Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Συζητήσεις γενικού ενδιαφέροντος

Συντονιστές: tsiogeo, kor9, giannis amaliada, ABTAKIAS, Giannis93

Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από RoadRunner »

Οι γνώστες ας με βοηθήσουν.

Πρόσφατα μετακομίσαμε και στην νέα γειτονιά εχουμε να αντιμετοπισουμε καμιά 3-4 παράξενους.

Το πρόβλημα εδώ είναι πως δεν ξέρω να το χειριστώ,μέχρι που να το τραβήξω και βασικά από που να αρχίσω.
Έχουμε καθημερινό φενομενο,έως και 3 φορές την ήμερα να βγαίνει μια και να παίρνει το λάστιχο και να πλένει τα κάγκελα,τον δρόμο,οποιον περνάει απο κάτω και οτι παρκαρισμένο εχει από κάτω. Για να ειμαι ειλικρινής εχω να πλύνω το αμάξι ενάμιση μήνα,δεν υπάρχει περίπτωση να το πλύνω και να μεινει καθαρό καθώς επιστρέψω στο σπίτι.

Εχει πάρει το αυτί μου πως υπάρχουν νομοι που απαγορεύεται να πετας νερά απο μπαλκόνι να βρεχεις δρόμους κτλ. Θελω να το λύσω μια και καλη,με παρακάλια και παρατηρήσεις δεν γινεται τιποτα.
Μολις τωρα γυρισα απο την δουλεια πάρκαρα το αμαξι σε απόσταση 15 μέτρων απο τους συγκεκριμενους και είναι ήδη λούτσα στα νερτα απο πανω και μέσα στη λάσπη απο κάτω.... Πειτε μου τι να κανω...

Χώρια αυτού ολη την βρόμα την στέλνουν μπροστά απο την οιικοδομη που μένω και πετανε απο το μπαλκόνι βρομόνερα από κουβάδες.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από windmill82 »

Δε νομιζω να υπαρχουν νόμοι για τετοια πράγματα, δυστυχώς οσο μένουμε σε πυκνοκατοικημενη περιοχή και πόσο μάλλον σε πολυκατοικία, θα εχουμε να ανεχτούμε διαφορους περίεργους και ανεγκέφαλους...
Για εμενα η μονη λύση θα ηταν "με το καλό" να τους μιλησεις κ να εξηγησεις ποιο ειναι το πρόβλημα που προφανώς αυτοι δεν καταλαβαινουν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από RoadRunner »

Εγω νομιζω πως υπαρχει σχετικη νομοθεσια,κατι εχει παρει το ματι μου κατι εχω διαβασει και απλα προσπαθω να το βρω να δω ποιες περιπτωσεις ανα φερονται μεσα.
Εικόνα Εικόνα
kooface
Skodafans Silver Member
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Σάβ 09 Μαρ 2013, 22:51
Μοντέλο: Octavia 1.8Tsi
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: salonica

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από kooface »

Γιάννη:
Αυτό το απόσπασμα είναι από το δήμο Ερμιονίδας

http://www.dimosermionidas.gr/%CF%80%CE ... CF%83.html

Άρθρο 26

Απαγορεύσεις

Απαγορεύονται :

Η εναπόθεση µπαζών, µπετόν, χώµατος, σκόνης κ.λπ. σε δρόµους και κοινόχρηστους χώρους. Επίσης η ρίψη των παραπάνω πλησίον των επαρχιακών, δημοτικών και αγροτικών οδών.
Η απόρριψη µε τον οποιοδήποτε τρόπο πάσης φύσεως απορριμμάτων από κινούμενα οχήματα σε κοινόχρηστους χώρους καθώς και πλησίον των επαρχιακών, δημοτικών και αγροτικών οδών.
Η εναπόθεση ασυσκεύαστων υγρών απορριμμάτων (καμένα λάδια, λίπη κ.λπ.) σε κοινόχρηστους ακάλυπτους χώρους και κάδους απορριμμάτων. Σε περίπτωση ρίψης βρώσιµων ελαίων - λιπών σε κάδους ή αποχετεύσεις, επιβάλλεται πρόστιµο σε καταστήματα – επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος – εστίασης, σύμφωνα με το άρθρο 33. Σε περίπτωση υποτροπής το πρόστιµο διπλασιάζεται, σύµφωνα και µε Κανονιστική Απόφαση του ∆ηµοτικού Συµβουλίου του ∆ήµου Ερμιονίδας (ή όπως αυτή αντιστοίχως τροποποιηθεί).
Η ρίψη ακάθαρτων νερών (σαπουνόνερα – λασπόνερα) σε δρόµους και κοινόχρηστους χώρους.
Η εναπόθεση σκουπιδιών έξω από ξένες ιδιοκτησίες, σε ελεύθερους χώρους, το κρέµασµα σάκων απορριμμάτων σε κολώνες, δέντρα, ξένα σπίτια, κ.λπ.
Η ρίψη σκουπιδιών, τσιγάρων, χαρτιών, μπουκαλιών, κυτίων καφέ κ.λπ. καθώς και η ρύπανση των κτηρίων όπου στεγάζονται δηµόσιες και δηµοτικές υπηρεσίες (σκαλοπάτια, εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι κ.λπ.) καθώς και κάθε άλλου δηµόσιου - δηµοτικού κτηρίου ή δηµοτικής περιουσίας.

ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι παρόμοιο ισχύει για όλη την χώρα (ο Βασίλης θα ξέρει καλλίτερα)

Πάρε το πρωί στο δήμο και θα σου πούνε το νόμο ως έχει!
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από RoadRunner »

Κατι παρομοιο ειχα διαβασει κι εγω,βεβαια εχουμε και την απο πανω που πλεναι κι αυτη καθε μερα το μπαλκονι και τα καγκελα με το λαστιχο και γινομαστε λουτσα..
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8840
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από TORRERO »

Εγώ συμφωνώ με Αρσένη: "Το πρωί, πρώτα βλέπεις τον γείτονα και μετά τον ήλιο" λέει η παροιμία.
Σε συμφέρει να έχεις καλές σχέσεις, απλώς πρέπει να βρεις τρόπο να το "περάσεις" το μήνυμα...
Η κόντρα θα φέρει κόντρα, δεν είναι καλό, ακόμα δεν πήγες... :smile:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
kostas10001
Member
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ 23 Μαρ 2016, 21:56
Μοντέλο: octavia
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από kostas10001 »

Δεν θα βγάλεις άκρη ποτε. Είναι πταίσμα και το πολύ πολύ να καταφέρεις να χαλάσεις αρκετά λεφτά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα γιατί μέχρι να βγει κάποιο πρόστιμο και να το πληρώσει θα συνεχίζουν το ίδιο βιολί, και αν θα συμμορφωθούν μετά. Άσε που αν πας κόντρα με δικηγόρους κ.λ.π. μπορεί να σου κάνουν και ζημιά και να χάσεις γενικότερα την ηρεμία σου. Αν κάνουμε καμία συνάντηση θα σου τα πω και από κοντά....
Άβαταρ μέλους
Antzela
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 24800
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος 2007, 20:31
Μοντέλο: Ντεν εχω αυτοκινητο πια..
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Περαια Θεσσαλονiκη

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από Antzela »

TORRERO έγραψε:Εγώ συμφωνώ με Αρσένη: "Το πρωί, πρώτα βλέπεις τον γείτονα και μετά τον ήλιο" λέει η παροιμία.
Σε συμφέρει να έχεις καλές σχέσεις, απλώς πρέπει να βρεις τρόπο να το "περάσεις" το μήνυμα...
Η κόντρα θα φέρει κόντρα, δεν είναι καλό, ακόμα δεν πήγες... :smile:

Θα συμφωνήσω!
Έτσι κατάφερα κι εγώ να "περάσω" το μήνυμα.. ..χωρις κόντρα.. .χωρίς φωνές,απλά παίρνει παραπάνω χρόνο και δοκιμάζεις λίγο την υπομονή σου! :smile:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από RoadRunner »

Στην από πάνω ήδη έκανα 6 παρατηρήσεις... και τίποτα..
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Γιάννη το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι ο κακος γείτονας.
Για να τα βρεις μαζί του χρειάζεται να γίνουν κάποια πράγματα ας πούμε κλιμακωτά.
Καταρχήν με κουβέντα.
Όμορφα και ωραία.
Αν δεν πετύχει πας στο επόμενο στάδιο.
Εισαγγελική παραγγελία παραπόνων.
Πας στον εισαγγελέα ακροάσεων και παιρνεις παραγγελία για παράπονα σε βάρος του-της , την οποία παραδίδεις στο α.τ που ανήκετε.
Σας καλούν μαζί ή ξεχωριστά για επίλυση του προβλήματος και γίνεται επίσημη καταγραφή .
Αντίγραφο μπορείς να πάρεις μετά από 7-10 εργάσιμες.
Αν δεν και με αυτό αρχίζεις κλήσεις στο 100 και βεβαίωση παραβάσεων.

