφασίζει να τα βροντήξει όλα και να πάει να βρει έναν παιδικό του φίλο στο νησί, αντί για αυτόν όμως βρίσκει μία ομάδα περίεργων και ψαγμένων ανθρώπων που τον βάζουν σιγά σιγά σε άλλους ρυθμούς και σε καταστάσεις που περιλαμβάνουν την μεσαιωνική ιστορία του χωριού, κάστρα με «μεταφυσικές» διαστάσεις, κρυμμένα μυστικά, αρχαίες θρησκείες, φιλοσοφία, οικονομικά συμφέροντα και άλλα πολλά.
Για να μην σας κουράζω το βιβλίο το ρούφηξα κυριολεκτικά ή καλύτερα με ρούφηξε αυτό!
Αξίζει τον κόπο πραγματικά και το λέω εγώ που είμαι λάτρης του King!!!!!!!

Για περισσότερες πληροφορίες http://www.zarkadakis.com/archipelago.html
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Δημοσίευση από Antzela »

ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ
ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΡΩΣΕΙς..του Κωστα Αρκουδεα.
Εκδοσεις''νεα συνορα"Λιβανη


Η ιστορια εχει δυο οψεις..απο τη μια ειναι η καθημερινοτητα που κυλαει γεματη μικρες και μεγαλες εντασεις,απο την αλλη το πεπρωμενο που εμφανιζεται καθε φορα απροβλεπτα.Πανω απο ολα ομως ,ειναι το πεισμα μιας γυναικας που αντεχει τις αναποδιες και βρισκει το θαρρος να σαρκαζει.
Άβαταρ μέλους
GRINIARA

Δημοσίευση από GRINIARA »

Η Χαμενη Ανοιξη - Σταματης Τσιρκας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”