40 χρόνια φούρναρης .....έχω γράψει :laugh:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RoadRunner
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21795
Εγγραφή: Τρί 13 Νοέμ 2007, 10:31
Μοντέλο: Fabia Mk1
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από RoadRunner »

Να κάνω κατευθείαν το τελευταίο? το 100 τους ξέρει καλά από παλαιότερα προβλήματα που εχουν δημιουργήσει εκεί :silly1:
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ABTAKIAS
SkodaFans Moderator
Δημοσιεύσεις: 18327
Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2007, 13:28
Μοντέλο: OCTAVIA RS I
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: MΠΡΑΧΑΜΙ-ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟΣ

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από ABTAKIAS »

Πάρε πρώτα παραγγελία και μετά κοπάνα τους.
Να μη λένε ότι δεν τους ενημερωσες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
windmill82
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 10349
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν 2011, 22:35
Μοντέλο: octavia5 1.2tsi
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από windmill82 »

Θεωρω οτι ολα αυτα με τα νερα κι τα μπαλκονια κλπ θα τραβηξουν κανα 2-3 βδομαδες ακομα, με τις πρωτες ψυχρες θα λουφάξουν και δεν θα τους ξαναδεις. Αν ειναι να μπεις στην διαδικασία που λεει ο Βασιλης, φυλαξε την για το Μαιο με τις πρωτες ζέστες.
Φοβαμαι μην αρχισεις να κινεις διαδικασιες, αυτοι σταματησουν τα μπουγέλα, και βγεις κ τρελός απο πανω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TORRERO
SkodaFan For Life!
Δημοσιεύσεις: 8840
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2009, 19:15
Μοντέλο: Octavia 5 VRS
Κωδικός Μέλους: Ναι
Τοποθεσία: Καρδιτσα

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από TORRERO »

windmill82 έγραψε:Θεωρω οτι ολα αυτα με τα νερα κι τα μπαλκονια κλπ θα τραβηξουν κανα 2-3 βδομαδες ακομα, με τις πρωτες ψυχρες θα λουφάξουν και δεν θα τους ξαναδεις. Αν ειναι να μπεις στην διαδικασία που λεει ο Βασιλης, φυλαξε την για το Μαιο με τις πρωτες ζέστες.
Φοβαμαι μην αρχισεις να κινεις διαδικασιες, αυτοι σταματησουν τα μπουγέλα, και βγεις κ τρελός απο πανω.
Άσε που θα βρίσκει ξεφούσκωτα λάστιχα το πρωί, και γραμμές στο χρώμα... :oops:
Εγώ επιμένω: Υπομονή και πειθώ, όχι κόντρα.
Αν βέβαια μιλάμε για κάφρους, ε τότε , νίπτω τας χείρας μου... :sad:
Service by Koret :autodriving:
Άβαταρ μέλους
kostas10001
Member
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Τετ 23 Μαρ 2016, 21:56
Μοντέλο: octavia
Κωδικός Μέλους: Όχι
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μέτρα ευταξίας και ευκοσμίας

Δημοσίευση από kostas10001 »

Η εισαγγελική παραγγελία δεν είναι απαραίτητη για να κάνει κάποιος παράπονα, αλλά ακόμα και με εισαγγελική παραγγελία δεν είναι υποχρεωμένος να έρθει κανένας και αν έρθει 90% να σε γράψει στα @@.
Το 100 αν πάρεις θα έρθει περιπολικό δυστυχώς την ώρα που θα έχουν στεγνώσει τα νερά και δεν θα ξέρει από που έπεσαν για να βεβαιώσει την παράβαση(διοικητικό πρόστιμο 200€)(δεν μπορεί να γίνει καθ' υπόδειξη).
Να κάνεις μήνυση για φθορά δεν αξίζει, δεν θα βγάλει πουθενά και θα ξοδέψεις το ελάχιστο 50€.
Να πας σε δικηγόρο για ασφαλιστικά μέτρα δεν θα βγάλει πουθενά άμεσα και ξεκινάς από τουλάχιστον 500€.

Ίσως μία κουκούλα να βοηθούσε την κατάσταση μέχρι να παγώσει ο καιρός.(Η πιο φθηνή λύση και για το αυτοκίνητο και για την ψυχική σου υγεία).
Ότι άλλο θες έλα να τα πούμε κάποια φορά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα”